הוספת מרפסות תלויות לבניינים קיימים, יהושע רייכר

לפתוח את הבוקר עם כוס קפה וליהנות מהזריחה
לפתוח את הבוקר עם כוס קפה וליהנות מהזריחה, לייבש כביסה או לטפח גינה קטנה ומקסימה בקומה שלישית. מי לא חולם עם מרפסת שמש הפתוחה לשמיים ולנוף?

הוספת מרפסת שמש
מסתבר שלמרפסות שמש יש ביקוש רב ואנשים מוכנים לשלם יותר עבור דירות המאובזרות במרפסות. כמה יותר? יש על זה וויכוח מסוים. דירה עם מרפסת שמש יכולה להיות שווה בין 5 – 15 אחוזים יותר ממקבילתה הסטנדרטית. אז אם אין לכם מרפסת שמש, יכול להיות שהגיע הזמן להגשים חלום שכן מדובר בשדרוג שיעלה לכם את ערך הבית וייתן לכם איכות חיים.

כיצד יוזמים מרפסות בבניין?


וועד בית נמרץ יפנה לדיירים בנושא ויבחן את הנושא מולם. כל שצריך בכדי להתחיל בפרויקט השיפוצים זה הסכמה של רוב הדיירים. תשמחו לגלות שלרבים יש עניין להוסיף מרפסת ולו בגלל עליית הערך הגלומה בכך. נכון הדבר במיוחד בשכונות עמידות, אך עם מחירי הנדל"ן הנוכחיים, כל דירה זה אוצר.

דירה השווה 2 מיליון ש"ח יכולה להשתדרג ולהוסיף לערכה כ 100 ועד 300 אלף ₪, זאת בהשקעה פחותה משמעותית העומדת על כ 6,000 ₪ למ"ר מרפסת. יוצא שמרפסת בגודל העומד על 10 מ"ר יכולה לעלות עד 60,000 ₪. בנוסף לכך חשוב להבין שהרבה יותר לקל למכור דירה עם מרפסת שמש מאשר בלעדיה.

לכן, כשאתם מביאים את הנתונים הכלכליים לידיעת הדיירים, סביר להניח שתמצאו אוזן קשבת והרבה. עם זאת, יש בהחלט אפשרות שיקומו דיירים סרבניים, אך אם יש לכם חתימה של 75 אחוזים מדיירי הבניין אזי אתם מסודרים. למעשה הדיירים הסרבניים יעבירו לידכם את זכויותיהם ויאפשרו לכם להגדיל את המרפסות שעליהם החלטתם. את עבודת המו"מ אתם לא חייבים לבצע בעצמכם שכן רבים מהיזמים לוקחים זאת לטיפולם.

שיטות בנייה של מרפסות תלויות


בכדי לבנות מרפסת חדשה אין צורך לפרק את הבניין שכן ניתן להצמיד אליו מרפסת תלויה בהליך פשוט יחסית. נכון הדבר לגבי רוב הבניינים הקיימים למעט רבי קומות. קיימות שתי שיטות לבניית מרפסות תלויות ולהן יתרונות וחסרונות ברורים:

בנייה יבשה מקורות פלדה – כאמור, התקנת מרפסות תלויות זה לא "ביג דיל". במיוחד כשמדובר בבניי ת קונסטרוקציית פלדה המאפשרת התקנה ביום אחד. על פי השיטה היבשה מצמידים קורות מתכת ליסודות המבנה ומרימים מרפסות לגובה במהירות ויעילות תוך פגיעה מינימלית באורחות החיים במקום. מכיוון שהבנייה נמנעת מיציקות, אין לכלוך המאפיין אתר בנייה אך מדובר בשיטה המעט יקרה ביחס למקבילתה הרטובה.

בנייה רטובה מבטון – השיטה הפופולארית. בשיטה זאת חופרים ויוצקים יסודות וכן עמודים לגובה. מדובר בשיטה זולה יחסית אך אורכת כשבוע ובהחלט יכולה להקים לא מעט רעש ולכלוך. בשונה ממרפסות פלדה הקלות יחסית, מדובר במבנה כבד למדי שיכול להגיע למספר טונות עבור כל מרפסת ולכך יש השלכות על המבנה עצמו.

גימורים למרפסת


אלמנטים נוספים במרפסת הם: רצפה ומעקה. הרצוף יכול להיות מגוון למדי כמו אריחי קרמיקה וכן גרניט פורצלן. אם אתם מחפשים משהו קצת יותר ידידותי יש באפשרותכם לעשות חיפוי דק. לגבי המעקות, יש באפשרותכם ללכת על בלוק, מעקות מתכת וכן מעקות שקופות הפופולריות בימים אלה.

