שדרוג בניינים, חיזוק בניינים, יהושע רייכר

שיטות שדרוג סיסמי של בניינים קיימים המיועדים לחיזוק מסיבי בישראל
שדרוג לבניין קיים


אנו רואים יותר ויותר בעלי דירות בבניינים ישנים מבקשים לשדרג את הבניין הקיים ולהקנות לו מראה יותר עכשווי ומעוצב, כמו גם להגביר את הבטיחות ונוחות המגורים בו עבור דייריו. ככל שעולה הביקוש לשדרוג בניין קיים, צצות עוד ועוד אפשרויות שנותנות מענה איכותי, תחרותי ונעים לדרישות השדרוג של הדיירים.
דו"ח לסיכום המחקר מסיבי בישראל: חיזוק בניינים שדרוג בניינים

שדרוג חיצוני לבניין


מראה הבניין והתחושה המתקבלת כאשר מגיעים ונכנסים בשעריו הוא תנאי מפתח לשביעות רצון מהמגורים בבניין. אין ספק שמגורים בבניין נעים למראה משביעי רצון ביחס למגורים בבניין מוזנח. לא רק זאת אלא ששינויים חיצוניים המשפיעים על התחושה בכניסה לבניין בדרך כלל משפיעים גם על מחיר הדירות ומעלה את ערכן. מסיבות אלה ואחרות, אנו רואים לא פעם דיירי בניין מתאגדים לצורך שינויים חיצוניים במראה הבניין וסביבותיו. שינויים מבוקשים במקרים אלה יכולים להיות:

שינוי מראה הבניין, צביעתו מחדש מבחוץ, או הוספת אלמנטים דקורטיביים למראהו החיצוני. שינוי מראה הגינה, שתילת פרחים וצמחים, עיצוב וייעול השטח שמסביב לבניין הנמצא בבעלות הדיירים. שינוי בכניסה לבניין, בלובי (היכל הכניסה לבניין) ובאזור המוביל אליו. שינויים ושיפורים באזור החנייה המשותפת של הבניין.

שדרוג פנימי לבניין


לעיתים מחליטים הדיירים יחד על שינויים פנימיים למבנה, כאלה שישפרו את מראה הבניין ו/או את איכות החיים בו. השינויים הפנימיים יכולים להיות ממש פונקציונאליים ובלתי נראים, כמו למשל שינוי, עדכון או שיפור צנרת המים הכללית של הבניין. במקרים אחרים השינויים יכולים להיות ויזואליים מאוד, כמו עדכון מראה כל חדר המדרגות בבניין (החלפת מעקה, צביעה מחדש וכד'). עוד ניתן במסגרת שדרוגים פנימיים לבניין קיים, לבצע עדכונים ושינויים מבניים גם בדירות, למשל הוספה של ממ"ד לכל הדירות. ייתכן שינוי של ייעוד חלק מהאזורים המשותפים לטובת הדיירים, למשל הוספה של מחסנים משותפים, או הוספה של אזורי בילוי במתחם הבניין, כמו חדר משחקים לילדים, חדר כושר לדיירי הבניין, או אפילו בריכת שחייה.

הוספת מעלית לבניין


פעמים רבות בוחרים בעלי דירות של בניין שאין בו מעלית להוסיף מעלית לבניין, או להחליף את המעלית הקיימת במעלית יעילה, יפה וחדישה יותר. תוספת זו לבניין משפרת משמעותית לא רק את חוויית המגורים בו (במיוחד לדיירים בקומות הגבוהות של הבניין) אלא גם מעלה משמעותית את ערך הדירות בו.

לסיכום, עלייה משמעותית ברמת החיים בהסכמת כל בעלי הדירות


בעלי דירות בבניינים משותפים יכולים בהחלט לבצע שינויים מרחיקי לכת בבניין המגורים שלהם וכך להעלות את רמת החיים, הנוחות שמציע הבניין לדייריו ואפילו להשפיע על ערך הדירות בבניין. אולם חשוב לזכור כי שדרוג בניין קיים מחייב הסכמת כל הדיירים ומציאת מכנה משותף ומנגנון לפיו יתקבלו החלטות. בסופו של דבר צריך כל בעל דירה לשלם את חלקו בעלות ביצוע השדרוג.

שדרוג בניינים ליעילות אנרגטית של המחר


עד לשנת 2050, יותר מ- 2.5 מיליארד אנשים יעברו להתגורר בערים (World Urbanization Prospects: 2014 Revision - ארצות הברית). על מנת להסתגל לתהליך העיור, הערים שלנו חייבות להפוך להיות חכמות יותר ויעילות יותר. כיצד? אנו נבקר ונשלוט וננתח את הנתונים של הבניינים: סלע קיומן של ערים ברחבי העולם. בניינים הם המקום שבו אנו מבלים את רוב חיינו: עבודה, קניות, פנאי, לימודים ואפילו החלמה. בקיצור מהלך חיים.

אין זה פלא שכיום, בניינים צורכים 33% מהאנרגיה הגלובלית ו- 53% מהחשמל בעולם. יותר מכך, צריכת החשמל שלהם תגדל ב- 80% עד ל- 2040 (IEA, 4Degree Scenario). ואולם, מבחינתנו ב- Schneider Electric ומבחינת הלקוחות שלנו, יש בעובדה זו משום הזדמנות בלתי רגילה. כ- 82% מהפוטנציאל הכלכלי שקיים בהתייעלות אנרגטית בבניינים נותרים לא מנוצלים (IEA, World Energy Outlook 2012, internal analysis). לא רק שמוטלת עלינו אחריות משותפת לרסן את הדרישה לאנרגיה על ידי הקטנת הצריכה, לנו יש את החידושים הטכנולוגיים המתאימים כדי לעשות זאת.

באמצעות מערכת ניהול בקרת מבנה SmartStruxure שהופכת להיות אפשרית על ידי הארכיטקטורה והפלטפורמה ™EcoStruxure שלנו, אנו יכולים לסייע בהפיכת הבניינים ברחבי הערים לחכמים יותר, ואת הנוחות שלהם, ובד בבד, להגביר את היעילות התפעולית ולהפחית את השימוש באנרגיה, באותו זמן.

שיפורים והתאמה לעתיד


כאשר אנו אומרים "בניינים חכמים" אין הכוונה לבצע שיפוץ כולל ובנייה מחדש. בארצות עם כלכלה מתפתחת, מחצית מהבניינים, לפחות, שאמורים לשמש אותנו בשנת 2050 בנויים כבר עתה (United Nations Environment Programme, Buildings and Climate Change). ברבים מהבניינים האלו, מערכות הבניין הישנות או המיושנות, הן הסיבה מספר אחת לחוסר יעילות בקנה מידה רחב. על מנת לפתור מצב זה של חוסר יעילות, המפתח טמון בפתרונות של שיפור, שמעדכנות תשתיות מתיישנות למען ניטור, מדידה וביצוע אופטימיזציה של אנרגיה במהלך מחזור החיים של בניין, בלי קשר לגיל הבניין או למערכות הקיימות.

ואולם, אין די להסתפק בהפיכת הבניינים למודרניים רק להשגת מטרות של 'כאן ועכשיו'. הבניינים חייבים לעמוד במבחן הזמן, לספק יעילות היום וגם מחר. כל צעד של שיפור שנעשה, חייב להיות גם תואם לעתיד. בניינים חכמים הן תצורה חדשה של ניהול אנרגיה על ידי שילוב מערכות שונות לגמרי, מבלי שיהיה צורך לבצע התקנות יקרות בסגנון של 'להרוס ולבנות'. את התועלות שיש בבניינים חכמים אפשר להחיל על סניפים על פני אתרים מרובים או על בניינים יחידים.

על ידי שילוב של אנרגיה, אוטומציה ותוכנה, ™EcoStruxure - היא התשובה שלנו לשיפור הערך המתמשך המקיף את הבטיחות, האמינות, היעילות והקיימות, באמצעות מערכת אקולוגיתשכוללת בניינים מקושרים ודינמיים - החל בחיישנים ועד שירותים. ובאשר לבנייה חדשה, ™EcoStruxure מבטיחה שיעילות הבניינים תוכל לעמוד במבחן הזמן.


X

[PDF]שיטות שדרוג סיסמי של בניינים קיימים המיועדים לחיזוק ... - משרד ... www.moch.gov.il/SiteCollectionDocuments/research/r1017.pdf 1. מדינת ישראל. משרד הבינוי והשיכון. ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה. שיטות שדרוג סיסמי של בניינים קיימים המיועדים לחיזוק. מסיבי בישראל. דו. " ח לסיכום המחקר.

שיטות שדרוג סיסמי של בניינים קיימים המיועדים לחיזוק מסיבי בישראל www.moch.gov.il › משרד הבינוי והשיכון › מחקרים וסקרים שיטות שדרוג סיסמי של בניינים קיימים המיועדים לחיזוק מסיבי בישראל. נושא: תכנון. חוקרים: אינג' ברוך ירמולינסקי. תאריך פרסום: 01.01.2015. מוסד המחקר: משרד הבינוי והשיכון. שפות:.

שדרוג לבניין קיים - אלקטרה מעליות בניינים קיימים electraelevators.co.il/שדרוג-לבניין-קיים/ אנו רואים יותר בעלי דירות בבניינים ישנים מבקשים לשדרג את הבניין הקיים ולהקנות לו מראה יותר עכשווי, כמו גם להגביר את הבטיחות ונוחות המגורים בו עבור דייריו.

שדרוג בניינים ליעילות אנרגטית של המחר - שניידר אלקטריק www.se-news.co.il/1541 4 באפר׳ 2017 - שדרוג בניינים ליעילות אנרגטית של המחר. עד לשנת 2050, יותר מ- 2.5 מיליארד אנשים יעברו להתגורר בערים (World Urbanization Prospects: 2014 Revision ...

שיפוץ ושיקום בניינים | שלדג קבלנים www.shaldag-g.co.il/services/buildings-repair-restoration/ על פי רוב, ההחלטה על שדרוג הבניין מתקבלת על ידי הדיירים. עם זאת, חשוב לדעת כי קיימים בניינים ישנים ומוזנחים, שעלולים להפוך למפגע סביבתי ולסכן את הדיירים ואת עוברי האורח, ...

מור בנייה | Renovations.co.il | המומחים לשיפוץ בניינים renovations.co.il/ טיפול בצווי עיריה; שדרוג בניינים וחיזוק נגד רעידות אדמה. עבודות סנפלינג, גלישה, איטום קירות, שיפוץ וצביעה. חיזוק עמודי בניין נגד רעידות אדמה; שיפוץ לובי; שבילי כניסה; שיפוץ מקלט על ...

