בניה קלה, יהושע רייכר בניה קלה, יהושע רייכר

ברוכים הבאים לבנייה קלה!
בניה קלה


המושג בנייה קלה משתלב עם בנייה מתקדמת ומודרנית. הכוונה היא לבנייה בשילוב אלמנטים מפלדה מגולוונת, כאשר הביסוס , רצפת הבית והממ"ד, בנויים מבטון. קירות המבנה הינם רב שכבתיים מרובדים, וכוללים מגוון אפשרויות לחיפויים חיצוניים ובכלל זה לבני חרס, "Bricks", טיח טרמי, פלנקים, חיפוי אבן טבעית. קיר מרובד , הינו בעל איכות טרמית משופרת באופן מהותי, לעומת קיר בלוקים קונבנציונאלי. שיטת בנייה קלה מאפשרת את קיצור לוחות הזמנים לתהליך הבנייה באופן משמעותי. ניתן לקצר את משך הבנייה של בית פרטי , בשליש.

הדיוק המושג בשימוש שיט של בנייה קלה, הוא מירבי וסטיות לא עולות על 1 ס"מ במידות החדרים והדיאגונליים. הבנייה הקלה מתחברת במישרין עם הבנייה הירוקה. בידוד טרמי ואקוסטי משופר, הינם בראש הרשימה וביחד עם נתון זה מצטרף נתון של מיעוט פסולת בנייה באתר.

חסכון הפסולת באתר של בנייה קלה, לעומת בנייה קונבנציונאלית, הוא כ 50%. אלמנטים של בנייה קלה מפלדה, מקורם העיקרי במחזור. מקור כ 60% מהפלדה, מגיע ממחזור של תעשיית הרכב. בסוף חיי המבנה, שלד הפלדה, הוא בעל 100% יכולת מחזור. בניה קלה בשנים האחרונות כל מי שמעוניין בבניית בית או משרד, שומע רבות את המושג 'בניה קלה'. כמו כן, הוא שומע דעות רבות אודות בניה זו לטובה ולרעה ואינו יודע מה נכון ומה לא. למעשה, רוב האנשים אינם יודעים בצורה מדויקת מהי בנייה קלה. במאמר זה נסביר לכם באופן מדויק מהי בניה קלה, יתרונותיה וחסרונותיה.

בנייה קלה היא בניה מתועשת בחומרים קלים,כגון פלדה, לוחות גבס, עץ, אלומיניום, זכוכית וחומרים פלסטיים.


בפורטל מידע מקיף על פתרונות בנייה קלה , חומרים המשמשים לבנייה זו, מה היתרונות בשיטת בנייה זו,טווחי עלויות,מחירים ועוד. אתר בנייה קלה מציע ללקוחות המעוניינים לבנות בטכנולוגיית בנייה מתועשת קלה ,זירה לקבלת הצעות משתלמות ביותר מבעלי מקצועי איכותיים בתחום המשלבים איכויות בנייה ועיצוב.

לשימושכם גולשי האתר מידע איכותי על פתרונות בנייה מתועשת וקלה, החומרים המשמשים לבנייה זו, יתרונות הבנייה הקלה על פני הבנייה הקונבנציונאלית,תמונות של מבנים קלים ,מחסני עץ ומבנים מאלומיניום שנבנו בשיטת בנייה קלה.

אודות בניה קלה


הבנייה הקלה החלה במדינות מערב אירופה ובארצות הברית אשר ניסו למצוא פתרון לדליקותו של העץ ממנו בנו את רוב הבתים ושכר העבודה הגבוה אותו שילמו לפועלים. הפתרון בא לידי ביטוי בבניה קלה, אשר הציגה תשתית מושקעת וחסכון בהוצאות יקרות בטווח הארוך. בעשור האחרון הפופולאריות של בנייה קלה עולה ולמרות שהיא קיימת כארבעים שנה בצורותיה השונות, המודעות אליה החלה רק לאחרונה. סוג בניה זו מאופיין בחלקי בניין במשקל קל יחסית (עד 50 קילוגרם לכל מטר רבוע) והשלד תמיד עשוי מפלדה (דבר אשר מאפשר גמישות בשלב התכנון) או אלומיניום.

בנייה קלה - יתרונות מול חסרונות


אם שמעתם כי הבניה הקלה לא מחזיקה לאורך זמן ועדיף לשלם קצת יותר על מנת לזכות בתוצאות איכותיות, הגיע הזמן שתמחקו את כל הדברים שנאמרו לכם ותבדקו את הדברים הבאים. יתרונות הבניה הקלה ידועים בכל רחבי העולם ולכן הדרישה לסוג בניה זו נעשה גדול יותר מדי יום שעובר.

עלויות- העלויות של הבנייה הקלה קטנות באחוזים ניכרים מבנייה בשיטות אחרות. הסיבה העיקרית להוזלה זו נובעת מהעובדה כי בניה זו לוקחת פרק זמן קצר ביותר בהשוואה לסוגי בנייה אחרים. קחו בחשבון כי בשיטת בנייה זו כמות שעות העבודה קטנה יותר משיטות אחרות, לא צריך לפנות כמות גדולה של פסולת בתום הבניה ומשום שהמבנה הינו מבנה קל, העלות של הקמתו קטנה יותר.

זמן קצר- תוך 3 חודשים הכל גמור. כן. אתם קוראים נכון. הבנייה הקלה נעשית תוך פרק זמן קצר ביותר. נקי וידידותי לסביבה- אם בבניה רגילה אתם מורגלים לראות אדי אבק, טרקטורים ולכלוך רב, בבניה זו לא נעשה שימוש בכבלים כבדים וכלים כבדים, דבר אשר מוליד תוצאה של זיהום אוויר נמוך ונחשבת בנייה ידידותית לסביבה. אטימות- המבנה כאן אטום לגמרי למים, שכן הבנייה מורכבת מתפרים אטומים של הפאנלים אותם מחברים יחדיו. כמו כן, הבידוד התרמי וכן הבידוד האקוסטי הם ברמה גבוהה. חשוב לדעת כי המבנה יהיה בעל עמידות גבוהה למצבים של רעידות אדמה. גימור איכותי - בשיטת בניה זו הקירות שנבנים הם חלקים, ישרים ומדויקים והאיכות גבוהה יותר משיטת בניה המערבת בלוקים מבטון.

החסרונות? כמו בכל דבר המאגד יתרונות רבים מצויים גם מספר חסרונות, יש הטוענים כי יש לשים לב לכך שבניה קלה מחזיקה מעמד פחות זמן מבניה רגילה, שהבלאי של הבניה הינו גבוה ושהתכנון הוא לא תמיד גמיש. אך אם תתכננו את הדברים כראוי, קרוב לוודאי שתוכלו להימנע מחסרון זה או אחר ולזכות ברוב היתרונות של הבניה הקלה.

יתרונות השיטה


שיטת הבניה המיושמת ע"י בנייה מתקדמת שקד, הינה שיטת בניה וותיקה שמקורה באירופה. בהתאם לאקלים הישראלי התאימה חברת שקד את המפרט הטכני בצורה אולטימטיבית לתנאי מזג האוויר בישראל.

בידוד תרמי. חיסכון של עד 75% בהוצאות החשמל! היתרון הבולט והחשוב ביותר הוא הבידוד התרמי האדיר שמספקת שיטת הבנייה של חברת שקד. החומר המבודד העיקרי הינו צמר זכוכית, בעוביים שונים, הממלא את החלל הפנימי של קירות הבית. הבידוד התרמי מאפשר חיסכון של עד 75% בצריכת החשמל המשמש לחימום וקירור הבית. חיסכון בחשמל מונע זיהום אוויר ומשפר את איכות החיים הודות לחסכון בעלויות האנרגיה. מהירות בנייה

למה לחכות שנתיים? 6 חודשי עבודה בלבד. במקביל לעבודות העפר המתבצעות בשטח, במפעל מיוצרים כל האלמנטים הנדרשים לבניית הבית. הכנה מוקדמת והקפדה על פרטים מאפשרת לצוות המקצועי של החברה להרכיב את האלמנטים בשטח במהירות. יעילות שחוסכת זמן רב ומקצרת את זמן ההמתנה של הבונה לכניסה לבית. החברה מתחייבת בחוזה סטנדרטי ל – 6 חודשי עבודה בלבד. תחזוקה

תחזוקה נמוכה ! העץ המשמש לבניית הקירות אינו חשוף לנזקי הטבע, שמש מים וכו'. כמו כן הוא עובר תהליכי שימור וייבוש (אימפרגנציה) המסייעים בשימור שלו ובעמידות שלו למזיקים ואש. מאידך העמידות הגבוהה בפני רעידות אדמה מצמצת את היווצרותם של סדקים ובכך ממעיטה את רמת התחזוקה באופן משמעותי. בידוד אקוסטי

לחיות בשקט ! השילוב של פוליסטירן F30 וצמר זכוכית יוצר בידוד אקוסטי גבוה המהווה חוצץ לרעשים המגיעים מחוץ לבית. החומר עומד בתקן 751 הישראלי ובתקני בידוד בינלאומיים. גם קירות הפנים של הבית ממולאים בצמר זכוכית, מה שמבודד חום, קור ורעש בין חדרים. עמידות בפני רעידות אדמה

עמידות גבוהה לרעידות אדמה מדינת ישראל נחצת לאורכה ע"י השבר הסורי אפריקאי. עובדה זו גורמת לתנודות אדמה רבות, אומנם מזעריות (לא תמיד…), כאלו שאנו לא נשים לב אליהן אך מספיק חזקות להחליש מבנים הנבנים בשיטות קונבנציונאליות, קרי בטון ובלוק. למעשה לאורך השנים ניתן לראות את הסדקים העולים במעלה קירות הבית. השימוש בעץ, חומר חי, גמיש ודינמי יותר, מתאים לבנייה באזורנו. מפתחים

לחיות ב Open Space השימוש בקורות עץ רב שכבתי מאפשר להגיע למפתחים (רוחב החדר, או המרחב בין קירות) גדולים במיוחד. ניתן להגיע למפתח של עד 12 מ' ויותר, מרחק כפול מבנייה קונבנציונאלית. יכולת זו מאפשרת לבונה להנות מחללים גדולים ורחבים מה שמוכר גם כ open space. מפתחים אלו משפרים את איכות החיים, זרימת האוויר בחדר והתאורה בו.

עיקרי השיטה: שלד מתכת או עץ , חיפוי חוץ ופנים עם לוחות


במדינות המערב המתקדמות ובמקומות שבהם העץ משמש בבנייה ושכר העבודה גבוה . במדינות אלו היה מקובל לבנות בתים שלד עץ וחיפוי לוחות עץ , התחזוקה המעיקה ודליקותו של העץ הובילו לשלד מתכת ולוחות עמידים לתנאי מזג האוויר,רטיבות ואש . שכר העבודה הגבוה במדינות אלו חייב אותן למצוא פתרון להפחית את כמות העבודה וכך את הוצאות שכר עבודה לבנייה. *** בארצות המערב בעלי מקצוע ואנשי תחזוקה בבנייה הוא עניין יקר מאוד ומכאן השאיפה לאיכות חומרים ועבודה. ההבנה במדינות אלו ברורה: בתשתית משקיעים כדי לחסוך הוצאות גדולות יותר בעתיד .


יתרונות שיטת הבניה הקלה / היבשה


1. תכנון גמיש שלד מתכת מאפשר מפתחים גדולים וגמישות גבוהה יותר בתכנון ,
2. מקבלים מבנה באיכות גמר גבוהה יותר ממבנה בשיטת הבלוקים.
3. בידוד תרמי ואקוסטי גבוה.
4. קירות מדויקים, ישרים וחלקים ללא גלים.
5. מהירות ביצוע.
6. השיטה נקייה וגורמת לנזק סבל מופחת לדיירי הבית לשכנים ולסביבה.
7. הוצאות תחזוקה נמוכות:
8. עמידות גבוהה ברעידות אדמה.
9. שיטת בנייה ירוקה שיטת הבניה הירוקה מבזבזת פחות 50% אנרגיה ומחצבים לעולם לטובת הדורות הבאים.
10. חסכון בעלויות:
כמות שעות עבודה קטנה יותר ולכן עלות הקמה נמוכה יותר. פינוי פסולת – מעטה ביותר – חסכון בעלות.

שלבי הבנייה
א. תכנון וקבלת היתר.
ב. יציקת רצפה וממ"ד מרתף ובמקביל בניית השלד בבית מלאכה .
ג. הקמת השלד בשטח. ד. חיפוי גג .
ה. פריסת צנרות חשמל,מים,תקשורת וכו' . ו. יישום בידוד .
ז.חיפוי קירות פנים . ח. חיפוי קירות חוץ.
ט. הרכבת חלונות.
י. צבע יד ראשונה ושנייה. .
י"א. ריצוף.
י"ב. הרכבת דלתות ,אינסטלציה, גמר צבע.

טיפים למתקדמים תכנון. התחשבות באקלים של אזור המבנה ,הצללה נכונה, שטח חלונות יחסית לשטח רצפה, מסדרונות רוח לאוורור,חלונות עליונים לשחרור חום, צמחייה נשירה בצד דרום ועוד.... אלו הם רק חלק מהגורמים שיעניקו לנו נוחות תרמית ,

חסכון בהוצאות על אנרגיה ובריאות. מומלץ בחום לפנות לייעוץ ירוק מקצועי ,

בידוד תרמי. יריעת הגנה. יריעת הגנה : טייבק \ אלומיניום \ יריעת הגנה "ג'ימס הארדי" הוא חלק ממערכת הקיר תפקידו עיבוי ובידוד , הפלדה אוגרת חום , פרופיל תרמי או פרופיל עץ בצד החיצוני ימנעו התחממות הפלדה .
חלל אוויר בין הלוח החיצוני לפנימי, ככל שיהיה גדול הבידוד התרמי יהיה טוב יותר , עובי קיר אופטימלי 150 מ"מ.
לקבלת מסה תרמית חשוב שלוח הפנימי יהיה בעל כושר גבוה לאגירת אנרגיה – לוח עבה וצפוף או 2 לוחות.
חלונות זיגוג כפול.
בצמר לבידוד תרמי העובי קובע, עובי מינימלי בקירות 5 ס"מ, עובי מינימלי בתקרות – 10 ס"מ.
אוורור חלל הגג חובה ,פתחי כניסת אוויר בצד צפון, מפוחים מומלצים בחום.
הגג מחדיר למבנה בין 70% עד 80% מהאנרגיה , חום או קור, הקירות מחדירים 20% עד 30%. השקעת משאבים בהקדם.

הבנייה הקלה - עקרונות


הבנייה הקלה – כשמה כן היא, קלה יותר לתכנון וליישום, קלה יותר בכיס, קל יותר לעמוד בזמני העבודה שלה ובמטרות המוצבות. בנייה מודולארית ונוחה, זאת יוכל להסביר כל בעל מקצוע בתחום. לעתים גם נקראת בנייה מתועשת בשל קלות הבנייה בה ומגוון האפשרויות שהיא פותחת. שקט – שיטה זאת אינה גורמת למפגעי רעש כמו כל בנייה רגילה אחרת וכמעט שלא ניתן לשמוע כי נבנה בניין באזור. למעשה, רוב תהליכי הבנייה מתרחשים במפעל כך שהתהליך בשטח קצר יותר. ניקיון - משום שרוב התהליכים מתרחשים במפעל, אזור המבנה הסופי עצמו נשאר נקי. כמעט ואין שימוש בחומרים מתפוררים או תהליכי עבודה בשטח עצמו, דבר המותיר את שטח המבנה נקי כמעט לחלוטין.

כיאה לתפיסת יחסי הגומלין, שיטת הבנייה הטובה ביותר היא זו המשלבת בין שתי התפיסות ומיישמת אותן הלכה למעשה כך שכל הגורמים המעורבים מפיקים תועלת מהתהליך.

מה הם יתרונות הבניה הקלה?


בשנים האחרונות אנו עדים לשבירה בעולם הבנייה הנורמטיבי - את מקומם של אתרי הבנייה הרועשים והמזהמים תופסות שיטות בנייה חדשניות ומתוחכמות יותר, הבנייה הקלה היא אחת מהם. הבנייה הקלה מתבססת על הקמת תשתיות המבנה במפעל חיצוני והובלתם לאתר הבנייה והרכבתם, כך שמדובר בעבודה הרבה יותר מהירה, שקטה, מדויקת ופחות מזהמת. בעקבות האלמנטים הידידותיים לסביבה שהבנייה הקלה נוקטת יש המבלבלים אותה עם הבנייה הירוקה, על אף שמדובר בשתי נישות שונות. הבנייה הקלה החלה את דרכה במבנים ניידים למיניהם כגון קרוואנים שדורשים הקמה מהירה, קלה ובעלת יכולת שינוע והתרחבה עם הזמן להקמת מבנים שלמים בשיטה זו. הבניה הקלה מוכרת גם בשם בנייה מתועשת, בנייה טרומית ובנייה מודולארית - כאשר כל מושג כזה מתייחס לנישה שונה וספציפית בענף הבניה הקלה.

הבנייה קלה מכונה כך לא בכדי - היא משתמשת בחומרים קלים פיזית, היא קלה לביצוע וגם קלה לכיס. בין היתרונות הרבים אפשר למנות:

לוח הזמנים של בנייה קלה הרבה יותר קצר. עלויות הבנייה זולות יותר כיוון והידיים הפועלות הם פחותות, אין צורך נרחב במנופים, משאיות וכלי צמ"ה כבדים והתשתיות מוכנות מראש. עיקר הכספים מוקדש לרכישת מוצרי גלם איכותיים. אלמנטים ידידותיים לסביבה שנכללים בבנייה הקלה גם הם מהווים יתרון גדול לבניה הקלה. הבניה הקלה מתבססת על רעיון הניידות כך שאפשר לשנע אותם בקלות יחסית ממקום אחד לשני, גם אם מדובר בבית שלם. בניה קלה היא שקטה יחסית ולא יוצרת לכלוך רב כך שאפשר להמשיך לגור בבית בעת השיפוצים. הגימורים של הבניה הקלה הם ברמה גבוהה מאוד כיוון והכל נוצר במפעל באופן מדויק. הבנייה הקלה נקייה ויוצרת כמה שפחות פסולת. כשזה נוגע להוצאות בלתי צפויות שמתרחשות באופן תדיר בבנייה הקונבנציונאלית, בבנייה הקלה נדע מראש את המחיר המדויק והוא והבלת"מים למיניהם יהיו מעטים. הבנייה קלה חושבת קדימה ויוצרת טכנולוגיות חדשניות שמסייעות לנו להתנהל בחוכמה ובזול. הבנייה הקלה, על אף שמורכבת ומבוססת על חומרים קלים היא עמידה מאוד ומתחשבת באקלים. חומרי בידוד טובים ברמה גבוהה מהווים עיקרון חשוב בבנייה הקלה ואלו מונעים התבלות של חומרי הגלם גם כאשר נחשף למזגי אוויר משתנים. הרבה יותר עמידה מבנייה קונבנציונלית לתזוזות של קרקע דוגמת רעידות אדמה.

נהוג להשתמש בבנייה הקלה בעץ, בפלטות בטון וגבס, אלומיניום, לוחות פנל מבודד, קלקר וחומרים שונים שהם קלים אך בעלי איכות גבוהה ויכולות בידוד ועמידות מצוינות. השימוש בתשתיות חדשות בעולם הבנייה הוא מהפכני ויוצר מבנה יציב וחזק מצד אחד, ומצד שני שעשוי מחומרים קלים ובעל גמישות לשינוע, ניידות ועיצוב כאחד. הבנייה הקלה הולכת ותופסת תאוצה גדולה בישראל.

גם אתם מעוניינים להקים מבנה בשיטת הבנייה הקלה? הגעתם למקום הנכון! באתרנו תוכלו למצוא מידע מלא ומפורט על תחום זה במאמרים המקצועיים שלנו, כמו כן לשאול את המומחים שלנו שאלות בפורום, להתרשם מסרטוני וידאו ולמצוא את כל אנשי המקצוע שאתם צריכים ליישום העבודה על ידי מילוי טופס הפרטים האישיים. בהצלחה!

בניה קלה - היתרי בניה


היתר בניה הוא האישור שמעניקה הוועדה המקומית לתכון ולבניה, בהתאם לחוק התכנון והבניה ותקנותיו, ובהתאם לזכויות והוראות הבניה שנקבעו באזור. קרן חשפיה, מנהלת מרכז להיתרי בניה מסבירה כי את הטפסים לקבלת ההיתר מגיש בעל מקצוע רשום: הנדסאי, אדריכל או מהנדס מטעם המשפצים. חלה חובה על המשפצים ליידע את כל בעלי הזכויות במקרקעין בדבר השיפוצים (את הבית הצמוד אם מדובר בדופלקס או את השכנים בבניין משותף).

כאשר מדובר בבניה צמודת קרקע או בבניין שעושה תוספת בניה, יש צורך במפה טופוגרפית ערוכה על ידי מודד מוסמך. הוועדה המקומית דורשת תנאים התלויים בגורמים נוספים כמו כיבוי אש, משרד הבריאות, פיקוד העורף אישור תשתיות אשפה, חשמל ועוד. יש צורך להביא גם אישורים מהגורמים הללו. תהליך הוצאת אישור בניה לשיפוץ ייקח לפחות חצי שנה. תהליך הוצאת אישור לבניה מאפס יאריך לפחות בשלושה חודשים את התהליך.

מתי יש צורך להוציא היתר בניה?


ראשית, חשוב להזכיר כי אלא אם מדובר בשינוי פנימי כמו למשל החלפת ריצוף, צביעת קירות או הוספת מחיצה, יש צורך בהוצאת היתר בניה. כמובן שהדבר תקף גם למבנים בשיטת הבניה הקלה. על פי החוק, המקרים בהם יש להגיש בקשה להיתר הינם:

הקמת בניין חדש, הריסתו או הקמתו מחדש. כל תוספת לבניין קיים. תקף כמובן גם במקרים שהבניה נעשית מחומרים קלים. כל שינוי שהוא בקירות החיצוניים.

מה ההבדל בין הגשת בקשה להיתר לבניה קונבנציונלית לבין היתר לבניה קלה?


אין הבדל משמעותי בין הגשת בקשה להיתר בניה בין הבניה המסורתית לבין הבניה הקלה. מלבד כמובן ציון העובדה שמדובר בבניה קלה במסמכי הבקשה לאישור. בשורה התחתונה, ההבדל בין היתר לבניה מסורתית לבין היתר בניה למבנה בשיטת בניה קלה, קשור לשני סעיפים מרכזיים: איסוף פסולת וכיבוי אש. בניה קלה היא בהכרח נקיה הרבה יותר, ולכן בהיתר לבניה כזו יירד הסעיף המופיע בהיתר לבניה קונבנציונלית המחייב לדאוג לפינוי הפסולת לאתר מורשה. אמנם סעיף אחד יורד, אך במקומו מתווסף סעיף אחר שאינו כלול לרוב בבקשה להיתר בבניה הקונבנציונלית: נושא כיבוי האש. בשל העובדה שלא כל החומרים בבניה קלה תמיד עומדים בתקן כיבוי אש, יש צורך באישור כיבוי אש ולהמציא תו תקן לחומרים בהם משתמשים בבניה הקלה.

מה קורה במקרה של הגשת היתר לבניה קונבנציונלית והחלטה מאוחרת על בחירה בבניה קלה?


במקרה כזה צריך לגשת שוב לעירייה או למועצה המקומית, ולקבל אישור החלפת חומר בחומר. לא צריך לחזור על כל ההליך כולו של דיון בבקשה, אלא רק להגיש מסמכים חדשים לבודקי התוכנית עם ציון של סוג חומר בניה. התהליך לוקח פחות זמן מתהליך הנפקת אישור בניה מאפס, ופשוט יותר מבחינה מערכתית. בדרך כלל, אם לא נעשים שינויים בצורתו של המבנה ובשטח שלו, אפשר גם להגיש את הבקשה כבר אחרי תחילת הבניה ואפילו לקראת סופה, במסגרת בקשה לאישור שינויים. למרות העובדה שהתהליך פשוט יותר, פעמים רבות לא מוגש מחדש ההיתר, למרות שהדבר מתחייב על פי חוק. הסיבה לכך היא חוסר הרצון לעבור עוד תהליך בירוקרטי, קטן ככל שיהיה, אחרי שכבר התקבל אישור שהיה כרוך בתהליך לא קצר. כמובן שמומלץ לקחת נשימה וכן להוציא את האישורים הנדרשים בחוק.

האם התהליך זהה כשמדובר בהרחבות ותוספות?


התהליך זהה לחלוטין גם כאשר מדובר בתוספת על הגג או בתוספת למבנה, אם כי במקרה כזה יהיה קצר יותר מהליך הוצאת היתר לבניה מאפס. כאשר מדובר בתוספת על הגג ישנם מקרים בהם תהיה העדפה לבניה קלה על פני בניה מסורתית. הדבר נכון למשל במקרים של בניינים ישנים במיוחד, שמשקל כבד מדי עליהם עלול להיות בעייתי. לכן תהיה העדפה לשיטת הבניה הקלה, זאת בשל המשקל הקל יותר של החומרים. בחירת החומרים תיעשה עוד לפני שלב הגשת הבקשה, וכל בקשה להיתר מחויבת בחתימת מהנדס קונסטרוקציה. לכן, בעיה כלשהי בתכנון הקשורה לבטיחות, או העדפת צורת בניה על פני אחרת, אמורה לעלות עוד לפני שלב הגשת הבקשה לאישור. כלומר, הוועדה המקומית לא תחייב לעבור לבניה קלה כשמדובר בתוספת בניה על גג של בניין ישן, מכיוון שמהנדס הקונסטרוקציה כבר יעשה זאת מראש.


X

בניה קלה, בניה קלה מחירים , בניה קלה למגורים , חברות בניה קלה , בניה קלה בית פרטי , בניה קלה בצפון , בניה קלה חומרים , בניה קלה חסרונות , בניה קלה בתי מגורים , בניה קלה מחירים , בניה קלה השוואת מחירים , בנייה קלה הצעת מחיר , בנייה קלה עלויות ובעיות , בניה קלה על הגג מחירים , עלות בניה קלה למטר 2015 , בניה קלה חסרונות , בניה קלה תמונות , עלות בניה קלה למטר 2016 , בניה קלה למגורים , בנייה קלה למגורים מחיר , בנייה קלה למגורים חסרונות , בניה מתועשת בית פרטי , בניה מתועשת מחיר למ"ר , בניה קלה בתי מגורים , בניה מתועשת בתים פרטיים , בניה קלה מחירים , בניה מתועשת מחירים , חברות בניה קלה , בניה קלה מחירים , בניה קלה בית פרטי , בניה קלה למגורים , בניה קלה חסרונות , בניה קלה תמונות , בניה קלה בצפון , בניה קלה מייטק , בניה קלה מעץ , בניה קלה בית פרטי , בניה מתועשת בתים פרטיים , בניה טרומית מחיר , בניה מתועשת מחיר למ"ר , בניה מתועשת מחירים , בנייה קלה למגורים מחיר , בניה מתועשת בית פרטי , בניה קלה חסרונות , בנייה קלה למגורים חסרונות , בניה קלה בצפון , חברות בנייה קלה מומלצות , קבלני בניה קלה בצפון , בנייה קלה מחיר למ"ר , קבלן בניה קלה בצפון , מתמחים בבניה קלה , בניה קלה בית פרטי , בנייה קלה באזור הצפון , בניה קלה מעץ , בניה קלה חומרים , בנייה קלה מחיר למ"ר , פלטות לבניה קלה , בנייה קלה חסרונות , בניה קלה בית פרטי , בניה קלה למגורים , דנסגלאס מחיר , לוחות דנסגלאס , מה זה בנייה קלה , בניה קלה חסרונות , בנייה קלה השוואת מחירים , בניה קלה מול בניה רגילה , בנייה קלה עלויות ובעיות , בניה קלה תמונות , בנייה קלה מחיר , בנייה קלה למגורים חסרונות , יתרון בניה קלה , בניה ירוקה חסרונות , בניה קלה בתי מגורים , בניה מתועשת בתים פרטיים , בניה קלה בצפון , בניה מתועשת מחירים , בניה קלה מחירים , בניה קלה חסרונות , בניה מתועשת בית פרטי , בנייה קלה למגורים חסרונות , בניה מתועשת מחיר למ"ר

X

בנייה קלה | בניה קלה - אוסטק שמיר www.austec-shamir.co.il › דף תוכן › בנייה קלה חברת אוסטק שמיר מציעה מגוון פתרונות בתחום בנייה קלה: הקמת מבני פלדה ואבן, בניה קלה בשיטה האוסטרלית, בנייה מבוססת קונסטרוקצית פלדה ועוד.

בניה קלה - מבנים ניידים | א.ב.ד. הבית של הבניה הקלה www.mivne.com/ בנייה קלה היא שיטה הפופולארית ביותר בארה"ב לבתים צמודי קרקע א.ב.ד בניה קלה – פתרונות מבנים ניידים לכל מטרה. להזמנת מבנה נייד, היכנסו לאתר! ‏

ארוסי מבנים בניה מתקדמת arussi.co.il/ בית · אודותינו · חזון החברה · קבלן מפתח · תחומי פעילות · בניה מתקדמת · בניה קלה · בניה ירוקה · לקוחות · צור קשר · מגורים · משרדי מכירות · מבני ציבור · משרדי ניהול · בניה ירוקה.

בנייה קלה, מבנים קלים ותוספות בנייה - פורטל בנייה קלה www.bniya-kala.co.il/ פורטל בנייה קלה אתר מידע מקיף בתחום הבנייה המתועשת והקלה בישראל , בנייה מודולרית, תוספות בנייה, סגירות חורף ועוד. באתר תמצאו פתרונות בנייה מהירה וקלה בחומרי עץ. ‏בנייה קלה מהי? · ‏תוספת בנייה · ‏בנייה מתועשת · ‏בנייה בעץ

בניה קלה - היחידה לבנייה | היחידה בניה מתועשת www.tal-caravan.com/בניה-קלה/ היחידה לבנייה מתועשת מספקת פתרונות בניה קלה לרבות בניה קלה למגורים, לתעשייה, בנייה קלה של מבני ציבור, משרדי מכירות ועוד. היכנסו והתרשמו משלל הפרויקטים שלנו.

מהי בניה קלה? - רולן בע"מ www.rolan.co.il/מהי-בניה-קלה בשנים האחרונות כל מי שמעוניין בבניית בית או משרד, שומע רבות את המושג 'בניה קלה'. כמו כן, הוא שומע דעות רבות אודות בניה זו לטובה ולרעה ואינו יודע מה נכון ומה לא. למעשה, רוב ...

בנייה קלה | בניה מתקדמת | בנייה מהירה - מייטק ישראל 09-8943999 www.mitek.co.il/ חברת מייטק ישראל, מתמחה בתחום בניה מתקדמת, בתכנון ואספקת קונסטרוקציות מפלדה למבנים. חברת בנייה מהירה לפתרונות בנייה קלה צמודת קרקע ותוספות בנייה. בתחום הגגות ...

בניה קלה - שקד כי אנו בונים אחרת SKD www.skd.co.il/ בנייה קלה זאת המומחיות שלנו. מחפשים מבחר ענק של שירותי בניה קלה? כנסו עוד היום לאתר שלנו או התקשרו אלינו למספר 03-7922012 ונחזור אליכם בהקדם.

בניה קלה - ישראמרין isramarin.com/ בניה קלה ובניה ירוקה עם ישראמרין. החברה הינה אחת מהחברות הוותיקות והמובילות בישראל בתחום של בניה קלה עם נסיון ומוניטי של מעל ל 40 שנה.

בנייה קלה - שלבים, יתרונות וטיפים | רוטנברג www.rotenberg1929.co.il/he/Construction-methods/208 27 בספט׳ 2017 - בנייה קלה - עיקרי השיטה לבנייה עם לוחות: שלד מתכת או עץ, חיפוי חוץ ופנים עם לוחות. לשיטה יתרונות רבים כמו חסכון בעלויות, מהירות ביצוע, בידוד תרמי ואקוסטי ...

בניה קלה: לרשותכם קבלני בניה קלה מומלצים ומידע מקיף www.lightweightconstruction.co.il/ הבניה הקלה מתבצעת במספר שיטות. הקבלנים שלנו מתמחים בכל השיטות העומדות בתקן הישראלי. תוכלו להתרשם מפרוייקטים, חוות דעת ואף להתקשר ללקוחות.

בניה קלה: מאמרים מקצועיים בנושאים השונים של בניה קלה - שיפוצים ... www.shiplus.co.il › מאמרים בניה קלה, עוד מאמר בסדרה. והפעם - מתי צריך להוציא היתר בניה? מה ההבדל בין היתר לבניה רגילה להיתר לבניה קלה? ומה קורה כשמשנים את סוג הבניה אחרי הוצאת ההיתר?

בניה קלה: חברות מומלצות לכל סוגי הבניה הקלה והירוקה - שיפוצים ... www.shiplus.co.il/בעלי-מקצוע-כלליים/בניה-קלה/ עמית, מנהל ובעלים של חברת בניה קלה כבר 30 שנה באזורי המרכז השרון והשפלה. מומחים למבנים תעשייתיים ופרטיים בשיטות הבניה הקלה השונות, בנייה של קונסטרוקיות פלדה, קירות, ...

דברים שלא ידעתם על בניה קלה - משפצים באינטרנט www.meshaptzim.co.il › שיפוצים 14 במרץ 2016 - שאלות ותשובות בנושא בנייה קלה. היתרונות, חסרונות וטיפים נוספים שכדאי לכם להכיר ולשקול תרם קבלת החלטה על שיטת הבנייה הנבחרת.

מהי בניה קלה, מה הם יתרונותיה וחסרונותיה -Citytabu www.citytabu.org.il › בניה בניה קלה היא בניה תוך שימוש בחומרים קלים כגון עץ אלומיניום, פנלים מבודדים וכו' וזאת בניגוד לבניה קונבנציונלית העושה שימוש בקונסטרוציית בטון יצוק עם זיון ברזל. בניה קלה מאפשרת ...

בניה קלה - יתרונות ומוצרים - עילית אלומיניום www.eliteal.co.il/בניה-קלה-יתרונות-המוצרים/ לבניה קלה המון יתרונות: העלות של בניה קלה זולה משמעותית, הבניה מהירה וחוסכת הרבה זמן עבודה, בניה ירוקה כמעט ולא מזיקה לסביבה, בניה עם רמת בידוד גבוה במיוחד.

X

בנייה קלה
המושג בנייה קלה משתלב עם בנייה מתקדמת ומודרנית. הכוונה היא לבנייה בשילוב אלמנטים מפלדה מגולוונת, כאשר הביסוס , רצפת הבית והממ"ד, בנויים מבטון. קירות המבנה הינם רב שכבתיים מרובדים, וכוללים מגוון אפשרויות לחיפויים חיצוניים ובכלל זה לבני חרס, Bricks"", טיח טרמי, פלנקים, חיפוי אבן טבעית. בניה ירוקה קיר מרובד , הינו בעל איכות טרמית משופרת באופן מהותי, לעומת קיר בלוקים קונבנציונאלי. שיטת בנייה קלה מאפשרת את קיצור לוחות הזמנים לתהליך הבנייה באופן משמעותי. ניתן לקצר את משך הבנייה של בית פרטי , בשליש. הדיוק המושג בשימוש שיט של בנייה קלה, הוא מירבי וסטיות לא עולות על 1 ס"מ במידות החדרים והדיאגונליים. הבנייה הקלה מתחברת במישרין עם הבנייה הירוקה. בידוד טרמי ואקוסטי משופר, הינם בראש הרשימה וביחד עם נתון זה מצטרף נתון של מיעוט פסולת בנייה באתר. חסכון הפסולת באתר של בנייה קלה, לעומת בנייה קונבנציונאלית, הוא כ 50% . אלמנטים של בנייה קלה מפלדה, מקורם העיקרי במחזור . מקור כ 60% מהפלדה, מגיע ממחזור של תעשיית הרכב. בסוף חיי המבנה, שלד הפלדה, הוא בעל 100% יכולת מחזור.