בנוסף לכך קחו בחשבון תשתיות חשובות הכוללות ברז מים ותשתית גז למנגל.

מה בעניין רישוי?


הקמת מרפסת דורשת רישוי מוניציפלי כמו כל בנייה אחרת ולוקח כמספר חודשים עד להסדרה. בכדי לקבל היתר יש לפנות לוועדה המקומית לתכנון ובניה בבקשה להכנסת שינויים במבנה. במחלק מהמקרים היזם לוקח על עצמו לטפל בהליך התכנוני ולדאוג לקבלת ההיתרים. עם זאת עדיף לפצל את הרכיב התכנוני והבנייה או לחלופין לשכור את שירותיו של מפקח בנייה. על פי חוק מותר לכם להרחיב כ 10 אחוז משטח הדירה ועד 14 מ"ר וזאת ללא תשלום ארנונה נוסף.

יש לא מעט אתגר בשדרוג הבניין, שכנוע דיירים חשדנים, התנהלות מול הקבלן והראשויות ועוד. עם זאת, לאחר שתכנסו למרפסת החדשה שלכם ותיהנו מהנוף שעד לא מזמן היה חסום בקיר או חלון סביר להניח שהכול ישכח. זה הזמן להתפנק במספר עציצים וכן ריהוט מרפסת הכולל שולחן וכיסאות נוחות. בנוסף כדאי לרכוש מנגל חדש ולהזמין קרובים למסיבה קטנה על המרפסת.

עוד על הוספת מרפסות


X

הוספת מרפסות, הוספת מרפסת , הוספת מרפסות שמש , עלות הוספת מרפסת בבית משותף , בניית מרפסת שמש בבית משותף , חוק הרחבת מרפסות , הרחבת מרפסת מחיר , הרחבת מרפסת שמש חוק , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , הרחבת מרפסת שמש קיימת , מרפסת תלויה מפלדה , עלות הוספת מרפסת בבית משותף , בניית מרפסת שמש בבית משותף , הוספת מרפסת שמש חוק , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , הרחבת מרפסת שמש קיימת , מרפסת תלויה מפלדה , מרפסת פלדה מחיר , מרפסת תלויה אישורים , מרפסת תלויה תמונות , בניית מרפסת שמש בבית משותף , עלות הוספת מרפסת בבית משותף , הוספת מרפסת שמש חוק , הרחבת מרפסת שמש חוק , חוק הרחבת מרפסות , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , בניית מרפסת ללא היתר , מרפסת תלויה מפלדה , הרחבת מרפסת מחיר , חוק הרחבת מרפסות , הרחבת מרפסת מחיר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר , תוספת מרפסת בבניין קיים , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , בניית מרפסת שמש בבית משותף , עלות הוספת מרפסת בבית משותף , מרפסת תלויה מפלדה , בניית מרפסת ללא היתר , הרחבת מרפסת מחיר , הרחבת מרפסת שמש קיימת , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר , חוק הרחבת מרפסות , הוספת מרפסת שמש כמה עולה , הוספת מרפסת שמש חוק , מרפסת תלויה מפלדה , בניית מרפסת שמש בבית משותף , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , הרחבת מרפסת שמש חוק , הרחבת מרפסת מחיר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר , חוק הרחבת מרפסות , תוספת מרפסת בבניין קיים , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , בניית מרפסת שמש בבית משותף , מרפסת תלויה מפלדה , הוספת מרפסת שמש מחיר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , עלות הוספת מרפסת בבית משותף , בניית מרפסת שמש בבית משותף , תוספת מרפסת בבניין קיים , חוק הרחבת מרפסות , הרחבת מרפסת שמש חוק , מרפסת תלויה מפלדה , בניית מרפסת ללא היתר , מרפסת תלויה אישורים , הרחבת מרפסת שמש קיימת , הרחבת מרפסת מחיר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר , חוק הרחבת מרפסות , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , בניית מרפסת שמש בבית משותף , הוספת מרפסת שמש חוק , הוספת מרפסת שמש מחיר , מרפסת תלויה מפלדה , מרפסת תלויה מפלדה , מרפסת פלדה מחיר , הוספת מרפסת פלדה , מרפסת תלויה מברזל , מרפסות תלויות מחיר , מרפסת תלויה מעץ , מרפסת תלויה תמונות , מרפסת תלויה אישורים , מרפסות תלויות מפלדה

X

המדריך להוספת מרפסת לדירה: כדאי? איך? מתי? וכמה? - גלובס www.globes.co.il › מדריכים פיננסיים התהליך של הוספת מרפסת פתוחה לדירה קיימת אינו פשוט, אך רק הולך וצובר פופולריות בציבור. למעשה, ניתן כיום להוסיף מרפסת שמש כמעט לכל דירה ובכל בניין (אפילו בדו-משפחתי), ...