שדרוג מבנים בצורה נכונה - ש.מ קוסטה בנייה וחיזוקים www.smk.co.il › השירותים שלנו › שיפוץ בניינים, מבנים ודירות שדרוג מבנים בצורה נכונה. שיפוץ בניינים, מבנים ודירות. 285 Hits. שיפוצים הם שם כולל לשינויים בדירה- החל מתיקונים קטנים כמו החלפת אריחים בקיר האמבטיה, דרך עבודות מורכבות כמו ...

[PDF]בחינת אפשרויות שדרוג/חיזוק חדרי מדרגות בבנייני מגורים קיימים mapi.gov.il/earthquake/documents/k.pdf בחינת אפשרויות של שדרוג .... מאפיינים מבניים של בנייני מגורים קיימים ושל חדרי מדרגות המשולבים בהם .... השפעת חדרי מדרגות על תגובת בנייני מגורים קיימים ברעידות אדמה.

[PDF]אבחון עמידות בניינים קיימים ברעידות אדמה שלב ב mapi.gov.il/earthquake/documents/doh_sofi1.pdf הדבר יכול לתרום רבות לקבלת החלטות מושכלות. בכל הקשור להיערכות. לתרחישים שונים של רעידות אדמה חזויות בישראל. ,. כמו גם בקשר. לחיזוק. /. שדרוג של בניינים קיימים מהסוג ...

שדרוג התקן הישראלי לבנייה ירוקה | מכון התקנים הישר www.sii.org.il › דף הבית › אירועים וחדשות 17 באוק׳ 2010 - לאור דרישת השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מקדם מכון התקנים את שדרוג תקן ת"י 5281 בניינים שפגיעתם בסביבה פחותה ("בניינים ירוקים") בהליך מזורז הצפוי ...

בנייה | Ikariam Wiki | FANDOM powered by Wikia he.ikariam.wikia.com/wiki/בנייה בניינים חייבים להבנות בשביל שיהיה לכם את היכולת לתת יותר ו/או. ... בכל מקרה זה אפשרי לבטל בניית מבנה או שדרוג בשביל לבטל בנייה \ שדרוג ניתן ללחוץ על הבניין ועל המקש ביטול.

mynet אילת - הושלמו עבודות פיתוח ושדרוג בשכונת אופיר www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-3968057,00.html 13 באוק׳ 2010 - לצד שדרוג בניינים בשיתוף התושבים, פועלת העיריה לפתח ולטפח את השטחים הציבוריים בשכונות הוותיקות. בימים אלו הושלמו עבודות פיתוח בשכונת אופיר, במסגרתן ...

מיסוי מקרקעין / חוק עידוד השקעות הון – שדרוג חקיקת בניית בניינים ... ahec-tax.co.il/newsletters/מבזק-מס-מספר-691/מיסוי-מקרקעין-חוק-עידוד-השקעות-הון-שד/ 29 ביוני 2017 - לפני ימים ספורים הופץ לתגובות הציבור, תזכיר לשינוי חוק עידוד השקעות הון (פרק שביעי 1), שמטרתו על פי דברי ההסבר להגדיל מהותית בניית בנייני דירות מגורים ...

[PDF]עסקית - השתתפויות בנכסים www.rep.co.il/files/parrtnershipPresentation.pdf והכוללים. : בנייני משרדים ... בניין עיר. הסדרת זכויות. ,. מעקב תכנוני. וניהול ספר. נכסים. ייעוץ טרומי. ניהול הקמה. ניהול השכרות .... שדרוג בניינים והתאמתם לסטנדרטים המקובלים כיום.

התקן לבנייה ירוקה יעבור שדרוג מזורז - שער המידע לרישוי ולבנייה bonim.moin.gov.il/News/Pages/GreenBuilding.aspx מכון התקנים הישראלי ישדרג את תקן הבנייה הירוקה הישראלי, ת"י 5281 - בניינים שפגיעתם בסביבה פחותה ("בניינים ירוקים"), בהליך מזורז הצפוי להסתיים בחודש מרץ 2011. התקן ...

X

שדרוג מבנים בצורה נכונה
שיפוצים הם שם כולל לשינויים בדירה- החל מתיקונים קטנים כמו החלפת אריחים בקיר האמבטיה, דרך עבודות מורכבות כמו ריצוף הבית מחדש, ועד לשיפוץ מבנים- שאז מדובר לעיתים גם על שיקום כל הבניין וחידושו- דבר המשפיע על כל הדירות שבתוכו. מתי חשובה הסכמת כל הדיירים? שדרוג בניינים ניתן לקחת כדוגמה לשיפוץ מבנה את פרויקט תמ"א 38, שמטרתו לחזק בניינים ישנים מפני אסונות טבע כמו רעידות אדמה. פרויקט תמ"א 38 הוא בעל מטרה חיובית ובסופו של דבר- הדיירים מרוויחים ממנה איכות חיים גבוהה יותר וכן מעלים את ערך הדירה שלהם. עם זאת, לעיתים ביצוע החידוש בפועל מתעכב בשל סירוב של חלק מדיירי הבניין המיועד לפרויקט, לחתום על הסכמתם לתחילת העבודות. התהליך של המבנה יתחיל למעשה, רק כאשר הרוב הנדרש של הדיירים יחתמו על המסמכים הדרושים. דוגמה נוספת לשיפוץ מבנה, אבל כזה המחייב את הדיירים כולם ללא יוצא מן הכלל- הוא כאשר הבניין נמצא במצב שאינו מאפשר המשך מגורים בתוכו, אם בשל בעיות אינסטלציה קשות או שלד חלש העלול לקרוס. מבנה כזה יוגדר "מבנה מסוכן", ובמקרה של בניין תחת הגדרה זו, הדיירים יהיו מחויבים לשיפוץ המבנה או שיהיו עלולים להיתבע. כיצד שדרוג מבנים יכולה למנוע אסונות כאשר דיירי הבניין דואגים לבצע "בדק בית" פעם בתקופה מסוימת- בדיקה שנעשית על ידי בעלי מקצוע המוסמכים לכך, שבמסגרתה ניתן לאבחן ליקויי בנייה וסכנות מבעוד מועד- אפשר לבצע שיפוץ מבנה שעשוי למנוע מהבניין מלהיחשב כמבנה מסוכן. חיזוק השלד, שיפוצים בתוך הבניין ובמעטפת שלו הינם דברים שכדאי שייעשו, בטרם הבניין יגיע למצב שלא יהיה ראוי למגורים. כאשר ישנה מודעות בקרב הדיירים לחשיבות הנושא- ניתן להגיע בקלות להסכמה על שיפוץ מבנים, גם כאשר עוד אין הכרח לכך כמו צו מהעירייה. מדוע זה עשוי להשתלם כלכלית? גם כאשר נדרשת השתתפות עצמית של סכום כסף גבוה מכל דייר, על מנת להתחיל בתהליך השיפוץ, חשוב לדעת- לעיתים ההשקעה עשויה להיות החלטה כדאית מאוד. כאשר התקלה בבניין אינה מורגשת בבתים של דיירים מסוימים, כמו למשל רטיבות בגג אשר נגרמת בשל סדק, ובתקופה הראשונה להיווצרותו מורגשת בעיקר בדירת הפנטהאוז- חשוב להבין כי בסופו של דבר, הבניין כולו יינזק, ואז יהיה מדובר על שיפוץ נרחב ויקר עד מאוד. כדאי לייצר מודעות גבוהה לחשיבות שימור הבניין, ולבצע שיפוץ בשלב שבו הוא עדיין פשוט יחסית, למניעת נזקים חמורים יותר בעתיד.