מהי בניה קלה?
בניה קלה או בניה מתועשת היא שם כולל למגוון שיטות בניה מתקדמות, המבוססות על שימוש באלמנטים מוכנים אשר יוצרו במפעל באופן מבוקר, להבדיל משיטות מסורתיות של בניה רטובה של "אבן על אבן". הרעיון המרכזי שעומד בבסיס השיטה הוא, שייצור אלמנטים במפעל והרכבתם, חסכוני יותר ומאפשר בקרת איכות טובה יותר. כיום, רוב הבניה בעולם המערבי מתבצעת ע"י שימוש באלמנטים טרומיים בשיטת בנייה קלה. יתרונות שיטת הבניה הקלה של ארוסי מבנים • חיסכון משמעותי בעלויות הבניה • זמן ביצוע קצר ביותר • רמת בידוד טרמי ואקוסטית מעולה • בקרת איכות מעולה בתהליך הבניה • גמישות מירבית ברמת התכנון • בניה קלה יותר (ראה יתרונות בניה קלה) • רמת גימור ומפרט טכני גבוהים לבחירת הלקוח • יכולת לבצע שינויים במבנה בקלות יחסית • אחריות של חברת ארוסי מבנים לאחר המסירה בניה קלה של ארוסי מבנים לארוסי מבנים, חלוצת הבניה המתקדמת בישראל, מפעל חדיש ומתקדם לייצור והרכבה של מבנים בשיטת הבניה הקלה. בניה קלה של ארוסי מבנים מבוססת על: • רצפות בטון היצוקות בתוך קורות פלדה • קונסטרוקציית פלדה בקירות ובגג • קירות רב שכבתיים מבודדים בחתכים שונים בהתאם לייעוד המבנה • גגות קלים מבודדים או גג רעפים • גמר חוץ שליכט צבעוני, חיפוי באבן ואלומיניום , חיפוי עץ או כל גמר אחר לבחירת המזמין • גמר פנים ע"פ דרישת הלקוח שיטת הבניה וסוגי הקירות השונים קיר איטונג-טק רב שכבתי קיר רב שכבתי בעל תקן אש ת"י 931 , שילוב קיר איטונג בבנייה קלה מהירה , בעל כושר בידוד תרמי ואקוסטי גבוהה, הקיר מיוצר ע"י חברת איטונג ע"פ הזמנה. בניה קלהפרט רצפה-קיר בבניה באתר המזמין 2 מומלץ לבתי מגורים, מבני ציבור, מבנים מיוחדים קיר 2000 – קיר רב שכבתי משולב DENSGLASS קיר רב שכבתי מבודד בעל תקן אש ת"י 931 , ברמת בידוד תרמית גבוהה, מצוין לשימוש כמעט בכל סוגי המבנים. בעל גמישות מעולה שמבטיחה הימנעות מסדקים במקרה של שקיעות דיפרנציליות של היסודות. נמצא בשימוש נרחב בארץ ובעולם. פרט רצפה קיר במבנה בבניה במפעל (מבנה יביל) פרט רצפה-קיר בבניה באתר המזמין מומלץ לבתי מגורים, מבני ציבור, משרדי מכירות וניהול, מעבדות, מבנים ייעודיים קיר רב שכבתי משולב פאנל מבודד צמר סלעים תקן אש קיר רב שכבתי מבודד בעל תקן אש ת"י 931 , עם גמר חוץ ופנים פאנל מגולוון צבוע בתנור בגוון לבן שבור במילוי צמר סלעים (גמר גבס אופציונלי), מצוין לשימוש במבני חשמל, תקשורת, ותשתיות ומבנים מיוחדים. פרט רצפה-קיר באתר המזמין 3פרט רצפה-קיר במבנה בבניה במפעל (מבנה יביל) 3 מומלץ לחדרי חשמל, תקשורת ותשתיות ,ומבנים מיוחדים פרטים נוספים פרט קיר - גג במבנה עם גג שטוח נסתרפרט קיר - גג במבנה עם גג רעפים בניה קלה יותר שיטת הבניה הקלה של ארוסי מאופיינת בשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, תהליך הבניה נקי וכמעט אינו מייצר פסולת. בניה קלה של ארוסי מאפשרת שילוב מערכות ירוקות בבית תוך שמירה על סגנון עיצובי ורמת גימור גבוהה. רמת הבידוד הגבוהה מבטיחה חיסכון משמעותי באנרגיה. שלד הפלדה מבטיח עמידות נגד רעידות אדמה. כל החומרים בהם אנו בונים בעלי תקן. לקריאה נוספת אודות בניה קלה לחצו כאן

בנייה קלה בישראל
בנייה קלה היא בניה מתועשת בחומרים קלים,כגון פלדה, לוחות גבס, עץ, אלומיניום, זכוכית וחומרים פלסטיים. בפורטל מידע מקיף על פתרונות בנייה קלה , חומרים המשמשים לבנייה זו, מה היתרונות בשיטת בנייה זו,טווחי עלויות,מחירים ועוד. אתר בנייה קלה מציע ללקוחות המעוניינים לבנות בטכנולוגיית בנייה מתועשת קלה ,זירה לקבלת הצעות משתלמות ביותר מבעלי מקצועי איכותיים בתחום המשלבים איכויות בנייה ועיצוב. Bniya-Kala הינו פורטל הבנייה המוביל והראשון מסוגו בישראל בתחום הבנייה הירוקה ,בניה מתועשת ומודולרית. לשימושכם גולשי האתר מידע איכותי על פתרונות בנייה מתועשת וקלה, החומרים המשמשים לבנייה זו, יתרונות הבנייה הקלה על פני הבנייה הקונבנציונאלית,תמונות של מבנים קלים ,מחסני עץ ומבנים מאלומיניום שנבנו בשיטת בנייה קלה.

בניה קלה – פתרונות מותאמים לכל סוג לקוח
חברתנו מספקת מגוון רחב של פתרונות בניה קלה לעסק, למוסדות וללקוח הפרטי. לבחירתך כל האפשרויות הקיימות בתחום בנייה קלה – מבנים חד קומתיים, דו-קומתיים, בתים עם מרתפים, מרפסות, ממ"דים, הרחבת מבנים קיימים, וכן מתן פתרונות לוגיסטיים בשטח על פי כל צורך. התמחותנו בהתאמת הפתרון ושיטת הבניה ללקוח, אשר כוללת את מורכבות הפרויקט, המפרט והמחיר של הפרויקט, כל זאת תוך שיתופו בכל שלבי התהליך. החברה מציעה שירות כולל המתחיל בשרותי אדריכל צמוד וכולל כתיבת תוכניות לפי צרכי הלקוח,כמו כן, התאמתן לתוואי השטח, וכן תמיכה עיצובית כגון בחירת גוונים, מטבח, ריצוף וסניטריה. לנוחותכם, אולם תצוגה מרווח אשר ממוקם במפעל ובו תצוגת מגוון רחב של מוצרי גמר ומבנים בגדלי שונים. הלקוח זוכה לליווי מקצועי ואדיב החל משלב תכנון המבנה – מרגע הגשת תוכניות ועד קבלת היתרי בניה בהשתתפות מהנדס החברה שמלווה את התכנון ואת כל תהליכי הבניה. היחידה לבנייה מספקת פתרון שלם ומלא לכל צורך שעולה בתחום בנייה קלה של מבנים. בניה קלה תופסת תאוצה רבה בשנים האחרונות בשל התקדמות הענף וההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום זה. כיום, רוב האנשים המחפשים פתרונות בניה משכילים לבחור בשיטת הבניה הקלה בגלל היתרונות הרבים שיש לבניה קלה, יתרונות כגון: איכות הבניה – בניה קלה היא בנייה המשתווה ואף מתעלה על הבנייה הקונבנציונאלית. חיסכון בזמן – תהליך בניה קלה מהיר בהרבה מתהליך בניית מבנה מגורים רגיל. חיסכון בכסף – במקרים רבים תהליך הבניה הקלה יחסוך לכם הרבה מאוד כסף מבלי שתאלצו להתפשר על איכות ועיצוב החלל. שמירה על איכות הסביבה – העובדה לפי בניה קלה היא בנייה שבה חלקי המבנה נבנים במפעל מפחיתה באופן משמעותי את פסולת אתר הבניה שמזוהים עם תהליכי הבניה הרגילה. שיטת התמחור של מבנים בבניה קלה מאוד דינמית בשל הפרמטרים הרבים שמשתנים ודרישות הלקוח השונות, לפרטים נוספים אודות עלויות בניה קלה היכנסו אל – שיטת התמחור של בניה קלה. אישורים לבניה קלה אף על פי שתהליך קבלת האישורים של בניה קלה הוא קל יותר, חשוב לדעת כי יש צורך ממשי חשוב בקבלת האישורים ממקורות סמכותיים שונים בטרם התחלת תהליכי בניה קלה. אנו ביחידה לבניה נעזור לכם ונלווה אתכם בהנפקת כל המסמכים הדרושים להשלמת התהליך. זכרו, כאשר מדובר בתהליכי בניה קלה עליכם לפנות לאנשי מקצוע מוסמכים בעלי ניסיון מתאים. לקבלת מידע נוסף אודות האישורים הדרושים, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר או לקרוא על כך בהרחבה בעמוד – אישורי בניה קלה. שיטת בניה קלה המודולארית בניה קלה נבנית בשיטת הבניה המודולרית תוך שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, בעלי תקן מורשה ממכון התקנים הישראלי. לבניה קלה בשיטה זו יתרונות רבים כגון: חוזק של המבנה, מהירות הבנייה ויתרונות בניית המודול במפעל ולא באתר בניה (יתרון ירוק וללא פסולת מיותרת). חשוב שתדעו כי חברתנו מספקת מגוון רחב של מבנים מודולרים שונים על פי תוכנית קבועה או בהתאמה אישית לצרכים הייחודיים שלכם. לחצו כאן למידע נוסף אודות – בניה מודולרית ויתרונותיה. חומרי בנייה קלה חברתנו, משתמשת אך רק בחומרי הבניה האיכותיים ביותר העומדים בכל התקנים הדרושים. לקבלת פרטים נוספים אודות חומרי הבניה שאנו עושים בהם שימוש כנסו אל –חומרי בניה קלה.

מהי בניה קלה?
בשנים האחרונות כל מי שמעוניין בבניית בית או משרד, שומע רבות את המושג 'בניה קלה'. כמו כן, הוא שומע דעות רבות אודות בניה זו לטובה ולרעה ואינו יודע מה נכון ומה לא. למעשה, רוב האנשים אינם יודעים בצורה מדויקת מהי בנייה קלה. במאמר זה נסביר לכם באופן מדויק מהי בניה קלה, יתרונותיה וחסרונותיה. אודות בניה קלה הבנייה הקלה החלה במדינות מערב אירופה ובארצות הברית אשר ניסו למצוא פתרון לדליקותו של העץ ממנו בנו את רוב הבתים ושכר העבודה הגבוה אותו שילמו לפועלים. הפתרון בא לידי ביטוי בבניה קלה, אשר הציגה תשתית מושקעת וחסכון בהוצאות יקרות בטווח הארוך. בעשור האחרון הפופולאריות של בנייה קלה עולה ולמרות שהיא קיימת כארבעים שנה בצורותיה השונות, המודעות אליה החלה רק לאחרונה. סוג בניה זו מאופיין בחלקי בניין במשקל קל יחסית (עד 50 קילוגרם לכל מטר רבוע) והשלד תמיד עשוי מפלדה (דבר אשר מאפשר גמישות בשלב התכנון) או אלומיניום. בנייה קלה - יתרונות מול חסרונות אם שמעתם כי הבניה הקלה לא מחזיקה לאורך זמן ועדיף לשלם קצת יותר על מנת לזכות בתוצאות איכותיות, הגיע הזמן שתמחקו את כל הדברים שנאמרו לכם ותבדקו את הדברים הבאים. יתרונות הבניה הקלה ידועים בכל רחבי העולם ולכן הדרישה לסוג בניה זו נעשה גדול יותר מדי יום שעובר. בניה ירוקה עלויות- העלויות של הבנייה הקלה קטנות באחוזים ניכרים מבנייה בשיטות אחרות. הסיבה העיקרית להוזלה זו נובעת מהעובדה כי בניה זו לוקחת פרק זמן קצר ביותר בהשוואה לסוגי בנייה אחרים. קחו בחשבון כי בשיטת בנייה זו כמות שעות העבודה קטנה יותר משיטות אחרות, לא צריך לפנות כמות גדולה של פסולת בתום הבניה ומשום שהמבנה הינו מבנה קל, העלות של הקמתו קטנה יותר. זמן קצר- תוך 3 חודשים הכל גמור. כן. אתם קוראים נכון. הבנייה הקלה נעשית תוך פרק זמן קצר ביותר. נקי וידידותי לסביבה- אם בבניה רגילה אתם מורגלים לראות אדי אבק, טרקטורים ולכלוך רב, בבניה זו לא נעשה שימוש בכבלים כבדים וכלים כבדים, דבר אשר מוליד תוצאה של זיהום אוויר נמוך ונחשבת בנייה ידידותית לסביבה. אטימות- המבנה כאן אטום לגמרי למים, שכן הבנייה מורכבת מתפרים אטומים של הפאנלים אותם מחברים יחדיו. כמו כן, הבידוד התרמי וכן הבידוד האקוסטי הם ברמה גבוהה. חשוב לדעת כי המבנה יהיה בעל עמידות גבוהה למצבים של רעידות אדמה. גימור איכותי - בשיטת בניה זו הקירות שנבנים הם חלקים, ישרים ומדויקים והאיכות גבוהה יותר משיטת בניה המערבת בלוקים מבטון. החסרונות? כמו בכל דבר המאגד יתרונות רבים מצויים גם מספר חסרונות, יש הטוענים כי יש לשים לב לכך שבניה קלה מחזיקה מעמד פחות זמן מבניה רגילה, שהבלאי של הבניה הינו גבוה ושהתכנון הוא לא תמיד גמיש. אך אם תתכננו את הדברים כראוי, קרוב לוודאי שתוכלו להימנע מחסרון זה או אחר ולזכות ברוב היתרונות של הבניה הקלה. חברת רולן מובילה את מהפכת הבניה הקלה בישראל ומזמינה אתך להצטרף לרשימה ארוכה של לקוחות עסקיים ופרטיים.

הסבת מכולות למבנים
בתים בניית בית בשיטת הבניה המתועשת מאפשרת לכם הלקוחות לתכנן ולבנות בית המותאם לצרכים ולכל תקציב.. הבית כמו כל מבנה אחר נבנה במפעל ומשונע לאתר הלקוח, ומוצב על יסודות שהוכנו מראש. החברה מציעה כאופציה ללקוחות המעוניינים גם תכנון אדריכלי במקום. המשך… בניית מבני ציבור חברת ישראמרין בעלת ניסיון רב בבניה מהירה ומתועשת של מבני ציבור וקהילה תקניים לגופים מוסדיים ופרטיים, המותאמים לדרישות המזמין מבחינת תכנון אדריכלי, תכולה וביצוע. לאורך השנים תכננה ובצעה החברה מספר רב של בתי כנסת, גני ילדים ומעונות יום, כיתות לימוד ומועדוניות בכל רחבי הארץ. המשך… הסבת מכולות ישראמרין מתמחה מזה שנים רבות בהסבת מכולות למבנים ניידים וקבועים, רב תכליתיים בהתאם לדרישות לקוחותיה. צוות התכנון ואנשי המכירות עומדים לרשותכם להתאמת המבנים לצרכיכם. מכולה מוסבת למבנה היא בעלת יבילות גבוהה ומבנה קונסטרוקטיבי קשיח, המהווה גורם אטרקטיבי בשימוש ומתן מענה לצרכים של מבנים ארעיים יבילים. המשך…

בנייה קלה - שיטת הבניה היבשה שלבים, יתרונות, טיפים
בניה קלה עם לוחות שיטת ה"בנייה יבשה" / בנייה קלה היסטוריה, יתרונות, שלבי בנייה, טיפים למתקדמים שיטת הבנייה היבשה, שיטת הבנייה הקלה, שיטת הבניה המתקדמת ,שיטת הקונסטרוקציה ועוד ..... שמות רבים לה , במדינות המערב המתקדמות ובמקומות שבהם העץ משמש בבנייה ושכר העבודה גבוה . במדינות אלו היה מקובל לבנות בתים שלד עץ וחיפוי לוחות עץ , התחזוקה המעיקה ודליקותו של העץ הובילו לשלד מתכת ולוחות עמידים לתנאי מזג האוויר,רטיבות ואש . שכר העבודה הגבוה במדינות אלו חייב אותן למצוא פתרון להפחית את כמות העבודה וכך את הוצאות שכר עבודה לבנייה. *** בארצות המערב בעלי מקצוע ואנשי תחזוקה בבנייה הוא עניין יקר מאוד ומכאן השאיפה לאיכות חומרים ועבודה. ההבנה במדינות אלו ברורה: בתשתית משקיעים כדי לחסוך הוצאות גדולות יותר בעתיד . יתרונות שיטת הבניה הקלה / היבשה 1. תכנון גמיש שלד מתכת מאפשר מפתחים גדולים וגמישות גבוהה יותר בתכנון , 2. מקבלים מבנה באיכות גמר גבוהה יותר ממבנה בשיטת הבלוקים. 3. בידוד תרמי ואקוסטי גבוה . 4. קירות מדויקים, ישרים וחלקים ללא גלים . 5. מהירות ביצוע . 6. השיטה נקייה וגורמת לנזק סבל מופחת לדיירי הבית לשכנים ולסביבה . 7. הוצאות תחזוקה נמוכות : 8. עמידות גבוהה ברעידות אדמה. 9. שיטת בנייה ירוקה שיטת הבניה הירוקה מבזבזת פחות 50% אנרגיה ומחצבים לעולם לטובת הדורות הבאים. 10.חסכון בעלויות : כמות שעות עבודה קטנה יותר ולכן עלות הקמה נמוכה יותר. פינוי פסולת – מעטה ביותר – חסכון בעלות. שלבי הבנייה א. תכנון וקבלת היתר. ב. יציקת רצפה וממ"ד מרתף ובמקביל בניית השלד בבית מלאכה . ג. הקמת השלד בשטח. ד. חיפוי גג . ה. פריסת צנרות חשמל,מים,תקשורת וכו' . ו. יישום בידוד . ז.חיפוי קירות פנים . ח. חיפוי קירות חוץ. ט. הרכבת חלונות. י. צבע יד ראשונה ושנייה. . י"א. ריצוף. י"ב. הרכבת דלתות ,אינסטלציה, גמר צבע. טיפים למתקדמים תכנון : התחשבות באקלים של אזור המבנה ,הצללה נכונה, שטח חלונות יחסית לשטח רצפה, מסדרונות רוח לאוורור,חלונות עליונים לשחרור חום, צמחייה נשירה בצד דרום ועוד.... אלו הם רק חלק מהגורמים שיעניקו לנו נוחות תרמית , חסכון בהוצאות על אנרגיה ובריאות. מומלץ בחום לפנות לייעוץ ירוק מקצועי

בניה קלה
בשנים האחרונות אנו עדים לשבירה בעולם הבנייה הנורמטיבי - את מקומם של אתרי הבנייה הרועשים והמזהמים תופסות שיטות בנייה חדשניות ומתוחכמות יותר, הבנייה הקלה היא אחת מהם. הבנייה הקלה מתבססת על הקמת תשתיות המבנה במפעל חיצוני והובלתם לאתר הבנייה והרכבתם, כך שמדובר בעבודה הרבה יותר מהירה, שקטה, מדויקת ופחות מזהמת. בעקבות האלמנטים הידידותיים לסביבה שהבנייה הקלה נוקטת יש המבלבלים אותה עם הבנייה הירוקה, על אף שמדובר בשתי נישות שונות. הבנייה הקלה החלה את דרכה במבנים ניידים למיניהם כגון קרוואנים שדורשים הקמה מהירה, קלה ובעלת יכולת שינוע והתרחבה עם הזמן להקמת מבנים שלמים בשיטה זו. הבניה הקלה מוכרת גם בשם בנייה מתועשת, בנייה טרומית ובנייה מודולארית - כאשר כל מושג כזה מתייחס לנישה שונה וספציפית בענף הבניה הקלה. מה הם יתרונות הבניה הקלה? הבנייה קלה מכונה כך לא בכדי - היא משתמשת בחומרים קלים פיזית, היא קלה לביצוע וגם קלה לכיס. בין היתרונות הרבים אפשר למנות: לוח הזמנים של בנייה קלה הרבה יותר קצר. עלויות הבנייה זולות יותר כיוון והידיים הפועלות הם פחותות, אין צורך נרחב במנופים, משאיות וכלי צמ"ה כבדים והתשתיות מוכנות מראש. עיקר הכספים מוקדש לרכישת מוצרי גלם איכותיים. אלמנטים ידידותיים לסביבה שנכללים בבנייה הקלה גם הם מהווים יתרון גדול לבניה הקלה. הבניה הקלה מתבססת על רעיון הניידות כך שאפשר לשנע אותם בקלות יחסית ממקום אחד לשני, גם אם מדובר בבית שלם. בניה קלה היא שקטה יחסית ולא יוצרת לכלוך רב כך שאפשר להמשיך לגור בבית בעת השיפוצים. הגימורים של הבניה הקלה הם ברמה גבוהה מאוד כיוון והכל נוצר במפעל באופן מדויק. הבנייה הקלה נקייה ויוצרת כמה שפחות פסולת. כשזה נוגע להוצאות בלתי צפויות שמתרחשות באופן תדיר בבנייה הקונבנציונאלית, בבנייה הקלה נדע מראש את המחיר המדויק והוא והבלת"מים למיניהם יהיו מעטים. הבנייה קלה חושבת קדימה ויוצרת טכנולוגיות חדשניות שמסייעות לנו להתנהל בחוכמה ובזול. הבנייה הקלה, על אף שמורכבת ומבוססת על חומרים קלים היא עמידה מאוד ומתחשבת באקלים. חומרי בידוד טובים ברמה גבוהה מהווים עיקרון חשוב בבנייה הקלה ואלו מונעים התבלות של חומרי הגלם גם כאשר נחשף למזגי אוויר משתנים. הרבה יותר עמידה מבנייה קונבנציונלית לתזוזות של קרקע דוגמת רעידות אדמה. נהוג להשתמש בבנייה הקלה בעץ, בפלטות בטון וגבס, אלומיניום, לוחות פנל מבודד, קלקר וחומרים שונים שהם קלים אך בעלי איכות גבוהה ויכולות בידוד ועמידות מצוינות. השימוש בתשתיות חדשות בעולם הבנייה הוא מהפכני ויוצר מבנה יציב וחזק מצד אחד, ומצד שני שעשוי מחומרים קלים ובעל גמישות לשינוע, ניידות ועיצוב כאחד. הבנייה הקלה הולכת ותופסת תאוצה גדולה בישראל. גם אתם מעוניינים להקים מבנה בשיטת הבנייה הקלה? הגעתם למקום הנכון! באתרנו תוכלו למצוא מידע מלא ומפורט על תחום זה במאמרים המקצועיים שלנו, כמו כן לשאול את המומחים שלנו שאלות בפורום, להתרשם מסרטוני וידאו ולמצוא את כל אנשי המקצוע שאתם צריכים ליישום העבודה על ידי מילוי טופס הפרטים האישיים. בהצלחה! מלאו פרטים להצעה שם מלא: טלפון: עיר: פירוט העבודה:

בניה קלה: היתרי בניה
היתר בניה הוא האישור שמעניקה הוועדה המקומית לתכון ולבניה, בהתאם לחוק התכנון והבניה ותקנותיו, ובהתאם לזכויות והוראות הבניה שנקבעו באזור. קרן חשפיה, מנהלת מרכז להיתרי בניה מסבירה כי את הטפסים לקבלת ההיתר מגיש בעל מקצוע רשום: הנדסאי, אדריכל או מהנדס מטעם המשפצים. חלה חובה על המשפצים ליידע את כל בעלי הזכויות במקרקעין בדבר השיפוצים (את הבית הצמוד אם מדובר בדופלקס או את השכנים בבניין משותף). כאשר מדובר בבניה צמודת קרקע או בבניין שעושה תוספת בניה, יש צורך במפה טופוגרפית ערוכה על ידי מודד מוסמך. הוועדה המקומית דורשת תנאים התלויים בגורמים נוספים כמו כיבוי אש, משרד הבריאות, פיקוד העורף אישור תשתיות אשפה, חשמל ועוד. יש צורך להביא גם אישורים מהגורמים הללו. תהליך הוצאת אישור בניה לשיפוץ ייקח לפחות חצי שנה. תהליך הוצאת אישור לבניה מאפס יאריך לפחות בשלושה חודשים את התהליך. מתי יש צורך להוציא היתר בניה? ראשית, חשוב להזכיר כי אלא אם מדובר בשינוי פנימי כמו למשל החלפת ריצוף, צביעת קירות או הוספת מחיצה, יש צורך בהוצאת היתר בניה. כמובן שהדבר תקף גם למבנים בשיטת הבניה הקלה. על פי החוק, המקרים בהם יש להגיש בקשה להיתר הינם: עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות הקמת בניין חדש, הריסתו או הקמתו מחדש. כל תוספת לבניין קיים. תקף כמובן גם במקרים שהבניה נעשית מחומרים קלים. כל שינוי שהוא בקירות החיצוניים. מה ההבדל בין הגשת בקשה להיתר לבניה קונבנציונלית לבין היתר לבניה קלה? אין הבדל משמעותי בין הגשת בקשה להיתר בניה בין הבניה המסורתית לבין הבניה הקלה. מלבד כמובן ציון העובדה שמדובר בבניה קלה במסמכי הבקשה לאישור. בשורה התחתונה, ההבדל בין היתר לבניה מסורתית לבין היתר בניה למבנה בשיטת בניה קלה, קשור לשני סעיפים מרכזיים: איסוף פסולת וכיבוי אש. בניה קלה היא בהכרח נקיה הרבה יותר, ולכן בהיתר לבניה כזו יירד הסעיף המופיע בהיתר לבניה קונבנציונלית המחייב לדאוג לפינוי הפסולת לאתר מורשה. אמנם סעיף אחד יורד, אך במקומו מתווסף סעיף אחר שאינו כלול לרוב בבקשה להיתר בבניה הקונבנציונלית: נושא כיבוי האש. בשל העובדה שלא כל החומרים בבניה קלה תמיד עומדים בתקן כיבוי אש, יש צורך באישור כיבוי אש ולהמציא תו תקן לחומרים בהם משתמשים בבניה הקלה. בניה קלה בעץ. נבנה על ידי הקבלן אלכס מה קורה במקרה של הגשת היתר לבניה קונבנציונלית והחלטה מאוחרת על בחירה בבניה קלה? במקרה כזה צריך לגשת שוב לעירייה או למועצה המקומית, ולקבל אישור החלפת חומר בחומר. לא צריך לחזור על כל ההליך כולו של דיון בבקשה, אלא רק להגיש מסמכים חדשים לבודקי התוכנית עם ציון של סוג חומר בניה. התהליך לוקח פחות זמן מתהליך הנפקת אישור בניה מאפס, ופשוט יותר מבחינה מערכתית. בדרך כלל, אם לא נעשים שינויים בצורתו של המבנה ובשטח שלו, אפשר גם להגיש את הבקשה כבר אחרי תחילת הבניה ואפילו לקראת סופה, במסגרת בקשה לאישור שינויים. למרות העובדה שהתהליך פשוט יותר, פעמים רבות לא מוגש מחדש ההיתר, למרות שהדבר מתחייב על פי חוק. הסיבה לכך היא חוסר הרצון לעבור עוד תהליך בירוקרטי, קטן ככל שיהיה, אחרי שכבר התקבל אישור שהיה כרוך בתהליך לא קצר. כמובן שמומלץ לקחת נשימה וכן להוציא את האישורים הנדרשים בחוק. האם התהליך זהה כשמדובר בהרחבות ותוספות? התהליך זהה לחלוטין גם כאשר מדובר בתוספת על הגג או בתוספת למבנה, אם כי במקרה כזה יהיה קצר יותר מהליך הוצאת היתר לבניה מאפס. כאשר מדובר בתוספת על הגג ישנם מקרים בהם תהיה העדפה לבניה קלה על פני בניה מסורתית. הדבר נכון למשל במקרים של בניינים ישנים במיוחד, שמשקל כבד מדי עליהם עלול להיות בעייתי. לכן תהיה העדפה לשיטת הבניה הקלה, זאת בשל המשקל הקל יותר של החומרים. בחירת החומרים תיעשה עוד לפני שלב הגשת הבקשה, וכל בקשה להיתר מחויבת בחתימת מהנדס קונסטרוקציה. לכן, בעיה כלשהי בתכנון הקשורה לבטיחות, או העדפת צורת בניה על פני אחרת, אמורה לעלות עוד לפני שלב הגשת הבקשה לאישור. כלומר, הוועדה המקומית לא תחייב לעבור לבניה קלה כשמדובר בתוספת בניה על גג של בניין ישן, מכיוון שמהנדס הקונסטרוקציה כבר יעשה זאת מראש.

בניה קלה - תשובות לשאלות נפוצות
בניה קלה היא שיטת בניה רווחת מאוד באירופה, ארצות הברית ואוסטרליה. אצלנו בישראל, עדיין שולטת בגאון שיטת הבניה הקונבנציונלית, אך תחום הבניה הקלה הולך ומתרחב בשנים האחרונות עוד ועוד. עם התרחבות השיטה למקומות חדשים עולות שאלות חדשות. כאן ננסה לענות בקלות על השאלות והתהיות הנפוצות שנתקלנו בהן, סביב תחום הבניה הקלה. מה ההבדל בין בניה קלה לירוקה, זה בעצם אותו הדבר? בניה קלה ובניה קלה אינם שני מושגים זהים, אם כי מתקיימת חפיפה מסוימת ביניהם. סביב בניה קלה יש אלמנט אידאולוגי שבהגדרה שואף לצמצם את ההשפעה המזהמת של המבנים על הסביבה. בניה קלה היא תחום נרחב שבתוכו מרכיבים רבים הקשורים גם לבחירת אתר הבניה, תכנון המכתיב חסכון באנרגיה ובמים, שימוש בחומרי בניה ירוקים, נגישות לאור טבעי, השתלבות עם הנוף, תנאי האקלים והסביבה ועוד. עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות בניה קלה אינה בניה קלה בהגדרה מכיוון שאינה מתייחסת לכל מכלול המרכיבים שציינו בתחום הבניה הירוקה. עם זאת, היא בהכרח בניה ידידותית לסביבה יותר מבניה קונבנציונלית. בניה קלה ברובה היא ירוקה מכיוון שהיא עושה לרוב שימוש בחומרים ממוחזרים. בנוסף, בשל הבידוד המוצלח של מבנים בשיטת הבניה הקלה היא חסכונית בצריכת אנרגיה באופן משמעותי מבניה קונבנציונלית. העבודה עצמה בשיטת הבניה הקלה אינה מייצרת פסולת וגם מרעישה הרבה פחות מהבניה הרגילה, כך שניתן לומר בוודאות שישנו קשר הדוק בין השיטות. עם זאת, יכול להיות אדם שיבחר בשיטה של בניה קלה משיקולים של מהירות או נוחות, בלי להתייחס כלל לנושא הקיימות. מה הקשר בין המושגים "בניה מתועשת", "בניה מתקדמת", "מבנה יביל", "מבנה נייד" לתחום הבניה הקלה? "בניה מתועשת" ו"בניה מתקדמת" הם שני ביטויים כללים, בעוד ש"מבנה נייד" ו"מבנה יביל" הם ביטויים ספציפיים. נעשה קצת סדר: בניה מתועשת הוא ביטוי כולל לחלקים נרחבים בתחום הבניה, שבהם חלק מתהליך הבניה עצמו נעשה במפעל. החל מבניית רכיבים כמו קירות שלמים בבנייה רוויה המזרזים את הקמת המגדלים, וכלה במבנים קטנים וניידים הנבנים במפעלים שונים. בניה קלה נכנסת תחת הקטגוריה הזו, אך לא רק היא. יציקות בטון מוכנות לשימוש כדוגמת מפעלי ספנקריט המייצרים קורות לרצפות למשל, גם נכנסים לקטגוריה של בניה מתועשת. "בניה מתקדמת" הוא ביטוי כוללני המהווה יותר "מקדם מכירות" לכל מי שבונה לדעתו דברים יותר מתקדמים מהבנייה הקונבנציונלית הידועה. בניה קלה בהחלט נכנסת לקטגוריה, וישנן חברות המתמחות בבניה קלה שיכנו אותה "בניה מתקדמת". מבנה יביל או מבנה נייד הם שמות שונים למבנה שניתן לנייד אותו, ובדך כלל יהיה בנוי בשיטת בניה קלה. כאשר מדובר במבנה גדול האפשרות לניידות תהיה מסובכת יותר, ופעמים רבות יהיה צורך לבנות אלמנטים ניידים של המבנה, ולחבר אותם בשטח. צימרים, למשל, יכולים להיות בקלות מבנים ניידים, וצימרים רבים שנבנים בשנים האחרונות הינם כאלה. בניה קלה בעץ. נבנה על ידי הקבלן אלכס אני רוצה לבנות תוספת בניה על הגג/ תוספת בניה בחצר/ יחידת דיור מחוץ לבית. באיזה סוג בניה כדאי לי לבחור - קונבנציונלית או קלה? קשה לתת תשובה גורפת לגבי מה עדיף, מכיוון שבתחום הבניה תמיד כל מבנה נבחן לגופו (ולבניינו). ישנם ענייני היתרים שונים המותרים במקומות שונים ובסוגי מבנים שונים. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם אדריכל או עם קבלן בניה קלה כדי לקבל תשובה אמיתית ומלאה. אנו כן יכולים להצביע על יתרונות הבניה הקלה שהופכים אותה לנוחה פעמים רבות עבור תוספות או יחידות דיור קטנות: ישנם מקרים בהם מדובר בתוספות או יחידות דיור סמוכות למקום המגורים, כשהדיירים עדיין נמצאים בבית בזמן השיפוצים. ישנם גם מקרים בהם מדובר בבנין משותף בו יש נוכחות של שכנים שעלולים לסבול מרעש או מלכלוך השיפוצים. הבניה הקלה מתאימה במקרים האלה כי היא שקטה ונקיה, וכן מהסיבה שהיא נמשכת הרבה פחות זמן מבניה קונבנציונלית. יתרון נוסף הוא שבבניה מהסוג הזה קל לעשות שינויים אחרי תחילת העבודות. אם בעל הבית מחליט פתאום שהוא רוצה להגדיל חלון או לשנות מיקום של דלת, ניתן לעשות זאת בקלות ובעלות נמוכה. האם זה נכון שיש צורך בהוספת סעיף מיוחד בהיתר בנושא כיבוי אש עבור מבנים הבנויים בשיטת הבניה הקלה. יש בהם בעייה עם נושא החסינות לאש? בכל מקרה חשוב להקפיד ולראות באילו חומרים משתמשים קבלני הבניה, ולוודא שהם נושאים תו תקן. זה נכון שיש סעיף מיוחד בהיתר הבניה, שמחייב להמציא תו תקן לחומרים בהם משתמשים בבניה הקלה, אך דבר זה דווקא מאפשר ללקוח באמת לוודא שישנו תו כזה. ישנם סוגי פאנלים מבודדים בהם יש שימוש לפעמים בתחום הבניה הקלה, שאינם נושאים תקן אש, אך ניתן לעשות בהם שינויים כדי שיעמדו בתקן. בנוסף, הם אינם משמשים לבניית מבני מגורים אלא לבניית מחסנים או חדרי קירור וכו'. שמעתי שקשה יותר למכור בית שנבנה בשיטת הבניה הקלה, זה נכון? כאן באמת יש נקודה חלשה בתוך התחום. תחום הבניה הקלה הוא יחסית חדש בישראל, ולכן ישנו ציבור שעדיין מתיחס אליו בחשדנות. קבלנים שבנו בתים בסוג הבניה הקלה מספרים כי הם נמכרים, אם כי לעיתים זה עלול לקחת זמן רב יותר ממכירת בית הבנוי בבניה קונבנציונלית. הם מדגישים כי אין סיבה לחשוב שבניה קלה אינה חזקה או עמידה כמו בניה מסורתית - היא אפילו חזקה יותר בתחומי הבידוד, ועומדת בכל תקני העמידות לאש. עם הזמן, כאשר הבניה הקלה תהיה רווחת יותר בישראל, הספק או השאלה לגבי נושא המכירה כבר לא יתקיים.