הוספת מרפסת שמש | א.ל. הנדסה www.il-eng.co.il/הוספה-והרחבה-של-מרפסת-שמש/ מחפשים להרחיב את המרפסת שלכם, לבנות מרפסת שמש חדשה או להרחיב מרפסת קיימת בבניין? כאן תמצאו את כל המידע החשוב לבניה והוספה של מרפסת שמש בבניין מגוריכם.

הוספת מרפסות שמש - קבוצת עידן - מתמחים בבנייה תכנון ויזמות www.idangroup.co.il/הוספת-מרפסות-שמש/ מרפסות הן חלק מרכזי מן הבית משום שהן מאפשרות איכות חיים, אירוח אורחים וכן עלות את הערך שלו. משום כך, אנשים רבים פונים לוועדה לתכנון הבנייה בבקשת הוספת מרפסות שמש ...

הוספת מרפסות למבנה קיים עם חברת הבניה הטובה בישראל - קבוצת ... www.idangroup.co.il/הוספת-מרפסות/ הוספת מרפסות שמש ממולצת לכולם לא חשוב איפה אתם גרים באיזה קומה או באיזה עיר מרפסת תהפוך את הדירה לפנינה עם פינה חדשה שתהפוך כל אירוח למושלם.

ועדת ערר: לעודד בניית מרפסות גם אם השכנים מלמטה מתנגדים - ... www.calcalist.co.il/real_estate/articles/0,7340,L-3600903,00.html 25 באפר׳ 2013 - בעלי דירה ברחוב האלונים בקריית ביאליק הגישו בקשה להקמת מרפסת שמש וממ"ד. השכנים, בעלי דירת גן, התנגדו.

קבלו את 5 השלבים להוספת מרפסת שמש בדירתכם בית משותף www.kehilot.co.il › מגזין ועד הבית קיימות סיבות שונות להוספת מרפסת: מקום נפלא להירגעות ואירוח או מקום משחק לילדים, העלאת ערך הדירה, חלל אחסון נוסף, מקום לתליית כביסה ועוד. אך חשוב לדעת שהוספת מרפסת ...

הוספת מרפסות שמש בבניין משותף בפתח תקווה - YouTube סרטון של הוספת מרפסות www.youtube.com/watch?v=tjU7FGo7Epo 21 במאי 2012 - הועלה על-ידי Balconinitiating עד כמה זה ישים להוסיף בדירת מגורים בבניין משותף חדר או מרפסת? - Duration: 8:02. אתר הפורומים המשפטיים 322 views · 8:02 · תוספת מרפסות תלויות ...

בניית מרפסת שמש | שלדג קבלנים www.shaldag-g.co.il/services/בניית-מרפסת-שמש-2/ הוספת מרפסת לבית קיים מהווה שיפור אדיר באיכות החיים. עבור משפחות המתגוררות בדירות ללא מרפסות, הוספת מרפסת שמש יכולה בהחלט להוסיף שדרוג נפלא ליום-יום אשר עד לפני ...

תוספת מרפסות מדריך למתחילים, מרפסות תלויות בשיטת הבניה היבשה www.rettig.co.il/מאמרים/ תוספת מרפסות מדריך למתחילים, מרפסות תלויות בשיטת הבניה היבשה. ... עושה את ההבדל: "הוספת מרפסת משביחה את ערך הדירה ב-10-15% ומגדילה את סחירותה" · עיצוב מרפסת ...

ynet עיר של מרפסות: המדריך לבניית מרפסת בדירה - כלכלה www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4263867,00.html 13 באוג׳ 2012 - הכנת תוכנית בניין עיר חדשה: אם לא קיימת תוכנית בתוקף, יש לפעול לקידום תב"ע המאפשרת הוספת או הרחבת מרפסות. הליך זה כרוך בזמן רב יחסית, בעיקר בשל ...

ynet קניתם דירה קטנה - איך אפשר להתרחב? - כלכלה www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4532421,00.html 19 ביוני 2014 - כדי להוסיף מרפסת לבניין קיים, יש צורך בהסכמה של 75% מבעלי הדירות. ... "מ-1992 ועד 2008 ניתן היה לבנות מרפסות בשטח של עד 12 מ"ר, או 10% משטח הדירה - הנמוך מביניהם", מסביר עו"ד עמיאל קסטוריאנו, מומחה בנדל"ן. .... מה עם הוספת ממד? תמא?