שיפוץ בניינים, מבנים ודירות
הפירוש של המילה שליכט היא למעשה מלט. הביטוי הגיע מהשפה הגרמנית, והפך עם השנים לביטוי נפוץ אשר משמש בעולם הטיח. עבודות שליכט הן למעשה עבודות הכוללות הנחת טיח, כאשר המטרה היא להגן על הקיר מפני רטיבות ומפני חדירת קור. ניתן להניח טיח הן על קירות פנימיים והן על קירות חיצוניים, לצורך יצירה של שכבת ציפוי אשר שומרת על הקיר ומונעת היווצרות של סדקים. כמו כן, ניתן לבצע עבודות שליכט לצורך יצירת מראה דקורטיבי לקירות הבית. היום ישנם לא מעט אנשים אשר מעוניינים לעצב את הבית שלהם בצורה מיוחדת ושונה. לא תמיד ניתן להסתפק בתמונות מיוחדות או בריהוט ייחודי. בחלק מהפעמים יש צורך לבצע שינויים בבסיס של המבנה – הקירות הפנימיים שלו. שליכט צבעוני למשל, הינו אופציה מושלמת להעניק לקיר מראה מיוחד, אשר יגרום לחדר להראות יוקרתי ואלגנטי יותר. אילו סוגים של שליכט צבעוני ניתן למצוא היום בשוק? קודם כל, חשוב להבין מהו בעצם שליכט צבעוני. מדובר למעשה על שכבה של טיח שכוללת בתוכה צבע, שליכט צבעוני משמש לרוב לצורך יצירת ציפויים דקורטיביים לקיר. ניתן כמובן לבחור את הגוון והצבע של הציפוי, ובכך ליצור מראה מיוחד וייחודי לקירות הבית השונים. ניתן היום למצוא שליכט צבעוני על גבי בתים משופצים רבים, היות והוא הפך לפופולארי לצורך עבודות שיפוץ ועבודות דקורציה שונות. השליכט הצבעוני עמיד במים, הוא בעל מרקם מיוחד ויכול לגשר על פני סדקים שונים בקיר. עבודות שליכט יכולות לסייע לעיצוב הבית הן מבפנים והן מבחוץ. ניתן בעזרתן ליצור מראה כפרי או מראה טבעי ומיוחד יותר. ניתן היום למצוא שני סוגים עיקריים של שליכט צבעוני: שדרוג בניינים שליכט מינרלי – שכבת טיח זו כוללת בתוכה חומרים מינרליים שונים, כגון אשלגן מגנזיום ועוד. חשוב לציין כי מדובר על חומרים טבעיים, ולכן שליכט זה מתאים במיוחד לצורך בנייה ירוקה. שליכט מינרלי נחשב לידידותי יותר לסביבה, ולכן אנשים רבים בוחרים להעדיף אותו על פני השליכט התעשייתי. שליכט אקרילי – שכבת טיח מסוג זה מכילה בתוכה חומרים סינטטיים ותעשייתיים שונים. לרוב משתמשים בשליכט מסוג זה לצורך יצירת שכבות הגנה לקירות הבית. שליכט אקרילי נחשב לגמיש ועמיד יותר, ולכן משתמשים בו לרוב לצורך הגנה מפני פגעי מזג האוויר השונים. מדוע חשוב לשכור לעבודה קבלן שליכט צבעוני? כמו בכל עבודה אחרת, גם כאשר רוצים לבצע עבודות שליכט צבעוני, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע. אומנם נשמע כי מדובר על עבודה פשוטה ובסיסית שכל הנדי מן יכול לבצע בצורה עצמאית, אך למעשה אין זה כך. חשוב להתאים את סוג השליכט לסוג המבנה, אחרת הוא לא יחזיק מעמד ויתחיל להתפורר עם הזמן. למשל, שליכט המיועד לקירות פנימיים, יהיה שונה משליכט שמיועד לקירות החיצוניים של הבית. כמו כן, לכל קיר יש את החיפוי שלו, ולכן חשוב להתאים את השליכט לסוג החיפוי שנמצא אצלכם בבית. קבלן שליכט צבעוני ידע לבצע את העבודה בצורה מיומנת ומדויקת, תוך כדי שמירה על בטיחות ויעילות העבודה. אנשים רבים נוטים להתפתות להצעות מחיר זולות יותר, אך כדאי לזכור כי לפעמים מחיר זול עלול לעלות לכם ביוקר. כמו כן, חשוב לוודא כי החומרים הינם חומרים איכותיים ומקצועיים בעלי תו תקן של מכון התקנים הישראלי. אל תמשיכו בעבודות לפני שתוודאו זאת. כיצד לבחור קבלן שליכט צבעוני? היום ניתן למצוא בשוק לא מעט אנשי מקצוע שונים, חלקם מנוסים ומקצועיים יותר, ואילו חלקם פחות. לצורך עבודות עיצוב או שיפוץ הבית, חשוב להשקיע את הזמן והמשאבים הדרושים, לצורך מציאת הקבלן האידיאלי עבורכם. חשוב קודם כל למצוא קבלן אשר מתמחה בעבודות שליכט צבעוני, הוא אמור לעסוק בתחום מזה תקופה ולהכיר אותו לעומק. מומלץ לדבר עם מספר קבלנים, לשאול אותם שאלות הרלוונטיות לסוג העבודה הדרושה לכם, ובהתאם לכך להתרשם מרמת המקצועיות שלהם. מעבר לכך, חשוב לבחור באדם נעים הליכות ותקשורתי, על מנת שתרגישו בנוח לתקשר עמו ולשאול אותו את כל השאלות המציקות לכם. כדאי תמיד להיעזר בהמלצות, על מנת לוודא כי מדובר באדם מקצועי ומנוסה, אשר מכיר את העבודה וידע לבצע אותה על הצד הטוב ביותר. כמו כן, מומלץ לבקש מהקבלן המלצות מלקוחות קודמים, ניתן לבקש מהם לראות את העבודה ולהתרשם מרמת הדיוק והקפדנות שלה. חשוב לוודא כי גם לאחר מספר שנים, הקיר אינו מתנפח ואינו נסדק, אלא נראה חלק וללא שום טלאים. קבלן שליכט צבעוני תמיד יבצע מספר פעולות בסיסיות בטרם תחילת העבודות. הדבר הראשון הוא הקפדה על ביצוע ניסוי שיתפרש על חלק קטן מהקיר, על מנת לוודא כי השליכט יוצא בהתאם לציפיות ולרצונות. מעבר לכך, חשוב לוודא כי הקיר נקי ויבש, ובמידת הצורך כדאי ליישם עליו צבע יסוד. במידה ומדובר על מבנה אשר נמצא בעיצומו של שיפוץ, כדאי לדחות את העבודות לשלב האחרון של השיפוץ, על מנת למנוע מצב שהקיר יפגע במהלך העבודה.

תוספות בנייה
כאשר אנחנו רוצים לצאת במסע שיפוצים או בנייה בבית אנחנו חייבים לקחת נשימה עמוקה ולדעת, זה לא הולך להיות קל, נקודה. אף אם נראה לנו כי מדובר בסך הכול בשבירת כמה קירות ואולי גם עקירה של מרצפות ובנייה שלהם מחדש במיקומים החדשים שתכננו עבורם, הרי שזה ממש לא פשוט כפי שזה נשמע. עבודות בנויה הן תמיד עבודות כבדות ומסורבלות והן כרוכות בהמון רעש, הרבה לכלוך, כלי עבודה כבדים שמסתובבים בבית וימים ארוכים של חיים בתוך אתר בנייה. מחפשים קבלן בנייה כאשר אנחנו עומדים לשפץ את הבית חשוב מאוד מאוד לבדוק את השוק בטרם בוחרים קבלן בנייה. יש הרבה קבלני בנייה שמציעים את שירותיהם לציבור ואנחנו לא תמיד יודעים במי באמת כדאי לבחור. ננסה להעניק לכם מספר טיפים עליהם חשוב שתעמדו בעת שאתם מחפשים את קבלן הבנייה. קבלן מוכר – ראשית חשוב לוודא כי מבחינה חוקית מדובר בקבלן שהוא אכן כזה. את הדבר תוכלו לבדוק בפנקס הקבלנים ולוודא כי מדובר בקבלן שרשום שם. קבלן שנותן לכם תאריך יעד ריאלי – חשוב מאוד לבקש מקבלן השיפוצים תאריך יעד בו הוא מתחייב לעמוד. כולנו יודעים שעבודות שיפוצים אלו עבודות שעשויות להתמרח ולהימשך הרבה מאוד זמן אף מעבר למתוכנן. אנחנו חייבים לדעת ולהיערך מראש לקראת התקופה של השיפוצים אם זה במקרה שאנחנו רוצים לשכור דירה חילופית למשך תקופה זו, אם זה כדי להיערך עם הכנה של כל הסכום אותו אנחנו צריכים להכין עבור העבודה וסתם כך, חשוב לנו לדעת כמה זמן כל העבודה תיקח. קבלן שמוכן להתחייב על תאריך יעד זהו קבלן רציני עליו תוכלו לסמוך. כי יש קבלנים שלוקחים על עצמם כמה וכמה עבודות בנייה במספר מקומות בו זמנית וכדי שהלקוחות לא יברחו, אזי בימים הראשונים הם מופיעים בזמן, הורסים את מה שצריך וכעת כאשר הלקוח כבר נתון בידיהם הם מרשים לעצמם לזלזל בו ולדחות את העבודה ולמרוח את הזמן וכך הופכת העבודה לסיוט אחד גדול. קבלן שנותן לכם הצעת מחיר כתובה – ממש לא כדאי לוותר על הצעת מחיר כתובה וברורה שתכלול את כל הפרטים ואת כל האותיות הקטנות מבלי לפספס כל פרט. למרות שבשיפוצים לא הכול יהיה צפוי וייתכנו הפתעות באמצע הדרך כמו בעיות בתשתיות שעשויות להתגלות או מערכת אינסטלציה שנפגעת תוך כדי העבודה וכו' אלו יגררו כמובן עלויות נוספות. מתי הכי כדאי לבנות? את משימות הבנייה אנחנו תמיד מעדיפים לדחות לתקופות אשר בהם אנחנו יותר פנויים כמו בימי החופשה הגדולה בקיץ. יש לכך יתרונות רבים כאשר בקיץ העבודה נעשית מהר יותר בגלל שהחומרים מתייבשים במהירות ושעות העבודה ארוכות הרבה יותר אך יש לקחת בחשבון כי בקיץ זה עשוי לעלות יקר יותר מאשר בתקופת החורף.

שיפוץ ושיקום בניינים
בניין בעל מראה ישן ומוזנח הוא לא רק מפגע אסתטי לסביבתו ובעל השפעה לא נעימה על דייריו, אלא מהווה גם חיסרון כלכלי. חשוב לזכור כי גם דירות מטופחות ומושקעות בבניין מוזנח ומיושן, מאבדות מערכן הכספי. ההערכה היא ששדרוג חזית המבנה מוסיף בין 15% – 20% לערך הדירות בבניין, מכאן שמדובר בהשקעה בהחלט משתלמת לכל דייר. על פי רוב, ההחלטה על שדרוג הבניין מתקבלת על ידי הדיירים. עם זאת, חשוב לדעת כי קיימים בניינים ישנים ומוזנחים, שעלולים להפוך למפגע סביבתי ולסכן את הדיירים ואת עוברי האורח, ובמצב כזה הרשות המקומית עלולה להוציא לבניין "צו מבנה מסוכן" ולהטיל קנסות על הדיירים, אם הליקויים אינם מתוקנים. חברת שלדג קבלנים בע"מ מומחית בשיפוץ ושדרוג חזיתות של מבנים, ומספקת לכם פתרון הן בהיבט הבטיחותי הכולל חוזק הנדסי ושיפור נגישות, והן בהיבט האסתטי. חידוש חזית הבניין לחברה ארבעים שנות ניסיון בביצוע מאות פרויקטים בתחום שיפוץ חזיתות מבנים, מגוון עבודות שהחברה מבצעת מותאם לצורכי הבניין ולדרישת הדיירים, והוא כולל: חידוש מעטפת וחיפוי קירות חיצוניים – על ידי גמרים מסוגים שונים לפי כתב הכמויות של המהנדס ודרישת הדיירים שיקום בטונים ומערכת טיח מתקדמות. שיקום עיבויי וחיזוק עמודים איטום קירות וגגות החלפת אלמנטים הדורשים חידוש, כגון מעקות, סורגים, מרזבים חידוש סביבה ולובי לקבלת תוצאה מושלמת, החברה מבצעת גם עבודות לפיתוח סביבת הבניין ולחידוש הכניסה אליו, ובכלל זה: שיפוץ שבילי גישה ורחבות מסביב לבניין באבנים משתלבות, גרנוליט או חומרים אחרים שיפוץ חדרי אשפה, מחסנים וחדרי גז חידוש אספלט בחניות והתקנת מחסום כניסה (ככל שניתן) פיתוח גינה כולל מערכות השקיה טיפול בחדרי המדרגות ובלובי הבניין – התקנת דלת כניסה מאלומיניום ומערכות אינטרקום צביעת חדרי מדרגות, שיפוץ או החלפת מעקות, חידוש ארונות חשמל והוספת נקודות חשמל, ליטוש מדרגות, חידוש מעלית ועוד. שדרוג בניינים בין שהבניין שלכם זקוק לשיקום בטון וצבע, חידוש כניסות ושבילים, טיפולי צנרת או חידוש ושיפוץ הלובי, חברת שלדג תבצע את העבודה במהירות, ביעילות ובאחריות מלאה, תוך שימוש במפרטים עשירים, חומרי הבנייה הטובים ביותר והקפדה על גמרים ברמה מעולה. אם הבניין גם שותף באגודה לתרבות הדיור, הרי שארגון החוזה, הערובות והסדרי התשלום יהיו נוחים, בטוחים ומשתלמים במאת האחוזים.