בניה קלה: שיטות שונות לבניית קונסטרוקציה
אם אתם מתעניינים בשיטת הבניה הקלה, אך מרגישים שחסר לכם מידע, כאן תוכלו ללמוד על הבסיס של כל השיטות בתחום. יכול להיות ששמעתם על סוגים שונים של בניה קלה ועל חומרים רבים הנמצאים בשימוש בבניה כזו, אך לפני שתצללו לעומק כל האפשרויות כדאי להתחיל מהשלב הראשון - קונסטרוקציית המבנה. המשותף לשיטות השונות לבניה הקלה, הוא קונסטרוקציה (שלד) שעליו מורכבים פאנלים מחומרים שונים, המחוברים לקונסטרוקציה באמצעות ברגים, מסמרים או סיכות (בהתאם לשיטה ולחומר). כמו שאר השלבים בבניה הקלה, גם הקמת הקונסטרוקציה היא מהירה. הקמת קונסטרוקציה - בין אם מפלדה ובין אם מעץ - לוקחת מספר ימים עד מספר שבועות בלבד. ישנן שלוש שיטות לבניית קונסטרוקציה: עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות בניית קונסטרוקציה מפלדה במפעל על פי תוכנה מיוחדת המתכננת את הקונסטרוקציה בהתאם לתכנית המבנה. ייצור מוטות הפלדה במפעל ושינוע שלהם לאתר הבניה שם יורכבו לכדי הקונסטרוקציה המלאה של המבנה. קונסטרוקציה מעץ, שתורכב באתר הבניה, לה בדרך כלל יורכבו גם פאנלים מעץ. בניה ירוקה קונסטרוקציות פלדה כאמור, כאשר מדובר בקונסטרוקציית פלדה, ישנה אפשרות לייצר את הקונסטרוקציה כולה במפעל ולשנע לאתר הבניה, או לבצע הזמנה של עמודי הפלדה ולהרכיב את הקונסטרוקציה באתר הבניה. ספקי קונסטרוקציות פלדה מרכזיים בארץ: חברת "מייטק" - מייטק ישראל היא השלוחה הישראלית של מייטק אינטרנשונל MiTek, חברה אמריקאית בבעלות וורן באפט. חברה הנחשבת אמינה ובעלת ניסיון. החברה עובדת עם תוכנה הנקראת Wall Solutions שפותחה על ידיי מהנדסי החברה ב- 20 שנה האחרונות. התוכנה מאפשרת בניה של כל הקונסטרוקציה במפעל על פי התכנית האדריכלית. חברת "סטילייט" - שנוסדה ב-09' ומאפשרת תכנון מודלים תלת מימדיים של בתים וקונסטרוקציות פלדה. מאפשרים להשתמש בחומרי בניה שהם מביאים או שהלקוח מביא. כאן מטות הפלדה מיוצרת במפעל ומשונעות לאתר הבנייה שם מקים אותן קבלן הבניה הקלה. דוגמה לקונסטרוקציה מפלדה (באדיבות חברת רוטנברג) קונסטרוקציה מעץ רוב שלדי העץ עשויים מעצי אורן או עץ לבן (עץ מחטני). שיטת הבניה בעץ הנהוגה בישראל לקוחה מארצות הברית, כאשר פרופיל של כל קורת עץ תלוי במיקום במבנה המוכתב על ידי מהנדס הבניה. כאשר מדובר בבתים סטנדרטים, בהם המפתחים או המרחקים בין קירות או הגגות אינם גדולים, יש סטנדרט בניה קבוע. כאשר מדובר בתכנית מיוחדת יותר, נעזרים במהנדס. שיטת הבניה מעץ היא שיטה גמישה לשינויים משיטת הבניה על בסיס שלד פלדה. דוגמה לבניה מעץ שבוצע על ידי הקבלן אלכס באיזו קונסטרוקציה כדאי לבחור? הבחירה בסוג הקונסטרוקציה קשורה לצרכי הלקוח, להעדפת האדריכל, לגודל המבנה, לגודל השטח, לתקציב, למפתחים (המרחק בין העמודים במבנה), לצורך בשינוע ולעוד פרמטרים רבים. ישנם כמה הבדלים עקרוניים בין פלדה לעץ, שאולי יוכלו לסייע בתהליך הבחירה. קונסטרוקציית הפלדה היא קונסטרוקציה יציבה, העמידה היטב בפני זעזועים. לשלד העשוי פלדה יתרון בכך שאינו חשוף למזיקים או לריקבון. עם זאת, ישנו מקדם ביטחון שנלקח במקרה של בנייה בעץ. פלדה הינה חומר תעשייתי אחיד לכן קל מאוד לחשב כמה עומסים יוכל לשאת. לעומת זאת, עץ הינו חומר טבעי בו יכולים להיווצר כתמים, "עיניים" או ריקבון. קשה יותר לחשב את תכונותיו, לכן נלקחים מקדמי בטחון גדולים יותר. כתוצאה מכך, דווקא שלד עץ עומד פעמים רבות בעומס כבד מאשר שלד מפלדה. שני ענפי הבניה שונים מבחינת ותק: השימוש בשלד פלדה נכנס לתעשייה רק ב-15-20 שנה האחרונות. לעץ, לעומת זאת, מסורות בניה כבר של 250-300 שנה. בשנים האחרונות שיטת הבניה בפלדה הולכת ותופסת יותר ויותר מקום, אך יש עדיין כאלה המעדיפים את השיטה הוותיקה יותר.

בניה קלה
אחד השגרירים הנלהבים בארץ של תחום הבניה הקלה הוא יורם רוטנברג, הבעלים של חברת ציוד הבניה "רוטנברג". אחד ממוצרי הדגל של החברה הוא לוח מאסטר קיר, המיובא מאוסטרליה ונועד לבניה קלה. רוטנברג עצמו, כחסיד של שיטת הבניה הקלה בנה כך את ביתו לפני 12 שנה, ולדבריו "עדיין לא מצאתי בה חסרונות". אז למה השיטה הזו עדיין לא נפוצה בארץ? "אני מקבל הרבה טלפונים מאנשים שרוצים לבחור בין השיטות. אין לי ספק ששיטת הבניה היבשה מומלצת יותר. אין שאלה פה. היה מחקר לפני המון שנים ששאל את השאלה: 'אילו אנשים מקבלים בניה קלה ואילו לא'? השורה התחתונה היתה שמי שמסתובב בעולם המערבי יקבל את זה כי הוא מתוודע לשיטה הזו, ומי שלא - לא מוכן". עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות אז מה זו בעצם בניה קלה? זו אחת השאלות שרצינו לקבל עליה תשובה מרוטנברג. בגדול, ניתן לומר ששלד של מבנה בשיטת הבניה קלה יהיה בנוי מפלדה או מעץ, והוא יחופה בלוחות מסוגים שונים שביניהם שכבה מבודדת. השיטה הזו מהירה בהרבה משיטת הבניה הקונבנציונלית, נקייה ושקטה יותר, מאפשרת בידוד טוב יותר, אך עדיין - לא הצליחה להגיע לקהל הרחב. איך היית מסביר מה זה בניה קלה ללקוח שמגיע ואין לו מושג? "הרעיון הוא פשוט מאוד. יש שלד, לוח ייעודי בחוץ ולוח ייעודי בפנים. ביניהם יש בידוד. להבדיל מבניה רטובה שם יש בלוק, טיח בחוץ וטיח בפנים. אפשר כבר להבין שמראש הנתונים התרמיים הם אחרים לגמרי, כי בשיטת הבניה הקלה יש הרבה אוויר באמצע, שכולו נועד לבידוד". למה אתה קורא לשיטה הזו "בניה יבשה"? "זה משהו שניסיתי להטמיע במקום המושג 'בניה קלה', אבל זה לא עבד. לבניה קלה יש קונוטציה שלילית בעיני. כאילו שזה משהו צ'יפי כזה. אני מנסה לקרוא לבניה קונבנציונלית 'בניה רטובה' ולבניה קלה 'בניה יבשה' כי בבניה קלה אין שימוש בחומרים הרטובים. בעיני הבניה הרטובה היא ממש בניה בבוץ, ולכך יש בטוח קונוטציה שלילית". למה בעיניך בניה "רטובה" נותנת תוצאה פחות טובה בסופו של דבר? "טיח הוא דבר משתנה. צריך בעל מקצוע מיומן מאוד שיודע לעבוד איתו. גם מבחינת החומרים, אני רואה שבעלי מקצוע לא תמיד משתמשים בחומרים טובים. את רוב עבודות הטיח בארץ עושים לא נכון. למשל, אסור לעבוד עם טיח בחום של מעל ל-30 מעלות. פעמים רבות אני רואה טייחים שעובדים בקיץ בצהריים. למה אני קורא לבניה הרטובה שיטת בניה בבוץ? הרי מה עושים - במקום לבנות לבנים מבוץ בונים אותם פה מאגרגטים. ואז שמים בוץ אחר שיחבר ביניהם. במקרה של לוחות בניה קלה, זה טיח תעשייתי הכי טוב שיש, אז למה לשים בכלל לשים טיח רגיל?". המוצרים העיקריים שמספקים ב"רוטנברג" לבניה קלה הם שלושה סוגים של לוחות, המשמשים כלוחות חוץ לקירות: "מאסטרקיר כחול" (לוחות המהווים תחליף לטיח ועשויים ממלט פורטלנד, חול, מינרלים, סיבי צלולוז ומים), לוח "אקזוטק פאנל" (העשוי מאותם חומרים ונועד להתקנה עם רווחים של סנטימטר בין לוח ללוח) ו"פלאנקים" - לוחות פיבר צמנט ארוכים וצרים כמו לוחות עץ הבאים בשני דגמים מרועפים ושני דגמים ישרים. את המוצרים מייבאים ברוטנברג כבר 17 שנה מהיצרן ג'יימס הארדי באוסטרליה. "זה מפעל שעובד 125 שנה, והם החלוצים שהמציאו את החומר במקום אסבסט", אומר רוטנברג, "הם מובילים בעולם מבחינת הרכב חומרים, סוג החומר והסיבים שהם משתמשים בהם. מבחינה טכנולוגית הם הראשונים בעולם. זה כמו להשוות רולס רויס לכלי רכב אחרים". חזית בניין מלוח מאסטר קיר כחול משולב לבנים (באדיבות חברת רוטנברג) חזית בניין מלוח אקזוטק (באדיבות חברת רוטנברג) חזית בניין מפלנקים (באדיבות חברת רוטנברג) אילו לוחות הכי מומלצים לשימוש כלוחות חיצוניים? "עבור קירות חוץ הפלנקים הכי מומלצים, מבחינת עמידות לאורך שנים. הסיבה לכך היא שהם מלבשים אחד על השני כמו רעפים. ברגע ששמים לוחות וביניהם שפכטל זו נקודה בעייתית. עשית טוב? נהדר, יחזיק כל החיים. אם נכנס קצת אוויר בשפכטל, או פה ושם הפועל חיפף - יכולה להיות בעיה. ללוח לא קורה לו כלום אף פעם. נקודת התורפה יכולה להיות בעניין של עבודה. בשיטה שהלוחות אחד על השני אין חומר חיבור ואין בעיה כזו". יש אחריות על החומרים? "אין ממש אחריות בנושא הבניה. יש תקן. יש אחריות על המוצר רק אם הוא פגום. היה לי מקרה של מישהו שרצה לעשות גדר באמצעות לוחות ולצבוע אותם לפני הבניה. הוא לקח 30 לוחות והעמיד אותם אחד אחרי השני כמו בספריה. מישהו בא, נתן מכה וכמו דומינו הכל נפל. הלוחות נשברו. שלחתי לחברת ג'יימס הארדי תמונה של הלוחות השבורים, ואחרי יומיים היה לי זיכוי בחשבון הבנק. חשוב לומר שאנחנו עובדים איתם כבר 17 שנה ובינתיים לא היה איתם שום דבר פגום". אילו יישומים ניתן לשים על הלוחות? "היישום עליו הוא רק צבע. זה יתרון עצום על השליכטים. אם שליכט מתלכלך או שקורה לו משהו - צריך לעשות את כל הקיר מחדש. לא ניתן לעשות תיקון מקומי. במקרה של הלוחות זה סיפור אחר לגמרי. היה לי מקרה של לקוח שבנה בדגניה בית מפלנקים, והשכן שלו בנה באותו זמן ועשה שליכט. יצא שהפלנק התלכלך מהשליכט של השכן. במקרה כזה פשוט משפשפים, צובעים מחדש באותו מקום וזה כל הסיפור. לא צריך לצבוע שוב את כל הקיר. בשליכט אם יש לך כתם - צריך לצבוע את כל הקיר מחדש". יש אנשים שרוצים להדביק לבנים על הלוחות? "כן, יש כאלה שמדביקים על זה אבן, למרות שלפי היצרן זה לא מתאים. בכל זאת, אבל יש די הרבה בתים שעשו ציפוי אבן. עברו כבר שנים ובינתיים אין בעיה. בכל זאת, לכל לוח יש מדריך לקבלן באתר, וחשוב לדעת שלפי הוראות היצרן לא שמים על הלוח אבן". איך לקוח יכול לדעת שקבלן הבניה הקלה שבחר עושה עבודה טובה? "במקרה שלנו יש הוראות באתר. בכלל, ניתן למצוא את המידע באינטרנט. נכון להיום, הייתי אומר לקחת רק אנשים שיש להם ניסיון. זה נכון לכל דבר, ובמקרה של בניה קלה עוד יותר. בגלל שיש הרבה חומר כתוב בנושא זו לא בעיה לראות מה צריך לעשות". יש קונסטרוקציה שהיית ממליץ עליה? "יש אפשרות לקבל קונסטרוקציה מוכנה. צריך רק לתת את התכנית, ומקבלים בית חתוך ומסומן שקבלן הבניה הקלה מרכיב בשטח. בתחום הזה אני ממליץ על חברת 'מייטק'. הסוג השני האפשרי לקונסטרוקציה הוא קניית פרופילים מפלדה, שקבלן הבניה הקלה מרכיב לבד. פרופילים כאלה ניתן לקנות אצלנו, ואצל כל מי שמוכר גבס. לקבל את כל הבית מתוכנן זה מצוין אבל זה גם לוקסוס שעולה כסף". מה דעתך על קונסטרוקציות מעץ? "לפני שנתיים גילו שארסן, החומר הפעיל בתוך חומרים לחיטוי עץ, הוא רעיל מאוד וגרם להרבה בעיות ריאות. החומר הוצא מהתקן, אבל הבעיה היא שהיום חומרי החיטוי לא מספיק טובים. בדרום הארץ יש מכת טרמיטים, וגם בפרדסיה היתה מכה כזו לפני שנה. באילת היה לי פרויקט, שלפני שידעתי על הבעיה הזו המלצתי על קונסטרוקצית עץ - כי הוא טוב יותר בחום - אבל הוא לא טוב בגלל הטרמיטים. הם פשוט כרסמו את הקונסטרוקציה". מה הטענות שאתה שומע נגד שיטת הבניה הקלה? "יש יותר ויותר שבונים בשיטה הזו בכל שנה. אבל זה לא משהו שהוא בתרבות שלנו וזה עדיין נתפס כמשהו חריג. הטענה המרכזית כנגד בניה קלה בארץ היא בעניין המחיר. אנשים שואלים: 'אם בניתי בית בבניה קלה, איך אמכור אותו בפעם הבאה?' התשובה שאני עונה היא שנכון שזה שוק מצומצם, והמכירה היא לאנשים שמבינים ומקבלים את שיטת הבניה הזו. אבל אנשים מהסוג הזה ישלמו את מחיר השוק, לא יהיה נזק במחיר אבל יהיה אולי קשה יותר למכור". יש לך דוגמה? "יש למשל חברה מצוינת בארץ לבניה קלה, שנקראת אוסטק שמיר. אני בניתי איתם את הבית שלי לפני 12 שנה, והייתי מוכן לחזור על כל התהליך. זו חברה שעושה את הבתים ברמה הכי גבוהה בארץ בבניה קלה. זו בניה שמגיעה לרמה גבוהה יותר מבניה רגילה, אולי לטופ שלה. מי שבנה איתם למשל, לא תהיה לו בעיה למכור. בסך הכל, בבניה קלה בונים בית באיכות גבוהה יותר. אם אני מסתכל במדדים של תחזוקה ועמידות - לא ניתן להשוות טיח, שזה בעצם בוץ שמולבש על בלוקים, ללוח שמוצר במפעל לפי הסטנדרטים הכי גבוהים. זו תשתית אידאלית. השיטה של אוויר באמצע נותנת גם עמדת התחלה של בידוד תרמי גדול יותר. היתרון של הלוחות הוא שלא צריך טייח מומחה. בבניה רגילה נגיד באזור הים תמיד יהיו בו סדקים. לא בבניה קלה".

מהם החומרים השונים המשמשים אותנו לבניה קלה
פאנלים מבודדים אחת האופציות השכיחות והפשוטות לחיפוי בבניה קלה היא הפאנלים המבודדים. פאנל מבודד הוא מעין "סנדוויץ'", העשוי משני לוחות פח מגולוון, צבוע לבן בתנור, שביניהם חומר מבודד. הפאנלים באים בעוביים שונים, בין 5 ל-7 ס"מ. ישנם מספר סוגי שונים של פאנלים כאלה: עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות בניה ירוקה פאנל פח הממולא פוליסטרן - האופציה הזולה ביותר. פוליסטרן מוקצף הוא למעשה קלקר. פאנל כזה מבודד היטב, אך אין לו תקן אש. יש צורך בשינוי כמה מרכיבים בו כדי שיעמוד בתקן. בשל עובדה זו הוא לא תמיד בשימוש לבתי מגורים אלא משמש רבות למבני מחסנים או לחדרי קירור. פאנל אלומיניום הממולא פוליסטרן - נחשב איכותי יותר, אסתטי יותר ובהתאם יקר יותר. ניתן להזמין אותו במגוון צבעים. נמצא הרבה בשימוש בבתי קפה או מסעדות שרוצים לסגור חלק בתקופת החורף, ולהוריד את הסגירה בקיץ. הוא מגיב טוב להרכבות ופירוקים ואין לו בעיה של חלודה. פאנל פח הממולא צמר סלעים - צמר סלעים הינו כינוי לסיבים מינרליים מלאכותיים, המבודדים מחום ומרעש. זהו חומר איכותי. לפאנלים מסוג זה יש תקן אש, והם עמידי אש למשך שעה וחצי. לכן, נעשה שימוש בפאנלים מסוג כזה לבניה של כיתות בבתי ספר, למשל. פאנל פח הממולא פוליאוריתן - פוליאוריתן הוא קצף מתנפח, חומר הדומה בתכונותיו לפוליסטרן, אך יקר יותר. הוא עמיד פחות לאש מצמר סלעים. פאנל כזה היה בשימוש רב בעבר, עד שעברו לחומרים אחרים. נחשב איכותי יותר מפוליסטרן וגם יקר ממנו. קירות רב שכבתיים זוהי שיטה יקרה יותר מהפאנל המבודד. הקירות הרב שכבתיים בנויים מקונסטרוקציה של פלדה מגולוונת המחופה מצד אחד (פנים הבית) בלוח גבס (גבס רגיל/ גבס דו קרומי/ סילבר בורד) ומבחוץ מלוח ייעודי לקיר חיצוני. בפנים יש בדרך כלל צמר זכוכית או צמר סלעים. ישנם כמה סוגים של לוחות ייעודיים לקיר חיצוני, בהם דנסגלאס, סופרבורד, אקווה פאנל ומאסטר קיר. לוחות דנסגלאס עשויים מגבס בשילוב סיליקונים, כאשר ליבת הגבס משוריינת בסיבי זכוכית. סופרבורד הוא לוח גבס עטוף סיבי זכוכית. לוחות מאסטר קיר עשויים מתערובת מלט, חול, מינרלים ומים, המחוזקים בסיבי צלולוז. קיר רב שכבתי ניתן גם לעשות בעוביים שונים, כאשר בדרך כלל הוא בעובי של 13 ס"מ. יש הרבה גרסאות שונות לקיר כזה, וניתן לשנות את הדחיסות של צמר הסלעים או הזכוכית. בפנים ניתן להשתמש בסוגים שונים של גבס ועל הקיר החיצוני ניתן להוסיף שפריץ צבעוני, טיח אקרילי או אבן. שימוש באיטונגטק זוהי שיטה דומה לשיטת הקיר הרב שכבתי, אך בשכבה החיצונית ישנו לוח שהוא בלוק איטונגטק. מדובר בעצם בשימוש במעין בלוקים מלבניים גדולים ברוחב של כ-40 ס"מ, ובאורכים שונים. משקל קיר בשיטה כזו יהיה קל הרבה יותר ממשלו של קיר בלוקים רגיל, וקיר בעובי דק יחסית יאפשר בידוד טוב יותר מקיר בלוקים עבה יותר. זוהי שיטה המזכירה במעט בניה קונבנציונלית ולכן מועדפת על ידי לקוחות הרוצים תחושה של בניה כזו. זוהי שיטה יקרה יחסית של בניה קלה, בשל השכבה החיצונית. בניה מעץ בבניה מעץ, מצפים את השלד (העשוי עץ) בדיקטים או בלבידים (לוח המורכב משכבות עץ המודבקות זו לזו), בשלב זה בדרך כלל מותקן גם הגג. לאחר מכן, הקירות פתוחים והשלד נראה לעין. זהו השלב שבו נכנסים בעלי המקצוע לעבודות הגמר: החשמלאי, האינסטלטור, וכל איש מקצוע האמון על התקנת מערכת בתוך הקיר. לאחר השלב הזה מכניסים את השכבה המבודדת, ולרוב סוגרים בפנים בגבס. בחלק החיצוני ניתן לפי בחירת הלקוח לבחור בעץ, לבנים או טיח. מחיר של בניה מהסוג הזה הוא מעט זול ביחס לבניה ממתכת, אך יקר מהשיטה הפשוטה והבסיסית של הפאנלים המבודדים. אז באיזה חומר עדיף להשתמש? ככלל, חשוב להשתמש בחומרים בעלי תו תקן ישראלי. בבחירת החומר מומלץ להתייעץ עם האדריכל וההחלטה תתקבל על פי הצרכים והתקציב. לדוגמא: אם אתם בונים בית מאפס שאמור לשמש אתכם לשנים ארוכות ואתם מעוניינים רק בטוב ביותר, עדיף לא להשתמש בפאנל המבודד וללכת לכיוון המאסטר קיר, אקווה פאנל או איטונגטק. אם אתם בונים מחסן בחצר, חבל להשקיע וכדאי להשתמש בפאנל המבודד. ישנם קבלני בניה קלה המעדיפים שלא לעבוד עם עץ בשל העובדה שהוא דורש תחזוקה רבה, ומושפע ממזג האוויר (כאשר מדובר בקיר חיצוני). עוד בעיה שמטרידה את המתלבטים אם לבחור בבניה מעץ, היא מזיקים שעלולים לכרסם בו. "כל כמה שנים יכולות להופיע בעץ תולעים. עוד לא נולדה התולעת שאוכלת פלדה" - זהו משפט שניתן לשמוע לא מעט בקרב הקבלנים המעדיפים בניה מפלדה. לעומתם, קבלנים הבונים בעץ דווקא טוענים כי בית מעץ הוא עמיד לאש מבית ממתכת, מכיוון שמתכת קורסת בחום גבוה. העץ, לעומת זאת, נשרף לתוך הליבה שלו. זהו תהליך הלוקח זמן עד לקריסה מוחלטת, כך שניתן להתפנות בבטיחות רבה יותר.

אילו חומרי גלם מתאימים לבניית פרגולות?
פרגולות הוא עולם ומלואו וככל שהדרישה לאלו הולכת וגדלה אנו עדים למגוון רחב יותר של פרגולות בשוק העיצוב. פרגולות מחומרי גלם שונים ועבור שימושים שונים. המטרה העיקרית של הפרגולה היא להצל על אזור מסוים בחוץ הבית. בעקבות החשיפה של הפרגולה לסביבה חיצונית באופן קבוע היא צריכה להיות עשויה מחומרי גלם חזקים ועמידים שיאפשרו לה להאריך חיים בחוץ הבית. פרגולות יכולות להיות עשויות מעץ, אלומיניום, זכוכית ועוד שלל חומרי גלם. במאמר הבא נפרט על סוגי הפרגולות השונות, היתרונות והחסרונות של כל אחד מחומרי הגלם עבור פרגולה. פרגולות מעץ חומר הגלם הפופולארי ביותר עבור בניית פרגולות הוא עץ. פרגולה מעץ מעניקה את אותו מראה טבעי, ביתי וחמים שרבים מחפשים לעיצוב ביתם. פרגולות מעץ יכולות להיות ממוקמות בגינת הבית ולהצל על הריהוט והיושבים או לחלופין בכניסה לבית פרטי ליצור הצללה על הדלת הראשית. עץ הוא חומר רגיש במיוחד בסביבה חיצונית ועם השנים הוא נסדק, מתעוות ומאבד מצורתו ומראהו הראשוני ועל כן יש להקפיד לבחור בסוג עץ שמתאים לסביבה חיצונית ולהקפיד על תחזוקתו. כשזה נוגע לפרגולות סוגי העץ המומלצים ביותר הם אורן, עץ לבן גושני, עץ סידר - לכל אחד צבע וגוון אחר אך לכולם עמידות וחוזק בפני מזג אוויר משתנה, גשמים, שמש ישירה וכו'. לפני שבוחרים בפרגולה מעץ חשוב לברר על העלויות של העץ והתקנת הפרגולה, היתרי בנייה, בחירת בעל מקצוע בעל התמחות בתחום זה ומה התחזוקה הנדרשת לפרגולה והאם היא שווה את ההוצאה. עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות פרגולות מאלומיניום - האם עדיפות על פרגולות מעץ? לא רבים בוחרים בפרגולות מאלומיניום בעקבות המראה החיצוני שלהם שהוא פחות נעים לעין ופחות משתלב באופן טבעי בעיצוב גינה, אך עם השנים מגלה ההמון את היתרון של פרגולות מאלומיניום והן הופכות להיות בעדיפות גבוהה יותר. פרגולות מאלומיניום זולות יותר מרכישת פרגולות מעץ, הן גמישות מאוד מבחינה עיצובית וניתן לצבוע אותם בכל צבעי הקשת ואף בצבעים דמויי-עץ שיצרו את אותה אווירה חמה וטבעית המתבקשת. ניתן לעצב פרגולה מאלומיניום בעיצוב אישי ובעקבות הגמישות של מתכת זו פיזית ועיצובית ניתן להפיק כל עיצוב רצוי. המשקל של פרגולת אלומיניום הוא קל מאוד ועל כן ההובלה וההתקנה שלה פשוטות יותר מפרגולות עץ. יתרון נוסף של פרגולות אלומיניום הינה העובדה שהתחזוקה שלהם מינימאלית ולא דורשת, בניגוד לעץ, שימון, ניקוי ושמירה תמידית. הפרגולה יכולה לעמוד איתנה שנים רבות מבלי שתצטרכו לבצע בה נגיעה אחת. עלויות פרגולת אלומיניום לטווח הארוך, בעקבות זאת, זולות משמעותית מפרגולות מעץ. פרגולת אלומיניום, בניגוד לעץ, לא מושכת אליה חרקים ומזיקים ואין צורך להשתמש בחומרי הדברה או חומרי ניקוי בעלי מאפיינים אנטי-מזיקים. פרגולות בשילוב זכוכית פרגולה לא יכולה להיות עשויה מזכוכית נטו אך שילוב של זכוכית בפרגולת אלומיניום יכול ליצור דוגמאות עיצוביות מרהיבות. פרגולות אלו יכולות לשמש כמצלות על הגינה או על הכניסה הראשית לבית ולתת פאר וחדשנות לעיצוב הבית. זכוכית הינו חומר גלם שהוא חסין ועמיד משינויי מזג אוויר ופגעי הסביבה. הזכוכית גוברת על האלומיניום והופכת למרכז העיצובי של הפרגולה. הזכוכית נותנת מראה יוקרתי ועדין כאחד והיא מגיעה במגוון רחב של סגנונות, צבעים ורמת שקיפות.

מתי עדיף לעשות בניה קלה?
בניה קלה הפכה להיות מאוד פופולארית בישראל ובעולם וככל שהזמן חולף מנסים לשלב אותה בכמה שיותר תחומי בניה שהם. הבניה הקלה היא בניה מודולרית שמשתמשת בחומרים קלים או לחלופין ביחידות המוכנות מראש להרכבה ומגיעות לאתר שלמות. תחת הבניה הקלה ניתן למנות את הבניה הטרומית ווהבניה המתועשת שמהוות דרכי מימוש של הבניה הקלה, כל אחת בדרכה. הבניה הקלה משתמשת לשלד המבנה בפרופילים מחומרים קלים כמו אלומיניום וכן קורות פלדה, אך היסודות אינם עמוקים ולא דורשים עבודה מאסיבית. הבניה הקלה חוסכת במשאבי אנרגיה ומשתדלת להשתמש בחומרים ידידותיים לסביבה ועל כן מוכרת לא פעם עם הבניה הירוקה, היא חוסכת זמן רב ומאפשרת לבנות במהרה מבנים שונים. למרות היתרונות הרבים של הבניה הקלה היא לא מתאימה לכל אתר בנייה ולכל מבנה, על כך נדון במאמר הבא. מה היא שיטת הבנייה המקובלת בישראל? עד לכניסתה של הבנייה הקלה לישראל שיטה הבנייה הנורמטיבית באתרי בניה שונים ברחבי הארץ התבססה על יציקות בטון. בין יציקות הבטון מניחים בלוקים מודבקים במלט, מורחים עליהם שכבת טיח, שפכטל ונגיעה סופית של צבע. התהליך שתואר לעיל במשפט אחד הוא מאוד מורכב וצורך זמן עבודה רב. רוב אתרי הבניה שלוקחים חלק בשיטה המסורתית ישתמשו בכלי צמ"ה כבדים במיוחד כמו מנופים, משאיות, טרקטורים וכו' בכדי לבצע את עבודות החפירה, בניית היסודות והבאת חומרי הגלם לאתר עצמו. הבנייה הנורמטיבית צורכת אנרגיה רבה, יוצרת לכלוך, רעש וחוסר מנוח לכל הסובבים. מעבר לכך הבנייה הזו אינה ידידותית לסביבה הן בבחירת חומרי הגלם שלה והן בצורת העבודה המדובר. הבנייה הקלה נותנת פיתרון לכל הבעיות של הבנייה הנורמטיבית מבחינות אלו, אך היא בכל זאת לא תמיד מתאימה לכל פרויקט. ככל שהשנים חולפות מנסים להשמיש את הבניה הקלה בכמה שיותר פרויקטים, אך עדין קיימים אתרים שלא ניתן להחליף את הבנייה הנורמטיבית. עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות למה כדאי לבחור בבניה קלה? - על היתרונות שלה היתרונות של הבנייה הקלה הם רבים והופכים אותה לאולטימטיבית עבור שימושים שונים. זמן העבודה קצר הרבה יותר מהבניה הנורמטיבית, חומרי הגלם קלים או מגיעים מוכנים לאתר הבנייה כיחידות ועל כן השינוע פשוט מאוד, כוח האדם מצומצם וכך גם ההשפעה על הסביבה מבחינת מפגעי רעש ולכלוך. בני הבית יוכלו להמשיך לחיות בבית במידה ועושים בו בניה קלה ולתפקד באופן רגיל. העלות של בניה קלה יכולה להיות זולה יותר כיוון והבלת"מים והחריגה מהתוכנית המקורית היא נדירה פה ולסיום - התוצאה מדויקת, נקיה ואסתטית מכל סוג בניה אחרת. הבוחרים בבנייה קלה לא יצטרכו לתחזק את המבנה לעיתים תכופות כיוון וחומרי הגלם מותאמים להיות עמידים וחזקים לאורך זמן ולהתאים למזג האוויר ושינויי טמפרטורה. מתי עדיף לעשות בניה קלה על פני בנייה נורמטיבית? נראה שעל סמך היתרונות שפורטו לעיל תמיד עדיף לעשות בנייה קלה, אך יש לקחת בחשבון שבניה קלה לא מתאימה לכל מטרה שהיא. הבניה הקלה קמה מתוך צורך ליצור במהרה מבנים קלים שניתן להזיז אותם ממקום למקום כגון - מחסנים, קרוואנים, בתים זמניים ומבנים ארעיים. היתרונות הרבים שהבניה הקלה מעמידה הביאו לכך שהיא השתלבה בכל פן אפשרי גם בבנייה הנורמטיבית. כך למשל, אם רוצים לעשות שינויים מסוימים במבנה קיים אפשר להשתמש בבנייה קלה. נהוג מאוד להשתמש בשיטה זו עבור סגירת מרפסת, הרחבת הבית, הקמת יחידות נוספות, הקמת מחסנים, קרוואנים ומבנים ארעיים. גם בתחום העסקי הבניה הקלה מאוד מתאימה ורלוונטית - ניתן ליצור מחסן במשרד, להקים סגירת חורף בבית קפה לבנות יחידה עצמאית ניידת למכירות וכו'. נוכל להפוך חלל בבית לחדר שמש באמצעות הבניה הקלה, לבנות חניה מקורה לרכב, לבנות פרגולות, לסגור מרפסות או להוסיף חדרים לבית.