מחשבון מחיר עלות בניית או הוספת מרפסת שמש | קוטאי יזמות ובנייה ... www.kutay.co.il/2010/11/מחשבון-מחיר-עלות-בניית-תוספת-בנייה/ מחשבון לחישוב מחיר עלות בניית או הוספת מרפסת שמש לבניין, בו לא קיימות מרפסות שמש כלל. המחשבון מספק הערכת מחיר כללית. שינויים יתכנו עפ"י הממצאים בשטח ודרישות הלקוח.

הוספת מרפסת שמש תוספות בנייה קוטאי ייזום ובנייה www.kutay.co.il/ קוטאי ייזום ובנייה מתמחה בתוספות בנייה לבנייני מגורים ובייחוד הוספת מרפסת שמש ממ"ד חיזוק עמודים ועוד מגוון תוספות בנייה אפשריות משלב התכנון ועד שלב הביצוע.

הוספת מרפסת לבניין קיים | הנדסה עירונית urbaneng.co.il/183-2/ הוספת מרפסת לבניין קיים - לפני שנסביר את המשמעות של בחירת חברת הפיקוח הטובה ביותר עבורכם חשוב מאוד להבין מתי ניתן להוסיף מרפסת שמש ללא עלות...

מרפסות מפלדה - הושיאר -חברה לבנין ויזמות | מרפסות שמש www.hoshiar.co.il/Porch.html חברת הושיאר מבצעת הוספת מרפסות שמש מבטון / פלדה חופפות, אחת מעל השנייה ולא מדורגות. ... הקבלנים המועצה הארצית לתכנון ובנייה המליצה לאשר בניית מרפסת מעל מרפסת,.

הוספת מרפסות שמש | אדריכלות ובניה בישראל architecture.org.il/node/1250 17 בנוב׳ 2009 - הקרקע שייכת למקרקעי ישראל, האם אנו אמורים לקבל מהם אישור על הוספת המרפסות ... האם משלמים עבור מרפסת שמש 12 מטר היטל השבחה ומיסי שבח או היטלים ...

X

הוספת מרפסת לבניין קיים
מה המשמעות של הוספת מרפסת עבור הדירה שלכם ומי יכול לפקח על הקמת מרפסת שמש? איך בוחרים את חברת הפיקוח הטובה ביותר עבורכם? לפני שנסביר את המשמעות של בחירת חברת הפיקוח הטובה ביותר עבורכם חשוב מאוד להבין מתי ניתן להוסיף מרפסת שמש ללא עלות נוספת. פרויקטים של תמ"א 38 וכמו כן פרויקטים של פינוי בינוי ניתן למצוא בכל רחבי הארץ. פרויקטים אלו תורמים תרומה ניכרת ומכרעת לפיתוח האזור כולו. הוספת מרפסת לבניין קיים ניתנת בעזרת פרויקט תמ"א 38 שמטרתו העיקרית היא חיזוק מבנים ישנים. חיזוק מבנים אלו נדרש בשל העובדה כי המבנים אשר הוקמו לפני 1980 הוקמו בשיטת בניה שאינה מתאימה לעמוד את מול רעידות אדמה. בשנת 1980 שונה התקן ועל כן מחויבים כל הבניינים הישנים לחיזוק. הוספת מרפסת לבניין קיים היא רק חלק משינוי קוסמטי כללי שעובר הבניין. בנוסף למרפסת ייתוסף גם חדר נוסף או ממ"ד. כמו כן הבניין יקבל חיפוי כללי אשר ישנה לגמרי את פני הבניין. תוספות אלו ישדרגו משמעותית את הבניין ויעלו את ערכו. במצב זה הזוכים הגדולים הם ללא ספק בעלי הנכסים. אולם על מנת שכל זה יתבצע כשורה יש צורך באנשי מקצוע על מנת לפקח כראוי על החברה הבונה. הפיקוח יעשה על ידי חברה חיצונית שאינה תלויה בשום אופן בחברת הבניה. מרפסת תלויה? איך בוחרים את חברת הפיקוח? כאמור על חברת הפיקוח להיות בלתי תלויה על כן כל בניין רשאי למנות את החברה המפקחת על פי הניסיון וכמו כן על פי הידע של החברה. חברת הנדסה עירונית עושה ימים כלילות על מנת להעניק את שירות הטוב ביותר ללקוחותיה. ניהול פרויקט כגון הוספת מרפסת לבניין קיים זו המומחיות של חברת הנדסה עירונית, בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי עלות הפיקוח הוא על החברה הבונה. מרפסות תלויות? הנדסה עירונית לשירותכם! לחברה יש את הצוות המקצועי האיכותי ביותר הכולל: כלכלנים מהנדסים, משפטנים ועוד. ניהול פרויקט מרפסות על כל שלביו. התנהלות אל מול חברת הבניה. אחריות מלאה לשביעות רצון בעלי הנכסים. מוזמנים לקרוא בנוסף: בניית מרפסת שמש