ביסוס וחיזוק מבנים
שדרוג בניינים על פי החוק בישראל, מבנים שמצבם עלול להוות סכנה לדייריהם או לסביבתם הם בבחינת "מבנה מסוכן". בעלים של מבנים כאלה נדרשים על ידי המדינה לתקן את הליקויים באופן מידי ("צו לתיקון ליקויים"). כמו כן במקרה של פגיעה כתוצאה מליקויים במבנה, האחריות חלה על בעלי הבניין. מבנה מסוכן מוגדר על ידי 3 קריטריונים: מבנה שמצבו עלול לסכן את המבנה (היינו להחלישו ו/או לגרום לקריסתו). 2. מבנה שמצבו עלול לסכן את דייריו 3. מבנה שמצבו עלול לסכן את העוברים ברחוב ברוב המקרים מבנה יוגדר כמסוכן, כאשר ניתן להבחין בו בטיח מתקלף, סדקים, מרפסות רעועות, ואלמנטים חשופים כגון קורות ועמודים, בטון פגום וברזל חלוד. במצבים שבהם מבנה מוגדר כמבנה מסוכן, הרשויות שולחות לבעליו (הדיירים) דרישה לתיקון הליקויים באופן מידי, בליווי צו בית משפט, ומטילה על הבעלים את האחריות במקרה של פגיעה בעוברי אורח. אם זאת, לעיתים גם ליקוי או פגיעה שנראים לכאורה מינוריים וחסרי משמעות כגון התפוררות או קילופים בטיח, יכולים להוות עבור הרשויות סיבה מספקת כדי להגדיר את המבנה כ"מבנה מסוכן". כדי להימנע מסכנה, יש לעקוב באופן שוטף אחר מצב הבניין ולחזק אותו מבעוד מועד. אחד מתחומי המומחיות של חברת שלדג הוא חיזוק וביסוס בניינים ישנים. החברה מציעה פתרון מלא של ניהול הפרויקט, הכולל תכנון קונסטרוקטיבי לחיזוק ולביסוס המבנה וביצוע קבלני, ומעמידה לרשותכם את אנשי המקצוע המובילים בתחום. העבודות כוללות תיקון טיח ובטון יסודי, שיקום ברזל, חיזוק מרפסות וחיזוק יסודות במידת הצורך, ותיקון הליקויים מבוצע בהתאם לדרישות הרשות המוניציפלית בתיאום עם מחלקת ההנדסה והפיקוח. יצוין כי לאורך השנים ביצעה חברת שלדג מאות פרויקטים בתחום זה בישראל, תוך עמידה בתקנים הנדסיים מחמירים. לכל אורך הפרויקט, מלווה את הדיירים מנהל פרויקט מקצועי ומיומן, העומד לרשותכם למתן מענה לכל שאלה ופתרון לכל פנייה.

למה כדאי לערוך בדיקת ליקויי בנייה ומתי
בדיקת ליקויי בנייה נועדה על מנת למצוא את החלקים הפגומים בבניין, אשר עלולים לגרום לנזק מידי או מצטבר. כיוון שלא תמיד ליקויי הבנייה נראים לעין, ובטח לא עבור אנשים לא מקצועיים, חשוב "לעלות עליהם" בטרם נעשה נזק ממשי ועל מנת למנוע פגיעה באיכות חייהם ובבריאותם של הדיירים. הבדיקה נקראת גם "בדק בית", והיא מבוצעת על ידי מהנדסי בניין מורשים ובעלי ניסיון, שיוכלו לזהותן ואף להציע מה ניתן לעשות בפועל, על מנת לתקן אותן. מהם ליקויי בנייה ומה הנזקים? הליקויים יכולים להיות קלים, כמו למשל סדקים קטנים בקירות, דליפות קלות בצנרת או חיפויי קיר שאינם תקינים. במקרים כאלה כמובן שיש צורך בתיקון הפגמים, אבל הנזק עצמו- איננו גדול מאוד. לעומת זאת, לעיתים מדובר בליקויים שיכולים לגרום לאסון ממשי אם לא יטופלו במהרה, כמו מערכות חשמל או גז שאינן תקינות, חומרי בנייה לא בטיחותיים שעלולים לגרום לקריסה של תקרות או מרפסות ועוד. "בדק הבית" מטרתו לאתר ליקויים קטנים וגדולים כאחד, ובנוסף לאבחן היכן יש פוטנציאל לנזק מצטבר, אשר גם אם כרגע לא נראה רע מדי- יוביל עם הזמן לבעיות חמורות. דוגמה לכך היא היווצרות עובש בשל חדירת לחות, הנוצרת מאיטום לקוי בקירות, או חדירת מים מהרצפה אל הדירה, בשל ליקויים בצנרת ובריצוף עצמו. מתי כדאי לערוך את הבדיקה ומה היא כוללת? ככלל, בדיקת ליקויי בנייה יש לערוך אחת לכמה שנים, גם כאשר נראה שאין כל תקלה בבית, וזאת על מנת לוודא את תקינות המבנה ולאבחן פגמים בעודם קלים. בדומה לבעיות רפואיות בגוף הנוצרות באופן טבעי עם ההתבגרות, גם בניינים מתבגרים, ולעיתים נוצר בלאי שפוגם בבניין, בצנרת או במערכות השונות וממש כמו מחלה- חשוב לטפל בו בזמן. למרות זאת, בדרך כלל אנשים נוהגים לערוך בדיקת ליקויי בנייה רק במקרים מיוחדים, כמו כאשר הם מתעתדים לרכוש בית, ומעוניינים לקבל תמונת מצב מקצועית על מצבו, או כאשר הבניין כולו עומד בפני שיפוץ כללי (כמו בתכנית תמ"א 38 לדוגמה), וכדאי לנצל את ההזדמנות של השיפוץ המאסיבי הזה שממילא מתרחש, לצורך אבחון וטיפול בליקויי בנייה שידרשו בכל מקרה תיקון בעתיד. המהנדס שיבצע את בדיקת ליקויי הבנייה, אמור בסופו של דבר להגיש מסמך שיסכם את כל הנדרש לתיקון, לאחר שבדק את הבניין בצורה יסודית מאוד. חשוב שרק מקצוען בעל רישיון יערוך את הבדיקה, על מנת לא לפספס אף ליקוי שעלול להפוך בעתיד לנזק של ממש. לבתים ישנים מומלץ לעשות בדיקות תכופות יותר, שיפוץ בית ישן לצורך תיקון ליקויים אפקטיבי מאד לשנים רבות ולכן מרגע מציאת הליקויים וסיום השיפוץ ותיקון הליקויים יהיה לכם

בניית מרפסת שמש
שדרוג בניינים הוספת מרפסת לבית קיים מהווה שיפור אדיר באיכות החיים. עבור משפחות המתגוררות בדירות ללא מרפסות, הוספת מרפסת שמש יכולה בהחלט להוסיף שדרוג נפלא ליום-יום אשר עד לפני שנים ספורות היה בבחינת חלום רחוק נוכח תקנות וחוקים שהגבילו בניית מרפסות. החל, בשנת 2008 שונו התקנות, והן מאפשרות הוספת מרפסת שמש בשטח של 12 מ"ר לדירה. מרפסות שמש בדירה הפכה לחלום בר השגה עבור דיירים באינספור בניינים ברחבי הארץ, שיכולים מעתה להתפנק ממרפסת מחוץ לסלון. הסלון נראה רחב יותר, פתוח ומאוורר, והמרפסת מכניסה אל תוך חלל הבית לשפע של נוף ואור, ומאפשרת הצצה לשמיים. פתאום הבית שטוף אור דיירים רבים נוטים לחשוב כי הוספת מרפסת שמש היא תהליך ארוך, מורכב ולעיתים מייגע. אולם כדאי לדעת שבחירת החברה המבצעת יכולה להשפיע על החוויה שתעברו. חברה קבלנית מקצועית, איכותית ומיומנת, המפיקה תכניות והיתר בנייה, המצויה בכל הפרוצדורות ובקיאה בשיטות העבודה וטכנולוגיות הבנייה החדשניות בתחום תהפוך עבורכם את התהליך לפשוט, קל וקצר במיוחד. במשך שנות פעילותה, חברת שלדג תכננה, בנתה ועיצבה מרפסות, במגוון גדלים וסוגים. המרפסות שבונה שלדג מתוכננות בקפידה עומדות בתקנים ההנדסיים המחמירים ביותר, ומעוצבות כך שישתלבו במבנה הקיים באופן הרמוני ונעים לעין. שלדג בונה תוך הקפדה על נקייה, מדויקת, שקטה ומהירה וחשיבה על אחרון הפרטים, על מנת למזער את ההפרעה והמטרד למשפחות הדיירים שממשיכות לנהל שגרת חיים וסדר יום רגיל גם בתקופת העבודות. שלדג קבלנים הע"מ – הניסיון עושה את ההבדל. מפרט טכני עשיר שטח מרפסת מינימלי של 12 מ"ר ריצוף לבחירת הלקוח קרמיקה או פורצלן למניעת החלקה התאמת השיפועים לניקוז מים גימור טיח וצבע הנשמרים לאורך זמן ויטרינה קליל 7000 זכוכית 6 מ"מ מחוסמת. הכנה לתריס חשמלי מעקה אלומיניום תקני עם זכוכית 10 מ"מ מחוסמת חשמל ותאורה – שקעים ייעודים נוגדי מים ומותאמים לחוץ, נקודות מאור ומפסקים. לכל אורך הפרויקט החל בקבלת ההיתרים, דרך התכנון האדריכלי והקונסטרוקטיבי ועד השלמת הביצוע והגמר, מלווה את הדיירים מנהל פרויקט מקצועי ומיומן, העומד לרשותכם למתן מענה לכל שאלה ופתרון לכל פנייה. מפרט טכני עשיר שטח מרפסת מינימלי של 12 מ"ר ריצוף לבחירת הלקוח קרמיקה או פורצלן למניעת החלקה התאמת השיפועים לניקוז מים גימור טיח וצבע הנשמרים לאורך זמן ויטרינה קליל 7000 זכוכית 6 מ"מ מחוסמת. הכנה לתריס חשמלי מעקה אלומיניום תקני עם זכוכית 10 מ"מ מחוסמת חשמל ותאורה – שקעים ייעודים נוגדי מים ומותאמים לחוץ, נקודות מאור ומפסקים. לכל אורך הפרויקט החל בקבלת ההיתרים, דרך התכנון האדריכלי והקונסטרוקטיבי ועד השלמת הביצוע והגמר, מלווה את הדיירים מנהל פרויקט מקצועי ומיומן, העומד לרשותכם למתן מענה לכל שאלה ופתרון לכל פנייה.