בנייה קלה מאלומיניום – זולה, מהירה וירוקה
הבנייה הקלה זולה מאד באופן יחסי לבנייה הקונבנציונאלית, ביצועה מהיר, כמעט ואין צורך בציוד מכני כבד ויש צורך בפחות כוח אדם. לוחות בנייה קלה עשויים מאלומיניום או מפלדה הממולאים בפוליסטירן מוקצף המבודד מפני חום, קור ורטיבות. משקל לוחות בנייה קלה נמוך מאד, קל להעבירם ממקום למקום והם מאד יעילים כפתרון להצללה ולהגנה מפני גשם במסעדות ובבתי קפה. בישראל השיטה קיימת מזה כארבעים שנה, אך בארצות הברית ובאירופה נעשה בה שימוש רב מזה שנים רבות. כיוון שכמעט אין לכלוך ורעש במהלך העבודה, ניתן להמשיך ולהתגורר במבנה בעת הבנייה. כיצד נעשית הרכבת לוחות הבנייה הקלה? לוחות בנייה קלה עשויים מאלומיניום או מפלדה – חומרים קלים מאד להרמה ולהעברה ממקום למקום. כדי להשתמש בהם לבנייה כמעט ואין צורך בציוד מכני כבד, כמו טרקטורים, מנופים, משאיות ומשאבות בטון. ההרכבה נעשית בעזרת ריתוך או הדבקת החלקים זה לזה, ואין צורך בחומרי גלם כמו חול וחצץ. כיוון שנדרש מעט מאד ציוד מכני וההרכבה מהירה, יש צורך בפחות כוח אדם בעת הרכבת לוחות בנייה קלה. כתוצאה מכל אלה, בנייה קלה זולה מאד יחסית לבנייה קונבנציונאלית. עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות בנייה קלה = בנייה ירוקה: הבנייה הקלה נחשבת לא פעם לבנייה "ירוקה" השומרת על איכות הסביבה כיוון וכמעט ואין אבק, עשן ורעש ויש מעט פסולת בניין. לוחות הבנייה הקלה ניידים ומבודדים מפני חום, קור ורטיבות והם מקטינים חדירת רעשים. יתרונות הבנייה הקלה יחסית לבנייה רגילה: חיסכון בציוד וחומרי גלם. חיסכון בכוח אדם. חיסכון בהוצאות. בנייה "ירוקה" – שמירה על איכות הסביבה. בידוד מפני חום, קור, רטיבות ורעש. עבודה נקייה יחסית, המאפשרת מגורים באתר הבנייה בעת ביצוע העבודה. הרכבה קלה ומהירה המאפשרת הצללה והגנה מפני גשם בבתי קפה, מסעדות ואולמות אירועים. פירוק מהיר וקל של לוחות הבנייה הקלה לשם אכסון ושימוש חוזר. עבודה מוגמרת התואמת את ציפיות הלקוח. בנייה קלה – שלבי הביצוע: הכנת תוכניות מדויקות על ידי אדריכל או מעצב פנים. הגשת התוכניות לאישור הרשויות. העמדת קירות והוספת חלונות, תריסים ודלתות. התקנת מערכות חשמל ואינסטלציה. חיפוי הקירות וצביעתם. חפשו עכשיו קבלני שיפוצים המתמחים בבנייה קלה!

בניה קלה - מהי בניה קלה ואיך משלבים בניה קלה במבנה הקיים
מדובר בטכנולוגית בניה מתקדמת אשר בניגוד לשיטת הבניה הקונבנציונלית, נעשה בה שימוש במרכיבי בניה בעלי משקל נמוך יחסית ואשר מתבצעת בפרק זמן נמוך בהשואה לבניה מסורתית. עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות קיימים סוגים שונים של בניה קלה ובמאמר זה נתמקד בבניה בה נעשה שימוש בקורות עץ, אלומיניום ופלדה וכן בלוחות בידוד מסוגים שונים כגון לוחות פנל מבודד, סיבית, גבס, צמנט-בורד ועוד. יתרונות השיטה שימוש בחומרים קלים, זמינים וידידותיים לסביבה. עבודה נקיה, מדויקת ושקטה יחסית. בידוד תרמי ואקוסטי מעולים. משך עבודה קצר משמעותית ביחס לבניה מסורתית. גמישות בתכנון. בהתייחס ליתרונות הללו הרי שהטכנולוגיה הזו נמצאת כמתאימה ביותר לביצוע עבודות שיפוצים במבנה קיים ולהלן מספר דוגמאות לעבודות אותן ניתן לבצע בבניה קלה: הרחבת והגדלת מבנה קיים. תוספת בניה על גג. יצירת עליית גג. סגירת מרפסת. ביצוע שינויים בחלל הפנימי של מבנה . שיפור הבידוד התרמי והאקוסטי במבנה. בשילוב אלמנטים מתחום הבניה הקלה, במבנה קיים, עשויות להתעורר בעיות בנקודות ההשקה והחיבור שבין המבנה הקיים למרכיבים החדשים. מדובר בחיבור בין חומרים מסוגים שונים ובעלי תכונות התפשטות, חדירות ומוליכות שונות כך שעל הקבלן המבצע את העבודה לתת את הדעת על כך ולבצע את העבודה בהתאם למפרטים והתקנים המחייבים, שאם לא כן, בהמשך יתעוררו בעיות שמקורן בנזילות, רטיבויות,הפרדות חומרים וכו', ופתרונן יהיה כרוך בעלויות גבוהות. ביצוע עבודות בניה קלה מחייב התמחות ספציפית בהתאם לסוג העבודה וסוג החומרים שבשימוש, לפיכך יש לוודא כי קבלן השיפוצים אותו אנו מעסיקים , מתמחה בסוג העבודה אותה הוא נדרש לבצע וכי יש לו נסיון מוכח בביצוע עבודות עם אלמנטים בהם נעשה שימוש בבניה קלה. על מנת שהתוצאה הסופית תשביע את רצוננו ותעניק לנו תחושה של התחדשות אמיתית מומלץ להיחשף לסוגי החומרים בבניה הקלה ולאפשרויות הגלומות בטכנולוגיה זו עוד בשלב הטרום תכנוני ע"י קריאה, סיורים במרכזי בניה והתיעצות עם בעלי מקצוע ומומחים.

בניה קלה: רקע, שיטות וטכנולוגיות שונות לצורת בניה זו הנקראת בניה קלה
בניה קלה המוכרת גם כ"בניה מתועשת" או "בניה מודולרית", הינה שיטת בניה מקובלת מזה שנים במדינות רבות בעולם. בשנים האחרונות שיטה זו הולכת ותופסת מקום של כבוד גם בענף הבניה בארץ. עשוי לעניין אותך: רשימת חברות בנייה קלה עם המלצות בניה קלה, כשמה כן היא, בניה שמורכבת מחלקים בעלי משקל נמוך יחסית אשר מתבצעת בפרק זמן קצר ביחס לבניה המסורתית מה שמאפשר את הוזלת התהליך ביחס לבניה המסורתית. בנוסף, בשיטה זו הפגיעה בסביבה הינה מינימאלית וניתן להשתמש בחומרים ממוחזרים כך שהינה ידידותית לסביבה ובמובן מסויים מדובר גם ב"בניה קלה". שלד המבנה בבניה קלה מורכב מעץ, אלומיניום או פלדה, כאשר הקירות מורכבים מלוחות מבודדים העשויים מחומרים שונים. כמובן שמעצם היותה בניה קלה הרי שאין צורך בהכנת יסודות עמוקים מה שתורם גם כן לעלויות הנמוכות. בשיטת הבניה הקלה ניתן להתאים את המבנה , מבחינה אקלימית, לאזור בו הוא מוקם, ע"י שימוש בחומרים המתאימים לאקלים השורר באותו אזור. סוגים של בניה קלה המושג בניה קלה הינו מושג רחב הכולל בתוכו מספר טכנולוגיות שנכנסות לקטגוריה זו: בניה קלה מקומית הקמת שלד המבנה (קונסטרוקציה) באמצעות קורות עץ, פלדה או אלומיניום על בסיס בטון שנוצק באתר ולאחר מכן בניית קירות באמצעות לוחות עץ, פאנלים מאלומיניום, צמנטבורד ועוד. כמובן שכל סוגי הקירות מבודדים ברמה גבוהה כך שבשיטה זו ניתן להשיג מקדם בידוד גבוה אף ביחס לבניה המסורתית. בבניה מסוג זה הגג יהיה בדרך כלל גג רעפים והיא מתאימה בעיקר לבתים פרטיים. בניה קלה מתועשת בשיטה זו אלמנטים עקריים של המבנה נבנים במפעל מראש ומובאים לאתר שם הם מורכבים כך שבסופו של דבר מתקבל מבנה שלם. שיטה זו הינה שיטה מהירה אך בעלת מספר חסרונות כגון חוסר גמישות בתכנון ועיצוב הבית, בעיות אטימות ואקוסטיקה. שיטה זו נפוצה בעיקר בבניית בנייני מגורים, משרדים ותעשיה. השיטה מוכרת גם בשמות: בניה טרומית ובניה מודולרית. מבנים יבילים שיטה מתועשת בה כל המבנה נבנה ומורכב במפעל. הכוונה למבנים ניידים בגדלים וברמות גימור שונות, חלקם נבנים לפי תכנון קבוע במפעל , חלקם לפי דרישות הלקוח ובכל אופן מדובר במבנים מודולריים כך שניתן לערוך בהם שינויים בקלות רבה.

דברים שלא ידעתם על בניה קלה
הרבה כבר נאמר בדבר פתרונות קיימים ואפשריים למצוקת הדיור בישראל, ולא מעט דיו נשפך בנוגע לעלויות הבנייה הגבוהות בישראל. אחד מאותם פתרונות, ככל הנראה הפחות מדוברים והיותר אפקטיביים הוא הבנייה הקלה. הבנייה הקלה, או בנייה טרומית היא בנייה מהירה וייחודית המתבססת על ייצור של כל הרכיבים הדרושים לצורך הקמת המבנה במפעל ייעודי, ולא בשטח בו המבנה עצמו יוקם. בין החלקים הדרושים למבנה שכזה תמצאו קירות מוכנים מראש, חלקים ממשטחי הרצפה של המבנה, תקרות, פתחים (דלתות\חלונות), עמודים וקורות, ובעצם כל חלקי המבנה (פרט ליסודות). לאחר שכל החלקים מוכנים הם נשלחים לאתר הבניה, ושם מורכבים חלק-חלק על מנת ליצור את המבנה המוגמר. התוצאה? מבנים מהירים, לא יקרים, נגישים ועם פתרונות מגוונים המאפשרים גמישות בחומרים ובעלויות כאחד. סוגים של בנייה קלה בנייה מודולארית – שם נוסף לבנייה קלה – שם המאפיין את האופי שלה, היא בנייה גמישה במיוחד, וניתן לגשת אליה מכיוונים שונים. לרוב, השלד של המבנה המוקם יהיה עשוי מפלדה או מאלומיניום, בהתאם למשתנים נוספים בתוכנית, אך בארה"ב ובמדינות שונות באירופה נהוג להקים מבנים קלים גם על בסיס שלד מעץ – שם השימוש בחומר זה נפוץ יותר. היסודות של המבנה הקל יהיו עדיין יסודות "כבדים", כלומר – אותם היסודות המקובלים בבנייה קונבנציונאלית, וזאת בכדי לשמור על תקנות המבוססות על סטנדרטים ביציבות מבנית ובבטיחות המבנה. הבנייה עצמה, כלומר – חיבור חלקי המבנה השונים, לרוב נעשית בעזרת עגורנים המניפים את הקירות ומניחים כל חלק במקומו המתאים, בכדי שהוא יחובר באמצעות הברגות לחלקים הנושקים לו. בישראל, הסוג הנפוץ ביותר של בנייה טרומית הינו בצורה של "שכונות קרוואנים". הקרוואנים נבנים לרוב כמבנים היבילים (ניידים) הפשוטים ביותר – בתים מרובעים בעלי ארבעה קירות חיצוניים ומספר חציצות פנימיות לחדרים – בניה מהירה במיוחד המאפיינת הקמת ישובים ושיכונים לצורך אכלוס מיידי. הסוג השני הוא הבנייה הקלה המורכבת יותר, שממנפת את כל היכולות של ההנדסה המודרנית בתחום זה לכדי יצירת בתים מעוצבים ומורכבים, כולל מפלסים וזוויות ייחודיות, ובעצם מנגישה לרבים את האפשרות לבית פרטי ברמה גבוהה פרויקט 'האביטאט 67'ובעלות נגישה במיוחד. אחד המבנים הקלים המפורסמים בעולם הוא עבודתו של אדריכל ישראלי-קנדי, פרויקט 'האביטאט 67' (Habitat 67), והוא דוגמא למבנה גדול שמשתמש בבטון מזוין שנוצק חלק-חלק במפעל, כאשר כל החלקים חוברו יחד למבנה רב מפלסים במבנה נחשב במונטריאול שבקנדה. שכונות מכולות – בשנים האחרונות, מתפתחת שיטת בנייה קלה חדשה שעושה שימוש במכולות. בישראל כבר הוקמה שכונה כזו באזור לוד. אל תתנו לשם לבלבל אתכם. מדובר בשכונה חדשנית ומעוצבת שפונה לקהל הצעיר בישראל. היתרונות והחסרונות בבנייה קלה חסרונות הבנייה הקלה הם בעיקר המגבלות הצורניות: אופיו המרובע של המבנה, שנובע מהדרך בה הוא מיוצר. נכון שניתן בבנייה אומנותית לייצר כל צורה במפעל, אך בבנייה של בתים הדבר אינו נהוג, בייחוד לא בישראל. החיסרון הצורני הנוסף הוא העובדה שהגודל של המבנה מוגבל יחסית, ולא נהוג לבנות רבי קומות בבנייה קלה – חיסרון חסר משמעות בבנייה של בתים פרטיים כמובן. ומן העבר השני, רשימת היתרונות של הבנייה הקלה מרשימה למדי, וכוללת, בין היתר: התאמה מוחלטת לצורכי הלקוח אופי הבנייה מאפשר התאמה אישית לצרכים של כל בעל-בית בקלות. גמישות זו מתאפשרת בזכות החומרים שבשימוש ובשל הבנייה המוקדמת. חומרים קלים אלו ניתנים לעיצוב ולמיקום פשוט במרחב. בעוד שבנייה קונבנציונאלית דורשת הכנות רבות והתאמות רבות בשטח, הרי שמעבר ליסודות – בנייה קלה היא "חופשית" למדי מבחינת האופי וההיתרים. עלויות אטרקטיביות אחד מהקשיים, אם לא הקושי העיקרי (מעבר לבירוקרטיה) שפוגש הישראלי הממוצע, כשהוא בוחר להקים בית בישראל, הוא המחירים הגבוהים של בנייה קונבנציונאלית בארץ. בנייה קלה הופכת את הבית שלכם לנגיש במיוחד, תוך שאתם יכולים לזכות בבית גדול ואיכותי הרבה יותר מאשר בבנייה הקונבנציונאלית, בעד חצי המחיר. מעבר לכך, הבנייה הקונבנציונאלית לוקה בחיסרון של הרבה "הפתעות" המשפיעות על התקציב שמשתנה לאורך הבנייה, עד לרגע האחרון. הבנייה הקלה מתאפיינת במהלך חלק מתחילתו ועד סיומו, ללא הפתעות ושינויים בתקציב שהוקצה למבנה. כניסה מהירה לבית יתרון חשוב ומשמעותי של הבנייה הקלה הוא הקצב בנייה שלה. בנייה קונבנציונאלית לוקחת זמן רב, והרבה מאוד עיכובים יכולים לצוץ כמהמורות בדרך. בתהליך הבנייה הקלה תוכלו לנוע מהעיצוב ועד לכניסה לבית בתוך חודשים ספורים. איכות המבנה בנייה קלה מאפשרת גישה לחומרים מתקדמים, ההופכים את הבית לאקולוגי – גם מבחינת הסביבה וגם מבחינת החיסכון שלכם באנרגיה, ומכאן נובע החיסכון שלכם בהוצאות לאורך שנים. חומרי בידוד אקוסטיים ותרמיים יוצרים מבנה שנעים לשהות בו בכל חודשי השנה, עם אפשרות לשמור על החום בחורף ועל הקרירות הנעימה בקיץ, בניגוד למצב במבני הבטון הקרים. שינויים מהירים ופשוטים כאשר הבית שלכם בנוי במקור מחלקים שונים, הרי ששינויים מבניים ושיפוצים בעתיד הם תהליך פשוט, זמין ונגיש מבחינת התקציב. תוכלו לשנות את הבית שלכם בקלות בכל שלב, ואפילו שינוי קיצוני במהלך ההזמנה לא יגרור עלויות כבדות כלל. יתרונות אלו הם חלק מרשימה ארוכה ומסועפת המתגלה בפרטים הקטנים. זמינות העיצוב ומהירותו, הדקדקנות והדיוק בבנייה – בחיבורים וב"פינישים" במבנה, ובידיעה שבחרתם בנייה אקולוגית ומשתלמת לבית שלכם – כל אלו מלווים את המוני הישראלים הבוחרים בתבונה לבנות את הבית שלהם בבנייה קלה, ולדלג על כל המגבלות של הבנייה הקונבנציונאלית והמיושנת. מתוייק תחת: חוקי בנייה ושיפוץ, שיפוצים מתוייג כ:בנייה ירוקה, בנייה מודולרית, בנייה קלה, בניית בית חדש, מערכות בידוד אחסון תכולת דירה בשיפוצים – כך תשמרו על תכולת הדירה אחסון תכולת דירה בשיפוצים – כך תשמרו על תכולת הדירה איטום וטיפול ברטיבות מי גשמים איטום וטיפול ברטיבות מי גשמים חוזה שיפוץ דירה מול קבלן חוזה שיפוץ דירה מול קבלן היתר בנייה – מתי, למה ואיך היתר בנייה – מתי, למה ואיך 9 כללים לעיצוב סלון 9 כללים לעיצוב סלון המדריך המלא לעבודות טיח ושליכט המדריך המלא לעבודות טיח ושליכט כך תבחרו קבלן שיפוצים כך תבחרו קבלן שיפוצים משפצים לכם את הכיס משפצים לכם את הכיס שיפוץ בניין שיפוץ בניין תמ"א 38 – מורה נבוכים תמ"א 38 – מורה נבוכים האם לשכור אדריכל לתכנון הבית? האם לשכור אדריכל לתכנון הבית? כל מה שרציתם לדעת על איטום גגות כל מה שרציתם לדעת על איטום גגות הובלות דירה – 12 הדברים שכל אחד צריך להכיר הובלות דירה – 12 הדברים שכל אחד צריך להכיר דברים שחייבים לדעת לפני צביעת דירה דברים שחייבים לדעת לפני צביעת דירה המדריך לעבודות גבס המדריך לעבודות גבס כל מה שצריך לדעת על התקנת פרקטים כל מה שצריך לדעת על התקנת פרקטים עבודות חשמל בשיפוץ דירה או בבית חדש עבודות חשמל בשיפוץ דירה או בבית חדש סוגי דקים ואיזה רצפת דק מתאימה לכם סוגי דקים ואיזה רצפת דק מתאימה לכם איתור נזילות והחלפת צנרת איתור נזילות והחלפת צנרת האם בנייה ירוקה היא שיטת הבנייה הטובה ביותר? האם בנייה ירוקה היא שיטת הבנייה הטובה ביותר? בית חכם – כל מה שצריך לדעת בית חכם – כל מה שצריך לדעת 10 טיפים לשיפוץ חדר אמבטיה 10 טיפים לשיפוץ חדר אמבטיה עיצוב הבית באמצעות פרקט חדש עיצוב הבית באמצעות פרקט חדש 5 טיפים לפני ניסור וקידוח בטון בבית 5 טיפים לפני ניסור וקידוח בטון בבית פתרונות שלא הכרתם בתחום שירותי הביוב פתרונות שלא הכרתם בתחום שירותי הביוב 5 טיפים לעיצוב חדרי אמבטיה קטנים 5 טיפים לעיצוב חדרי אמבטיה קטנים

מהי בניה קלה?
בניה קלה - הקמת קירות פניםבניה קלה היא בניה תוך שימוש בחומרים קלים כגון עץ אלומיניום, פנלים מבודדים וכו’ וזאת בניגוד לבניה קונבנציונלית העושה שימוש בקונסטרוציית בטון יצוק עם זיון ברזל. בניה קלה מאפשרת בניה מודולרית, מהירה ונקיה של בתי מגורים, מבני תעשיה, מבני ציבור ותוספות בניה. תת ענף של הבניה הקלה היא הבניה המתקדמת בה נעשה שימוש בחומרי בניה קלים ומתקדמים כגון קונסטרוקציות פלדה או אלומיניום, זכוכית, פלסטיק וכו’. בניה קלה מכונה לעיתים גם בניה קלה שכן שיטת בניה זו נחשבת ידידותית לסביבה הן מבחינת כמות פסולת הבניה הנלווית לתהליך, הן מבחינת האפשרות להשתמש בחומרים ממוחזרים והן מבחינת האפשרות למחזר חלק נכבד מחומרי הבניה בסוף חייו של המבנה. בבניה קלה, חלק גדול מהאלמנטים מיוצרים במפעל ומגיעים לשטח ביחידות גדולות יחסית. דוגמאות טובות לכך הם פנלים מבודדים, אגדי גג ואפילו קירות שלמים כמקובל בבניה טרומית או בניה מתועשת. כיום משתמשים ברוב העולם המערבי בשיטות של בניה קלה בהתאם לאיזור ולחומרי הבניה הקיימים בו ונמנעים מבניה בבטון יצוק ובלוקים. שילוב בין בניה קלה לבניה קלה כאמור, בין בניה קלה לבניה קלה קיים קשר הדוק. בניה קלה הנה גישה כוללת לתכנון המבנה המתיחסת לאופן הבניה והשימוש במבנה ואשר מטרתה יצירת מינימום פסולת ומינימום שימוש בחומרי גלם בעת הבניה ובמקביל חיסכון באנרגיה ומים בעת השימוש במבנה. מעצם הגדרתה של הבניה הירוקה ניתן להבין כי בניה קונבנציונלית אינה מתאימה להשגת מטרותיה של הבניה הירוקה. מבנים בבניה קלה ייבנו בבניה קלה המאפשרת חיסכון בחומרי גלם בעת הבניה ושימוש בחומרים מתקדמים לקונסטרוקציה, בידוד וחיפוי באופן שיאפשר חיסכון מירבי באנרגיה. יתרונות וחסרונות של בניה קלה בהשוואה לבניה קונבנציונלית ניתן למנות מספר יתרונות מרכזיים: קיצור זמן הבניה – מרבית האלמנטים מגיעים לשטח כשהם מורכבים במפעל. אין התעסקות עם לבנים וערבוב בטון. דבר זה מפחית משמעותית את כמות העבודה הנדרשת ומקצר את משך הזמן להקמת המבנה. ביסוס מבנה פשוט וזול יותר – משקל המבנה בבניה קלה הנו נמוך משמעותית מאשר בבניה קונבנציונלית. פועל יוצא מכך הנו עומסים נמוכים יותר על הקונסטרוקציה ועל ביסוס המבנה, מה שמאפשר שימוש בביסוס קל ופשוט יותר. בידוד משופר וחיסכון באנרגיה – החומרים המשמשים בבניה קלה הנם בעלי תכונות בידוד גבוהות משמעותית מאשר בלוקים סטנדרטיים. בנוסף, ניתן להוסיף בתוך קירות המבנה שכבות בידוד נוספות על פי הצורך. הדבר מביא לחיסכון משמעותי באנרגיה לחימום/קירור המבנה. הפחתת כמות פסולת הבניה – המנעות מיציקות בטון יחד עם שימוש באלמנטים מוכנים מאפשר הקטנה משמעותית בכמות פסולת הבניין הנוצרת במהלך העבודות להקמת המבנה. בנוסף, חומרי הבניה הקלה ניתנים למיחזור. הפחתת עלויות הבניה – הקמת מבנה בבניה קלה דורשת הרבה פחות ימי עבודה מבניה קונבנציונלית. עמודי הקונסטרוקציה ממוקמים ע”י מסגר מומחה ואין צורך בעבודת תפסות, יציקות בטון וכו’. בנוסף חלק גדול מהאלמנטים מגיע מוכן מהמפעל. כפועל יוצא, כמות העבודה הנדרשת הנה קטנה משמעותית מאשר בבניה קונוונציונלית ובהתאם גם עלויות הבניה. דיוק מירבי בבניה – ניתן להגיע לדיוק של סנטימטר בגדלי החדרים. על צד החסרונות של הבניה הקלה ניתן לציין מיעוט קבלנים שמכירים היטב את שיטות הבניה והחומרים – בניה קלה מחייבת התמחות והכרה של אופן העבודה הנכון עם החומרים, החל מהקונסטרוקציה וכלה בחיפויי הקירות. קיימים מעט קבלני בניין בעלי התמחות אמיתית בבניה קלה. לא כל האדריכלים מתמצאים באפשרויות של חומרי הבניה הקלה השונים – על אף שניתן למצוא פיתרון טכני – הנדסי כמעט לכל דרישה של האדריכל, הדבר כרוך בעלויות לא מבוטלות. אדריכל המכיר את מגבלות חומרי הבניה הקלה ואת יתרונותיהם ידע לנצלם באופן מקסימאלי מבלי ליצר דרישות מייקרות. ביצוע שינויים במבנה הנו מורכב – רוצים לשבור קיר? להגדיל את החדר? לקבוע חלון חדש בקיר? שינויים מעין אלה במבנה בבניה קלה עלולים להיות מורכבים ומומלץ לתת לקבלן מומחה לבצעם. בהתאם המחיר הנו גבוה יותר משינויים בבניה קונבנציונלית. צורך בממד בבניה קונבנציונלית – הרשויות מחייבות כל בית מגורים חדש בממ”ד. הממ”ד, שהנו בבניה קונבנציונלית, מחזיר את הבונה אל הצורך בביסוס, תפסנות ויציקות בטון ומייקר משמעותית את הבניה. תחזוקה במבני עץ – מבני עץ (הנכללים אף הם תחת הכותרת של בניה קלה) מחייבים תחזוקה שנתית של צביעה בחומרים המגינים על העץ. פעולה זו מייקרת משמעותית את השימוש במבנה ועל כן יש לבחון את התאמתו של סוג בניה זה לתנאי הארץ.

בניה קלה – יתרונות המוצרים
אז מהי בעצם בניה קלה? בעבר, ידעת שאם אתה מעוניין להקים מבנה מסוים, קיים צורך בתהליך בניה שלם הכולל רעש ולכלוך עם אתר בניה כלומר: דחפורים, משאיות בטון, חול ועוד.. היום יותר ויותר אנשים מבינים שיש פתרונות נוספים ואין בהכרח צורך בכל זה. אפשר גם לבנות בשקט ובצורה נקייה. בניה כזאת מאפשרת באמצעות חומרים קלים יחסית (בניגוד לבלוקים או בטון) לבנות בקלות וביעילות חדרים שלמים ולאפשר פתרונות בניה למרבית הצרכים הקיימים. בניה קלה מרפסת סגורה בניה קלה קיימת למעלה משלושים שנה אך רק בעשור האחרון גבר השימוש בשיטה זו, מתוך הבנה שבהרבה מקרים זאת השיטה האידיאלית. לבניה הזאת המון יתרונות: עלות – בעקבות העובדה שאין צורך בכמות עובדים מסיבית ובאתר בניה שלם, העלות של הבניה זולה בצורה משמעותית. מהירות – בניה זו מאפשרת לבנות במהירות רבה וחוסכת המון זמן עבודה. יעילות – מכיוון שהבניה שקטה ומהירה, ניתן בזמן הבניה להתגורר עדיין במבנה ואין צורך לעבור לרגל שיפוצים. ניקיון – הבניה נעשית בסביבה נקיה מאוד באופן יחסי לאתר בניה רגיל ונחשבת גם לבניה קלה שלא מזהמת את הסביבה. בידוד – בניה שנחשבת לבעלת כושר בידוד גבוהה ביותר, שומרת על הטמפרטורה הקיימת ומונעת מרעש ורטיבות לחדור פנימה. באמצעות הבניה הזאת ניתן לבנות בקלות רבה סגירת חורף למסעדה בלי לפגוע בהתנהלות המסעדה במהלך הבניה. כמו כן ניתן לבנות מרפסת, גגות, חניה לרכב ועד לבניית חדרים שלמים. פנלים מבודדים פנלים מבודדים הם מושג בסיסי בבניה קלה. הפנלים הינם לוחות מבודדים בחיפוי אלומיניום המסוגלים לספק עמידות ברמה הגבוהה ביותר וגם מראה איכותי ומוגמר. מה הכוונה בפנלים מבודד? הפנלים מורכבים מליבת פוליסטירן מוקצף, שאינו דליק (כבה מאליו), בצפיפות של 20 ק"ג למ"ק ומחופה באלומיניום משני צידיו. הפנל מיוצר בעוביים שונים תלוי בסוג העבודה ומפתח הגג. פנלים מבודדים איך כל הנתונים האלה בדיוק עוזרים לנו? למעשה הפנלים משתלבים בבניה הקלה ומספקים לה יתרונות רבים: מראה – ניתן לייצר את הפנלים בשלל צבעים וטקסטורות שמוסיפים עיצוב למבנה הנדרש. תחזוקה – הפנלים נחשבים לעמידים ביותר, לא מחלידים ואינם דורשים תחזוקה. בידוד – רמת הבידוד של פנל האלומיניום היא מהטובות שיש. להמחשה פנל אלומיניום בעובי 7.5 ס"מ מספק רמת בידוד כמו 50 ס"מ של קיר איטונג. התקנה – התקנת הפנלים נעשית במהירות ובסביבת עבודה נקייה. מה ניתן וכדאי לבנות באמצעות בניה קלה? גגות קלים גגות קלים נעשים באמצעות חומרי גלם באיכות גבוהה, והם למעשה פנלים מבודדים העשויים מאלומיניום מחוברים יחדיו. באמצעות האלומיניום אין בעיית קורוזיה (חלודה) וניתן ליצור מערכת ניקוז מים יעילה ואסטתית. האלומיניום מספק יכולת בידוד באיכות הטובה ביותר ומסוגל להתמודד עם כל מזג אוויר. ניתן כמו בכל שאר האפשרויות לעצב את הגג במגוון צורות ודגמים כך שיתאים בצורה הטובה ביותר למבנה ויוסיף לפן האסתטי שלו. קיימת אפשרות לגגות נפתחים וגם לשלב פתחי אור (סקיילייט) וגופי תאורה, כמובן שכל אלה עם האופציה לשליטה חשמלית ולא רק ידנית. גגות קלים לגגות קלים יש את אותם יתרונות ברורים כמו לשאר הבניה הקלה: מראה – הגגות עם מגוון אופציות לטקסטורה וברמת גימור גבוהה ביותר, יכולים לשפר ולהוסיף למראה הבית. מהירות – ניתן להתקין את הגגות במהירות ובסביבה נקייה, כמעט ללא הפרעה לדיירים. מזג אוויר – הגגות מספקים הגנה מפני גשם, שמש, רוחות עזות ועוד גורמי מזג אוויר שמפריעים לשהות בשטחים פתוחים. סגירת מרפסת מרבית בעלי הבית אשר ברשותם מרפסת מכירים את העניין המוכר שבמשך חלק גדול מהשנה לא ניתן בכלל להשתמש במרפסת, אם זה בחורף בעקבות גשם וקור או אפילו בשמש כאשר פשוט חם מדי לשבת בחוץ. פתרון פשוט שניתן לבצע באמצעות בניה קלה היא סגירת מרפסת והפיכתה לחדר נוסף בבית, או להרחבה של חדר שינה, מטבח או סלון. באמצעות הבניה הקלה, ניתן בעצם, להרחיב את שטח חלל הבית ולהעלות באופן משמעותי את ערך הדירה. סגירת מרפסת כמו חדר שמש, ניתן לסגור את המרפסת בצורה איכותית ואסתטית והכל נעשה בצורה נקיה ומהירה ברמת גימור הגבוהה ביותר, אפשר לראות שסגירת המרפסת והפיכתה לחדר נוסף תיתן יתרונות משמעותיים לדירה: שטח – הגדלת שטח המחיה בדירה באמצעות הוספת חדר שניתן להשתמש בו בכל עונות השנה. ערך – תוספת משמעותית לערך הדירה באמצעות הוספת חדר. אסתטיקה – סגירת המרפסת יכולה להוסיף משמעותית למראה הבית כלפי חוץ באמצעות שימוש נכון בחומרים ורמת גימור גבוהה של קבלן ביצוע מורשה. תוספת חדר תוספת חדר שלם לבית הוא אחד השימושים הכי מועילים מבחינה כספית. את החדר ניתן לבנות בחצר או על הגג וקיימות המון סיבות למה כדאי לבנות חדר. אם הילד התבגר והוא רוצה לעבור להתגורר בנפרד או שהוא כבר נשוי וצריך מקום זמני עד שיחסוך מספיק למקום משל עצמו, אפילו רק כדי להוסיף עוד שטח אחסון לבית או עוד חדר מחיה. ניתן אפילו לבנות חדר ופשוט להשתמש בו להשכרה בתוספת להכנסה החודשית של הבית. לעומת בניה רגילה, הכרוכה ברעש בלתי פוסק, ליכלוך מצטבר ואי נוחות, הבניה הקלה מתבצעת עם כמות מזערית של של לכלוך ובלגן. רוב החומרים מיוצרים במפעל ומסופקים לשטח להרכבה ע"י הקבלן המבצע. בנוסף, משך הבניה קצר בהרבה מבניה רגילה. תוספת חדר בניה קלה של חדר נותנת יתרונות עצומים לדירה: ערך – חדר נוסף בבית מעלה בצורה משמעותית את ערך הדירה ובנוסף ניתן להשתמש בחדר זה להשכרה ולהוסיף הכנסה משמעותית נוספת למשק הבית. אופציות – חדר נוסף שנבנה בבניה זו מכיל בתוכו את כל האופציות ויכול להיות בנוי בעיצובים שונים, עם חלונות, עם גג נפתח וכו'.. מהירות ושקט – לבנות חדר נוסף עוזר משמעותית בניסיון לשכנע את השכנים להסכים לבניית חדר על הגג במידה וקיים צורך בהסכמתם, שכן הבניה נעשית במהירות וברעש מינימלי. חדר שמש חדר שמש נחשב לתוספת פופולארית בתחום הבניה הקלה בשנים האחרונות. מרבית בעלי הבתים ייהנו מהגדלת שטח ביתם באמצעות האפשרות הזאת וככה להגדיל את מרחב מחיה ולספק למשפחתך מקום נוסף. באמצעות חדר שמש אפשר ליהנות מהנוף גם כשמזג האוויר לא מאפשר זאת. ניתן להפוך המון מקומות בבית לחדר שמש, אם זה מרפסת חיצונית או חדר שמש על הגג. כל שטח פתוח ניתן לסגור על מנת לאפשר ליהנות ממנו גם במזג אוויר לא אידיאלי ועדיין לשמור על תחושת הפתיחות והנוף לטבע. חדר השמש הוא מעין חדר עם מעטפת חלונות מזכוכית הנותנת תחושת נעימות וממלא את החדר באור טבעי. ניתן אפילו לעצב חדרים המשלבים חלונות שמש בתקרה וקיימת אפילו האופציה לגגות הזזה חשמליים הניתנים לשליטה מרחוק. החדר יכול להגיע בסגנונות ועיצובים שונים ולהעניק לכם תחושת נוחות מרבית עם הרגשה של מחוץ לבית. ניתן להפוך את החדר לכל דבר מחדר לקריאת ספר בשמש עד לחדר ספא עם ג'קוזי. חדר שמש אז מה היתרונות העיקריים של בניית חדר שמש בבית? נוחות – חדר שמש מעניק לכם את הנוחות של שהייה בבית עם הרגשה של שהייה מחוץ לבית. ערך – סגירת שטח בבית מעלה באופן משמעותי את ערך הנכס שלכם. חסכון – בעקבות הבידוד הגבוה לעומת חדר רגיל אפשר לחסוך בעלויות המזגן ובעקבות מעטפת החלונות העצומה שמאפשרת כניסת אור שמש טבעי אפשר לחסוך אפילו בחשמל בעקבות צמצום השימוש במנורות. סגירת חורף למסעדות סגירת חורף ניתנת לשימוש גם בבתים פרטיים אך משמשת בעיקר מסעדות ובתי קפה. כאשר מגיע החורף במידה ולעסק המזון יש שטח בחוץ, הישיבה בשטח החשוף הופכת להיות לא נעימה בעקבות הקור ולעתים קרובות אף לא אפשרית בעקבות גשם. על מנת לשמור על קהל הלקוחות ולא לפגוע ברווחיות העסק במהלך החורף נעשה שימוש בסגירת חורף. באמצעות סגירת חורף אפשר להבטיח רמת בידוד גבוהה ושמירה על הבדלי טמפרטורה. ניתן בסגירת חורף לשלב אפילו כבלי חשמל בפנלים עצמם מה שמאפשר חיווט פשוט ואסתטי לתאורה במתחם, ואף לשלב פתחי אור קבועים או נפתחים. בנוסף המערכות החדשות היום בשוק, מביאות איתם הרבה יתרונות אסתטיים ואופציות לעיצוב שלא פוגעות במראה העסק, להיפך. היום, מרבית בתי העסק העוסקים במזון משתמשים בפתרון זה על מנת למקסם את השטח הקיים לעסק. בדרך כלל המחיר לסגירת חורף הוא לא משמעותי בהשוואה לרווחים מהשטח הנוסף. ההתקנה הנדרשת היא גם פשוטה ביותר ועל ידי בחירה בחברה איכותית תוכלו להבטיח מסגרת זמנים קצרה ובטוחה שלא תפגום בשגרת העבודה של העסק, גם להרכבה וגם לפירוק ואף לשימוש חוזר. סגירת חורף למסעדות לסיכום, היתרונות של סגירת חורף למסעדות משמעותיים וקריטיים להצלחת מסעדה בחורף: רווחיות – סגירת החורף מאפשרת לשמור על רווחיות העסק גם בחורף ואף להגדיל את הרווחיות במידה ועסקים אחרים באזור לא משתמשים בפתרון זה. שטח המסעדה – סגירת החורף היא הפתרון לניצול מקסימלי של שטח המסעדה גם בחורף. קהל לקוחות – באמצעות הסגירה ניתן לשמור על קהל הלקוחות מהקיץ ולא לאבד אותו כשמגיעים הקור והגשם. אסתטי – הפתרון הוא גם פתרון אסתטי, והוא יכול לשפר את מראה העסק כלפי חוץ. מהירות – ניתן להקים ולפרק את הסגירה במהירות ובצורה נקייה כך שלא תפגע בעסק. חניה לרכב כל אחד מכיר את הבעיות הידועות של חניות. אם זה עלים שנופלים על האוטו מעצים או אם זה ציפורים שמלכלכות את האוטו. להשאיר את האוטו ללא הגנה חושף אותו לנזק. חשיפה ממושכת לשמש פוגעת בצבע ומורידה בערכו וגם הגשם המלוכלך שנפוץ בארצנו מזיק לרכב. לכל בעיה יש פתרון וכך גם לבעיה זו, באמצעות בניה קלה אפשר לבנות חניה לרכב מקורה שתגן על רכבך מכל אותם נזקים, והיא מביאה אתה את כל היתרונות. בניה מהירה ויעילה בסביבת עבודה נקייה, יכולות עיצוב ואסתטיקה ברמה גבוהה והתאמה למראה הבית. בנוסף את הגגות, שבנויים מאלומיניום לא צריך לתחזק וניתן לבנות אותם בכל צורה ככה שתתאים לצורך. כמו כן ניתן להוסיף שער חשמלי או ידני, דבר שיכול לסייע בהגנה על הרכב שלכם מפני גניבות. חניה לרכב מזג אוויר – הגנה מפני מפגעי מזג אוויר כמו שמש וגשם. טבע – הגנה מפני נזקים מהטבע כמו עלים שנכנסים למכסה המנוע או ציפורים שמלכלכות את האוטו והורסות את הצבע. ביטחון – חניה מקורה עם שער נסגר מסוגלת להגן על הרכב שלך מפני גנבים. בניה קלה לעומת בניה רגילה כל אחד שמתלבט אם להשתמש בבניה קלה עולה לו השאלה האם זה כדאי לעומת בניה רגילה, האם זה משתלם? מה היתרונות והחסרונות? במה הכי כדאי לבחור.. אנחנו פה כדי לנסות ולעזור לענות על התשובה הזאת. קודם כל חשוב להבהיר שלכל אחד הצרכים הקיימים לו ויכול להיות מי שיתאים לו הבניה הזאת ויכול להיות מי שיתאים לו בניה רגילה (קונבנציונאלית). הבניה מספקת יתרונות רבים. היא במרבית המקרים זולה יותר מבניה רגילה. הפאנלים המבודדים מיוצרים במפעל ואספקת החומרים נעשית לאתר בו מתבצעת ההרכבה. ולכן זמן ההרכבה קצר בצורה משמעותית מבניה רגילה, דבר שתורם לחסכון בעלויות הביצוע. בנוסף, באופן יחסי לעומת בניה רגילה שעלולה לכלול תוספות ודברים מפתיעים במהלך הבניה, בבניה קלה בדרך כלל התקציב סגור ולא משתנה עם הפתעות מיוחדות. בנוסף, ניתן גם להתייחס לבניה זו כבניה ידידותית לסביבה לעומת בניה רגילה. לסיכום היתרונות בבניה לעומת בניה רגילה הם: מחיר – המחיר של הבניה זול לעומת בניה רגילה ויכול להגיע להוזלה של עשרות אחוזים. מהירות – מהירות הבניה היא גדולה באופן משמעותי לעומת בניה רגילה חסכון באנרגיה – הבניה הקלה באמצעות פאנלים מבודדים בחיפוי אלומיניום תורמת לחסכון עצום בהוצאות חמום או קרור. רמת הבידוד גבוהה יותר מבטון או בלוקים. בניה קלה – הבניה נחשבת ללא מזיקה לסביבה בהשוואה לבניה קונבנציונאלית שנחשבת למזהמת ביותר, נפרט עוד בפסקה הבאה. בניה קלה בניה קלה נחשבת לרוב כבניה קלהבניה קלה היא גישה כללית לאופן הבניה שמטרתה למנוע פגיעה ככל הניתן באיכות הסביבה. היא נעשית למעשה משלב התכנון ועד למחיה עצמה במבנה. הבניה הירוקה באה לידי ביטוי באמצעות חומרי בניין שניתנים למחזור, תכנון יעיל של השטח בבית וניצולו, החומרים עצמם דורשים מעט תחזוקה ואינם פולטים גזים רעילים לאוויר, כל זה נעשה על למזער את הפגיעה בסביבה. באמצעות בניה כזאת רמת הבידוד בבית עולה בצורה משמעותית וככה חוסכת בצורה משמעותית את הוצאת האנרגיה והפגיעה בסביבה בשימוש מכשירים לחימום וקירור הבית. בעזרת הבניה הקלה, הפגיעה בסביבה היא מינימלית מכיוון שכל החומרים מיוצרים במפעל. אין שימוש בדחפורים ומשאיות בטון שפוגעות ומזהמות את הסביבה. חזרה שאלות נפוצות כמה זמן לוקחת הבניה? הוספת חדר בשיטת בניה רגילה יכולה לקחת מספר חודשים, אך בניה עם פנלי אלומיניום היא אפשרית במספר ימים בודדים בלבד! מה עולה יותר בניה רגילה או קלה? בניה של עילית אלומיניום בדרך כלל תהיה זולה יותר בעקבות משך הבניה שהינו קצר יחסית. איפה ניתן לבנות? עקרונית, בכל מקום. במהלך המאמר פירטנו את מרבית האופציות הפופולאריות לבניה שכזו, אך צריך לזכור כי קיים כמובן צורך בזכויות בניה ובאישורים הנדרשים. לדוגמא, במידה ומדובר בבניין רב קומות ואתה מתגורר בקומה האחרונה, עדיין נדרש אישור משאר השכנים לבנות על הגג. עד כמה ניתן לעשות שינויים? בבניה כזו שינויים ניתנים להעשות בקלות יחסית, בעיקר בגלל שלב הפירוק שהינו קצר יחסית וכן שלב הבניה. הדבר מוזיל באופן משמעותי את עלות השינויים. טיפים אחרונים כמו שראיתם במהלך כל הכתבה הזאת יש הרבה יתרונות לבניה קלה – מחיר, מהירות, ניקיון, אסתטיקה, בידוד, עלויות אחזקה ועוד.. חשוב לשים לב לפני שמתחילים שבחרתם בחברה ברמה הגבוהה ביותר, חברה שמספקת אחריות על מוצריה ומקפידה על שביעות רצון לקוחותיה.