היתר בנייה להוספת מרפסת - תוך 45 יום
שר האוצר כחלון חתם על תקנות חדשות המקצרות ל-45 יום את המועד למתן היתר להוספת מרפסת, מעלית, מכפילי חנייה או תוספת בנייה. ככל שבסוף התהליך לא יינתן ההיתר בפועל, תיחשב הבקשה כהיתר מיכל מרגליתפורסם: 25.06.17 , 14:37 זמן מתן היתר בנייה להוספת מרפסת, מעלית, מכפילי חנייה או תוספת בנייה יתקצר ל-45 יום, כך לפי תקנות חדשות עליהן חתם שר האוצר משה כחלון, המחייבות את ועדות התכנון ברחבי הארץ. התקנות יכנסו בעוד 60 ימים כדי לאפשר לרשויות להתארגן. לכתבות נוספות בערוץ הנדל"ן תקנות אלה אמורות להפחית את הרגולציה בהליכי הרישוי והבנייה ולקצר משמעותית את לוחות הזמנים למתן היתר בנייה להליכי רישוי מצומצמים, כך שמתן היתר הבנייה יעמוד על 45 יום לכל היותר ממועד קליטת הבקשה . באוצר טוענים, כי כך יקוצר זמן קבלת היתר הבנייה לתוספות אלה בחצי, ובתוך כך מתאפשר שלב נוסף ברפורמה בתכנון והבנייה. ככל שבסוף התהליך לא יינתן ההיתר בפועל, תיחשב הבקשה כהיתר. תזכורת: המרפסות הקורסות בגינדי (אסי כהן ויוגב אטיאס) אליה קדוש תישאר במעצר בתנאי אשפוז: "שיעשו לי עוד בדיקות" "לא ידעתי": כך תקבלו מה שמגיע לכם מביטוח לאומי חברת לבנת פורן שני מדענים ישראלים עומדים מאחורי הסופר פוד שמשגע את העולם Vinia בתקנות נקבע עוד כי במידה שלא יוחל בהליך דיונים וטיפול בבקשה תוך 25 יום מקליטתה, תיחשב הבקשה כאילו אושרה, וזאת בשונה מהליך רישוי רגיל, שבו היעדר ההחלטה נחשב בעצם כסירוב לבקשה. זמן ההמתנה הכולל של 45 יום מתייחס לתהליך שבו הוחל דיון וטיפול בבקשה תוך אותם 25 יום, ואז נקצב זמן קבלת ההחלטה ל-45 יום בסך הכל מרגע קליטת הבקשה. סוגי העבודות והמבנים שלגביהם יחול ההליך המזורז המפורטים בתקנות הם: הוספת ממ"ד לדירת מגורים קיימת, הוספת בנייה בשטח של 25 מ"ר בקומת קרקע של בניין מגורים, תוספת בנייה על גג בניין מגורים, סגירת מרפסת מקורה, הוספת מרפסת או מעלית בבניין עד ארבע קומות, התקנת מכפילי חנייה, התקנת מערכות הסקה בדירה והתקנת צוברי גז, הקמת חממות חקלאיות, עבודות פיתוח ועבודות לשיפור הנגישות. בשיתוף עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), נקבע בתקנות שלגבי מרבית העבודות לא נדרשת הסכמת רמ"י כפי שהיה נהוג עד כה. בהתאם לכך גם לא ייגבו על ידי רמ"י דמי היתר, כך שיופחתו העלויות לציבור מגישי הבקשות.