שדרוג בניינים ליעילות אנרגטית של המחר
עד לשנת 2050, יותר מ- 2.5 מיליארד אנשים יעברו להתגורר בערים (World Urbanization Prospects: 2014 Revision - ארצות הברית). על מנת להסתגל לתהליך העיור, הערים שלנו חייבות להפוך להיות חכמות יותר ויעילות יותר. כיצד? אנו נבקר ונשלוט וננתח את הנתונים של הבניינים: סלע קיומן של ערים ברחבי העולם. בניינים הם המקום שבו אנו מבלים את רוב חיינו: עבודה, קניות, פנאי, לימודים ואפילו החלמה. בקיצור מהלך חיים. אין זה פלא שכיום, בניינים צורכים 33% מהאנרגיה הגלובלית ו- 53% מהחשמל בעולם. יותר מכך, צריכת החשמל שלהם תגדל ב- 80% עד ל- 2040 (IEA, 4Degree Scenario). ואולם, מבחינתנו ב- Schneider Electric ומבחינת הלקוחות שלנו, יש בעובדה זו משום הזדמנות בלתי רגילה. כ- 82% מהפוטנציאל הכלכלי שקיים בהתייעלות אנרגטית בבניינים נותרים לא מנוצלים (IEA, World Energy Outlook 2012, internal analysis). לא רק שמוטלת עלינו אחריות משותפת לרסן את הדרישה לאנרגיה על ידי הקטנת הצריכה, לנו יש את החידושים הטכנולוגיים המתאימים כדי לעשות זאת. באמצעות מערכת ניהול בקרת מבנה SmartStruxure שהופכת להיות אפשרית על ידי הארכיטקטורה והפלטפורמה ™EcoStruxure שלנו, אנו יכולים לסייע בהפיכת הבניינים ברחבי הערים לחכמים יותר, ואת הנוחות שלהם, ובד בבד, להגביר את היעילות התפעולית ולהפחית את השימוש באנרגיה, באותו זמן. שיפורים והתאמה לעתיד כאשר אנו אומרים "בניינים חכמים" אין הכוונה לבצע שיפוץ כולל ובנייה מחדש. בארצות עם כלכלה מתפתחת, מחצית מהבניינים, לפחות, שאמורים לשמש אותנו בשנת 2050 בנויים כבר עתה (United Nations Environment Programme, Buildings and Climate Change). ברבים מהבניינים האלו, מערכות הבניין הישנות או המיושנות, הן הסיבה מספר אחת לחוסר יעילות בקנה מידה רחב. על מנת לפתור מצב זה של חוסר יעילות, המפתח טמון בפתרונות של שיפור, שמעדכנות תשתיות מתיישנות למען ניטור, מדידה וביצוע אופטימיזציה של אנרגיה במהלך מחזור החיים של בניין, בלי קשר לגיל הבניין או למערכות הקיימות. ואולם, אין די להסתפק בהפיכת הבניינים למודרניים רק להשגת מטרות של 'כאן ועכשיו'. הבניינים חייבים לעמוד במבחן הזמן, לספק יעילות היום וגם מחר. כל צעד של שיפור שנעשה, חייב להיות גם תואם לעתיד. בניינים חכמים הן תצורה חדשה של ניהול אנרגיה על ידי שילוב מערכות שונות לגמרי, מבלי שיהיה צורך לבצע התקנות יקרות בסגנון של 'להרוס ולבנות'. את התועלות שיש בבניינים חכמים אפשר להחיל על סניפים על פני אתרים מרובים או על בניינים יחידים. על ידי שילוב של אנרגיה, אוטומציה ותוכנה, ™EcoStruxure - היא התשובה שלנו לשיפור הערך המתמשך המקיף את הבטיחות, האמינות, היעילות והקיימות, באמצעות מערכת אקולוגית שכוללת בניינים מקושרים ודינמיים - החל בחיישנים ועד שירותים. ובאשר לבנייה חדשה, ™EcoStruxure מבטיחה שיעילות הבניינים תוכל לעמוד במבחן הזמן. להמשך קריאה>> לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם עזרא כהן – ezra.cohen@schneider-electric.com הרשמה לניוזלטר כל השדות הינם שדות חובה. מאשר הצטרפות לרשימת תפוצה מאמרים נוספים שדרוג בניינים ליעילות אנרגטית של המחר מגדילים את השליטה והיעילות בארונות הפיקוד פתרון קטן לבעיה גדולה: שניידר אלקטריק גאה להציג את חיישן ה- ®PowerTag ווסתי מהירות מסדרת Altivar Process 900, פתרון קל לתעשייה כבדה שניידר אלקטריק הציגה סמארט פאנל המשלב אינטליגנציה חשמלית ודיגיטציה שניידר אלקטריק בשת"פ עם הקהילה והאקדמיה - פרויקט המניפולטור חג אביב שמח ציטוטים ” שניידר אלקטריק שמה דגש על פיתוח פתרונות חדשניים בתחום ה-IOT. לאחרונה השיקה החברה את הפתרון הייחודי שלה, ה- EcoStruxure, פלטפורמת IOT חדשנית, המשלבת ארכיטקטורה המאפשרת להגדיל את התפוקה, לייעל תהליכים, לשמור על יציבות, ולהפחית את עלויות האנרגיה ביותר מ-30%. איך היא עושה זאת? שולטת, מנתחת ומקיימת אופטימיזציה ובכך מסייעת לתכנן את המהלכים העתידיים של הארגון שלך... " חפשו בניוזלטר

שדרוג לבניין קיים
שדרוג בניינים אנו רואים יותר ויותר בעלי דירות בבניינים ישנים מבקשים לשדרג את הבניין הקיים ולהקנות לו מראה יותר עכשווי ומעוצב, כמו גם להגביר את הבטיחות ונוחות המגורים בו עבור דייריו. ככל שעולה הביקוש לשדרוג בניין קיים, צצות עוד ועוד אפשרויות שנותנות מענה איכותי, תחרותי ונעים לדרישות השדרוג של הדיירים. שדרוג חיצוני לבניין מראה הבניין והתחושה המתקבלת כאשר מגיעים ונכנסים בשעריו הוא תנאי מפתח לשביעות רצון מהמגורים בבניין. אין ספק שמגורים בבניין נעים למראה משביעי רצון ביחס למגורים בבניין מוזנח. לא רק זאת אלא ששינויים חיצוניים המשפיעים על התחושה בכניסה לבניין בדרך כלל משפיעים גם על מחיר הדירות ומעלה את ערכן. מסיבות אלה ואחרות, אנו רואים לא פעם דיירי בניין מתאגדים לצורך שינויים חיצוניים במראה הבניין וסביבותיו. שינויים מבוקשים במקרים אלה יכולים להיות: שינוי מראה הבניין, צביעתו מחדש מבחוץ, או הוספת אלמנטים דקורטיביים למראהו החיצוני. שינוי מראה הגינה, שתילת פרחים וצמחים, עיצוב וייעול השטח שמסביב לבניין הנמצא בבעלות הדיירים. שינוי בכניסה לבניין, בלובי (היכל הכניסה לבניין) ובאזור המוביל אליו. שינויים ושיפורים באזור החנייה המשותפת של הבניין. שדרוג פנימי לבניין לעיתים מחליטים הדיירים יחד על שינויים פנימיים למבנה, כאלה שישפרו את מראה הבניין ו/או את איכות החיים בו. השינויים הפנימיים יכולים להיות ממש פונקציונאליים ובלתי נראים, כמו למשל שינוי, עדכון או שיפור צנרת המים הכללית של הבניין. במקרים אחרים השינויים יכולים להיות ויזואליים מאוד, כמו עדכון מראה כל חדר המדרגות בבניין (החלפת מעקה, צביעה מחדש וכד'). עוד ניתן במסגרת שדרוגים פנימיים לבניין קיים, לבצע עדכונים ושינויים מבניים גם בדירות, למשל הוספה של ממ"ד לכל הדירות. ייתכן שינוי של ייעוד חלק מהאזורים המשותפים לטובת הדיירים, למשל הוספה של מחסנים משותפים, או הוספה של אזורי בילוי במתחם הבניין, כמו חדר משחקים לילדים, חדר כושר לדיירי הבניין, או אפילו בריכת שחייה. הוספת מעלית לבניין פעמים רבות בוחרים בעלי דירות של בניין שאין בו מעלית להוסיף מעלית לבניין, או להחליף את המעלית הקיימת במעלית יעילה, יפה וחדישה יותר. תוספת זו לבניין משפרת משמעותית לא רק את חוויית המגורים בו (במיוחד לדיירים בקומות הגבוהות של הבניין) אלא גם מעלה משמעותית את ערך הדירות בו. לסיכום, עלייה משמעותית ברמת החיים בהסכמת כל בעלי הדירות בעלי דירות בבניינים משותפים יכולים בהחלט לבצע שינויים מרחיקי לכת בבניין המגורים שלהם וכך להעלות את רמת החיים, הנוחות שמציע הבניין לדייריו ואפילו להשפיע על ערך הדירות בבניין. אולם חשוב לזכור כי שדרוג בניין קיים מחייב הסכמת כל הדיירים ומציאת מכנה משותף ומנגנון לפיו יתקבלו החלטות. בסופו של דבר צריך כל בעל דירה לשלם את חלקו בעלות ביצוע השדרוג.