שירותי בנייה קלה אשר ניתן לקבל מחברת בית פלוס
כל סוגי הבניה קלה, טיפול במרפסות שמש, סגירת מרפסת, חדרים, חניות, מחסנים לגינה למרפסת ועוד, שינגלס, פנלים מבודדים, פתרונות רבים לגגות, סגירות חורף לפרטיים ועסקים, פרגולות צימרים ומבנים מכל הסוגים. בחברתנו ניתן לקבל את כל סוגי השירותים הקיימים בתחום בהיקפים שונים תוך הצגת הטכניקות החדשניות שלה ובעזרת כל חומרי הגלם המתקדמים שקיימים כיום בענף. בזכות איכות העבודה ניתן לראות כיצד אדריכלים ומהנדסים בתחום הבנייה מאמצים את השיטות המקדמות של בניה קלה ויוצרים עבור כל דייר מבנה מרשים ועמיד בצורה מעוררת הערכה. בין אם מדובר בבית פרטי ובין אם מדובר במבנה לשימוש עסקי הרי שכיום אפשר בהחלט לסמוך על סוג בנייה זה ולוותר על האופציה המוכרת והמסורבלת של מהלכים שמתאימים יותר להיסטוריה מאשר לתקופה המפותחת שבה אנו חיים היום. סגירת מרפסת או מרפסות לכל מטרה שמתאימה לכם סגירת מרפסת בצורת בנייה קלה יכולה לשמש אתכם לכל מטרה. מי שמעוניין לעשות שימוש נרחב במרפסת שלו ולא רק להיכנס אליה מדי פעם יכול לראות כיצד בית פלוס מבצע את הסגירה עם פנלים מאלומיניום בעלי בידוד פוליסטירן בעל יכולות תרמיות גבוהות. תוספת של חלונות במגוון אפשרויות פתיחה מתוצרת חברת "קליל" הידועה, מונעת חדירת מי גשמים ומאפשרת הנאה מושלמת גם בשאר עונות השנה האחרות. ההגנה המושלמת לרכב בעזרת חניה מקורה ופתרונות נוספים השארת הרכב בחוץ לחסדיהם של השמש הקופחת, של יונים שמשאירות "מתנות" כשהן עומדות על ענף מעליו, של הטל שמצטבר עליו בכמויות לאחר לילות קרים, או של מפגעים אחרים שנמצאים בסביבה, היא סיכונו בצורה מיותרת לחלוטין, אנו בבית פלוס נוכל בעזרת בניה קלה לחסוך מכם את הסיכון. שינגלס - להכיר את האיכות של הרעף האמריקאי לאמריקאים יש הרבה מה להציע לעולם בכל תחום. אין ספק שאחד המקומות הטובים ביותר לייצר בו משהו הוא ארה"ב מאחר ומדובר באיכות גבוהה של חומרים וכמובן ברמת ייצור שכמעט אף מדינה לא יכולה להשתוות אליה. שינגלס מוכר לאנשי המקצוע כרעף האמריקאי שמהווה תחליף מושלם לרעפים המסורתיים שאנו מכירים, אילו שעשויים מחרס ופלדה ולעתים מציגים מראה משעמם ואפשרות מעט מרגיזה להישבר או להינזק. החדשנות של פנלים מאלומיניום הכוללים חומר בידוד איכותי בשם פוליסטירן הייחוד של בנייה קלה למטרות שונות מגיע בזכות חומרי גלם איכותיים הרבה יותר מאלו שהכרנו בעבר. כיום בעלי מקצוע איכותיים שקוראים את המפה ומבינים מה צריך בכדי ליצור פרויקט ברמה גבוהה עבור כל לקוח, עובדים עם פנלים מבודדים. פנלים פשוטים עשויים מברזל ואינם מכילים בידוד איכותי ומתקדם, אך כיום אפשר בהחלט להסתמך על אנשי מקצוע כמו בית פלוס שעובד עם פנלים מבודדים מאלומיניום המכילים חומר בידוד איכותי בשם פוליסטירן. סגירת חורף מבטיחים את כניסת הלקוחות לעסק הרשויות המקומיות בישראל התייחסו ברצינות לרצונם של בתי עסק כמו בתי קפה ומסעדות שביקשו לאפשר להם את הגדלת מקום העסק בשל אילוצים מסוימים. חלל רחב ונוח יותר הוא כזה שמאפשר לעסקים בתחום הזה להציג נוחות רבה יותר ושירות איכותי יותר. הסיבה לבקשה די ברורה מאחר וניתן לראות כיצד בחורף יכולים בעלי בתי קפה להרגיש כיצד מצטמצם היקף העבודה שלהם כשגם לקוחות שמתים לקפה טוב לא מעזים לשבת בקור ובגשם. פרגולות הגינה והמרפסת משדרגים במהירות לחורף ולקיץ מרתק לראות כיצד בית יפה יכול להיות יפה עוד יותר לאחר שבונים במרפסת או ביציאה לגינה פרגולת אלומיניום איכותית. בעלי בתים רבים בישראל מחפשים דרכים שונות לגוון את מראה הבית ולאפשר לעצמם נוחות גדולה יותר בכל חלק שבו. לכן אפשר לראות בקלות רבה כיצד פרגולה שמורכבת בצורת בניה קלה מציעה את ההצללה ואת התענוג הגדול ביצירת מקום נחמד שאפשר לברוח אליו לפרק זמן מסוים ולהרגיש טוב, בין אם אתם לבד ובין אם אתם רוצים לארח מישהו. הקמת ושדרוג צימרים ומבנים ברמת גימור סטנדרטית ועד יוקרתית מאוד יותר ויותר בעלי בתים פרטיים עושים שימוש בשטח הפנוי העומד לרשותם על מנת להקים צימרים ולספק מענה לביקוש הגובר. ניתן למצוא צימרים כמעט בכל פינה בארצנו, במגוון רמות גימור, החל מצימרים פשוטים ועד לצימרים יוקרתיים הכוללים אטרקציות שונות כשבתחום הזה השמיים הם הגבול. אנו נוכל לבנות עבורכם צימר יוקרתי בשיטת בנייה קלה שיוכל לחסוך עלויות.