מרפסת שמש, הלהיט שמוכר
מרפסת שמש לכל דירה האם יש בדירה מרפסת שמש, היא אחת השאלות הראשונות שנשאלים מוכרי דירות על ידי קונים פוטנציאליים. כאשר יש מרפסת שמש לדירה, ערכה עולה והיא קוסמת יותר לקונים, ואילו היעדרה מתייג אותה כמיושנת, ולכן כדאית פחות לרכישה. מרפסות השמש הפכו, בשנים האחרונות, למראה נפוץ, והן מגיעות בכל צורה אפשרית, כיד הדמיון הטובה על האדריכל. צורתן אינה משנה והן יכולות להיות מרובעות, מעוגלות או משולשות, אך תמיד הן בולטות למרחוק מתוך המבנה ומכריזות על קיומן כלהיט הגדול של שוק הנדל"ן בשנים האחרונות. בכל מקום קוראים למרפסות השמש בשם אחר: בצפון הם מכונות "מרפסת נוף" ובירושלים "מרפסת פתוחה", אך בכל מקום הכוונה היא זהה: מרפסת שאינה מקורה הבולטת מתוך המבנה. המרפסות בנויות כך שלא ניתן יהיה לסגור אותן ולהוסיף חדר לדירה, או אפילו לקרות אותן, וזו אחת הסיבות לכך שהן בנויות לסירוגין ולא אחת מתחת לשניה. האם יש בדירה מרפסת שמש, היא אחת השאלות הראשונות שנשאלים מוכרי דירות על ידי קונים פוטנציאליים. כאשר יש מרפסת שמש לדירה, ערכה עולה והיא קוסמת יותר לקונים, ואילו היעדרה מתייג אותה כמיושנת, ולכן כדאית פחות לרכישה. מרפסת שמש, כאמור, היא גורם חיובי בערכה וקסמה של כל דירה, ובימים אלה, בהם שוק הנדל"ן מוצף בסימני שאלה תמידיים, השאלה אם יש או אין מרפסת שמש עשויה לקבוע כמה מהר תימכר הדירה ובאיזה סכום. דירות זהות, בשני בניינים סמוכים, עשויות להימכר בפערי מחיר בלתי מבוטלים רק בזכות קיומה של מרפסת שמש באחת מהן והיעדרה מהשניה. הדירה המצוידת במרפסת שמש תימכר, כמובן, מהר יותר. תשמחו לדעת, אם כך, שניתן להוסיף מרפסת שמש כמעט לכל דירה ובכל בניין. שדרוג הדירה בעזרת מרפסת שמש משתלם מאוד מבחינה כלכלית, כיוון שעלות בניית המרפסת נמוכה בהרבה מהסכום אותו היא מוסיפה לערך הדירה. מצד שני, אם רוצים להוסיף מרפסת שמש לדירה אחת, חייבים כל הדיירים בבניין לבנות מרפסות שמש, כדי לשמור על חזות אחידה. החדשות הטובות הן שגם אם אחד מבעלי הדירות בבניין מתנגד לבניית מרפסת שמש, ניתן להוסיף למבנה בליטה חיצונית המדמה את קיומה של המרפסת, ושומרת על חזות הבניין האחידה, לפי דרישת העירייה. ברוב הרשויות העירוניות לא מטילים מס השבחה על בניית מרפסות שמש , ומאשרים בנייה של מרפסת עד גודל של 10% משטח הבית או 12 מ"ר, לפי השטח הגדול יותר מביניהם. גודל זה אינו מבוטל והוא כגודלו של חדר מרווח. עלות ממוצעת של הוספת מרפסת שמש לבניין קיים היא כ- 7,000$ לכל דירה, על פי חישוב של כ- 600$ בממוצע למ"ר, על גודל של כ-12 מ"ר. להזכירכם, מחירה של מרפסת עם מרפסת שמש גבוה ב- 8%-10% ממחירה של דירה זהה ללא מרפסת. התועלת שבבניית מרפסות שמש היא כפולה: בעלי הבית יכולים להשתמש בה להנאתם, וכאשר יחליטו למכור אותה, ערכה יהיה גבוה בהרבה ממה שהיה לפני הוספת המרפסת, ויחזיר את ההשקעה בבנייתה. לדוגמא: בר"ג הוצעה למכירה דירת 4 חדרים בבניין שנבנה לפני 12 שנה. המחיר המבוקש היה 215 אלף דולר, והדירה לא הצליחה להימכר כחצי שנה. לאחר תקופה זו התארגנו דיירי הבניין והוסיפו לו מרפסות שמש. עלות בניית המרפסת עמדה על 6,400$. למרות ירידת מחירי הדירות באותה התקופה, הדירה נמכרה כמעט מיידית לאחר מכן בסכום של 236 אלף דולר, כך שבעלי הדירה הרוויחו כ- 15,000$ מבניית המרפסת, מעבר לעובדה שבכלל הצליחו למכור אותה. דוגמא נוספת: בתל אביב נמכרה דירת ארבעה חדרים בסכום של 429 אלף דולר. לאחר קניית הדירה נבנו בבניין מרפסות שמש בכל הדירות. מחירי הדירות בבניין עלו בכ-10%, כלומר 25,000$, ושוויה של הדירה לאחר בניית המרפסת עמד על 270 אלף דולר. כדאי לשים לב שככל שערך הדירה המקורית גבוה יותר, כך הרווח מבנייתה גדול יותר, שכן עלות בניית המרפסת נשארת זהה, בעוד שהיא מוסיפה לערך הדירה כ- 10% ממחירה הקודם. מחשבון עלות הוספת מרפסת בבניין