עיבוי עמודי הבניין
בנייני מגורים רבים בישראל נבנו על עמודים. אלא שעמודים אלה חשופים לפגיעות ולתהליכי בלאי ושחיקה טבעיים, אשר מעבר למפגע האסתטי שמהווה השחיקה, היא מסכנת את חוזקו, יציבותו ושלמותו של המבנה. בהיבט ההנדסי, עמודי הבניין הם האלמנט שנושא את עומסי המבנה, לכן כאשר יציבותם וחוזקם המכאני נפגע, חשוב ביותר לטפל בחיזוק עיבוי ושיקום העמודים, ויפה שעה אחת קודם. בדרך כלל הסימן הראשון שאמור להדליק "נורה אדומה" ולאותת לכך שדרוש חיזוק ועיבוי עמודי הבניין הוא קילופי טיח. קילופים אלה מצביעים על תהליך הרסני שחל בעמודים, שאם אין מתקנים אותו בזמן וכנדרש, הוא עלול להתפשט ולגרום לסדיקה בבטון ומכאן לפגיעה בחוזק העמודים. למעשה, בחלק ניכר מהבניינים היווצרות הסדקים היא תוצאה של ביצוע לקוי ושימוש במוטות ברזל בעלי שכבת הגנה דקה. כאשר הבטון נסדק חודרת לחות לתוך ברזל הזיון, ומתחילה היווצרות של קורוזיה הגורמת לברזל להחליד, להתנפח ולדחוק את הבטון כלפי חוץ. בתנאים אלה, הבטון מתחיל להתפורר, ברזל הזיון נחשף לאוויר, העמודים נחלשים ונפגעת יכולתם לשאת את העומסים שהם מתוכננים לשאת, עד כדי סכנה ממשית לקריסת המבנה. עיבוי וחיזוק בעמודים בעלי פגיעה קלה יחסית, או עמודים שתהליך הבלאי שלהם מצוי בשלביו הראשונים התיקון כולל טיפול בקורוזיה הפנימית באמצעות חומרים צמנטיים (דבקים מיוחדים) ליצירת שכבת הגנה על הברזל, וביצוע תיקוני בטון ותיקוני טיח. במצבים מתקדמים יתר, שבהם ברזל הזיון בולט וחשוף וניתן להבחין כי הוא מכופף מעוות ועקום, בשל שינויים ברמת העומסים המופעלים על העמודים, הטיפול דורש עיבוי בתהליך עבודה רב-שלבי. במצב זה, בנוסף לטיפול בקורוזיה הפנימית ולתיקוני הטיח והבטון, מבצעים גם עיבוי באמצעות טפסנות ויציקת בטון מסביב לעמודים בעובי של 10 ס"מ לכל הפחות מכל צדי העמוד. חשוב לדעת כי עבודות שיקום ועיבוי של עמודים בעלי פגיעות קשות, מחייבת תכנון קונסטרוקטיבי וליווי של מהנדס בניין, לרבות חתימת מהנדס בגמר הביצוע. זהו תהליך עבודה מורכב ויש להקפיד כי הוא מבוצע בהתאם לתקנות. בחברת שלדג אנו מציעים תיקון ושיקום עמודי בניין תוך עמידה בסטנדרטים הנדסיים מחמירים, ובלי להזניח, את האספקט החשוב של חזות המבנה. לכל אורך הפרויקט החל באבחון הרמת הפגיעה, דרך התכנון הקונסטרוקטיבי ועד השלמת הביצוע, מלווה את הדיירים מנהל פרויקט מקצועי ומיומן של שלדג, העומד לרשותם לצורך מתן מענה לכל שאלה ופתרון לכל פנייה. אם עמודי הבניין שאתם מתגוררים פגועים ופגומים, או אם יש עמודים שהברזל שלהם גלוי לעין, צרו קשר עם נציגי של חברת שלדג, ואנו נייעץ לגבי דרכי הטיפול המתאימות ביותר למבנה ולאופי הפגיעה בעמודים. שדרוג בניינים