בניה קלה , בניה קלה,שיטת מייטק או אחרת? האם כדאי ? מהם עלויות הבניה לשיטה זו ? בואו יחד נלווה את אלון , מיומנו של בונה...
בניה קלה , בניה קלה,שיטת מייטק או אחרת? האם כדאי ? מהם עלויות הבניה לשיטה זו ? בואו יחד נלווה את אלון , מיומנו של בונה... בכל מקרה לא שכחתי אתכם ואני שמח לסייע לכל מי שפונה(ומי שאינו קיבל תשובה אל תהססו ותפנו אלי שוב...) , מהפניות שלכם אני לומד שיש לנו קהילת בונים ומשפצים נפלאה שאני משתדל לסייע ואף לקשר בין בונה לבונה כי יחד יהיה לנו הכי קל לסיים את הבנייה או השיפוץ עם החוויה הכי חיובית שניתן ועם הכי מעט טעויות.. בנוסף בשבוע הבא אני מקווה כבר להעלות שני מאמרים נוספים שכבר בשלבי סיום אצלי בקשר למטבחים ושלד , שניהם ידברו על "התכלס" ולא תיכנון וכ"ו... שווה לחכות ולהתעדכן. פנייה אישית לכל הבונים/המשפצים - סיימת לבנות/לשפץ ?;חוויתם חוויה חיובית מקבלן מסויים ? שתפו איתי את הפרטים שלו כדי שנוכל להעביר אותו לבונים/משפצים אחרים מאותו אזור. רק בעזרת השיתופים שלכם בונים/משפצים אחרים יהנו. טוב אז לאחר שחזרנו לשגרה ניתן להמשיך ... בשנה האחרונה קיבלתי מספר פניות לגבי שיטת הבנייה הקלה או שרובם נוהגים בטעות לקרוא לה מייטק (שזו בעצם שם של חברה;ולא הטכנולוגיה עצמה) אני לא הולך ללמד אתכם מה זו בנייה קלה כיוון שאני יכול לכתוב מאמר נחמד ויפה אך בכך אחטיא את המטרה. ישנם עשרות אתרים שיסבירו לכם מה זו בנייה קלה ומדוע צריך אותה אך כפי שאתם יודעים באתר הזה אנו דואגים אחד לשני ולכן השיתוף שלנו הוא מה שיוצר את השוני. אנו נלווה בתקופה הקרובה את אלון , בונה מהצפון שמתעד לבנות בסוג בנייה זו . זהו מאמר ראשון שימשיך להתעדכן ככל שאלון יתקדם בבניית הבית שלו. אלון ישתף אותנו בלבטים , עלויות ובסופו של דבר יצלם ויתעד לנו את כל תהליך בניית הבית שלו בשיטת הבנייה הזו. בסוף התהליך יהיו בידיכם מספיק נתונים כדי להחליט באיזו שיטת בנייה אתם הולכים לבנות. אלון - המון תודה על השיתוף!!! כדי ליצור קשר עם אלון הוא זמין בכתובת BonimBayit.alon@gmail.com בנית ביתי בשיטת הבניה הקלה שמי אלון,;עורך דין ורופא שיניים במקצועי, נשוי בשנית לחגית, ואנו מגדלים יחד את ארבעת ילדינו מנישואינו הקודמים וכן "כוכב" משותף בן 6... חלום משותף לי ולחגית, עוד קודם שנפגשנו היה לבנות את ביתנו בגליל. קצת רחוק ממקום מושבנו הנוכחי בנס ציונה אך כשיש רצון משותף, אהבה וחברות- השמיים הם הגבול. מלכתחילה נראה לי שחייב להיות פתרון אחר לבעיית הבניה, אשר מסיפוריהם של אחרים נראה שמדובר יותר בסיוט מאשר בחלום. שיטת הבניה הקונבנציונלית נראתה לי מיושנת, חסרת כל הגיון, תלויה ברצונם הטוב של אנשי מקצוע מפוקפקים, מזהמת את הסביבה, וכו'. קחו למשל את התקנת הצנרת והחשמל אשר מחייבת קודם הריסת מה שנבנה זה עתה (חציבה) וכיסויה מחדש- לרובנו זה נראה;טבעי וחסר חלופות, אך דווקא את אותן אופציות אחרות אני חיפשתי. אני נמצא כרגע רק בתחילת דרכי, בשלב בו אני מחכה לקבלת היתר הבניה, אך ברגע זה אני נוטה לחשוב שאכן מצאתי חלופה ראויה לבניה המוכרת לרובנו. מסתבר שקיימת שיטות בניה אחרות, אשר הינן הגיוניות מתקדמות יותר, ירוקות ונקיות יותר, מקצרות את זמן הבניה, והתוצאה המתקבלת היא בית מבודד לחום וקור ועמיד לרעידות אדמה פי כמה מהבניה הקונבנציונאלית בלבנים ובטון. בשיטות אלו מוקם קודם כל השלד מפלדה מגולוונת, המורכבת בשטח בתוך ימים ספורים, ושלד זה מחופה מבחוץ בלוחות חיפוי מסוגים שונים על פי בחירת הלקוח, וכן מוקם גג הרעפים או גג שטוח מחופה גם הוא. בסיום;שלב זה (אשר עשוי להימשך שבועות מספר !!);מושחלים בקירות צנרת החשמל והאינסטלציה, וכן שכבות בידוד שונות, ולבסוף הקירות נאטמים גם מבפנים בלוחות חיפוי על פי בחירת הלקוח. גמר המבנה, כעקרון, הוא בשיטות הצביעה והריצוף הקונבנציונאליות. על אף ששיטת הבניה הזו קרויה לעיתים;"בניה קלה", מדובר במבנים העמידים ברעידות אדמה פי כמה וכמה מהמבנים המוכרים לנו, וקירותיהם מבודדים פי 2.5 לערך מקירות לבני איטונג, הנחשבים בעלי בידוד טוב. אנסה לתאר את שיטת הבניה בתמצות כמיטב יכולתי ועל פי הידע שצברתי עד כה שלבי הבניה הקלה בסדר כרונולוגי יסודות יסודות המבנה והממ"ד נבנים בשיטה הקונבנציונאלית הרגילה, ולא אחזור על כך, אתם מומחים בזה יותר ממני. שלד פלדה דקת דופן ייצורו של שלד הפלדה הינו ממוחשב- תוכנית הבית מוזנת לתוכנה אשר פולטת תוכנית ייצור של מוטות פלדה בגדלים ובדיוק המאפשרים הרכבה מדויקת של השלד. הרכבת השלד נעשה ללא הלחמות אלא באמצעות ברגים אשר עשויים גם הם מפלדה מגולוונת. המוטות מורכבים תחילה לקירות (בדרך כלל במפעל) ואלה מובלים לאתר הבניה ושם הקירות מורכבים על גבי יסודות הבטון כאש התוצאה היא שלד מתכת מוכן לחיפוי. יודגש כי לרוב השלד יכלול כבר בשלב הזה גם קונסטרוקציית גג רעפים (ככל שמתוכנן) וכן מדרגות פנים בין הקומות. בבניה הקונבנציונאלית אלה מיוצרים בנפרד ומהווים עלות נוספת. ראה גם קובץ מצורף ובו תרשים הרכבת קירות השלד. חיפוי קירות חיצוניים חיפוי הקירות החיצוניים, ככלל , נעשה בלוחות המחוברים לקורות הפלדה באמצעות ברגים. הלקוח יכול לבחור בלוחות עשויים פייבר צמנט , שהם בעובי של 12 מ"מ בדרך כלל,;או בלוחות עשויים איטונג בעובי 50-75 מ"מ , המכונים "איטונג-טק" או בטרום. הלוחות הללו משוריינים מבפנים ע"י רשת פלדה. עלות קיר איטונג-טק בעובי 50 מ"מ היא כ-60 ₪ למ"ר ועלות העבודה היא כ-80 ₪ למ"ר. היתרון של לוחות האיטונג-טק הוא בתחושת המוצקות של הקיר בעיקר, וכן בהיעדר הגבלות על תליית משקל כבד. ראו הרכבת קירות איטונג טק בסרטון הבא: https://www.youtube.com/watch?v=PmYoyjFEcco אינסטלציה, חשמל , בידוד ואיטום יתרון בולט בשיטת הבניה הזו הוא שאין צורך בחציבות כלל. בטרם חיפוי קירות הפנים כל הצנרת מושחלת בתוך הקירות בפתחים מוכנים מראש במוטות הפלדה. האיטום, אחד הנושאים שלא ניתן להפריז בחשיבותם, נעשה כמו בכל שיטת בניה, וגם בשיטת הבניה הזו יש להקפיד עליו הקפדה יתירה. בידוד הקירות נעשה באמצעות שכבות שונות המונחות והמותקנות בקירות ובחלל הגג: צמר סלעים, נייר אלומיניום רפלקטיבי, נייר נושם חד כיווני, ובמידת הצורך יריעות בידוד אקוסטי. התוצאה היא קיר מבודד במידה שלא ניתן, בד"כ להשיג בבניה רגילה, וחיסכון עצום בקירור וחימום המבנה לאורך שנים. חיפוי קירות פנים מי שאוהב את תחושת המוצקות של קיר "מלא" יכול לבחור באיטונג-טק גם כחיפוי פנים, ולשם מחיר נוסף (איטונג-טק הוא אופציה יקרה יותר). לרוב חיפוי הפנים נעשה בשילוב לוחות OSB (עץ דחוס) ולוחות גבס, אשר נותנים מענה גם לצורך בתליית משאות כבדים על הקירות (מזגנים, ארונות מטבח וכו') הנחת לוחות OSB לוחות גבס על גבי לוחות OSB גמר הגמר הוא בשיטות המוכרות, ולא ארחיב על כך. יתרונות הבניה הקלה (רשימה חלקית) -איכות גבוהה ביותר מבחינת הבידוד הטרמי והאקוסטי וכן עמידות גבוהה יותר לרעידות אדמה. -דיוק בביצוע -חיסכון עצום בזמן -מייצרת הרבה פחות פסולת לפינוי -שיטה ירוקה- חיסכון באנרגיה, מרכיבי הבניין ניתנים למחזור. אני מתאר לעצמי שבשלב זה החשדנות הטבעית מרימה את ראשה, ונשאלת השאלה הטריוויאלית "אם-זה-כל-כך-טוב-למה לא רואים-בתים-כאלה", וזאת גם אני שאלתי את עצמי. משיטוט ברשת התחוור לי שהשיטה נפוצה בהרבה בצפון אמריקה, שם כ-20% מהבתים צמודי הקרקע בנויים כך, ויש האומרים שתעשיית הבתים בשלדת פלדה צורכים יותר פלדה מתעשיית הרכב בארה"ב. מהתיאוריה למציאות..... שלד הפלדה לאחר שהתחוור לי שהשיטה היא שיטת בניה לגיטימית ומוכחת יצאתי לבדוק ולחפש כיצד ניתן ליישמה בארץ. התחוור לי כי גם בארץ ישנן מספר חברות המספקות שלד פלדה דקת דופן לבניה פרטית, אך למרבה הצער מדובר במעט חברות (אפרט בהמשך) , כאשר באופן המוכר לנו מאוד;לא נוצרת תחרות ראויה לשמה אשר עשויה הייתה להוזיל את המחירים ולהוות תמריץ כלכלי להפסיק ולהסתמך על שיטות בניה מהמאה ה-19. כאן המקום להבדיל בין חברות המספקות את שלד הפלדה בעצמן (להלן- "ספקי הפלדה");לבין קבלנים המתיימרים לבנות בשיטה זו, אך את השלד רוכשים בתורם מאותם ספקי הפלדה. אמנה תחילה את ספקי הפלדה אשר נתקלתי בהם: חברת "Better Homes " – הינה חברת בת של חברת;"הארגז" המוכרת, חברה בעלת וותק רב בתחום המתכות והפלדה. חסרונה הוא בכך שהיא עובדת עם הלקוח אך ורק בשיטת "עד המפתח" ואינה מאפשרת לבונה להפריד בין שלד לגמר ובוודאי שאינה מאפשרת להפריד בין עבודה לחומר. מי שחסיד של שיטת "עד המפתח" יוכל להיעזר בחברה זו. www.betterhomes.co.il חברת מייטק – חברה הפועלת למיטב ידיעתי כ-8 שנים בענף, ומספקת שלד פלדה מייבוא או מייצור מקומי. החברה ידועה מאוד והיא בעלת מוניטין מצוין. בנוסף לכך היא נוקטת בשקיפות רבה ומספקת מידע רב ללקוחותיה. http://www.mitek.co.il/ חברת סטילייט – חברה פחות ידועה, לטענתם הם מייצרים את הפלדה כצמה במפעל ליד נצרת. http://steellite.wix.com/steellite לאחר ששוחחתי עם נציגי החברות הנ"ל, חברות נוספות וקבלנים שונים אשר בונים בשיטה זו התחוור לי כי קיימת הפרדה בין ספק שלד הפלדה לבין הקבלנים המרכיבים אותו והמרכיבים את החיפויים על שלד הפלדה. הרושם שקיבלתי הוא שבגדול מדובר בתיווך ביני לבין יצרן הפלדה האמיתי, ומתווך מטבעו יגזור את הקופון שלו על חשבון הבונה. חברת מייטק למשל, מספקת שלד פלדה מפורק למוטות וברגים, בעלות של כ- 146,000 ₪ (לביתי, בית דו קומתי בשטח של כ-260 מ"ר);ומפנה את הקונה;למרכיבים מומלצים אשר מרכיבים את;השלד תמורת 60-70,000 ₪. אני מדגיש- מדובר בהרכבת הפלדה בלבד, ללא חיפוי. חברת סטילייט מספקת שלד לאותו בית במחיר דומה להפליא של 147,000 ₪ , אךמוכנה להרכיבו תמורת 53,000 ₪ . מבדיקות נוספות שעשיתי עולה כי הרכבת השלד נחלקת לשלב הרכבת הקירות ממוטות ושלב הרכבת שלד הפלדה באתר הלקוח מקירות. עלות כל שלב 50% מעלות ההרכבה. המחירים הנ"ל אינם כוללים מע"מ ובשורה התחתונה עולה כי ייצור והרכבת שלד הפלדה עלותו 236,000 ₪ עד 254,800 ₪. בהתחשב בכך שמדובר בייצור ממוחשב ובעבודה שעשויה להימשך שבוע עד 10 ימים- המחיר נראה לי יקר והחלטתי לבדוק כיצד ניתן להוזילו. המשך יבוא.... תודה אלון - מצפים להמשך המאמר.... המון בהצלחה מכולנו. אם יש לכם שאלות לאלון תוכלו להגיב כאן והוא יענה לכם בשמחה. המשך לחלק הראשון , בחלק הקודם תיארתי את שיטת הבניה בפלדה דקת דופן, ואת המידע שאספתי בעניין החברות (המעטות) המספקות בארץ את שלד הפלדה. מצאתי כי בארץ פועלות מעט מדי חברות בתחום, אשר שומרות על מחיר גבוהה יחסית של 236,000-254,000 לשלד הפלדה בלבד כולל הרכבה ומע"מ, לא כולל חיפויי קירות. וזאת- כאשר ספקי הפלדה אינם מרכיבים בעצמם את השלד אלא מפנים את הלקוח לקבלני משנה. משיחות עם קבלנים ועם הספקים עצמם הבנתי כי ברוב המקרים גם ייצור פרופילי הפלדה אינו נעשה על ידי ספקי הפלדה עצמם, אלא מוזמנים בחו"ל. הדבר כמובן אפשרי משום שכל התהליך הוא ממוחשב, וניתן פשוט להעביר קובץ מחשב של התוכנית האדריכלית לחו"ל בפשטות רבה . אם אכן זוהי שרשרת האספקה, הרי שבגדול ספק הפלדה בארץ אינו אלא מתווך והחלטתי לבדוק אפשרות גישה ישירה ליצרנים בחו"ל. על מנת לייבא בעצמי את שלד הפלדה ולהרכיבו בהצלחה בארץ, היה עליי לוודא קיומם של מספר תנאים מצטברים: א.מציאת יצרן אמין, מוכר וידוע בחו"ל ב.אבטחת הרכישה ג.אפשרות בקרה ובדיקת התאמה של השלד עוד קודם לרכישתו ד.אפשרות שינוע לארץ ה.מציאת מרכיב בארץ ו.בדיקת עלויות וכדאיות של כל ההליך הנ"ל. יצרני פלדה בחו"ל את חיפושי התחלתי דווקא באירופה, על אף ששיטת בניה זו אינה נפוצה ביבשת זו. החברה הראשונה שאיתרתי הינה BAUHU בעלת השם הגרמני אך מקום מושבה באנגליה. ראו את האתר: http://www.bauhu.com/steel/assemblyprosteelframehomes.htm למרבה ההפתעה פניותיי במייל לחברה זו כלל לא נענו. בארה"ב ישנם יצרנים רבים אך הבנתי שהשינוע משם יקר, ולאמר את האמת- התייאשתי גם מהצורך לתרגם למטרים את מידות האינצ' שלהם. וכך הגעתי ליצרנים בסין, מעודד מניסיונם החיובי בסך הכל של הישראלים הרבים אשר רוכשים בסין מוצרים לגמר הבית. אני חייב לאמר שממגעי עם הסינים הבנתי כיצד הם הפכו למעצמה. בניגוד לחברה האירופאית אשר לא טרחה לענות לי, הסינים העוסקים בייצור בתים בפלדה דקת דופן יצאו מגדרם כדי לענות לי ולספק לי מידע ככל שאבקש. מרבית הספקים בסין משווקים עצמם דרך האתרים "Made in china" ו-"Alibaba" אשר מספקים גם שירותי מסחר לאבטחת העסקאות אשר מפאת חשיבותם אפרט עליהם בהמשך. לאט לאט ודרך עשרות מכתבים, שרטוטים, קבצים, תמונות ושהועברו וכו' התחוורה לי התמונה הבאה: עלות שלד פלדה לביתי (אזכיר שוב- בית קומותיים, 245 מ"ר, גג רעפים) הינה 15,000-19,000 $ לפני הובלה.;הובלת השלד עלותה כ-5,400 $ נוספים כולל ביטוח. כמו כן מתברר כי הסינים מספקים שירות של הרכבת "שלב א'" – הרכבת הקורות לקירות, ואלה נכנסים בד"כ למכולות, במחיר של 600-2,500 $. מכאן נובע כי עלות השלד בנמל חיפה או אשדוד 80,000-94,000 ₪, כולל הרכבה ראשונית. מבירור עם עמיל מכס (עלות שירות כ-1,000 ₪ ) ובאתר המכס התברר כי אין מכס על המוצר הזה, אך יש לשלם מע"מ על כל המרכיבים, לרבות ההובלה, מה שמביא את העלות ל- 95,400-112,000. כזכור;לכם עלות הרכבת שלב ב' – הרכבת קירות לשלד היא כ-33,000 ₪ כולל מע"מ, מה שמביא את עלות השלד המורכב אצלי במגרש;ל-128,400-145,000 ₪. אני לא יודע מה מצבכם, אבל בשבילי חיסכון של 100,000 ₪ הוא משמעותי ביותר. כמו כן, למי שמשווה את המוצר הזה לשלד קונבנציונאלי, יש לקחת בחשבון ששלד הפלדה כולל כבר בתוכו שני מרכיבים שעלותם לא מעטה: שלד גג הרעפים, וקונסטרוקציית המדרגות. ישנם כמובן מרכיבים נוספים כגון הובלה, מנוף, ומהנדס (עליו אדבר בהמשך) אך מרכיבים אלו יש להוסיף בכל מקרה, גם כאשר מזמינים את השלד בארץ, ועל כן לא הכללתי אותם עד כה בחישוב. להתרשמות תוכלו לבקר באתרים הבאים של יצרנים בסין עימם עמדתי בקשר: http://www.steelhouse.cn/en/index.php http://en.hlzhomes.com/english/?enter=home http://www.ionicbuilder.com/What http://www.mbshouse.com http://platinum.en.alibaba.com מדהים לראות כי מרבית החברות הללו משווקים בתים שלמים בשיטת שלד הפלדה, כולל חלקי גמר חלונות דלתות ואף מטבחים בחיר של 25,000$ לבית חד קומתי של 115 מ"ר (!!). כמו כן חלק מהחברות הציעו קטלוגים של חלונות, דלתות, מטבחים וכו'. יתכן שאם נשאר מקום במכולה שווה להזמין "דוגמית" לבחינת האיכות וההתאמה. אחת החברות כללה בהצעת המחיר את כל הדרוש להשלמת ביתי בנוסף לשלד, כולל חיפויים ועד לרמת מטבח, כיריים וכו' והכל במחיר של 93,000$ (!!). כאשר חלק מהמרכיבים זול יותר לקנותם בארץ כך שניתן להוזיל את העלות עוד יותר. צפו בהצעת המחיר. אבטחת הרכישה הסינים מודעים לחשש הטבעי המקנן בכל רוכש כי הסחורה שהזמין לא תגיע, או תגיע בחסר. האתרים שציינתי ואשר דרכם פועלים כל היצרנים עימם עמדתי בקשר מספקי שירותי מסחר אשר אמורים להבטיח כי הסחורה שהוזמנה אכן תסופק, באמצעות שירותי Escrow;ושירות בדיקת הסחורה בנמל המוצא. שירות Escrow הוא שירות שבו תשלומי הרוכש מופקדים בידי צד שלישי, במקרה שלנו בנק מטעם האתר הסיני, אשר משחרר את הכספים אך ורק כנגד מסמכי השילוח אשר מוכיחים כי הסחורה עלתה על האוניה. הישורת המשלים הוא שירת בדיקת המטען אשר מבטיח כי כל המרכיבים הוכנסו למכולה. שירותים אלו, בצורתם הפשוטה יותר, מוכרים למי שרכש באמצעות aliexpress הדורש כי המזמין בישראל יאשר קבלת המוצר בטרם יעביר את הכסף לספק הסיני. איני טוען כי השירותים הנ"ל מסירים כל סיכון, וישנם מקרים שאף מי שנסע פיזית לסין קיבל לעיתים סחורה שונה מזו שהזמין. עדיין לא סיימתי את הבדיקות בעניין זה ויתכן שניתן להיעזר בחברות בארץ המתמחות בייבוא מסין. הסכנה העיקרית היא שחלק כלשהו של השלד יגיע או לא יגיע במידות הנכונות, ואז יהיה צורך להמתין לקבלת חלק חדש או להזמנתו בארץ, מה שייעכב את העבודה. יש לצפות עיכובים כאלה (ובכלל) ולהכניס אפשרות זו לחוזה העבודה עם המרכיב. בקרה והתאמת השלד כאמור, היצרנים בסין מייצרים את חלקי השלד באופן ממוחשב על פי התוכניות שמועברות להם. אולם ברור כי שלד זה אמור לקבל היתר, באמצעות בקשה להיתר עליה חתום המהנדס שלכם. על השלד לעמוד בעומסים הנדרשים ואת זאת יש לבדוק עוד קודם להזמנת השלד. מאידך, הדבר דורש עבודת תכנון מקדימה בסין, והסינים, כעיקרון, לא מוכנים לעשותה בחינם, אך מוכנים לקזז את עלותה ממחיר ההזמנה כולה. הפתרון הוא תשלום סך 1,000-2,500 $ עבורם הסינים יספקו תוכנית מבנית לשלד, כולל חישובי עומסים וכו', תוכנית אשר תיבדק על ידי המהנדס שלכם, תאושר, ותוגש על ידו לאישור הוועדה. על אף שכל מהנדס לומד ואמור לדעת לבדוק שלד פלדה, רצוי לוודא זאת עם המהנדס שבחרתם. אני עצמי טעיתי (ושילמתי על כך) שהגשתי לאישור הוועדה בקשה לבניה קונבנציונאלית, ואת התפנית לכיוון בניה בפלדה עשיתי רק אח"כ. סיכמתי עם המהנדס על תוספת של 3,500 ₪ על השינוי, לא הרבה יחסית לכסף הנחסך. אפשרות שינוע לארץ כל היצרנים הסיניים שעימם אני עומד בקשר מארגנים את משלוח השלד באוניה, בעלויות שנעות בין 5,000-6,800 $. עלות משלוח מכולה בת 20 רגל היא כ-1,700$ ומכולה 40 רגל היא כ-3,400 $.;השלד שאני מתכוון להזמין לביתי בגודל 245 מ"ר דורש מכולה אחת של 40 ועוד אחת של 20. המחירים כוללים הובלה מהמפעל לנמל. מציאת קבלן בארץ בארץ קיימים קבלנים לא מעטים אשר בונים ב"בניה קלה" או "בניה קלה" ולמעשה כולם עובדים עם "מייטק" ויודעים להרכיב שלד של פלדה דקת דופן. בחיפושיי מרבית הקבלנים ניסו לדחוף לי גם עבודות חיפוי וגמר, כולם נתנו גם הצעות "עד המפתח" על אף שביקשתי רק הרכבת השלד. עלות הרכבת השלד (שלב ב' בלבד שכן שלב א' ייעשה בסין בעלות נמוכה מאוד) הינה 28,000 ₪ ועד 25,000 ₪ לפני מע"מ. בסופו של דבר הגעתי לקבלן אשר עשה רושם אמין ואף שמח לתת לי המלצות לא מעטות, עם חלקן שוחחתי וקיבלתי פידבק חיובי על האדם. גם ביקרתי באתר בניה שלו. קבלן זה, אשר נקרא לו לשם הפשטות "דורי", הפתיע אותי והציע לי אופציית בניה שלא חשבתי עליה – בניה בפלדה עבת דופן, במחיר תחרותי, ובזאת טרף את הקלפים (אולי רק באופן זמני...) בניה בפלדה עבת דופן בישראל, עד כמה שבדקתי, נדירה אף יותר מבניה בפלדה דקת דופן. הגורם הראשון שהציע לי שלד מסוג זה היא חברת "בסט-טרייל" , אשר קיבלה לא מעט יחסי ציבור בטלוויזה ובעיתונות ואשר הבטיחה להוזיל את עלויות הבניה ביחס לקיים. ראה קישורים: http://www.best-trail.com/hebrew/best-trail-ltd/best-trail-ltd.html http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000918356 נציג החברה היה נחמד מאוד ומלא רצון טוב, אך הצעת המחיר שלו לשלד בלבד הייתה אף גבוהה מהצעת מייטק, ועמדה (לאחר מקח וממכר) על 186,000 ₪ לפני מע"מ ולפני הרכבה. בהתחשב בכך שמדובר בשיטה פחות נפוצה, ללא המלצות משמעותיות, ויקרה מהחלופות, זנחתי את השיטה. ואזי הגיע דורי, אשר נתן לי הצעה בסך 58,800 ₪ להרכבת שלד מיובא תוצרת חו"ל (שלב א' + שלב ב'), אך בנוסף הציע לבנות שלד בשיטת פלדה עבת דופן. הצעתו היית בסך 127,223 ₪ לפני מע"מ,;לשלד כולל הרכבה וכולל יציקת בטון (בטקל) לתקרה בין הקומות.;בין הקומה השניה לגג הרעפים ההצעה כולל גג נוסח תקרת רביץ. מאחר ואיני חסיד של תקרה זו הציע לי דורי תוספת 150 ש"ח למ"ר עבור יציקת בטון גם בתקרה של הקומה השניה, ובסה"כ הצעתו הגיעה לסך 139,223 ₪ לפני מע"מ. בשלב זה לא ניתן להשוות בין הצעה זו לעלות השלד בפלדה דקת דופן משתי סיבות: א.הצעת דורי לא כללה שני אלמנטים אשר נכללים בשלד הפלדה דקת הדופן: -קונסטרוקציה לגג הרעפים. -קונסטרוקציה למדרגות הפנים. ב.שלד הפלדה דקת הדופן לא כולל חיפוי תקרות אשר בהצעת דורי עשוי מיציקות בטקל. על מנת שניתן יהיה להשוות עלויות דורי העריך עלות הקונסטרוקציה לגג הרעפים ב-3,200 ₪, ובניית המדרגות במינימום 20,000 ₪ (מתכת) ועד 25,000 ₪ (בטון). לעלות שלד פלדה דקת דופן יש להוסיף לחיפוי התקרות (240 מ"ר) סך 90 ₪ למטר עבור לוחות איטונג וסך 60 ₪;למטר עבור עבודה. מדובר בתוספת בסך 42,480 ₪ . בתוספת מרכיבים אלו הצעת דורי מסתכמת בסך 191,659 ₪ כולל מע"מ. בתוספת המרכיבים שציינתי עלות שלד פלדה דקת דופן מסתכם בסך 170,880 עד 187,480 ₪ . כפי שכבר ציינתי, על הסכומים הללו יש להוסיף שכ"ט מהנדס, הובלה, מנוף וכו '. כפי שנראה מהחישובים הנ"ל, ההפרש בין ההצעות אינו משמעותי כפי שהיה, ונראה שמבחינת המחיר, לפחות, בנית השלד בפלדה עבת דופן היא חלופה ראויה, ואף יש לה מספר יתרונות: א.עמודי הפלדה עבת הדופן מקבילים לעמודי בטון, ודומים להם מבחינת חוזק ונשיאת עומסים. המהנדס שלי ומהנדס נוסף שנועצתי עימו תומכים משיטה. ב.הנ"ל מאפשר יציקת תקרות מבטון, מה שמוסיף למאסיביות של המבנה. ג.אין מניעה שהקירות יבוצעו מחיפויים כפי שתיארתי, על כל היתרונות מבחינת בידוד טרמי ואקוסטי. ד.הצעת המחיר כולל ביצוע שיפועים במרפסות, מה שלא נכלל בשלד פלדה דקת דופן ויש לשלם עבורו בנפרד. ה.הקטנת הסיכון הכולל של העסקה- הוודאות בהזמנת כל מרכיבי השלד בארץ, אפשרות פיקוח ובדיקת מהנדס מתחילת ההליך,;ובתשלום לפי התקדמות הבניה. החיסרון העיקרי שאני רואה בשלד פלדה עבת דופן הוא החיבור בין קורות הפלדה, שנעשה בריתוך, בעוד שבשלד פלדה דקת דופן החיבור נעשה באמצעות ברגים, ללא פגיעה בגילוון המתכת, וללא ריתוכים. נראה לי שזהו פתח ליצירת קורוזיה ונקודות תורפה במבנה. התייעצתי עם חבר מהנדס בניין שטוען שהחשש שלי הוא מוגזם, שהשיטה מקובלת מאוד בארה"ב ואף בגורדי שחקים ושאין לי מה לחשוש מנקודות הריתוך. דורי עצמו טוען שנקודות הריתוך יצופו בשכבת מגן. זוהי הצומת אליה הגעתי בימים אלו, אני עדיין מתלבט אם כי אני נוטה לשקול ביתר חיוב את הצעתו של רודי. המשך יבוא... עדכון (14-9-2014) כפי שכתבתי בתחילת הפוסט, השלב בו אני מצא הוא המתנה להיתר, כאשר את הבקשה הגשתי כבקשה לבניה קונבנציונאלית, מה שידרוש תיקון הבקשה בהמשך. בינתיים אני מנצל את הזמן ללמוד עוד את נושא הבניה, ואני מנצל את הבמה להודות לשאר הכותבים כאן באתר וכמובן ליוזם האתר עצמו. מאגר נהדר של ניסיון וידע. אחד הנושאים שאי אפשר להפריז בחשיבותו הוא נושא האיטום, ואני ממליץ לכל מי שמעוניין להיכנס לעובי הקורה לקרוא את תקן 1752 על שני חלקיו. נושא אחר למי שמעוניין לבנות בבניה מתקדמת הוא נושא הוראות הבטיחות לעניין כיבוי אש. מסתבר שבבניה קלה יש לצרף לבקשה להיתר בניה נספח בטיחות אש, אשר קיבל קודם לכן את אישור תחנת הכבאות המקומית, וזו גם יכולה להתנות תנאים והנחיות. כן הבנתי שלכל תחנה יש את הדרישות שלה ואין הנחיות מחייבות ארציות בעניין זה. על מהרכיבים של השלד לעמוד בתקן כיבוי אש, וזאת יש לבדוק קודם לרכישת החיפויים ויתר מרכיבי השלד והקירות. כך למשל, איטונג מספקת אישורים לגבי התקן של לוחות האיטונג-טק שהם מייצרים. העמידות של לוחות החיפוי באש נמדדת על פי משך הזמן בו הם עומדים בבעירה. בנקודה זו בזמן אני חייב לאמר שנחלתי אכזבת מה מהאדריכלית אשר מלווה אותנו, באשר היוזמה לבדיקת דרישות הועדה בעניין זה באה ממני ולא ממנה. נושא נוסף שלמדתי השבוע (נשמע בנאלי...) הוא שהקבלן הבונה חייב להיות חתום על המסמכים לטופס 4, והוא חייב להיות "קבלן רשום". השמועה אומרת שקבלנים רשומים "משכירים" את חתימתם לקבלנים שאינם רשומים (ממש כמו רשיון למונית!). האם זה נכון? אביע את תקוותי כי המנהג הזה לא הגיע לתחום הרפואה, למשל.... תומר חן ריחאנה;- כן אלון , זה נכון ואף רשום באתר. חשוב לחתום אך ורק עם קבלנים רשומים . אכן חתימת קבלן רשום נחוצה לטופס 4 . במדינת הקומבינה ישראל ניתן לעקוף הכל אבל בקבלן שאינו רשום במידה וקורה משהו לא יהיה לך את מי לתבוע וכתובת לפניות , בית זה משהו מספיק גדול כדי לא לחפף בו. בהצלחה! נשמח לקבל תגובות, עצות, והצעות לשיתופי פעולה לטובת כלל הבונים שמתעדים לבנות בשיטת בנייה זו. תודה רבה אלון ...! שבוע מוצלח לכולם , תומר חן ריחאנה המשך עדכון : 04-10-2014 שיתוף פעולה בין בונים אין לי ספק ששיתופי פעולה בין בונים הם הדבר הכי הגיוני והכי מתבקש. התאגדות בקבוצות רכישה יכולה להעצים את כוחו של הבונה הבודד, להוזיל את הבניה ולשפר את איכותה. התאגדות כזו פשוטה ליישום ככל שמדובר במוצרי בניה פשוטים ואחידים (איטו-טק 75 מ"מ, מלט X ק"ג וכו'), וקשה יותר ליישום כשמדובר במוצרים שאינם אחידים וכשמדובר בבעלי מקצוע. יחד עם זאת די בכך שמדובר בקבוצה כדי להוזיל עלויות, החל ממי שמעוניין ברכישת מלט בלבד או שירותי פינוי פסולת ועד למי שמעוניין לבנות "עד המפתח". בעקבות כתיבתי באתר קיבלתי מספר פניות של גולשים אשר מתעניינים גם הם בבניה קלה ומבינים כי לקבוצה יש כוח מיקוח שיכול להועיל לכל אחד מחברי הקבוצה. קבענו להיפגש לאחר החג ולדון בפניה משותפת לדורי ולקבלנים נוספים אשר קיימות לגביהם המלצות חיוביות של מי שבנו איתם בעבר. על מנת שנוכל להשוות "תפוחים ותפוחים" יש כמובן צורך להבנות את הצעת המחיר המבוקשת כך שנוכל להשוות בקלות בין ההצעות. ראשית, יש לדעתי צורך להפריד בין שלבי הבניה השונים ובין עבודה לחומרים. שנית, יש להגדיר במדוייק את התמורה. לדוגמה- אין להסתפק במונח "איטום" אלא לבקש פירוט של שיטת האיטום ואם ניתן – גם התחייבות לעמוד בתקן הרלוונטי. שלישית- יש לבקש פירוט ותמחור של תוספות אפשריות עליהם לא תמיד חושבים אך הקבלנים מודעים להם היטב. במקביל נפגשתי לפני מספר ימים עם דורי הקבלן וזה הביע נכונות לשתף פעולה ולפעול להוזיל את עלויות הבניה ככל שמדובר בקבוצת בונים. פגישה זו עם דורי הועילה בהיבט נוסף- הוא סיפר לי שמאז פגישתנו האחרונה הוא החל לבנות בצפון הארץ 2 בתים פרטיים אשר ייבנו בשלד פלדה אשר ייובא מארץ אירופאית ולא מסין, אך במחיר דומה. השלד לדבריו יגיע לארץ בתוך כחודש ובתוך כחודש וחצי תחל הרכבתו. דורי הזמין אותי לבקר באתר הבניה בצפון ואף הסכים לשתף אותי בתובנותיו ומסקנותיו לגבי השלד האירופאי. אם כך יקרה הרי שיתכן ותיפתח אופציה נוספת לייבוא השלד, לקרבה הגיאוגראפית יש כמובן יתרונות. חדשות טובות נוספות הגיעו מכיוון בלתי צפוי- את הבלוג של תומרכנראה קוראים לא רק בונים... פנו אלינו שתי חברות העוסקות בייבוא מסין, שילוח בינלאומי ועמילות מכס והציעו הנחות משמעותיות בליווי הייבוא, וזאת משום שהן מעוניינות לייבא באופן סדיר בתים משם וכמובן שהן מעוניינות להתנסות בתהליך כולו ולא רק בייבוא עצמו, בו הן כבר מנוסות. בתוך מספר ימים אמורה להתקיים ישיבה בעניין הבקשה להיתר שהגשתי, ואני מחכה בקוצר רוח לחדשות מהאדריכלית שלי.... גמר חתימה טובה לכולם! אלון תומר - תודה רבה אלון על העדכון, המון בהצלחה.אני מודע לצורך הרב שיש בקישור בין בונים ובין עצמם וכרגע אני עובד על שדרוג האתר שיכול להביא צרכים אלו לידי ביטוי בכל תחומי הבנייה. בהצלחה בהמשך התהליך וחתימה טובה לכולם. תומר ובכן, הזמן חלף ואני מתפנה לעדכן בהתקדמות הפרוייקט, ויש גם יש התקדמות... לפני מספר חודשים התקיימה בביתי פגישה של כ-6 בונים שפנו אלי דרך האתר, במטרה לבדוק כיצד ניתן לפעול יחד להוזלת הבניה ובכלל- ללמוד זה מזה. במשך כשעתיים שיתפנו מניסיוננו, חלק מהמשתתפים כבר בנו בעבר, חלק אחר ניכר בהם ש"צללו" לחומר והידע של כולנו הוא בבחינת "השלם שעולה על חלקיו". לכולנו ברור כי הכוח הקבוצתי יכול רק להועיל אם נפעל יחדיו- גם להוזלת עלויות וגם לשיפור איכות הבניה. חשוב להדגיש כי כל חברי הקבוצה כבר החליטו בשלב הזה על בניית השלד בפלדה, ועל בניה עצמית (לא באמצעות קבלן מפתח) אם כי חלקם עדיין מעוניין לבדוק גם את הבניה בפלדה עבת דופן. סוכם כי כל אחד מחברי הקבוצה יפנה ל-2 החברות העיקריות אשר מספקות פלדה לשלד נרכז הצעות מחיר פרטניות, ולאחר מכן נפנה באופן מרוכז לקבלת הנחה קבוצתית. על מנת שלא לגלוש לפרסום באתר, אקרא להן חברה א' וחברה ב'. כמה מילים על החברות הללו: חברה א' הינה הוותיקה בתחום בארץ, בעלת מוניטין מצוין . חברה ב' הינה חברה צעירה יותר וקשורה גם היא לחברה גדולה יותר שעיסוקה העיקרי בבניית מבנים תעשייתיים. לגבי שתי החברות יש המלצות. קבענו כתאריך יעד את ה-1 בינואר, ולאחר שאכן ריכזתי את ההצעות ממרבית חברי הקבוצה קבעתי פגישה עם נציגי החברות, כבר בשלב זה התברר כי הצעות חברה ב' היו זולות משמעותית מהצעות חברה א', לעיתים ב-50,000 ₪ (תלוי כמובן בהיקף הפרוייקט). קבעתי פגישות עם נציגי שתי החברות, כאשר לכל פגישה התלווה חבר נוסף בקבוצה. נפגשנו תחילה עם נציג חברה ב', בחור נחמד ביותר, אשר התברר כי הינו עובד מביתו ועל אף שרכש ציוד לייצור הפלדה בארץ, הוא מייצר אותה עדיין בחו"ל, לדבריו- עקב היקף פעילותו שעדיין אינו מצדיק הפעלת הציוד בארץ. היחס אלינו היה רציני, ולאחר מספר ימים קיבלנו הצעה להנחה של 8% על ההצעות הפרטניות שהוא נתן קודם לכן לכל אחד בנפרד. באותו שבוע נפגשנו עם נציגי חברה א' הוותיקה יותר, דווקא משום כך לא פיתחתי הרבה ציפיות, אך הופתעתי לטובה. מדובר בחברה אשר רואה עצמה כמי שמופקדת על החדרת שיטת הבניה בפלדה לארץ ולשם כך אף הקימה במשרדיה מעין מרכז הדרכה לקבלנים אשר מעוניינים לעדכן עצמם בחידושים. כמו כן הם משתפים פעולה עם אדריכל אשר מתמחה בבניה קלה. כמו כן בראש החברה עומד מהנדס. על אף שמדובר בחברה שלמעשה כבר קיבעה את מעמדה בשוק, קיבלנו תחושה כי דווקא היא "רעבה" יותר לשתף עימנו פעולה. נציגיה לא רק שהציעו לנו הנחה גדולה יותר- 15%, אלא גם הבטיחו ליווי בכל שלבי בניית השלד וייעוץ מקצועי שהוא מעבר להקמת שלד הפלדה, באמצעות האדריכל .עוד לפני שהתחייבנו להיעזר בשירותיהם הם צירפו אותנו להשתלמות שהתקיימה במשרדי החברה (על בסיס מקום פנוי) ללא כל תשלום. נוסף על כך הם התחייבו לקשר אותנו כקבוצה לספקים של חומרי בניה ולקבלנים לצורך קבלת הנחה קבוצתית גם בתחומים אלו. בפגישה שקיימנו ובה נכחו מרבית חברי הקבוצה הגענו למסקנה כי חברה א' עדיפה, על אף שעדיין קיים פער מחירים לטובת המתחרה, וזו ממספר סיבות עיקריות: א. הקטנת הסיכון בהסתמכות חברה גדולה, בעלת מוניטין. ב. ייצור הפלדה עשה בארץ, יתרון במקרה של תקלה או רצון לשינוי ברגע האחרון. ג. הערך המוסף שהם מביאים בתמיכה לאורך הבניה, לרבות בייעוץ של אדריכל. ד. הערך המוסף שהם מביאים בקישור לספקי חומרי בניה וקבלנים. אחד מחברי הקבוצה עדיין שקל בשלב זה שלד מפלדה עבת דופן, ושניים מחברי הקבוצה הצהירו כי הם מתכוונים להרכיב בעצמם את השלד ואף לחפות אותו בלוחות החיפוי בעצמם. האמת- אני מקנא בהם, אין כמו התחושה שבנית את הבית בעצמך... ואגב- חברה א' ליוו (לדבריהם) משפחה שהחליטו להרכיב את השלד בעצמם, ואף פתרו להם בעיות, כאשר אלו צצו. מילה או שתיים לגבי ההנחות שהציעו שתי החברות: התברר כי אף אחת מהן אינה מתמחרת שלד לפי מ"ר או לפי טון פלדה, ולכל בית מתוכנן מחיר עצמאי. זאת משום שלכל בית יש אלמנטים ייחודיים שמצריכים תמחור. בבית שלי למשל קיימים מפתחים גדולים בסלון, מה שהצריך הכנסת אלמנטים של פלדה עבה יותר. על כן שתי החברות ביקשו לקבל את התוכניות האישיות של חברי הקבוצה ורק אז חישבו את ההנחה הקבוצתית לכלל חברי הקבוצה. לגבי האופציה לייבוא שלד מסין (ורבים שואלים אותי לגבי עניין זה) - רוחב הקורות שהסינים מייצרים הוא 8.9 ס"מ, בעוד שבארץ הרוחב הוא 14-15 ס"מ. רוחב הקורות מכתיב כמובן את עובי הקיר ומבחינה בידודית המשמעות היא מעטה, שכן גם עובי קיר של 9 ס"מ, כאשר בונים אותו נכון, מספק בידוד טרמי טוב , ואולם- הקיר שהשלד הסיני יוצר אינו מאפשר העברת אלמנטים כמו צנרת ביוב שרוחבם כ-10 ס"מ. הבדל נוסף- על פי הסינים די בפלדה בעובי 1 מ"מ בעוד שהפלדה בארץ הינה בעובי 1.2 מ"מ. ככל שהבנתי הפלדה בסין בעלת אותו גילוון כמו בארץ. על כן פניתי לסינים וביקשתי שיעבירו הצעת מחיר כאשר רוחב הקירות החיצוניים יעמוד על 14 ס"מ ועובי הפלדה 1.2 מ"מ. הצעת המחיר שקיבלתי עמדה על כ-45,000 $ כולל הובלה, כולל הרכבה ראשונית, לא כולל מע"מ והוצאות עמילות מכס, אחסנה וכו'. השינוי שביקשתי הביא את שלד הפלדה הסיני למחיר דומה לזה של השלד בארץ, או אף גבוה יותר. בהתחשב במרכיב הסיכון ואי-הוודאות אין ספק שהאופציה הסינית ירדה מהפרק. כזכור גם פנתה אלי חברה ישראלית שהציעה לעזור לי ברכישת השלד בסין, וגם הם בבדיקה שעשו הגיעו למסקנה שייבוא שלד מסין, בשלב זה, אינו מעשי. יחד עם זאת אני רוצה להדגיש- הורדתי את האופציה הסינית מהפרק לגבי ביתי שלי- בית דו קומתי בתכנון עצמי. הסינים הופכים לזולים מאוד כאשר מדובר בדגמים מוכנים (ויש מאות דגמים כאלה למכירה באינטרנט) וכאמור- כאשר מדובר בבית חד קומתי לדעתי עובי הקירות של הסינים אינו משנה משמעותית. נראה לי שניתן לייבא בית כזה למעט לוחות החיפוי ומערכת החשמל (מטעמי אישור חברת החשמל ומכבי אש לטופס 4) אשר ירכשו בארץ, ואף ניתן לדעתי לתכנן שינויים בחלוקה הפנימית באמצעות קירות גבס רגילים. במקביל התחלנו לבדוק את עניין החיפוי, וגם כאן גילינו כי היחס של כולם לקבוצת בונים רציני הרבה יותר. כך למשל חברה ידועה אשר מייבאת בין היתר חומרי בניה מגרמניה קיימה ערב סגור לחברי הקבוצה, הציגה מצגת ונתנה הסבר על מוצרי החברה. כמו כן הציעה לקשר אותנו למשווקים ולדאוג להנחה קבוצתית. בעניין החיפוי נראה שההתלבטות גדולה יותר- חלק שוקלים לוחות איטונג-טק בעיקר מסיבות הקשורות ל"תחושת המוצקות" שלוח זה מעניק לקיר. חלק שוקל לוחות "פייבר-צמנט" לקירות החוץ, לוחות "פייבר-צמנט" או גבס ללוחות הפנים ועוד. לכל לוח יש יתרונות וחסרונות. חלק מייצרני הלוחות מציעים מערכת שלמה של חתך קיר מאותה תוצרת, תוך הבטחה להתאמה מושלמת בין המוצרים (לוח+שכבות השליכט+ שכבות הבידוד) למניעת סדקים, ואף מבטיחים אחריות כנגד סדקים, והדרכת הפועלים בשטח לשימוש נכון בחומרים. אף לפני שהחלטנו, נראה שאנו מתחילים להבין את העקרונות לבניה בשיטה הזו. מה חשוב ומה חשוב יותר.... מה שבטוח- אנו לומדים זה מזה ולומדים מכל בעל מקצוע ששופך עוד מעט אור על נושא הבניה הקלה. וככל שאני לומד יותר, כך אני משוכנע יותר שזו השיטה, ויותר מתקשה להבין את מי שבונה בטון ובלוקים. ודבר נוסף- כבר בשלב זה ברור לחלוטין, כי כקבוצה אנו יכולים לחסוך כסף גדול, ולבנות בניה איכותית יותר. אלון - תודה רבה על העדכון...! אכן , בקבוצה הרבה יותר קל ואני שמח שהאתר מצליח לחבר כלכך הרבה בונים ! לגבי בנייה קלה - כולכם מוזמנים לכנס הקרוב ב15.3 ששם תהיה הרצאה מרתקת בנושא זה שתשפוך אור נוסף וחשוב על תחום בנייה זה . בנוסף יתקיימו הרצאות בנואש בידוד ואיטום (הרצאות תכלס ! שווה להגיע ! ) , היענות נפלאה של הקהילה ,השבוע נראה שההרשמה תיסגר את תקדימו ותירשמו ... אני סמוך ובטוח שבעתיד הקרוב והרחוק אוכל להביא בשורה לכלל הבונים בארץ בעזרת האתר ! בקרוב מאוד אני מלווה מקרוב בית כזה אז תחזרו לבקר וכמובן שאעדכן בנושא . פורים שמח לכולם! תומר חן ריחאנה והצוות עדכון נוסף - אוגוסט 2015 עדכון - התרחש אירוע חשוב, אבן דרך חשובה במסע הזה- קיבלתי היתר בניה! וניתן לאמר בזהירות אך בנחרצות- גם ברשעות לא מעטה המובנית במערכות הבירוקרטיות האמונות על הנפקת היתרי הבניה. דווקא עכשיו אני מבין פחות מתמיד מדוע יש צורך בהיתר לבנות, כאשר התב"ע (תוכנית בניין עיר) בעצם מתירה את הבניה וכל מה שצריך לעשות זה לעמוד בתנאיה. הרבה יותר הגיוני לטעמי להפסיק את הבניה למי שחורג מהתב"ע מאשר להקים מערכת לאישור מראש של כל תוכנית בניה. הדבר רק פותח פתח לשחיתות ולהתעללות באזרח. בד בבד סיימתי לארגן את סבך המידע שצברתי לעניין חומרי הבניה, דהיינו – לוחות החיפוי, מערכת הציפוי של הלוחות (צמנט, שליכט, צבע וכו'), הבידוד הפנימי וכו', והתמונה החלה להתבהר בכל הנוגע לחומרים השונים, יתרונותיהם וחסרונותיהם וכמובן- מחירם. הנתונים אשר אספתי, ואשר אביא את חלקם בטבלאות כאן, אמורים לענות על השאלה שכולם שואלים: "כמה עולה בניה קלה והאם היא זולה יותר מבניה רגילה?" אלא מה- בהמשך תבינו כי התשובה על השאלה הזו אינה פשוטה ממספר טעמים: לא תמיד תבחרו החומר או בקבלן הזול ביותר. יש לשקלל לתוך העלות את החיסכון בעלויות אנרגיה שמתחיל עם סיום הבניה אנשים נוטים להשקיע את הכסף שנחסך בצד אחד בשיפור האיכות בצד השני על כן, קחו את הנתונים שאביא לאוריינטציה בלבד, ובמידה והגעתם למסקנה כי השיטה שווה בדיקה יותר מעמיקה- אני ממליץ בחום שתעשו כך. המחירים אינם כוללים מע"מ. בגדול, חתך הקיר האופייני לבניה קלה (מהחוץ אל הפנים) , הוא כך: שכבת גמר חיצונית: צבע, פריימר וכו' שכבת איטום וטיח מיישר רשת אקרילית לוח חיפוי חיצוני יריעה "נושמת" חד-כיוונית שלד הפלדה בידוד (צמר סלעים/צמר פלדה / SNOWHITE) לוח בידוד פנימי .... שכבפנה פנימית – צבע, טיח בגדול- לכל אחת מהשכבות יש אופציה לשימוש החומרים שונים, ואני אתייחס רק לשכבות הרלוונטיות לבניה הקלה: לוחות חיפוי – קיר חיצוני לוחות פייבר-צמנט לוח עשוי שויים מתערובת מלט, חול, מינרלים ומים, ומחוזקים בסיבי צלולוז. ידידותיים לסביבה ,אינם מכילים אזבסט. הלוחות עמידים במים ובאש והם בעלי עמידות מכנית גבוהה (אנטי ונדליזם) גמישים וניתנים ל"עיגול", ובעלי עמידות מוכחת לאורך שנים. העמידות במים של הלוחות היא בעיקר בזכות השכבה החיצונית שלהם. בארץ נמכרים לוחות איכותיים תוצרת גרמניה ואוסטרליה, כאשר הלוחות הגרמניים מציעים מערכת שלמה של חומרים הכוללים גם את הציפוי החיצוני (א) ומבטיחים אחריות כנגד סדקים ללקוחות שירכשו את כל המערכת תוצרתם. היתרון הבולט של לוחות הפייברצמנט הוא עמידות מוכחת לאורך זמן, חיסרון הוא הצורך להגן טוב על השכבה החיצונית שהיא זו המקנה ללוח את עמידותו למים. אם וכאשר נפגמת שכבה זו עשויים מי גשמים ושלוליות לחדור ללוח ולעלות בו מכוח הקאפחלריות. חסרונות נוספים- משקלו של הלוח המקשה את העבודה עימו, ומחירו הגבוה יחסית (לא רק של הלוח אלא של כל המערכת).כמו כן הלוח משנה מימדיו בשינויי טמפרטורה מה שמחייב להרחיק את הלוחות זה מזה (כ-3 מ"מ) ובקירות ארוכים לקבוע מרווח התפשטות נוסף. על אף כל אלו הלוח נחשב איכותי ומועדף. לוחות איטונג-טק את איטונג אין צורך, כמדומני, להציג. שימוש בלוח זה מקנה לקיר תחושת "מוצקות" בדומה לבניה הקונבנציונאלית, ויכול להוות פתרון טוב למי שהתחושה הזו חשובה לו. יתרון נוסף של הלוח הוא האפשרות לתלות משקל כבד, על אף שכיום ניתן אף בלוחות גבס לתלות באמצעות דיבלים מיוחדים משקל של עשרות קג . חסרונות האיטונג-טק כוללים את משקלם הרב, והקושי לעבוד איתם, וכןיש הטוענים לקשיים בכיסוי בטיח וצבע וברגישות לסדקים. לוחות דנסגלאס מדובר בלוחות גבס, אשר עברו עיבוד מיוחד. הלוחות תוצרת חברת GP מארה"ב, ומצויים בשימוש נרחב במדינה זו. בניגוד ללוחות הפייברצמנט, לוחות אלו עמידים למים גם בגוף הלוח ולא רק באמצעות הציפוי, מסיבה זו אין צורך ביריעת בידוד נוספת מתחת ללוחות. הלוחות קלים יותר, קלים לעבודה, וקל יותר להגיע לתוצאה יפה כאשר עושים בהם שימוש. יתרון נוסף – המחיר. כמו כן לוחות אלה אינם משנים מימדים בשינויי טמפרטורה ולכן הם מונחים אחד צמוד לשני ללא כל מרווחים. מחיר הקיר דבר אחד חשוב להבין – מחיר לוח החיפוי הוא רק מרכיב אחד בין יתר המרכיבים של הקיר, ולא נכון לשקול רק את מחירו. כך למשל- חלק מהלוחות מחייבים שימוש במערכת ציפוי יחודית ויקרה יותר ואף בברגים מגולוונים מיוחדים שמחירם גבוה יותר. דבר נוסף- בסופו של דבר, ברוב המקרים, נעדיף לרכוש את כל המערכת מספק אחד, גם אם אחד המרכיבים יקר יותר אצלו. בחירת הספק משפיעה גם על המחיר, ולא תמיד המחיר הוא השיקול היחיד. כך למשל- נעדיף ספק אשר קרוב לאתר הבניה על מנת להוזיל עלויות. כמו כן נעדיף ספק גדול, אשר מחזיק מלאי ויכול לפתור מהר חוסרים ולא "לתקוע" את הבניה. איטונג-טק הינו יצרן אשר מוכר את תוצרתו ישירות לצרכן. ומי שבחר בלוח זה ירכוש אותו כנראה ישירות מאיטונג ואת יתר החומרים מספק אחר. אביא להלן טבלה ובה ריכוז מחירים למערכות הקיר שהזכרתי, ואדגיש שוב- אין זה מחירון, אלא מחירים שליקטתי במהלך השוואת המחירים האישית שלי. יתכן מאוד שתיתקלו במחירים שונים. כמו כן הכללתי במערכת הקיר החיצוני את הבידוד הפנימי- צמר סלעים 2 צול במשקל 80 קג. כמובן שניתן להחליף את הבידוד הפנימי לצמר זכוכית זול יותר, או להוסיף שכבה, הכל לפי דרישות הבידוד באזור בו אתם בונים. אני ממליץ בחום להיעזר באדריכל שלכם בכל הקשור לבידוד הבית, ואם אינו בקיא בתחום זה, להיעזר בייעוץ נוסף, לצורך החלטה מושכלת לגבי חתך הקיר הנבחר. בטבלה הבאה: AP הוא לוח AquaPanel ו-MK הוא "מאסטרקיר כחול". בנייה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה לוחות חיפוי –קיר פנימי גם לגבי החיפוי הפנימי ישנן אפשרויות רבות בנייה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה החל משימוש בלוחות איטונג-טק גם בתוך הבית וכלה בלוחות גבס פשוטים או צירופים שונים. השיקולים הם בידוד טרמי ובידוד אקוסטי (היכן שנדרש). אני בחרתי (ובחירתי אינה סופית) בלוח גבס + לוח OSB (עץ דחוס) אשר נותן בידוד אקוסטי נוסף הן בעצמו והן באמצעות שכבת תווך בינו לבין הגבס. לשים לב- התחשיב אינו כולל צבע. בנייה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה החיפוי הקלאסי של רצפת הביניים (למי שבונה בית דו-קומתי) הוא בלוחות איטונג-טק בעובי 7.5 ס"מ. הלוחות האלה יושבים על קורות הפלדה, כאשר מצידן התחתון של הקורות לוחות גבס (המשמשות כתקרת קומת הקרקע) ובין הקורות צמר סלעים כמבודד אקוסטי. לבידוד אקוסטי נוסף על גבי לוחות האיטונג יש חומרים שונים שלא אכנס אליהם כרגע. אופציה נוספת, היא יציקת רצפת בטון בעובי של כ- 7ס"מ ע"ג פח גלי המונח על קורות הפלדה. אופציה שלישית היא שימוש בלוחות פייברצמנט מחוזקים דוגמת "מאסטרקיר רצפה", שהינם לוחות עמידים מאוד, בעלי גימור חלק. עוביים הדק יחסית (15 מ"מ) חוסך בנפח במקום בו הדבר דרוש (למשל עליית גג נמוכה). שלד הפלדה עצמו כפי שכבר הזכרתי, החברות המייצרות את שלד הפלדה דקת-הדופן, אינן מתמחרות אותו רק על פי מ"ר או על פי טון פלדה. התמחור כולל בתוכו ככל הנראה גם מרכיבים נוספים, ייחודיים לכל בית, כגון גודל המפתחים, שטחי המרפסות וכו'. לגבי הרכבת השלד- היא מתחלקת לשני שלבים הרכבת מוטות הפלדה לקירות הרכבת הקירות באתר הבניה לשלד פלדה : שתי החברות היצרניות מבצעות לבקשת הלקוח את שלב א' בעצמן, ואני הכללתי את המרכיב הזה במחיר הפלדה. התארגנותנו כרבוצה אפשרה לנו להשוות את הצעות המחיר שכל אחד קיבל, וגם לקבל הנחה קבוצתית . בטבלה הבאה מרוכזים הנתונים של מחירי הפלדה למ"ר מהנמוך לגבוה (לפני ההנחה). בנייה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה ההפרשים הגדולים בעלות החומר תלויים כאמור במורכבות התכנון שך הבית ובשטחו (כמות הפלדה), כמו גם בהפרשי המחיר בין חברה א' לחברה ב', עליהם עמדתי כבר בעבר. מרכיבים נוספים מרכיבי שלד נוספים כגון יסודות וממ"ד , חשמל ואינסטלציה, בידוד אקוסטי, איטום מרפסות וכו' וכדומה הינם מרכיבים שאינם קשורים לשיטת הבניה או כאלה שעלותם תלויה בתכנון הפרטני של כל בית ובית ובהעדפות בעליו ועל כן לא הרחבתי בנושא. כך גם לגבי הגמרים ויתר מרכיבי הבניה. הנחה קבוצתית כפי שציינתי, ואדגיש שוב, התארגנותנו בקבוצת בונים, הקנתה לנו לא רק הנחות יפות, אלא גם יחס מועדף. שווי ההנחה רק במרכיב שלד הפלדה שוויו עשרות אלפי שקלים (!). גם מחירי החומרים המובאים בטבלאות הנ"ל הינם לפני ההנחה הקבוצתית, ששוויה 15-48 % ממחיר המחירון של החומרים. עלות השלד ניתן אם כן, בגדול, לבצע הערכה כללית של עלות השלד, בהתבסס על סכום המרכיבים הבאים עלות יציקת יסודות וממ"ד עלות מ"ר שלד כפול שטח הבית עלות מ"ר קיר חיצוני כפול שטח הקירות החיצוניים (כולל שליכט) עלות מ"ר קיר פנימי כפול שטח הקירות הפנימיים (כולל טיח, לא כולל צבע) עלות הבידוד הפנימי בקירות הפנימיים (למשל- צמר סלעים) עלות מ"ר רצפת ביניים כפול שטח רצפות אלו (בין הקומות ובגג) עלות מ"ר גג רעפים כפול שטח גג הרעפים. התחשיב בביתי הפרטי הניב סכום של כ- 1,650 ₪/מ"ר. אוקטובר 2015 - מתכוננים לתחילת הבניה לפני מספר ימים, בין חג זה לחג אחר, ניתנה סוף סוף ההוראה להתחיל בייצור הפלדה, ונראה כי בתוך 10 ימים עד שבועיים נעלה לשטח. קודם לכן, לפני כחודשיים, התקיימה ישיבה מסכמת במשרדי חברת הייצור של הפלדה, בנוכחות מהנדסת החברה, האדריכלית שלי, הקבלן, נציג החברה לחימום תת רצפתי, ובנוכחותנו כמובן. במהלך הישיבה נסגרו פרטים אחרונים ובוצעו שינויים אחרונים ברמה של סנטימטרים ובדקנו היטב שכולם מתואמים. הקבלן שבחרנו (נקרא לו "אלי" לצורך העניין) התחיל להתבלט כנכס אמיתי, היה מעורב ביותר ותרם כבר בשלב זה תרומה משמעותית. (אתייחס אליו בהמשך). מאחר ובחרתי באופציית הרכבת הקירות במפעל, ומאחד ואת הקירות (בית דו קומתי) לא ניתן להוביל בהובלה אחת, אלי תיאם מול החברה את מועדי ההובלות כך שהפלדה לקומה השניה תגיע במועד המשוער לסיום קומת הקרקע. התחלתי גם בהכנות לצלם את הבניה למען הקוראים. וזה הזמן, ב"שקט שלפני הסערה", לסקור מספר נושאים שלא התנהלו כפי שציפיתי, למען הסקת המסקנות הקולקטיבית של הקוראים: תכנון אדריכלי כזכור לכם, בעת תחילת התכנון האדריכלי, עדיין לא החלטנו סופית כי נבנה בבניה קלה, החלטה זו התקבלה למעשה כשתכנון הבית היה די מגובש. ממה שלמדתי על שיטת הבניה הקלה "תוך כדי תנועה" ידעתי שניתן ליישם בה כמעט כל תכנון שיעלה על דעתנו (ובגדול זה נכון), ועל כן תכננו את הבית מבלי להתחשב הרבה בשיטת הבניה. בהצעות המחיר שקיבלנו בתחילת הדרך הופיע אמנם מרכיב של פלדה כבדה – RHS אשר תומחר בהערכה במספר אלפי שקלים, ואמנם הוסבר לנו כי מדובר בחיזוק בפלדה כבדה שמתחייב מתכנון מפתחים גדולים בעיקר בסלון , אך לא הבנו את המשמעות עד שקיבלנו את הצעת המחיר מהקבלן (ומיד אתייחס גם לקבלן). אל מחיר החומר של הפלדה הכבדה הצטרף מחיר עבודה (מדובר בעבודת מסגרות) וביחד הצטברה תוספת של כ-35,000 ₪ למחיר השלד- תוספת נכבדה לכל הדעות. דבר נוסף- בישיבה המסכמת מהנדסת החברה החלה להיכנס לפרטי העומסים ואז קלטתי כי כמות הפלדה, התכנון שלה, וכמות הפלדה הכבדה שנדרשת תלויה בהחלט גם בתכנון האדריכלי . למזלי החברה לא דרשה אפילו שקל נוסף עבור חיזוקים למיניהם והצלחנו אף בעזרת תכנון "יצירתי" ושינויים (לא גדולים) של הרגע האחרון להקטין את כמות הפלדה הכבדה הנדרשת. איני יודע אם היינו מתכננים את הבית אחרת לחלוטין על מנת לחסוך כ-30,000 ₪, אבל בכל מקרה זה כבר מאוחר מדי לחזור לשולחן השרטוטים והנזק היה גדול בהרבה לו היינו עושים כך. מסקנה: כבר בשלב התכנון יש להיעזר במהנדס המכיר את שיטת "מייטק" לפרטיה לרבות חישובי העומסים וההשלכות האפשריות של התכנון על מחיר השלד. בין היתר יש להתחשב במפתחים שגדולים מ-6 מטר, במיקום קירות הקומה העליונה ביחס לקירות הקומה התחתונה, שימוש אפשרי/עתידי למגורים בחלל גג הרעפים, סוג הריצוף והחיפוי, ועוד. ייעוץ כזה עשוי להוביל לתכנון חסכוני אשר יקטין את כמות הפלדה ובמיוחד את כמות הפלדה העבה. הקבלן עוד בתחילת הדרך הבנתי כי הקבלן שאבחר הוא אחד מהקבלנים המומלצים של חברת הפלדה שכן התיאום והפיקוח בין שני הגרומים הללו חשובים ביותר. היו מספר קבלנים כאלה מהם קיבלתי הצעות מחיר אך קבלן אחד צעיר לכד את תשומת ליבי במוטיבציה שלו, ובנעימות שלו, ועל אף ניסיונו המועט יחסית עם יצרן הפלדה הכלתי עם תחושת הבטן (ועם המלצת חברת הפלדה- גם עליהם הוא עשה רושם מצויין). עד עתה לא ניתנה לי אפילו שמץ של סיבה להצטער על בחירתי. מהרגע הראשון אלי הפך עצמו מעורב, פתר לי בעיות שלא מתפקידו לפתור, והחל בהכנות לבניה בהקדם האפשרי. כך למשל אלי מצא לי מיוזמתו מוביל עם מנוף זול בעשרות אחוזים מהמוביל הרגיל של חברת הפלדה. לוחות זמנים מומלץ לקחת בחשבון כי בישיבת הסיכום עם חברת הפלדה יעלו שינויים של הרגע האחרון אשר ידרשו זמן נוסף (יתכן גם שבועות) עד שהתוכניות הסופיות יהיו מוכנות לייצור. הייצור עצמו (כך נאמר לי ) אורך בין שבוע ל-10 ימים, אך יתכנו שינויים כתוצאה מעומס על קו הייצור. קחו בחשבון כי תקופות חגים הן תקופות בהן לא קורה דבר- השתדלו להימנע מהן. דאגו (בעזרת הקבלן, האדריכלית והמפקח-אם שכרתם) לתיאום לוחות זמנים של אספקת הפלדה ויתר החומרים הדרושים לייצור השלד. אוקטובר 2015 - מתכוננים לתחילת הבניה לפני מספר ימים, בין חג זה לחג אחר, ניתנה סוף סוף ההוראה להתחיל בייצור הפלדה, ונראה כי בתוך 10 ימים עד שבועיים נעלה לשטח. קודם לכן, לפני כחודשיים, התקיימה ישיבה מסכמת במשרדי חברת הייצור של הפלדה, בנוכחות מהנדסת החברה, האדריכלית שלי, הקבלן, נציג החברה לחימום תת רצפתי, ובנוכחותנו כמובן. במהלך הישיבה נסגרו פרטים אחרונים ובוצעו שינויים אחרונים ברמה של סנטימטרים ובדקנו היטב שכולם מתואמים. הקבלן שבחרנו (נקרא לו "אלי" לצורך העניין) התחיל להתבלט כנכס אמיתי, היה מעורב ביותר ותרם כבר בשלב זה תרומה משמעותית. (אתייחס אליו בהמשך). מאחר ובחרתי באופציית הרכבת הקירות במפעל, ומאחד ואת הקירות (בית דו קומתי) לא ניתן להוביל בהובלה אחת, אלי תיאם מול החברה את מועדי ההובלות כך שהפלדה לקומה השניה תגיע במועד המשוער לסיום קומת הקרקע. התחלתי גם בהכנות לצלם את הבניה למען הקוראים. וזה הזמן, ב"שקט שלפני הסערה", לסקור מספר נושאים שלא התנהלו כפי שציפיתי, למען הסקת המסקנות הקולקטיבית של הקוראים: תכנון אדריכלי כזכור לכם, בעת תחילת התכנון האדריכלי, עדיין לא החלטנו סופית כי נבנה בבניה קלה, החלטה זו התקבלה למעשה כשתכנון הבית היה די מגובש. ממה שלמדתי על שיטת הבניה הקלה "תוך כדי תנועה" ידעתי שניתן ליישם בה כמעט כל תכנון שיעלה על דעתנו (ובגדול זה נכון), ועל כן תכננו את הבית מבלי להתחשב הרבה בשיטת הבניה. בהצעות המחיר שקיבלנו בתחילת הדרך הופיע אמנם מרכיב של פלדה כבדה – RHS אשר תומחר בהערכה במספר אלפי שקלים, ואמנם הוסבר לנו כי מדובר בחיזוק בפלדה כבדה שמתחייב מתכנון מפתחים גדולים בעיקר בסלון , אך לא הבנו את המשמעות עד שקיבלנו את הצעת המחיר מהקבלן (ומיד אתייחס גם לקבלן). אל מחיר החומר של הפלדה הכבדה הצטרף מחיר עבודה (מדובר בעבודת מסגרות) וביחד הצטברה תוספת של כ-35,000 ₪ למחיר השלד- תוספת נכבדה לכל הדעות. דבר נוסף- בישיבה המסכמת מהנדסת החברה החלה להיכנס לפרטי העומסים ואז קלטתי כי כמות הפלדה, התכנון שלה, וכמות הפלדה הכבדה שנדרשת תלויה בהחלט גם בתכנון האדריכלי . למזלי החברה לא דרשה אפילו שקל נוסף עבור חיזוקים למיניהם והצלחנו אף בעזרת תכנון "יצירתי" ושינויים (לא גדולים) של הרגע האחרון להקטין את כמות הפלדה הכבדה הנדרשת. איני יודע אם היינו מתכננים את הבית אחרת לחלוטין על מנת לחסוך כ-30,000 ₪, אבל בכל מקרה זה כבר מאוחר מדי לחזור לשולחן השרטוטים והנזק היה גדול בהרבה לו היינו עושים כך. מסקנה: כבר בשלב התכנון יש להיעזר במהנדס המכיר את שיטת "מייטק" לפרטיה לרבות חישובי העומסים וההשלכות האפשריות של התכנון על מחיר השלד. בין היתר יש להתחשב במפתחים שגדולים מ-6 מטר, במיקום קירות הקומה העליונה ביחס לקירות הקומה התחתונה, שימוש אפשרי/עתידי למגורים בחלל גג הרעפים, סוג הריצוף והחיפוי, ועוד. ייעוץ כזה עשוי להוביל לתכנון חסכוני אשר יקטין את כמות הפלדה ובמיוחד את כמות הפלדה העבה. הקבלן עוד בתחילת הדרך הבנתי כי הקבלן שאבחר הוא אחד מהקבלנים המומלצים של חברת הפלדה שכן התיאום והפיקוח בין שני הגרומים הללו חשובים ביותר. היו מספר קבלנים כאלה מהם קיבלתי הצעות מחיר אך קבלן אחד צעיר לכד את תשומת ליבי במוטיבציה שלו, ובנעימות שלו, ועל אף ניסיונו המועט יחסית עם יצרן הפלדה הכלתי עם תחושת הבטן (ועם המלצת חברת הפלדה- גם עליהם הוא עשה רושם מצויין). עד עתה לא ניתנה לי אפילו שמץ של סיבה להצטער על בחירתי. מהרגע הראשון אלי הפך עצמו מעורב, פתר לי בעיות שלא מתפקידו לפתור, והחל בהכנות לבניה בהקדם האפשרי. כך למשל אלי מצא לי מיוזמתו מוביל עם מנוף זול בעשרות אחוזים מהמוביל הרגיל של חברת הפלדה. בשעה טובה התכנסו כולם (האדריכלית, מהנדסת יצרנית הפלדה, והקבלן על תאריך מוסכם לתחילת העבודות- 13.10.15 , ויצאנו לדרך. שלד הפלדה של קומת הקרקע עוד לפני תחילת העבודה היה ברור כי לא ניתן להוביל את הפלדה כולה ויהיה צורך ב-2 הובלות, עקב גודלו של הבית (כ-250 מ"ר). זה התאים לי כי לא רציתי שכמויות של פלדה ישכבו בשטח ללא שמירה. ואולם- יומיים לפני תחילת העבודות, הודיע לי אלי כי נאמר לו מהמפעל כי גם קומת הקרקע לא תיכנס למשאית אחת. כאן המקום להסביר כי יש צורך במשאית עם מנוף, אשר לא רק תוביל את הפלדה אלא גם תישאר במגרש לצורך הצבת הקירות, שחלקם במשקל מאות ק"ג. הבנו כי מאחר והמשאית צריכה להישאר באתר, לא ניתן יהיה לשלוח אותה להביא את יתרת הפלדה לקומת הקרקע ומאוחר מדי היה למצוא משאית נוספת, (הפעם ללא מנוף, רק להובלה). אז כן- כבר החלו התקלות.... היום הראשון הסתיים בסביבות השעה 13, וחצי יום בוזבז. על מנת שלא לבזבז חצי יום נוסף אלי החליט לשלוח את המשאית למחרת ולהמשיך בעבודות רק ביום השלישי, כאשר הוא לוקח על עצמו את ההפסד של יום עבודה. הלקח הוא לתכנן היטב את ההובלה, כך שהפלדה תגיע במועד ללא פגיעה בהמשכיות העבודה באתר. לצורך כך לדאוג כי יהיה תיאום הדוק בין הקבלן, המוביל, ומפעל הפלדה – במפעל יודעים היטב מה כמות הפלדה ומה נדרש להובלתה. מכל מקום- השלד החל להתרומם במהירות, כל קיר התאים במדוייק למשנהו, ולרצפת הבטון עליהם הורכבו. בניה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה ההליך הוא פשוט (ראו בסרטון המצורף/תמונות): המנוף מרים את הקיר, 2 פועלים מכוונים אותו למקומו, השלישי מניח מתחתיו את שכבת הבידוד. כאשר הקיר מוצב במקומו, מוצמד אליו פלס מגנטי, והקיר מיושר על פי הפלס. בהיותו ישר הוא מקובע עם מספר ברגים לבטון ולקיר הסמוך. 2 תומכים אלכסונים תומכים באופן זמני בקיר אל מול רצפת הבטון. בניה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה חשוב ששן הבטון עליה מניחים את הקירות צריך להיות ללא בליטות ולכלוך, על מנת שהושבת הקיר תהיה מדוייקת. ועל כן מורידים במכות פטיש בליטות קטנות ולאחר מכן עוברים עם מטאטה גס לסילוק אבק ורסיסים. רק אח"כ מניחים את בידוד הגומי ועליו את הקיר. בניה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה בסופו של היום השני עמדו לתפארת כל קירות קומת הקרקע כולל הקירות הפנימיים. ספרתי 10 שעות עבודה בסה"כ בשני הימים. (להזכירכם- שטח הקומה כ-160 מ"ר, בשני מפלסים.) ראה סרטון בשיטת Time-Lapse . בניה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה https://www.youtube.com/watch?v=572A2r_k4AI&feature=youtu.be הרכבת תקרת הביניים ביום השלישי הצוות כבר עבד בהנחת קורות קומת הביניים. תקרת הביניים לא הגיעה בחלקים מורכבים (את זה לא הבנתי עדיין) והפועלים הרכיבו את הקורות אחת אחת. כל הקורות ממוספרות ומופיעות בתרשים הצבעוני שבחוברת ההדרכה שהגיעה עם הפלדה. בניה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה קודם לחיבור קורות אלו הגיעו מהחברה "חלקי חילוף" אשר החליפו חלקים אשר ניזוקו בהובלה. התכנון הוא לסיים את הנחת קורות קומת הביניים עד לאזור הסלון, שם יותקנו קורות הפלדה הכבדה אשר תומכות במפתחים הגדולים של הסלון. המשך הנחת קורות קומת הביניים- רק לאחר שמהנדסת חברת הפלדה מאשרת את התקנת הפלדה הכבדה. בניה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה לאחר הנחת קורות הפלדה הכבדה , אלה רותחו בריתוכים זמניים "פיקים". . לאחר שמהנדסת החברה אישרה את מיקום קורות הפלדה הכבדה, הפועלים המשיכו להניח את קורות הפלדה הדקה של תקרת הביניים וחיברו בינם לבין הפלדה העבה. לאחר ריתוך הקבע של קורות הפלדה הכבדה , הרתך החל בשיוף כל קורות הפלדה הכבדה והכנתם לקבלת צבע יסוד. במקביל יתר הפועלים פעלו להקשחת קורות הפלדה הדקה של תקרת הביניים, וחיבורם זה לזה. בניה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה כאן אולי המקום להעיר כי טעיתי ולא דאגתי בזמן לחיבור המגרש לחשמל זמני, וחברת החשמל חיברה ארון רק בתום הרכבת קומת הקרקע. מאחר וכך הקבלן נאלץ לאלתר חשמל מהשכנים ולעיתים גנרטור שהביא עימו, בעיקר לצורך הריתוכים (יתר המכשירים כגון מברגות היו ברובם מכשירים נטענים.). על כן מומלץ לפנות לחברת החשמל לחיבור זמני לפחות 4-5 חודשים קודם לתחילת העבודה, ולקחת בחשבון שנדרשים אישורים והחתמת המועצה המקומית כך שזה לוקח זמן. חיפוי תקרת הביניים כזכור אני בחרתי בלוחות איטונג-טק לחיפוי תקרת הביניים, ומיד עם תחילת העבודה פניתי לאיטונג לבצע את ההזמנה. להפתעתי גיליתי כי: א) המחיר עלה מ-90 ₪ למ"ר ל-100 ₪ למ"ר עוד לפני הובלה. ו-ב) זמן האספקה הוא חודש ימים מאחר והלוחות מיוצרים לפי דרישה ואינם מצויים תמיד במלאי. עמדו בפני האפשרות להשבית את הבניה לחודש ימים או לאלתר ולבחור לוח אחר. התחליף עליו חשבתי היה לוחות Shera אשר היו זמינים מידית ומחירם השתווה עתה פחות או יותר למחיר האיטונג (118 ₪ למ"ר כולל הובלה). הבעיה היא שעובי לוחות אלו הוא 1.8 ס"מ (לעומת 7.5 ס"מ האיטונג-טק), ומאחר וקירות הקומה השניה "יושבים" על לוחות החיפוי, כל הבית הונמך בכ-5 ס"מ. גם זה לא היווה בעיה אלמלא האלמנטים של חדר המדרגות אשר נבנו בגובה המתוכנן לפי האיטונג. בניה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה הפתרון שנמצא הוא התאמת אלמנטים אלו בשטח, מה שמדגים מצד אחד את הגמישות של שיטת הבניה הזו, מאידך- העלה בי מחשבות לגבי החסרונות של ייבוא השלד מחו"ל. מאחר והיצרן הוא ישראלי אין שום בעיה לייצר במידי חלקים ולבצע התאמות בשטח. בכל מקרה- מי שחושב לבנות עם איטונג-טק- שיזמין לפחות חודש וחצי מראש, ויתאם את האספקה מדוייקת לאחר מכן עם איטונג. בכל אופן- לוחות ה-Shera הגיעו ביום בו הוזמנו במשאית עם מנוף (כאשן המקום לציין את השירות הטוב של הספק) ולאחר מכן שחררנו את המשאית ולצורך העמסת הלוחות על תקרת הביניים הזמנו את "מוביל הבית" שלנו שהביא גם את הפלדה מהמפעל, שכן כל שעת מנוף שלו זולה משמעותית משל המובילים האחרים. המנוף העלה את 2 חבילות הלוחות על תקרת הביניים , והפועלים החלו בהנחת הלוחות ובהברגתם לקורות הפלדה. כאן המקום לציין כי עוד קודם להגעת הלוחות הונחו על הקורות רצועות אקוסטיות שהודבקו על ניצבי המתכת, למניעת העברת גלי הקול למתכת אשר תעביר אותם לצידה השני התקרה. בניה קלה, בניית בית פרטי עלויות בניה בסיום יום עבודה נוסף תקרת קומת הקרקע הייתה מחופה ומוכנה להתחלת הצבת הקומה השנייה. עוד בקהילה מאמרי בניית בית פרטי מדריך הבניה רכישות קבוצתיות קבלני הקהילה אודות הקהילה עלויות בניה VIP מה מעניין בקהילה?