6 דרכים להגדיל את ערך הבית שלכם
בעולם שבו נדל"ן הפך לאמצעי חיסכון מרכזי, יש מספר דרכים לשדרג אותו. משיפוץ כללי של כל הבניין, דרך מערכת סולארית על הגג ועד שבירת קירות, כך תוכלו להרוויח יותר המוצר היקר ביותר בישראל הוא ללא ספק דירת המגורים. אנו מרבים לחשוב על הדירה לא רק כאחד מהנכסים החשובים שיש לנו, אלא גם כהשקעה כספית המניבה תשואה משתלמת. אבל במציאות הכלכלית של השנים האחרונות, שבה הריבית במשק אפסית, אנחנו יכולים אפילו לשדרג ולהשביח את ערך הנכס, כך שיניב לנו את התשואה הגדולה ביותר. ישנן דרכים מוכרות יותר, ישנן פחות, ישנן קלות יותר לביצוע וישנן פחות, אבל בהחלט אפשר להשביח את ערך הנכס ככה שנרוויח עוד מהקנייה וההשקעה בו. כיצד? הנה מספר דרכים בעזרתם תוכלו להגדיל את הערך הנדל"ני של הנכס שלכם. המלצות נוספות 10 דברים שחייבים לעשות רגע לפני הלידהרץ ברשת 10 דברים שחייבים לעשות רגע לפני הלידה (9 חודשים) לא עוד שבלונה: טרנד אירועי הבוטיק צובר תאוצה - מה זה בעצם אומר?רץ ברשת לא עוד שבלונה: טרנד אירועי הבוטיק צובר תאוצה - מה זה בעצם… (ZAP Rest) כנופיות אנסים, טבח מזויף ומרדף אחרי זהב כנופיות אנסים, טבח מזויף ומרדף אחרי זהב 1. תמ"א 38 התוכנית אושרה על ידי מממשלת ישראל בשנת 2005, ומטרתה חיזוק מבנים אשר נבנו לפני שנת 1980, ואינם עומדים בתקן המחמיר של מיגון וחיזוק כנגד רעידת אדמה (ת"י 413). במסגרת התוכנית, מתאפשרים קבלת היתרי בניה לחיזוק ושיפוץ מבנה קיים, וכפועל יוצא ממימוש התמ"א מתקבלים גם היתרים לתוספות בניה, הקלות מס ופטורים משמעותיים. ביצוע תמ"א 38 מוביל להשבחת ערך הנכס ללא כל עלות מצד הדיירים, ותוספות משמעותיות הכוללות: בסיום פרויקט תמ"א 38, דיירים מדווחים על עלייה של 35 אחוזים בערך הדירה. עם זאת, הנכונות של יזמים להוציא לפועל פרויקטים כאלה באזורי פריפריה פחותה יותר. 2. התקנת מערכת סולארית על הגג הממשלה כבר הכירה ביתרונות הרבים שיש בניצול אנרגיית השמש והקלה משמעותית ברגולציה ובבירוקרטיה לאימוץ הטכנולוגיה הסולארית, כך שלכל בית בישראל יתאפשר לייצר את החשמל לעצמו בדרך ירוקה. בתוך כך, הממשלה אימצה את שיטת ה"מונה נטו", המאפשרת לצרכן הפרטי לקזז את החשמל אותו הוא מייצר מחשבון החשמל שלו. מנגנון ההתקזזות קובע שכאשר סך הייצור וסך הצריכה שווים, הצרכן לא משלם לחברת חשמל מאומה מלבד תשלום שנתי קבוע. כאשר סך הצריכה גבוה מסך הייצור, הצרכן משלם לחברת חשמל על הצריכה נטו. כאשר סך הייצור גבוה מסך הצריכה, תישמר היתרה לטובת הצרכן כקרדיט לקיזוז בתקופות החשבון הבאות. בנוסף, אם בעבר על מנת להתקזז עם חברת החשמל על החשמל שנצבר, הצרכן היה נדרש לדיווחים לרשויות המס כעוסק מורשה, כיום המדינה החליטה להעניק פטור מוחלט מכך, עד סך הכל ייצור חשמל בשווי של 24 אלף שקל בשנה. כמו כן, ועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה בחודש דצמבר 2016 מתן פטור מהיטל השבחה, פטור ממס הכנסה, פטור מארנונה, ופטור ממע"מ למתקינים מערכת סולארית ביתית. לוחות סולאריים על גג בית לוחות סולאריים על גג בית במושב נוב בגולן | יח``צ: מירו הדמיה, יחסי ציבור לאור כל ההקלות