X

יהושע רייכר , השבחת נכסים יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , כדאיות בהשבחת נכס יהושע רייכר , השבחת נכסים נדל ן יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת נכסים נדל ן יהושע רייכר , מה זה השבחת נכס יהושע רייכר , עליית ערך של דירה יהושע רייכר , איך להשביח דירה יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , כדאיות בהשבחת נכס יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , רשם החברות יהושע רייכר , קבלן מרפסות אשדוד יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , הום סטייג'ינג יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , הום סטיילינג לפני מכירה יהושע רייכר , שיפוץ דירה לפני מכירה יהושע רייכר , הום סטייג'ינג יהושע רייכר , קורס הום סטייג'ינג יהושע רייכר , הום סטייג'ינג טיפים יהושע רייכר , השבחת דירה לפני מכירה יהושע רייכר , אנה גוטמן יהושע רייכר , כדאיות בהשבחת נכס יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , הום סטייג'ינג יהושע רייכר , מס שבח יהושע רייכר , השבחת נכסים נדל ן יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , אלחנן מגידוביץ יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , יהושע רייכר , שדרוג נכסים יהושע רייכר , יזמות בנדל"ן יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , קורס יזמות נדלן יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , יזם נדל ן מתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , יזם נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , רשימת יזמי נדל"ן יהושע רייכר , יזם מתחיל יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , איך להתחיל בעולם הנדלן יהושע רייכר , יזמות נדל ן דרושים יהושע רייכר , איך מתחילים להיות קבלן יהושע רייכר , קורס יזמות נדלן יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס נדלן מחיר יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , קורס נדל ן באינטרנט יהושע רייכר , לימודי נדל ן באינטרנט בחינם יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן ירושלים יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס יזמות והשקעות בנדל"ן יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן מחיר יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן – האוניברסיטה הפתוחה יהושע רייכר , קורס נדלן מחיר יהושע רייכר , לימודי נדל ן באינטרנט בחינם יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן בחו"ל יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , קורס יזמות נדלן יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס נדלן יהושע רייכר , קורס נדלן מחיר יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן מחיר יהושע רייכר , פסגות נדל ן חזי חיים יהושע רייכר , לימודי תיווך נדל"ן יהושע רייכר , קורס נדל ן באינטרנט יהושע רייכר , יזם נדל ן מתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , יזם נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , יזם מתחיל יהושע רייכר , רשימת יזמי נדל"ן יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , יזמות נדל ן דרושים יהושע רייכר , איך מתחילים להיות קבלן יהושע רייכר , יזמי נדל ן בישראל יהושע רייכר , יזמות נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , מה זה יזם נדל ן יהושע רייכר , ראשי תיבות נדל"ן יהושע רייכר , נדל ן לימודים יהושע רייכר , מה זה נדל ן יהושע רייכר , נדל ויקיפדיה יהושע רייכר , רשימת יזמי נדל"ן יהושע רייכר , נדל ן קיצור של יהושע רייכר , נכסי דלא ניידי יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , חברות בניה ויזמות יהושע רייכר , רפאל א.ג יזמות בע"מ יהושע רייכר , רפאל נדל ן טלפון יהושע רייכר , ד.רפאל יזמות בע"מ יהושע רייכר , חי רפאל יזמות ובניה יהושע רייכר , ד. רפאל יזמות בינלאומית 2009 בע"מ יהושע רייכר , קבוצת רפאל נתניה על הים יהושע רייכר , חברות נדל"ן בישראל יהושע רייכר , יהושע רייכר , מימון פרויקטים בנדל"ן יהושע רייכר , מימון פרויקטים בנדל"ן יהושע רייכר , מימון נדל"ן יהושע רייכר , חברת יסודות יהושע רייכר , הראל יהושע רייכר , מימון נדל"ן יהושע רייכר , מימון חוץ בנקאי לנדל"ן יהושע רייכר , הראל מימון נדל"ן יהושע רייכר , הראל נדל"ן והשקעות יהושע רייכר , גמלא מילניום השקעות בע"מ יהושע רייכר , גמלא הראל כתובת יהושע רייכר , טל תפוחי גמלא יהושע רייכר , קרן אקספו מימון חוץ בנקאי יהושע רייכר , מימון ליזמי נדל ן יהושע רייכר , חברת יסודות יהושע רייכר , יסודות נדלן רחובות יהושע רייכר , חברת יסודות נדל"ן יהושע רייכר , חברת יסודות פארק המדע יהושע רייכר , חברת יסודות תמ"א 38 יהושע רייכר , עופר זרף יהושע רייכר , יסודות עופר זרף יהושע רייכר , יסודות איתנים בע"מ יהושע רייכר , יסודות איתנים טלפון יהושע רייכר , הראל יהושע רייכר , הראל טפסים יהושע רייכר , הראל ביטוח בריאות יהושע רייכר , הראל ביטוח חיים יהושע רייכר , הראל טלפון יהושע רייכר , הראל אזור אישי יהושע רייכר , הראל פנסיה טלפון יהושע רייכר , הראל מעסיקים יהושע רייכר , הראל ביטוח רכב יהושע רייכר , יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , קרקע לבניה בחינם יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית במרכז יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים מופשרים למכירה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בשפלה יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית יהושע רייכר , מגרשים למכירה בצפון יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים יהושע רייכר , קרקע לבנייה בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה בדרום יהושע רייכר , בניה קלה יהושע רייכר , בניה ירוקה יהושע רייכר , יהושע רייכר בניה קלה , יהושע רייכר בניה ירוקה , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים לבניה בשרון יהושע רייכר , קרקע לבניה בחינם יהושע רייכר , קרקע בחינם 2017 יהושע רייכר , קרקעות בחינם בדרום יהושע רייכר , קרקע לבנייה בצפון יהושע רייכר , שטח חינם מהמדינה יהושע רייכר , קרקע חקלאית חינם יהושע רייכר , קרקע לבנייה מיידית יהושע רייכר , קרקע לבנייה עצמית יהושע רייכר , קרקע חינם לזוגות צעירים יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית במרכז יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים למכירה בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה רוויה למכירה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים יהושע רייכר , מגרשים למכירה בדרום יהושע רייכר , קרקע לבנייה בחינם יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מכרזים מגרשים בראשון לציון יהושע רייכר , הפשרת קרקעות בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית במרכז יהושע רייכר , וילות למכירה בנחלת יהודה יהושע רייכר , בית פרטי למכירה בשיכון המזרח יהושע רייכר , מגרשים למכירה בבאר יעקב יהושע רייכר , מגרשים רכב בראשון לציון יהושע רייכר , שכונת נווה דקלים ראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים מופשרים למכירה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים יהושע רייכר , מגרשים למכירה בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה רוויה למכירה יהושע רייכר , קרקע מופשרת לבניה יהושע רייכר , קרקע לבנייה בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , וילות למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בדרום יהושע רייכר , קרקע בדרום הארץ יהושע רייכר , בתים למכירה במושבים ליד אשקלון יהושע רייכר , מגרשים במושבים בשפלה יד שניה יהושע רייכר , נווה תמרים מחיר יהושע רייכר , קרקע חינם בנגב יהושע רייכר , נווה תמרים בנגב יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה בצפון בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה בקיבוצים בצפון יהושע רייכר , שטחים למכירה ברמת הגולן יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בצפון יהושע רייכר , מגרשים בגליל יהושע רייכר , מגרשים למכירה בגליל המערבי יהושע רייכר , מחיר קרקע חקלאית בצפון יהושע רייכר , שטחים חקלאיים למכירה יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בשפלה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים במרכז יהושע רייכר , וילות למכירה במושבים בשפלה יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים באזור ירושלים יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בשרון יהושע רייכר , קרקע לבניה בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בצפון יהושע רייכר , יהושע רייכר , תמ"א 38.2 יהושע רייכר , תמ"א 38 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 2 יהושע רייכר , תמ"א 38 מדלן יהושע רייכר , תמ א 38 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 חיפה יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 4 יהושע רייכר , תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 1 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 2 יהושע רייכר , חוק תמ"א 38/2 יהושע רייכר , אחוז הסכמה לתמ"א 38/2 יהושע רייכר , תנאים לתמ"א 38/2 יהושע רייכר , תמ א 38 2 הסכמת דיירים יהושע רייכר , מה ההבדל בין תמ"א 38/2 פינוי בינוי יהושע רייכר , תמ א 38 1 יהושע רייכר , תמ א 38 3 יהושע רייכר , תמ"א 38/2 רוב דרוש יהושע רייכר , תמ"א 38 מדלן יהושע רייכר , תמ א 38 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 תיקון 2 יהושע רייכר , תמ א 38 פינוי בינוי יהושע רייכר , תמ א 38 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 מה זה יהושע רייכר , תמ"א 38 נוסח משולב יהושע רייכר , תמ"א ראשי תיבות יהושע רייכר , תמ א 38 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 חולון למכירה יהושע רייכר , תמ א 38 פרויקטים יהושע רייכר , תמ א 38 2 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 חולון גבעת התחמושת יהושע רייכר , תמ א 38 פנחס לבון חולון יהושע רייכר , תמ א 38 חולון אילת 56 יהושע רייכר , פינוי בינוי קוגל חולון יהושע רייכר , פינוי בינוי חולון יהושע רייכר , תמ א 38 תל אביב יהושע רייכר , פינוי בינוי בתל אביב יהושע רייכר , דירות למכירה תמ"א 38 תל אביב יהושע רייכר , תמ"א 38 רמת אביב יהושע רייכר , תמ א 38 3 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 רובע 3 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 עיריית תל אביב יהושע רייכר , מסמך מנחה לבחינת בקשות להיתרי בניה המוגשות מכח תמ"א 38 יהושע רייכר , פינוי בינוי בדרום תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 חיפה יהושע רייכר , מסמך מדיניות תמ"א 38 חיפה יהושע רייכר , יזמי תמ"א 38 בחיפה יהושע רייכר , דירות תמ"א 38 למכירה בחיפה יהושע רייכר , קבלני תמ"א 38 חיפה יהושע רייכר , תמ"א 38 חיפה מדלן יהושע רייכר , תמ א 38 2 חיפה יהושע רייכר , דורפברגר תמ"א 38 יהושע רייכר , תוכנית תמ א 38 חיפה יהושע רייכר , "א 38 תיקון 4 יהושע רייכר , שינוי 4 לתמ"א 38 יהושע רייכר , התיקון הרביעי לתמ"א 38 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 4 pdf יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 3 נוסח מלא יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 5 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 2016 יהושע רייכר , זכויות דיירים תמ א 38 יהושע רייכר , תמ"א 38 היטל השבחה יהושע רייכר , תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תמ"א 38 עיריית ירושלים יהושע רייכר , קבלנים תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תכנית 10038 ירושלים יהושע רייכר , חברות תמ א 38 בירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 2 ירושלים יהושע רייכר , פינוי בינוי בירושלים יהושע רייכר , אדריכל תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , פינוי בינוי בר יוחאי ירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 1 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 1 יהושע רייכר , תמ א 38 1 2 3 יהושע רייכר , מה זה תמ"א 1 יהושע רייכר , פינוי בינוי תמ"א 38/2 יהושע רייכר , תמ א 38 3 יהושע רייכר , תמ"א 38 א יהושע רייכר , תמ"א 38 זכויות הדיירים יהושע רייכר , מה זה תמ א 38 1 יהושע רייכר , יהושע רייכר , שדרוג בניינים יהושע רייכר , יהושע רייכר , יהושע רייכר השבחת נכסים , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר כדאיות בהשבחת נכס , יהושע רייכר השבחת נכסים נדל ן , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת נכסים נדל ן , יהושע רייכר מה זה השבחת נכס , יהושע רייכר עליית ערך של דירה , יהושע רייכר איך להשביח דירה , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר כדאיות בהשבחת נכס , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר רשם החברות , יהושע רייכר קבלן מרפסות אשדוד , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר הום סטייג'ינג , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר הום סטיילינג לפני מכירה , יהושע רייכר שיפוץ דירה לפני מכירה , יהושע רייכר הום סטייג'ינג , יהושע רייכר קורס הום סטייג'ינג , יהושע רייכר הום סטייג'ינג טיפים , יהושע רייכר השבחת דירה לפני מכירה , יהושע רייכר אנה גוטמן , יהושע רייכר כדאיות בהשבחת נכס , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר הום סטייג'ינג , יהושע רייכר מס שבח , יהושע רייכר השבחת נכסים נדל ן , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר אלחנן מגידוביץ , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר , יהושע רייכר שדרוג נכסים , יהושע רייכר יזמות בנדל"ן , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר קורס יזמות נדלן , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר יזם נדל ן מתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר יזם נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר רשימת יזמי נדל"ן , יהושע רייכר יזם מתחיל , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר איך להתחיל בעולם הנדלן , יהושע רייכר יזמות נדל ן דרושים , יהושע רייכר איך מתחילים להיות קבלן , יהושע רייכר קורס יזמות נדלן , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס נדלן מחיר , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר קורס נדל ן באינטרנט , יהושע רייכר לימודי נדל ן באינטרנט בחינם , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן ירושלים , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס יזמות והשקעות בנדל"ן , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן מחיר , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן – האוניברסיטה הפתוחה , יהושע רייכר קורס נדלן מחיר , יהושע רייכר לימודי נדל ן באינטרנט בחינם , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן בחו"ל , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר קורס יזמות נדלן , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס נדלן , יהושע רייכר קורס נדלן מחיר , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן מחיר , יהושע רייכר פסגות נדל ן חזי חיים , יהושע רייכר לימודי תיווך נדל"ן , יהושע רייכר קורס נדל ן באינטרנט , יהושע רייכר יזם נדל ן מתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר יזם נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר יזם מתחיל , יהושע רייכר רשימת יזמי נדל"ן , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר יזמות נדל ן דרושים , יהושע רייכר איך מתחילים להיות קבלן , יהושע רייכר יזמי נדל ן בישראל , יהושע רייכר יזמות נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר מה זה יזם נדל ן , יהושע רייכר ראשי תיבות נדל"ן , יהושע רייכר נדל ן לימודים , יהושע רייכר מה זה נדל ן , יהושע רייכר נדל ויקיפדיה , יהושע רייכר רשימת יזמי נדל"ן , יהושע רייכר נדל ן קיצור של , יהושע רייכר נכסי דלא ניידי , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר חברות בניה ויזמות , יהושע רייכר רפאל א.