מה זה בניה קלה?
בניה קלה היא בניה תוך שימוש בחומרים קלים כגון עץ אלומיניום, פנלים מבודדים וכו' וזאת בניגוד לבניה קונבנציונלית העושה שימוש בבטון יצוק ובברזל. בניה קלה מאפשרת בניה מודולרית, מהירה ונקיה של בתי מגורים, מבני תעשיה, מבני ציבור ותוספות בניה. נוהגים לכנות את הבניה הקלה גם בניה קלה מכיוון ששיטת בניה זו נחשבת ידידותית לסביבה. הן מבחינת כמות פסולת הבניה הנלווית לתהליך, הן מבחינת האפשרות להשתמש בחומרים ממוחזרים והן מבחינת האפשרות למחזר חלק נכבד מחומרי הבניה בסוף חייו של המבנה. בבניה קלה, חלק גדול מהאלמנטים מיוצרים במפעל ומגיעים לשטח ביחידות גדולות יחסית. דוגמאות טובות לכך הם פנלים מבודדים, אגדי גג ואפילו קירות שלמים כמקובל בבניה טרומית או בניה מתועשת. כיום משתמשים ברוב העולם המערבי בשיטות של בניה קלה בהתאם לאיזור ולחומרי הבניה הקיימים בו ונמנעים מבניה בבטון יצוק ובלוקים. למי בניה קלה מתאימה? בניה קלה מתאימה לבעלי דירות קרקע וגג, המעוניינים להרחיב, להוסיף ואו לשדרג את מקום מגורם או לחילופין לייצר נכס מניב הבניה מתאימה במיוחד למבני ציבור בישובים קהלתיים כגון: מועדון, מועדונית בית כנסת, ספריה ועוד ולכל מי שזקוק לפתרון בניה מהיר במחיר הוגן. יתרונות הבניה הקלה חוסכים לך כסף חסכון משמעותי בעלויות הבניה מותאמים לצרכים שלך תכנון גמיש המותאם לצרכי הלקוח חוסכים לך זמן תהליך הבניה מהיר משמעותי מהתהליך בבניה רגילה מונעים ממך כאב ראש מחירים ידועים מראש ללא הפתעות וללא חריגות טכנולוגיית הייצור המתקדמת מבטיחה עמידות בעומסי קרקע, רעידות אדמה ונזקי מזג אוויר, ומספקת בידוד טרמי ואקוסטי ברמה גבוהה, עד כדי חיסכון משמעותי בחשמל בחורף ובקיץ, בהשוואה לבנייה רגילה. בניה קלה מתועשת נעשית במפעל, יתרון המאפשר שמירה על איכות הסביבה וחוסך מהלקוח את הרעש והלכלוך המאפיינים את תהליך הבנייה הישן והמוכר. בסיום הבנייה, מוצב המבנה החדש בשטח בשלמותו וניתן לאכלס במידי.

בניה קלה
תחום הבניה הקלה או הבניה הטרומית אינו חדש, למעשה הוא נוסד באופן רשמי באנגליה בתקופת המהפכה התעשייתית ע"י ג'וזף פקסטון בלונדון ב 1851 כשבנה לנסיך אלברט את ארמון הבדולח שלו. פקסטון היה מהראשונים בעולם שכל חלקי הבניה שלו יוצרו במפעל הגיעו מוכנים לאתר הבניה והורכבו שם, ולאחר מכן גם פורקו בתום היריד. בניה קלה או בניה תעשייתית (מודולרית) היא בניה המורכבת מחלקים קטנים או קלים באופן יחסי, אשר ניתנים להובלה והרכבה בלי קשר ליסודות הבניין, וניתן להוביל אותם בשלמותם אל אתר הבניה ולהרכיב אותם בצורה מהירה וגם לא פחות חשוב, בצורה חסכונית. החומרים הנפוצים ביותר עבור בניה קלה הם פלדה, עץ, אלומיניום, לוחות גבס,חומרים פלסטיים וזכוכית. חומרים אלו מהווים דרך טובה לפתרונות בניה יעילים וקלים יחסית לכל מה שקשור לבניה נלוות הכוללת בתוכה אספקטים כמו שדרוג הנכס, הרחבה של מבנה קיים,פרגולות ופתרונות בניה להצללות, דקים, מוצרי עץ, סגירות חורף, ג'אקוזי ועוד… בישראל בונים בבניה קלה כבר כ40 שנה, ובשנים האחרונות אפילו הואצו תוכניות מתאר רבות בבניה קלה בעקבות התמ"א 38 (התוכנית אושרה ב2005) שבמקור נועדה לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה, אך בפועל הוא מהווה עילה טובה לשיפור והשבחת נכסים ישנים. עוד ענף שבו הבניה הקלה משומשת רבות, הוא הבניה בהתנחלויות שכן מוקמים מאחזים בין לילה בעזרת הבניה הקלה,מאחזים שמפונים ויום לאחר מכן נבנים שוב במיקום אחר,אין דרך מהירה וקלה יותר לבנות מבנים זמניים מאשר הבניה הקלה. היתרונות של הבניה הקלה הם רבים ומגוונים, לעיתים ניתן לחסוך עד 50% מעלות הבניה הרגילה,וכמו כן המחירים ידועים מראש דבר החוסך חריגות בתקציב,לרוב ניתן להיכנס אל בית שנבנה בשיטה זו בתווך השלושה חודשים. הבידוד הטרמי והאקוסטי מוצלח יותר מרוב שיטות הבניה הרגילות ועלויות המיזוג והבידוד זולות יותר.ניתן לבצע שינויים בעלות נמוכה ובזמן קצר יחסית וכמו שצויין קודם העמידות בפני רעידות אדמה עולה,עוד דבר שחשיבותו לא מופחתת הוא שהבניה הקלה היא גם בניה קלה יותר וידידותית לסביבה בהרבה מאשר הבניה הרגילה. החסרון הכי משמעותי בבניה קלה הוא שהיא נדרשת לתחזוקה על בסיס קבוע יותר והבלאי שלה מהיר יותר,אך דבר זה מתגמד לנוכך היתרונות הגדולים שהיא מביאה איתה. הערכות הן שגידול בבניה קלה הוא כמעט בלתי נמנע בשל העלויות הנמוכות שלה והתוצאות המוצלחות שהיא מביאה איתה. כמו כן במדינת ישראל יש מבנים רבים שנבנו לפני 1980 ועודם

מחירון בניה קלה
מחירון זה פתוח לקהל הרחב ומאגד בתוכו את כלל המחירים המשוקללים למוצרי הבניה הקלה של קבוצת קורן אלומיניום, ניתן גם לתכנן ולהעריך את מחיר הפרויקט שלכם, כולל מחיר לתריסי גלילה חשמליים מכל הסוגים, חלונות ודלתות אלומיניום המשולבים בתוספת המבנה שתבקשו לעשות, בסגירת המרפסת, או באפשרויות נוספות ששיטת הבניה הקלה שלנו מאפשרת. מחירון תוספת חדר מחיר חדר מבודד בבניה קלה מאלומיניום על שטח של כ 10 מ"ר הבנוי פנלים מבודדים וכולל סגירה היקפית של שלושה קירות וגג 14770 ש"ח לא כולל מע"מ מחירון סגירת מרפסת מחיר סגירת מרפסת בבניה קלה מאלומיניום על שטח של כ 10 מ"ר הבנוי מחלונות או דלתות הזזה מאלומיניום סגירה היקפית וגג אלומניום מבודד 19770 ש"ח לא כולל מע"מ מחירון חדר שמש מחיר חדר שמש מאלומיניום על שטח של כ 10 מ"ר דלתות הזזה מאלומיניום דגם 9000 של קליל וכולל סגירה היקפית של שלושה צדדים בחיבור לקיר קיים וגג פנל אלומיניום מבודד 24770 ש"ח לא כולל מע"מ