ג יזמות בע"מ , יהושע רייכר רפאל נדל ן טלפון , יהושע רייכר ד.רפאל יזמות בע"מ , יהושע רייכר חי רפאל יזמות ובניה , יהושע רייכר ד. רפאל יזמות בינלאומית 2009 בע"מ , יהושע רייכר קבוצת רפאל נתניה על הים , יהושע רייכר חברות נדל"ן בישראל , יהושע רייכר , יהושע רייכר מימון פרויקטים בנדל"ן , יהושע רייכר מימון פרויקטים בנדל"ן , יהושע רייכר מימון נדל"ן , יהושע רייכר חברת יסודות , יהושע רייכר הראל , יהושע רייכר מימון נדל"ן , יהושע רייכר מימון חוץ בנקאי לנדל"ן , יהושע רייכר הראל מימון נדל"ן , יהושע רייכר הראל נדל"ן והשקעות , יהושע רייכר גמלא מילניום השקעות בע"מ , יהושע רייכר גמלא הראל כתובת , יהושע רייכר טל תפוחי גמלא , יהושע רייכר קרן אקספו מימון חוץ בנקאי , יהושע רייכר מימון ליזמי נדל ן , יהושע רייכר חברת יסודות , יהושע רייכר יסודות נדלן רחובות , יהושע רייכר חברת יסודות נדל"ן , יהושע רייכר חברת יסודות פארק המדע , יהושע רייכר חברת יסודות תמ"א 38 , יהושע רייכר עופר זרף , יהושע רייכר יסודות עופר זרף , יהושע רייכר יסודות איתנים בע"מ , יהושע רייכר יסודות איתנים טלפון , יהושע רייכר הראל , יהושע רייכר הראל טפסים , יהושע רייכר הראל ביטוח בריאות , יהושע רייכר הראל ביטוח חיים , יהושע רייכר הראל טלפון , יהושע רייכר הראל אזור אישי , יהושע רייכר הראל פנסיה טלפון , יהושע רייכר הראל מעסיקים , יהושע רייכר הראל ביטוח רכב , יהושע רייכר , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר קרקע לבניה בחינם , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית במרכז , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים מופשרים למכירה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בשפלה , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית , יהושע רייכר מגרשים למכירה בצפון , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים , יהושע רייכר קרקע לבנייה בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה בדרום , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים לבניה בשרון , יהושע רייכר קרקע לבניה בחינם , יהושע רייכר קרקע בחינם 2017 , יהושע רייכר קרקעות בחינם בדרום , יהושע רייכר קרקע לבנייה בצפון , יהושע רייכר שטח חינם מהמדינה , יהושע רייכר קרקע חקלאית חינם , יהושע רייכר קרקע לבנייה מיידית , יהושע רייכר קרקע לבנייה עצמית , יהושע רייכר קרקע חינם לזוגות צעירים , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית במרכז , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים למכירה בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה רוויה למכירה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים , יהושע רייכר מגרשים למכירה בדרום , יהושע רייכר קרקע לבנייה בחינם , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מכרזים מגרשים בראשון לציון , יהושע רייכר הפשרת קרקעות בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית במרכז , יהושע רייכר וילות למכירה בנחלת יהודה , יהושע רייכר בית פרטי למכירה בשיכון המזרח , יהושע רייכר מגרשים למכירה בבאר יעקב , יהושע רייכר מגרשים רכב בראשון לציון , יהושע רייכר שכונת נווה דקלים ראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים מופשרים למכירה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים , יהושע רייכר מגרשים למכירה בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה רוויה למכירה , יהושע רייכר קרקע מופשרת לבניה , יהושע רייכר קרקע לבנייה בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר וילות למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בדרום , יהושע רייכר קרקע בדרום הארץ , יהושע רייכר בתים למכירה במושבים ליד אשקלון , יהושע רייכר מגרשים במושבים בשפלה יד שניה , יהושע רייכר נווה תמרים מחיר , יהושע רייכר קרקע חינם בנגב , יהושע רייכר נווה תמרים בנגב , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה בצפון בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה בקיבוצים בצפון , יהושע רייכר שטחים למכירה ברמת הגולן , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בצפון , יהושע רייכר מגרשים בגליל , יהושע רייכר מגרשים למכירה בגליל המערבי , יהושע רייכר מחיר קרקע חקלאית בצפון , יהושע רייכר שטחים חקלאיים למכירה , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בשפלה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים במרכז , יהושע רייכר וילות למכירה במושבים בשפלה , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים באזור ירושלים , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בשרון , יהושע רייכר קרקע לבניה בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בצפון , יהושע רייכר , יהושע רייכר תמ"א 38.2 , יהושע רייכר תמ"א 38 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 2 , יהושע רייכר תמ"א 38 מדלן , יהושע רייכר תמ א 38 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 חיפה , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 4 , יהושע רייכר תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 1 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 2 , יהושע רייכר חוק תמ"א 38/2 , יהושע רייכר אחוז הסכמה לתמ"א 38/2 , יהושע רייכר תנאים לתמ"א 38/2 , יהושע רייכר תמ א 38 2 הסכמת דיירים , יהושע רייכר מה ההבדל בין תמ"א 38/2 פינוי בינוי , יהושע רייכר תמ א 38 1 , יהושע רייכר תמ א 38 3 , יהושע רייכר תמ"א 38/2 רוב דרוש , יהושע רייכר תמ"א 38 מדלן , יהושע רייכר תמ א 38 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 תיקון 2 , יהושע רייכר תמ א 38 פינוי בינוי , יהושע רייכר תמ א 38 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 מה זה , יהושע רייכר תמ"א 38 נוסח משולב , יהושע רייכר תמ"א ראשי תיבות , יהושע רייכר תמ א 38 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 חולון למכירה , יהושע רייכר תמ א 38 פרויקטים , יהושע רייכר תמ א 38 2 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 חולון גבעת התחמושת , יהושע רייכר תמ א 38 פנחס לבון חולון , יהושע רייכר תמ א 38 חולון אילת 56 , יהושע רייכר פינוי בינוי קוגל חולון , יהושע רייכר פינוי בינוי חולון , יהושע רייכר תמ א 38 תל אביב , יהושע רייכר פינוי בינוי בתל אביב , יהושע רייכר דירות למכירה תמ"א 38 תל אביב , יהושע רייכר תמ"א 38 רמת אביב , יהושע רייכר תמ א 38 3 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 רובע 3 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 עיריית תל אביב , יהושע רייכר מסמך מנחה לבחינת בקשות להיתרי בניה המוגשות מכח תמ"א 38 , יהושע רייכר פינוי בינוי בדרום תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 חיפה , יהושע רייכר מסמך מדיניות תמ"א 38 חיפה , יהושע רייכר יזמי תמ"א 38 בחיפה , יהושע רייכר דירות תמ"א 38 למכירה בחיפה , יהושע רייכר קבלני תמ"א 38 חיפה , יהושע רייכר תמ"א 38 חיפה מדלן , יהושע רייכר תמ א 38 2 חיפה , יהושע רייכר דורפברגר תמ"א 38 , יהושע רייכר תוכנית תמ א 38 חיפה , יהושע רייכר "א 38 תיקון 4 , יהושע רייכר שינוי 4 לתמ"א 38 , יהושע רייכר התיקון הרביעי לתמ"א 38 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 4 pdf , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 3 נוסח מלא , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 5 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 2016 , יהושע רייכר זכויות דיירים תמ א 38 , יהושע רייכר תמ"א 38 היטל השבחה , יהושע רייכר תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תמ"א 38 עיריית ירושלים , יהושע רייכר קבלנים תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תכנית 10038 ירושלים , יהושע רייכר חברות תמ א 38 בירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 2 ירושלים , יהושע רייכר פינוי בינוי בירושלים , יהושע רייכר אדריכל תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר פינוי בינוי בר יוחאי ירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 1 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 1 , יהושע רייכר תמ א 38 1 2 3 , יהושע רייכר מה זה תמ"א 1 , יהושע רייכר פינוי בינוי תמ"א 38/2 , יהושע רייכר תמ א 38 3 , יהושע רייכר תמ"א 38 א , יהושע רייכר תמ"א 38 זכויות הדיירים , יהושע רייכר מה זה תמ א 38 1 , יהושע רייכר , יהושע רייכר שדרוג בניינים , יהושע רייכר , יהושע רייכר נדל"ן קבוצות רכישה , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קנייה קבוצתית מוצרי חשמל , יהושע רייכר אתרי קנייה קבוצתית , יהושע רייכר קונים ביחד , יהושע רייכר רכישה קבוצתית , יהושע רייכר קניות קבוצתיות באינטרנט , יהושע רייכר קנייה חברתית , יהושע רייכר מוצרי חשמל לדירה חדשה , יהושע רייכר מכירה קבוצתית , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה פתח תקווה , יהושע רייכר רכישה קבוצתית דירה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר תיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין , יהושע רייכר מס רכישה דירה שניה קבוצת רכישה , יהושע רייכר מכירת דירה שנרכשה בקבוצת רכישה , יהושע רייכר מכירת זכות בקבוצת רכישה , יהושע רייכר חישוב מס שבח קבוצת רכישה , יהושע רייכר מע"מ קבוצת רכישה , יהושע רייכר רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה , יהושע רייכר תיקון 40 לחוק מע מ , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר פרויקטים בשכונת נופים במודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה מורשת מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין בוכמן , יהושע רייכר קבוצות רוכשים במודיעין , יהושע רייכר לוטוס מודיעין , יהושע רייכר פרי נופים מודיעין , יהושע רייכר גרופהום , יהושע רייכר דירות למכירה בשכונת נופים במודיעין , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדל"ן מגרשים , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה פתח תקווה , יהושע רייכר רכישה קבוצתית דירה , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה פתח תקווה , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר רכישה קבוצתית דירה , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה נדל"ן , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , נדל"ן קבוצות רכישה יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קנייה קבוצתית מוצרי חשמל יהושע רייכר , אתרי קנייה קבוצתית יהושע רייכר , קונים ביחד יהושע רייכר , רכישה קבוצתית יהושע רייכר , קניות קבוצתיות באינטרנט יהושע רייכר , קנייה חברתית יהושע רייכר , מוצרי חשמל לדירה חדשה יהושע רייכר , מכירה קבוצתית יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה פתח תקווה יהושע רייכר , רכישה קבוצתית דירה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , תיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין יהושע רייכר , מס רכישה דירה שניה קבוצת רכישה יהושע רייכר , מכירת דירה שנרכשה בקבוצת רכישה יהושע רייכר , מכירת זכות בקבוצת רכישה יהושע רייכר , חישוב מס שבח קבוצת רכישה יהושע רייכר , מע"מ קבוצת רכישה יהושע רייכר , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה יהושע רייכר , תיקון 40 לחוק מע מ יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , פרויקטים בשכונת נופים במודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה מורשת מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין בוכמן יהושע רייכר , קבוצות רוכשים במודיעין יהושע רייכר , לוטוס מודיעין יהושע רייכר , פרי נופים מודיעין יהושע רייכר , גרופהום יהושע רייכר , דירות למכירה בשכונת נופים במודיעין יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדל"ן מגרשים יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה פתח תקווה יהושע רייכר , רכישה קבוצתית דירה יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה פתח תקווה יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , רכישה קבוצתית דירה יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה נדל"ן יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , נדל"ן קבוצות רכישה רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קנייה קבוצתית מוצרי חשמל רייכר יהושע , אתרי קנייה קבוצתית רייכר יהושע , קונים ביחד רייכר יהושע , רכישה קבוצתית רייכר יהושע , קניות קבוצתיות באינטרנט רייכר יהושע , קנייה חברתית רייכר יהושע , מוצרי חשמל לדירה חדשה רייכר יהושע , מכירה קבוצתית רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה פתח תקווה רייכר יהושע , רכישה קבוצתית דירה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , תיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין רייכר יהושע , מס רכישה דירה שניה קבוצת רכישה רייכר יהושע , מכירת דירה שנרכשה בקבוצת רכישה רייכר יהושע , מכירת זכות בקבוצת רכישה רייכר יהושע , חישוב מס שבח קבוצת רכישה רייכר יהושע , מע"מ קבוצת רכישה רייכר יהושע , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה רייכר יהושע , תיקון 40 לחוק מע מ רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , פרויקטים בשכונת נופים במודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה מורשת מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין בוכמן רייכר יהושע , קבוצות רוכשים במודיעין רייכר יהושע , לוטוס מודיעין רייכר יהושע , פרי נופים מודיעין רייכר יהושע , גרופהום רייכר יהושע , דירות למכירה בשכונת נופים במודיעין רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדל"ן מגרשים רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה פתח תקווה רייכר יהושע , רכישה קבוצתית דירה רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה פתח תקווה רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , רכישה קבוצתית דירה רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה נדל"ן רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , הוספת מרפסות יהושע רייכר , הוספת מרפסת יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , מרפסת פלדה מחיר יהושע רייכר , מרפסת תלויה אישורים יהושע רייכר , מרפסת תלויה תמונות , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת ללא היתר יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , תוספת מרפסת בבניין קיים יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , בניית מרפסת ללא היתר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש כמה עולה יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , תוספת מרפסת בבניין קיים יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש מחיר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , תוספת מרפסת בבניין קיים יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , בניית מרפסת ללא היתר יהושע רייכר , מרפסת תלויה אישורים , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש מחיר יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , מרפסת פלדה מחיר יהושע רייכר , הוספת מרפסת פלדה יהושע רייכר , מרפסת תלויה מברזל יהושע רייכר , מרפסות תלויות מחיר יהושע רייכר , מרפסת תלויה מעץ יהושע רייכר , מרפסת תלויה תמונות יהושע רייכר , מרפסת תלויה אישורים יהושע רייכר , מרפסות תלויות מפלדה יהושע רייכר

scroll to top