כל מה שרציתם לדעת על בניה קלה מעץ
לרוב רובנו הגדול, הבנייה הקונבנציונאלית באמצעות מלט ובטון נראית כדבר טריוויאלי, שגרתי והכי טוב בשביל מגורים, ואולם היום, עם קדמת הטכנולוגיה והשכלולים שקיימים- גברה המודעות למושג בניה קלה. עם ניסיון רב ומקצועיות ברמה הגבוהה ביותר, ע.ב מסחר בעץ מתמחים בכל סוגי הבנייה הקלה. אנו מתחייבים לבצע עבורכם את העבודה הטובה ביותר ומחיר בניה קלה אצלנו הוא מחיר הוגן. בניה קלה למגורים זו למעשה בניה המתבצעת באמצעות חומרים כמו עץ, פאנל, ולוחות גבס. אנו מתמחים בבנייה קלה מעץ, אשר נחשב לחומר הטוב ביותר לשימוש בבניה קלה. לעץ יתרונות רבים: העץ הנו חומר קל. עץ הנו חומר בעל יכולת בידוד מעולה וכתוצאה מכך מעניק חיסכון של פי 6 ממבנה בלוק קונבנציונאלי. בניה קלה באמצעות עץ הינה בניה גמישה ביותר וניתנת לשינוי תוך כדי העבודה, בעוד שחומרים קלים אחרים אינם ניתנים לשינוי ולגמישות כרצון הלקוח. זמנים - בניה קלה בעץ חוסכת זמן המתנה יקר עד לסיום בניית הפרויקט. בתוך פרק זמן קצר, ניתן לסיים פרויקטים גדולים. רמת גימור - כידוע, לעץ ישנו מראה אותנטי, עשיר וחמים אשר לא ניתן להישאר אדיש אליו. איכות הסביבה - תהליך של בניה קלה בעץ עוזר לשמור על הסביבה. בנייה קלה המתבצעת על ידי עץ ידידותית לסביבה. היתרים - בהתאם לחוק לבניה קלה שיצא בחודש 8.2014 - המגיש בקשה להיתר למבנה מבניה קלה עד 25 מ"ר, במידה והרשות לא נתנה לו תשובה תוך 45 ימים, אזי התשובה היא חיובית על פי חוק. מחיר בניה קלה זול משמעותית ממחירי בנייה קונבנציונאלית - ברוב המקרים סעיף זה הנו משמעותי ביותר בעבור רבים מאיתנו. עלויות בניה קלה באמצעות עץ הנן זולות משמעותית מעלויות בניה קונבנציונאלית בבטון. מעוניינים בתוספת בניה? אנו הבחירה הטובה ביותר בשבילכם כאשר מדובר על בנייה קלה! חברת ע.ב מסחר בעץ מציעה לכם ניסיון רב כאשר מדובר על תוספת בניה קלה באמצעות עץ. אנו בעלי למעלה מ-20 שנות ניסיון בתחום, להן אין תחליף. ביצענו עבודות רבות בסדרי גודל שונים בכל חלקי הארץ. בנושא הבניה הקלה למגורים- אנחנו עוסקים בתוספת בנייה לכל מטרה, החל מצימרים ועד לגלריות, משרדים, קליניקות תוספות חדר ועוד. אנו מחוייבים לקיצור זמני העבודה ככל הניתן. עיצוב אישי לפי דרישת הלקוח- בניגוד למקובל בחברות רבות בתחום אשר מוכרות מבנים מעץ במידה ובזוויות ישרות, אנו בחברת ע.ב. מסחר בעץ בונים ללקוח מוצר בהתאם לדרישתו האישית, תוך כדי שימוש בטכנולוגיית בנייה קלה מהמתקדמות בעולם. הלקוח יכול להזמין מאיתנו כל מידה וזווית למבנה או לתוספת הבניה שהוא רוצה ו/או צריך, לרבות צלעות מקוטמות של המבנה. עלויות בנייה קלה נוחות- אנו מציעים מחיר בניה קלה תחרותי ביחס לשוק בישראל, תוך כדי הקפדה על איכות החומרים. תוספת בנייה קלה על הגג או סגירת מרפסת בנייה קלה על הגג או סגירת מרפסת באמצעות עץ מספקת פתרון איכותי, עמיד, מהיר וזול מסוגי הבנייה הקלה השונים. בנייה קלה מאפשרת לכם להגדיל את שטח הבית בהתאמה אישית לצרכים שלכם. אצלנו תמצאו מגוון פתרונות ושיטות לבניה קלה על הגג או לסגירת מרפסת. כל מי שטייל בעולם, וודאי נתקל במבנים פרטיים יפיפיים שעלותם נמוכה בהרבה ממחירי המבנים בארץ. לאחר שנים רבות בהן בניה קלה הוכיחה את עצמה כמוצלחת מעבר לים, הולכים כיום ונבנים הרבה יותר מבנים מסוג זה בישראל. בניה קלה למגורים היא אחד מענפי הבניה הקלה, אשר עושה דרכו אלינו בצעדים קטנים אומנם אך מבוססים להפליא, כאשר הבשורה המתנוססת על דגלה היא לא אחרת מאשר - פתרונות בניה מהירה, זולה, ירוקה ומתקדמת! בדומה לכל דבר חדש, קיימת אפוא, רתיעה מסוימת מהתחום הלא מוכר, אך מומחים בתחום מבטיחים כי כאשר לומדים ומכירים את הנושא לעומק מבינים שאין ממה לחשוש, להפך – היתרונות של בניה קלה, לרבות בתים פרטיים, רבים מכדי שניתן יהיה להתעלם מהם. מהי בעצם בניה קלה למגורים? בניה קלה למגורים, היא קטגוריה בפני עצמה אשר מגלמת בתוכה עולם שלם של פתרונות יצירתיים וחדשניים בתחום בניה קלה. ההבטחה הגדולה בשיטת בניה זו, נעוצה בעובדה שבניה קלה למגורים מציעה פתרונות בניה זולה ומהירה תוך שהיא מתחייבת על שמירה על סטנדרטים גבוהים, בטיחותיים ואיכות ללא פשרות! שיטות בניה קלה מבוססות על פרופילים משופרים, שימוש מועט ביציקות והנחת קירות ייחודיים ומותאמים באופן שמספק עמידות ביחד עם איכויות של בידוד טרמי לחיסכון אנרגטי. נעשה שימוש בחומרים כמו : פלדה, בטון קל וקירות מחומרים ירוקים ומבודדים, כדוגמת בטון מוקצף (איטונג/MGO), סופר בורד/ צמנט בורד בשילוב בידוד צמר סלעים ופלטות גבס. בתים פרטיים בבניה קלה – פתרון משתלם לכל כיס כולנו מודעים למחירי הדיור המאמירים בישראל, בגינם אזרח ישראלי מן השורה מתקשה להתבסס בבית משלו. ובכן, לא עוד! חשוב שתדעו כי בניה קלה למגורים מהווה חלופה מצוינת וריאלית מבחינה כלכלית ועל כן היא בהחלט ראויה לתשומת הלב ולשיח הרב שנוצר סביבה. בעוד שבמגזר העסקי והתעשייתי ידועים ומקובלים שימושים בפתרונות בניה מתועשת למטרות של אחסנה, משרדים ומוסדות ציבור כגון: גני ילדים, בתי כנסת, ביתני שמירה, מבני שירותים ועוד. במגזר הפרטי, בניה קלה למגורים כתחליף להקמת בתים רגילים קיימת כבר מזמן. ועדיין, עם דרישות השוק והתפתחות טכנולוגית של מוצרי בניה איכותיים, חל גידול משמעותי במודעות למוצר ולבנייה בשיטה זו בכל רחבי הארץ. הדבר מוביל אותה לגרוף תשבחות וביקורות חיוביות ולהוביל את המומחים להעריך כי בעשור הקרוב, יוכפל משמעותית שיעור הביקוש לבניית בתים פרטיים בבניה קלה. בשורה התחתונה – כמה ואיך? רגע לפני שנגיע אל שאלת המחיר המעניינת, ראוי שנספק עוד כמה תובנות חשובות אודות בניה קלה למגורים. ובכן, בניה קלה היא, כאמור, דרך מהירה, מדויקת וזולה לבניית מבנה או בית מגורים עמיד, מתוכנן ומעוצב. ניתן בהחלט להזמין מבנה שיתוכנן במיוחד, על פי צרכי המזמין ועל פי מפרט ודרישות מאוד ממוקדות. חשוב לבחור בחברה מקצועית המתמחה בפתרונות בניה קלה, על מנת להבטיח שזו תספק להם את כל התכונות והיתרונות שיש לשיטה להציע. תכונות נוספות ויתרונות בניה קלה למגורים: בניה מהירה, ירוקה וזולה, כמעט ללא יצירת פסולת בניין. חוזק מבני ועמידות גם בפני רעידות אדמה. חתך קיר ייחודי ברמות בידוד טרמיות גבוהות. בניה מודרנית המבטיחה חיסכון אנרגטי. תכנון אדריכלי והנדסי להיתר בניה - חיסכון נוסף! בנית הבית עד מפתח ברמות גימור גבוהות. חשוב לדעת כי בניה קלה למגורים, גם כאשר מדובר בבית פרטי גדול למדי, היא מלאכה זולה ומהירה לאין שיעור ביחס לבנית מבנה דומה בשיטה הרגילה. כאשר אין צורך בעובדים רבים והכל מתוכנן ומבוצע בסיוע תוכנות מחשב מתקדמות, אין עיכובים בלתי צפויים וקיימת שליטה מוחלטת על כל שלבי הייצור. ומה לגבי המחיר? זוהי כמובן, שאלה של מפרט וגודל. בית פרטי חדש וסטנדרטי בשיטת הבניה הקלה ניתן להזמין גם בעלויות של בין 5000-4500 ש”ח למ”ר לעומת 6500 - 7000 ש”ח לבניה רגילה - חיסכון של 20-25 אחוז!!! לסיכומו של דבר, בניה קלה ובפרט בתים פרטיים בשיטת הבניה הקלה הם חלופה מוצלחת מכל הבחינות - איכות, עמידות, נראות, שמירה על הסביבה וכמובן מחיר מנצח! חברת היחידה לבנייה קלה מספקת שירותים ופתרונות ברמה הגבוהה ביותר למגזר הפרטי והעסקי ונחשבת מעצמה בתחום בקנה מידה ישראלי. החברה שומרת על סטנדרטים גבוהים ללא פשרות של אמינות ואיכות, יחס עלות\תועלת גבוהה ביותר, זמינות מירבית ויחס אישי ללקוח, ושילוב מיטב הטכנולוגיות והחידושים בענף הבנייה.

X


X

יהושע רייכר , השבחת נכסים יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , כדאיות בהשבחת נכס יהושע רייכר , השבחת נכסים נדל ן יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת נכסים נדל ן יהושע רייכר , מה זה השבחת נכס יהושע רייכר , עליית ערך של דירה יהושע רייכר , איך להשביח דירה יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , כדאיות בהשבחת נכס יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , רשם החברות יהושע רייכר , קבלן מרפסות אשדוד יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , הום סטייג'ינג יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , הום סטיילינג לפני מכירה יהושע רייכר , שיפוץ דירה לפני מכירה יהושע רייכר , הום סטייג'ינג יהושע רייכר , קורס הום סטייג'ינג יהושע רייכר , הום סטייג'ינג טיפים יהושע רייכר , השבחת דירה לפני מכירה יהושע רייכר , אנה גוטמן יהושע רייכר , כדאיות בהשבחת נכס יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , הום סטייג'ינג יהושע רייכר , מס שבח יהושע רייכר , השבחת נכסים נדל ן יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , אלחנן מגידוביץ יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , יהושע רייכר , שדרוג נכסים יהושע רייכר , יזמות בנדל"ן יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , קורס יזמות נדלן יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , יזם נדל ן מתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , יזם נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , רשימת יזמי נדל"ן יהושע רייכר , יזם מתחיל יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , איך להתחיל בעולם הנדלן יהושע רייכר , יזמות נדל ן דרושים יהושע רייכר , איך מתחילים להיות קבלן יהושע רייכר , קורס יזמות נדלן יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס נדלן מחיר יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , קורס נדל ן באינטרנט יהושע רייכר , לימודי נדל ן באינטרנט בחינם יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן ירושלים יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס יזמות והשקעות בנדל"ן יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן מחיר יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן – האוניברסיטה הפתוחה יהושע רייכר , קורס נדלן מחיר יהושע רייכר , לימודי נדל ן באינטרנט בחינם יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן בחו"ל יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , קורס יזמות נדלן יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס נדלן יהושע רייכר , קורס נדלן מחיר יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן מחיר יהושע רייכר , פסגות נדל ן חזי חיים יהושע רייכר , לימודי תיווך נדל"ן יהושע רייכר , קורס נדל ן באינטרנט יהושע רייכר , יזם נדל ן מתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , יזם נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , יזם מתחיל יהושע רייכר , רשימת יזמי נדל"ן יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , יזמות נדל ן דרושים יהושע רייכר , איך מתחילים להיות קבלן יהושע רייכר , יזמי נדל ן בישראל יהושע רייכר , יזמות נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , מה זה יזם נדל ן יהושע רייכר , ראשי תיבות נדל"ן יהושע רייכר , נדל ן לימודים יהושע רייכר , מה זה נדל ן יהושע רייכר , נדל ויקיפדיה יהושע רייכר , רשימת יזמי נדל"ן יהושע רייכר , נדל ן קיצור של יהושע רייכר , נכסי דלא ניידי יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , חברות בניה ויזמות יהושע רייכר , רפאל א.ג יזמות בע"מ יהושע רייכר , רפאל נדל ן טלפון יהושע רייכר , ד.רפאל יזמות בע"מ יהושע רייכר , חי רפאל יזמות ובניה יהושע רייכר , ד. רפאל יזמות בינלאומית 2009 בע"מ יהושע רייכר , קבוצת רפאל נתניה על הים יהושע רייכר , חברות נדל"ן בישראל יהושע רייכר , יהושע רייכר , מימון פרויקטים בנדל"ן יהושע רייכר , מימון פרויקטים בנדל"ן יהושע רייכר , מימון נדל"ן יהושע רייכר , חברת יסודות יהושע רייכר , הראל יהושע רייכר , מימון נדל"ן יהושע רייכר , מימון חוץ בנקאי לנדל"ן יהושע רייכר , הראל מימון נדל"ן יהושע רייכר , הראל נדל"ן והשקעות יהושע רייכר , גמלא מילניום השקעות בע"מ יהושע רייכר , גמלא הראל כתובת יהושע רייכר , טל תפוחי גמלא יהושע רייכר , קרן אקספו מימון חוץ בנקאי יהושע רייכר , מימון ליזמי נדל ן יהושע רייכר , חברת יסודות יהושע רייכר , יסודות נדלן רחובות יהושע רייכר , חברת יסודות נדל"ן יהושע רייכר , חברת יסודות פארק המדע יהושע רייכר , חברת יסודות תמ"א 38 יהושע רייכר , עופר זרף יהושע רייכר , יסודות עופר זרף יהושע רייכר , יסודות איתנים בע"מ יהושע רייכר , יסודות איתנים טלפון יהושע רייכר , הראל יהושע רייכר , הראל טפסים יהושע רייכר , הראל ביטוח בריאות יהושע רייכר , הראל ביטוח חיים יהושע רייכר , הראל טלפון יהושע רייכר , הראל אזור אישי יהושע רייכר , הראל פנסיה טלפון יהושע רייכר , הראל מעסיקים יהושע רייכר , הראל ביטוח רכב יהושע רייכר , יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , קרקע לבניה בחינם יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית במרכז יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים מופשרים למכירה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בשפלה יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית יהושע רייכר , מגרשים למכירה בצפון יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים יהושע רייכר , קרקע לבנייה בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה בדרום יהושע רייכר , בניה קלה יהושע רייכר , בניה ירוקה יהושע רייכר , יהושע רייכר בניה קלה , יהושע רייכר בניה ירוקה , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים לבניה בשרון יהושע רייכר , קרקע לבניה בחינם יהושע רייכר , קרקע בחינם 2017 יהושע רייכר , קרקעות בחינם בדרום יהושע רייכר , קרקע לבנייה בצפון יהושע רייכר , שטח חינם מהמדינה יהושע רייכר , קרקע חקלאית חינם יהושע רייכר , קרקע לבנייה מיידית יהושע רייכר , קרקע לבנייה עצמית יהושע רייכר , קרקע חינם לזוגות צעירים יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית במרכז יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים למכירה בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה רוויה למכירה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים יהושע רייכר , מגרשים למכירה בדרום יהושע רייכר , קרקע לבנייה בחינם יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מכרזים מגרשים בראשון לציון יהושע רייכר , הפשרת קרקעות בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית במרכז יהושע רייכר , וילות למכירה בנחלת יהודה יהושע רייכר , בית פרטי למכירה בשיכון המזרח יהושע רייכר , מגרשים למכירה בבאר יעקב יהושע רייכר , מגרשים רכב בראשון לציון יהושע רייכר , שכונת נווה דקלים ראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים מופשרים למכירה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים יהושע רייכר , מגרשים למכירה בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה רוויה למכירה יהושע רייכר , קרקע מופשרת לבניה יהושע רייכר , קרקע לבנייה בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , וילות למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בדרום יהושע רייכר , קרקע בדרום הארץ יהושע רייכר , בתים למכירה במושבים ליד אשקלון יהושע רייכר , מגרשים במושבים בשפלה יד שניה יהושע רייכר , נווה תמרים מחיר יהושע רייכר , קרקע חינם בנגב יהושע רייכר , נווה תמרים בנגב יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה בצפון בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה בקיבוצים בצפון יהושע רייכר , שטחים למכירה ברמת הגולן יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בצפון יהושע רייכר , מגרשים בגליל יהושע רייכר , מגרשים למכירה בגליל המערבי יהושע רייכר , מחיר קרקע חקלאית בצפון יהושע רייכר , שטחים חקלאיים למכירה יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בשפלה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים במרכז יהושע רייכר , וילות למכירה במושבים בשפלה יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים באזור ירושלים יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בשרון יהושע רייכר , קרקע לבניה בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בצפון יהושע רייכר , יהושע רייכר , תמ"א 38.2 יהושע רייכר , תמ"א 38 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 2 יהושע רייכר , תמ"א 38 מדלן יהושע רייכר , תמ א 38 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 חיפה יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 4 יהושע רייכר , תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 1 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 2 יהושע רייכר , חוק תמ"א 38/2 יהושע רייכר , אחוז הסכמה לתמ"א 38/2 יהושע רייכר , תנאים לתמ"א 38/2 יהושע רייכר , תמ א 38 2 הסכמת דיירים יהושע רייכר , מה ההבדל בין תמ"א 38/2 פינוי בינוי יהושע רייכר , תמ א 38 1 יהושע רייכר , תמ א 38 3 יהושע רייכר , תמ"א 38/2 רוב דרוש יהושע רייכר , תמ"א 38 מדלן יהושע רייכר , תמ א 38 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 תיקון 2 יהושע רייכר , תמ א 38 פינוי בינוי יהושע רייכר , תמ א 38 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 מה זה יהושע רייכר , תמ"א 38 נוסח משולב יהושע רייכר , תמ"א ראשי תיבות יהושע רייכר , תמ א 38 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 חולון למכירה יהושע רייכר , תמ א 38 פרויקטים יהושע רייכר , תמ א 38 2 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 חולון גבעת התחמושת יהושע רייכר , תמ א 38 פנחס לבון חולון יהושע רייכר , תמ א 38 חולון אילת 56 יהושע רייכר , פינוי בינוי קוגל חולון יהושע רייכר , פינוי בינוי חולון יהושע רייכר , תמ א 38 תל אביב יהושע רייכר , פינוי בינוי בתל אביב יהושע רייכר , דירות למכירה תמ"א 38 תל אביב יהושע רייכר , תמ"א 38 רמת אביב יהושע רייכר , תמ א 38 3 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 רובע 3 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 עיריית תל אביב יהושע רייכר , מסמך מנחה לבחינת בקשות להיתרי בניה המוגשות מכח תמ"א 38 יהושע רייכר , פינוי בינוי בדרום תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 חיפה יהושע רייכר , מסמך מדיניות תמ"א 38 חיפה יהושע רייכר , יזמי תמ"א 38 בחיפה יהושע רייכר , דירות תמ"א 38 למכירה בחיפה יהושע רייכר , קבלני תמ"א 38 חיפה יהושע רייכר , תמ"א 38 חיפה מדלן יהושע רייכר , תמ א 38 2 חיפה יהושע רייכר , דורפברגר תמ"א 38 יהושע רייכר , תוכנית תמ א 38 חיפה יהושע רייכר , "א 38 תיקון 4 יהושע רייכר , שינוי 4 לתמ"א 38 יהושע רייכר , התיקון הרביעי לתמ"א 38 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 4 pdf יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 3 נוסח מלא יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 5 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 2016 יהושע רייכר , זכויות דיירים תמ א 38 יהושע רייכר , תמ"א 38 היטל השבחה יהושע רייכר , תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תמ"א 38 עיריית ירושלים יהושע רייכר , קבלנים תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תכנית 10038 ירושלים יהושע רייכר , חברות תמ א 38 בירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 2 ירושלים יהושע רייכר , פינוי בינוי בירושלים יהושע רייכר , אדריכל תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , פינוי בינוי בר יוחאי ירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 1 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 1 יהושע רייכר , תמ א 38 1 2 3 יהושע רייכר , מה זה תמ"א 1 יהושע רייכר , פינוי בינוי תמ"א 38/2 יהושע רייכר , תמ א 38 3 יהושע רייכר , תמ"א 38 א יהושע רייכר , תמ"א 38 זכויות הדיירים יהושע רייכר , מה זה תמ א 38 1 יהושע רייכר , יהושע רייכר , שדרוג בניינים יהושע רייכר , יהושע רייכר , יהושע רייכר השבחת נכסים , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר כדאיות בהשבחת נכס , יהושע רייכר השבחת נכסים נדל ן , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת נכסים נדל ן , יהושע רייכר מה זה השבחת נכס , יהושע רייכר עליית ערך של דירה , יהושע רייכר איך להשביח דירה , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר כדאיות בהשבחת נכס , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר רשם החברות , יהושע רייכר קבלן מרפסות אשדוד , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר הום סטייג'ינג , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר הום סטיילינג לפני מכירה , יהושע רייכר שיפוץ דירה לפני מכירה , יהושע רייכר הום סטייג'ינג , יהושע רייכר קורס הום סטייג'ינג , יהושע רייכר הום סטייג'ינג טיפים , יהושע רייכר השבחת דירה לפני מכירה , יהושע רייכר אנה גוטמן , יהושע רייכר כדאיות בהשבחת נכס , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר הום סטייג'ינג , יהושע רייכר מס שבח , יהושע רייכר השבחת נכסים נדל ן , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר אלחנן מגידוביץ , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר , יהושע רייכר שדרוג נכסים , יהושע רייכר יזמות בנדל"ן , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר קורס יזמות נדלן , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר יזם נדל ן מתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר יזם נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר רשימת יזמי נדל"ן , יהושע רייכר יזם מתחיל , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר איך להתחיל בעולם הנדלן , יהושע רייכר יזמות נדל ן דרושים , יהושע רייכר איך מתחילים להיות קבלן , יהושע רייכר קורס יזמות נדלן , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס נדלן מחיר , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר קורס נדל ן באינטרנט , יהושע רייכר לימודי נדל ן באינטרנט בחינם , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן ירושלים , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס יזמות והשקעות בנדל"ן , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן מחיר , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן – האוניברסיטה הפתוחה , יהושע רייכר קורס נדלן מחיר , יהושע רייכר לימודי נדל ן באינטרנט בחינם , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן בחו"ל , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר קורס יזמות נדלן , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס נדלן , יהושע רייכר קורס נדלן מחיר , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן מחיר , יהושע רייכר פסגות נדל ן חזי חיים , יהושע רייכר לימודי תיווך נדל"ן , יהושע רייכר קורס נדל ן באינטרנט , יהושע רייכר יזם נדל ן מתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר יזם נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר יזם מתחיל , יהושע רייכר רשימת יזמי נדל"ן , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר יזמות נדל ן דרושים , יהושע רייכר איך מתחילים להיות קבלן , יהושע רייכר יזמי נדל ן בישראל , יהושע רייכר יזמות נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר מה זה יזם נדל ן , יהושע רייכר ראשי תיבות נדל"ן , יהושע רייכר נדל ן לימודים , יהושע רייכר מה זה נדל ן , יהושע רייכר נדל ויקיפדיה , יהושע רייכר רשימת יזמי נדל"ן , יהושע רייכר נדל ן קיצור של , יהושע רייכר נכסי דלא ניידי , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר חברות בניה ויזמות , יהושע רייכר רפאל א.ג יזמות בע"מ , יהושע רייכר רפאל נדל ן טלפון , יהושע רייכר ד.רפאל יזמות בע"מ , יהושע רייכר חי רפאל יזמות ובניה , יהושע רייכר ד. רפאל יזמות בינלאומית 2009 בע"מ , יהושע רייכר קבוצת רפאל נתניה על הים , יהושע רייכר חברות נדל"ן בישראל , יהושע רייכר , יהושע רייכר מימון פרויקטים בנדל"ן , יהושע רייכר מימון פרויקטים בנדל"ן , יהושע רייכר מימון נדל"ן , יהושע רייכר חברת יסודות , יהושע רייכר הראל , יהושע רייכר מימון נדל"ן , יהושע רייכר מימון חוץ בנקאי לנדל"ן , יהושע רייכר הראל מימון נדל"ן , יהושע רייכר הראל נדל"ן והשקעות , יהושע רייכר גמלא מילניום השקעות בע"מ , יהושע רייכר גמלא הראל כתובת , יהושע רייכר טל תפוחי גמלא , יהושע רייכר קרן אקספו מימון חוץ בנקאי , יהושע רייכר מימון ליזמי נדל ן , יהושע רייכר חברת יסודות , יהושע רייכר יסודות נדלן רחובות , יהושע רייכר חברת יסודות נדל"ן , יהושע רייכר חברת יסודות פארק המדע , יהושע רייכר חברת יסודות תמ"א 38 , יהושע רייכר עופר זרף , יהושע רייכר יסודות עופר זרף , יהושע רייכר יסודות איתנים בע"מ , יהושע רייכר יסודות איתנים טלפון , יהושע רייכר הראל , יהושע רייכר הראל טפסים , יהושע רייכר הראל ביטוח בריאות , יהושע רייכר הראל ביטוח חיים , יהושע רייכר הראל טלפון , יהושע רייכר הראל אזור אישי , יהושע רייכר הראל פנסיה טלפון , יהושע רייכר הראל מעסיקים , יהושע רייכר הראל ביטוח רכב , יהושע רייכר , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר קרקע לבניה בחינם , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית במרכז , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים מופשרים למכירה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בשפלה , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית , יהושע רייכר מגרשים למכירה בצפון , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים , יהושע רייכר קרקע לבנייה בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה בדרום , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים לבניה בשרון , יהושע רייכר קרקע לבניה בחינם , יהושע רייכר קרקע בחינם 2017 , יהושע רייכר קרקעות בחינם בדרום , יהושע רייכר קרקע לבנייה בצפון , יהושע רייכר שטח חינם מהמדינה , יהושע רייכר קרקע חקלאית חינם , יהושע רייכר קרקע לבנייה מיידית , יהושע רייכר קרקע לבנייה עצמית , יהושע רייכר קרקע חינם לזוגות צעירים , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית במרכז , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים למכירה בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה רוויה למכירה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים , יהושע רייכר מגרשים למכירה בדרום , יהושע רייכר קרקע לבנייה בחינם , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מכרזים מגרשים בראשון לציון , יהושע רייכר הפשרת קרקעות בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית במרכז , יהושע רייכר וילות למכירה בנחלת יהודה , יהושע רייכר בית פרטי למכירה בשיכון המזרח , יהושע רייכר מגרשים למכירה בבאר יעקב , יהושע רייכר מגרשים רכב בראשון לציון , יהושע רייכר שכונת נווה דקלים ראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים מופשרים למכירה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים , יהושע רייכר מגרשים למכירה בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה רוויה למכירה , יהושע רייכר קרקע מופשרת לבניה , יהושע רייכר קרקע לבנייה בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר וילות למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בדרום , יהושע רייכר קרקע בדרום הארץ , יהושע רייכר בתים למכירה במושבים ליד אשקלון , יהושע רייכר מגרשים במושבים בשפלה יד שניה , יהושע רייכר נווה תמרים מחיר , יהושע רייכר קרקע חינם בנגב , יהושע רייכר נווה תמרים בנגב , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה בצפון בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה בקיבוצים בצפון , יהושע רייכר שטחים למכירה ברמת הגולן , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בצפון , יהושע רייכר מגרשים בגליל , יהושע רייכר מגרשים למכירה בגליל המערבי , יהושע רייכר מחיר קרקע חקלאית בצפון , יהושע רייכר שטחים חקלאיים למכירה , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בשפלה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים במרכז , יהושע רייכר וילות למכירה במושבים בשפלה , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים באזור ירושלים , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בשרון , יהושע רייכר קרקע לבניה בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בצפון , יהושע רייכר , יהושע רייכר תמ"א 38.2 , יהושע רייכר תמ"א 38 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 2 , יהושע רייכר תמ"א 38 מדלן , יהושע רייכר תמ א 38 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 חיפה , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 4 , יהושע רייכר תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 1 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 2 , יהושע רייכר חוק תמ"א 38/2 , יהושע רייכר אחוז הסכמה לתמ"א 38/2 , יהושע רייכר תנאים לתמ"א 38/2 , יהושע רייכר תמ א 38 2 הסכמת דיירים , יהושע רייכר מה ההבדל בין תמ"א 38/2 פינוי בינוי , יהושע רייכר תמ א 38 1 , יהושע רייכר תמ א 38 3 , יהושע רייכר תמ"א 38/2 רוב דרוש , יהושע רייכר תמ"א 38 מדלן , יהושע רייכר תמ א 38 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 תיקון 2 , יהושע רייכר תמ א 38 פינוי בינוי , יהושע רייכר תמ א 38 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 מה זה , יהושע רייכר תמ"א 38 נוסח משולב , יהושע רייכר תמ"א ראשי תיבות , יהושע רייכר תמ א 38 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 חולון למכירה , יהושע רייכר תמ א 38 פרויקטים , יהושע רייכר תמ א 38 2 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 חולון גבעת התחמושת , יהושע רייכר תמ א 38 פנחס לבון חולון , יהושע רייכר תמ א 38 חולון אילת 56 , יהושע רייכר פינוי בינוי קוגל חולון , יהושע רייכר פינוי בינוי חולון , יהושע רייכר תמ א 38 תל אביב , יהושע רייכר פינוי בינוי בתל אביב , יהושע רייכר דירות למכירה תמ"א 38 תל אביב , יהושע רייכר תמ"א 38 רמת אביב , יהושע רייכר תמ א 38 3 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 רובע 3 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 עיריית תל אביב , יהושע רייכר מסמך מנחה לבחינת בקשות להיתרי בניה המוגשות מכח תמ"א 38 , יהושע רייכר פינוי בינוי בדרום תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 חיפה , יהושע רייכר מסמך מדיניות תמ"א 38 חיפה , יהושע רייכר יזמי תמ"א 38 בחיפה , יהושע רייכר דירות תמ"א 38 למכירה בחיפה , יהושע רייכר קבלני תמ"א 38 חיפה , יהושע רייכר תמ"א 38 חיפה מדלן , יהושע רייכר תמ א 38 2 חיפה , יהושע רייכר דורפברגר תמ"א 38 , יהושע רייכר תוכנית תמ א 38 חיפה , יהושע רייכר "א 38 תיקון 4 , יהושע רייכר שינוי 4 לתמ"א 38 , יהושע רייכר התיקון הרביעי לתמ"א 38 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 4 pdf , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 3 נוסח מלא , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 5 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 2016 , יהושע רייכר זכויות דיירים תמ א 38 , יהושע רייכר תמ"א 38 היטל השבחה , יהושע רייכר תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תמ"א 38 עיריית ירושלים , יהושע רייכר קבלנים תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תכנית 10038 ירושלים , יהושע רייכר חברות תמ א 38 בירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 2 ירושלים , יהושע רייכר פינוי בינוי בירושלים , יהושע רייכר אדריכל תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר פינוי בינוי בר יוחאי ירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 1 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 1 , יהושע רייכר תמ א 38 1 2 3 , יהושע רייכר מה זה תמ"א 1 , יהושע רייכר פינוי בינוי תמ"א 38/2 , יהושע רייכר תמ א 38 3 , יהושע רייכר תמ"א 38 א , יהושע רייכר תמ"א 38 זכויות הדיירים , יהושע רייכר מה זה תמ א 38 1 , יהושע רייכר , יהושע רייכר שדרוג בניינים , יהושע רייכר , יהושע רייכר נדל"ן קבוצות רכישה , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קנייה קבוצתית מוצרי חשמל , יהושע רייכר אתרי קנייה קבוצתית , יהושע רייכר קונים ביחד , יהושע רייכר רכישה קבוצתית , יהושע רייכר קניות קבוצתיות באינטרנט , יהושע רייכר קנייה חברתית , יהושע רייכר מוצרי חשמל לדירה חדשה , יהושע רייכר מכירה קבוצתית , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה פתח תקווה , יהושע רייכר רכישה קבוצתית דירה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר תיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין , יהושע רייכר מס רכישה דירה שניה קבוצת רכישה , יהושע רייכר מכירת דירה שנרכשה בקבוצת רכישה , יהושע רייכר מכירת זכות בקבוצת רכישה , יהושע רייכר חישוב מס שבח קבוצת רכישה , יהושע רייכר מע"מ קבוצת רכישה , יהושע רייכר רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה , יהושע רייכר תיקון 40 לחוק מע מ , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר פרויקטים בשכונת נופים במודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה מורשת מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין בוכמן , יהושע רייכר קבוצות רוכשים במודיעין , יהושע רייכר לוטוס מודיעין , יהושע רייכר פרי נופים מודיעין , יהושע רייכר גרופהום , יהושע רייכר דירות למכירה בשכונת נופים במודיעין , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדל"ן מגרשים , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה פתח תקווה , יהושע רייכר רכישה קבוצתית דירה , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה פתח תקווה , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר רכישה קבוצתית דירה , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה נדל"ן , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , נדל"ן קבוצות רכישה יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קנייה קבוצתית מוצרי חשמל יהושע רייכר , אתרי קנייה קבוצתית יהושע רייכר , קונים ביחד יהושע רייכר , רכישה קבוצתית יהושע רייכר , קניות קבוצתיות באינטרנט יהושע רייכר , קנייה חברתית יהושע רייכר , מוצרי חשמל לדירה חדשה יהושע רייכר , מכירה קבוצתית יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה פתח תקווה יהושע רייכר , רכישה קבוצתית דירה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , תיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין יהושע רייכר , מס רכישה דירה שניה קבוצת רכישה יהושע רייכר , מכירת דירה שנרכשה בקבוצת רכישה יהושע רייכר , מכירת זכות בקבוצת רכישה יהושע רייכר , חישוב מס שבח קבוצת רכישה יהושע רייכר , מע"מ קבוצת רכישה יהושע רייכר , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה יהושע רייכר , תיקון 40 לחוק מע מ יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , פרויקטים בשכונת נופים במודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה מורשת מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין בוכמן יהושע רייכר , קבוצות רוכשים במודיעין יהושע רייכר , לוטוס מודיעין יהושע רייכר , פרי נופים מודיעין יהושע רייכר , גרופהום יהושע רייכר , דירות למכירה בשכונת נופים במודיעין יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדל"ן מגרשים יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה פתח תקווה יהושע רייכר , רכישה קבוצתית דירה יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה פתח תקווה יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , רכישה קבוצתית דירה יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה נדל"ן יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , נדל"ן קבוצות רכישה רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קנייה קבוצתית מוצרי חשמל רייכר יהושע , אתרי קנייה קבוצתית רייכר יהושע , קונים ביחד רייכר יהושע , רכישה קבוצתית רייכר יהושע , קניות קבוצתיות באינטרנט רייכר יהושע , קנייה חברתית רייכר יהושע , מוצרי חשמל לדירה חדשה רייכר יהושע , מכירה קבוצתית רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה פתח תקווה רייכר יהושע , רכישה קבוצתית דירה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , תיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין רייכר יהושע , מס רכישה דירה שניה קבוצת רכישה רייכר יהושע , מכירת דירה שנרכשה בקבוצת רכישה רייכר יהושע , מכירת זכות בקבוצת רכישה רייכר יהושע , חישוב מס שבח קבוצת רכישה רייכר יהושע , מע"מ קבוצת רכישה רייכר יהושע , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה רייכר יהושע , תיקון 40 לחוק מע מ רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , פרויקטים בשכונת נופים במודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה מורשת מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין בוכמן רייכר יהושע , קבוצות רוכשים במודיעין רייכר יהושע , לוטוס מודיעין רייכר יהושע , פרי נופים מודיעין רייכר יהושע , גרופהום רייכר יהושע , דירות למכירה בשכונת נופים במודיעין רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדל"ן מגרשים רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה פתח תקווה רייכר יהושע , רכישה קבוצתית דירה רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה פתח תקווה רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , רכישה קבוצתית דירה רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה נדל"ן רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , הוספת מרפסות יהושע רייכר , הוספת מרפסת יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , מרפסת פלדה מחיר יהושע רייכר , מרפסת תלויה אישורים יהושע רייכר , מרפסת תלויה תמונות , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת ללא היתר יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , תוספת מרפסת בבניין קיים יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , בניית מרפסת ללא היתר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש כמה עולה יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , תוספת מרפסת בבניין קיים יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש מחיר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , תוספת מרפסת בבניין קיים יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , בניית מרפסת ללא היתר יהושע רייכר , מרפסת תלויה אישורים , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש מחיר יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , מרפסת פלדה מחיר יהושע רייכר , הוספת מרפסת פלדה יהושע רייכר , מרפסת תלויה מברזל יהושע רייכר , מרפסות תלויות מחיר יהושע רייכר , מרפסת תלויה מעץ יהושע רייכר , מרפסת תלויה תמונות יהושע רייכר , מרפסת תלויה אישורים יהושע רייכר , מרפסות תלויות מפלדה יהושע רייכר

scroll to top