הרגולטוריות הללו, התקנת מערכת סולארית על הגג שלנו מסתמנת כהשקעה נדל"נית מבטיחה ומשתלמת. ככלל אצבע, ניתן לומר כי כל 10 מ"ר גג מאפשר התקנת לוחות סולאריים בהספק של 1 KW, במחיר של 7,000 שקלים. הלוחות מפיקים 1650 קילו וואט שעה בשנה בשווי של כ-912 שקלים לשנה לפי תעריף חברת החשמל הנוכחי, העומד על 55.3 אג' לקילוואט שעה. לדוגמא: עלות מערכת סולארית ביתית בהספק של 10 KW הינה כ-70 אלף ₪, כש- 14 אלף ₪ ישולמו במזומן והיתרה תשולם באמצעות הלוואה לתקופה של עד 10 שנים. התקנת המערכת ומימונה בדרך זאת מקנה חיסכון בתשלום השוטף של כ- 10% כבר מחשבון החשמל הראשון, וחיסכון של כ-9,000 שקלים בשנה, בכל שנה לאחר סיום החזר ההלוואה. דני דנן, מנכ"ל Enerpoint ישראל מציין כי: "סביר להניח שבעוד כעשור, בתים שלא יחזיקו בגג סולארי, יהיו יוצאי הדופן". מרפסת, גינון, פופים 3. הוספת מרפסת ככלל, בניית מרפסת מחייבת היתר בנייה. על פי רוב, בבניינים ותיקים תכניות הבינוי מתירות תוספת של מרפסות, ואם יש מגבלות תכנוניות בדרך כלל נמצא להן פתרון אדריכלי. מבחינת השכנים, יש צורך בהסכמה של 75 אחוז מבעלי הזכויות בבניין להקמת מרפסת. ניתן לבחור בהתקנת מרפסת בטון, או מרפסת פלדה, אך לרוב היא תהיה יקרה ביותר מ-20 אחוז מהמרפסת הקונבנציונלית. הוספת המרפסת יכולה להביא לתוספת של עד 10 אחוזים לערך הדירה. פיגומים סביב בניין שעובר שיפוץ במסגרת תמ"א 38 בבת ים 4. שיפוץ חיצוני שיפוץ חיצוני למבנה יכול לנוע בין טיוח כולל של המבנה, לבין ביצוע עבודות צבע ותיקונים בלבד. הדבר דורש הסכמה של שלושת רבעי הדיירים, ויכול לתרום לעלייה של 10 אחוז בערך הדירה. יודעים מה הסיפור הבא של mako כסף? כתבו אלינו money@mako.co.il 5. השבחת הנכס באמצעות שיפוץ פנימי השיפוץ הפנימי בדירה הוא הקשה ביותר לתמחור, ורמת התשואה תלויה ברמת ההשקעה. כך למשל, לנכס בן ארבעה חדרים, הנמצא במצב טוב יחסית ניתן לבצע שיפוץ קל ופשוט, הכולל בעיקר שיפורים קוסמטיים כגון צביעת הקירות, החלפת דלת הכניסה לדירה, החלפת גופי התאורה בגופים חסכוניים ודקורטיביים, החלפת המרצפות הישנות והלא מלוטשות באמבטיה ובמטבח באבן גרניט איכותית ומודרנית. שיפוץ בהיקף כזה יעמוד על השקעה כוללת משוערת של כ-30 אלף שקל, וצפוי להניב כ-45-75 אלף שקל תשואה. ניתן לבצע שיפוץ נרחב יותר באותו הנכס, שכולל טיפול בחלל הדירה על כל חלקיה (שפכטל לכל הקירות וסיודם, החלפת דלתות פנים), שבירת קירות על מנת ליצור חללים חדשים, שיפוץ נרחב של חדרי האמבטיה ואף הוספת נקודות אינסטלציה חדשות ועוד. שיפוץ שכזה יכול להעניק מראה חדש לכל החלל, יעלה במשוער 60 אלף שקל וצפוי להניב כ-200 אלף שקל תשואה. קומת גג אם הבניין מאשר, אתם יכולים ליהנות | צילום: אמנון אוזן 6. הוספת חדר על גג הבניין הדבר טעון באישור של 75 אחוזים מדיירי הבניין, ויכול להתקיים רק כאשר הדירה בקומה האחרונה והגג בבעלותכם, ויש ברשותכם היתר בנייה. ושוב, בדומה להשבחת הנכס באמצעות שיפוץ פנימי - גם ההשקעה וגם התשואה תלויות בגודל החדר וברמת ההשקעה בגימורו.

5 השלבים להוספת מרפסת שמש בבית משותף
אין כמו לשבת במרפסת עם כוס קפה ולתפוס קצת שמש, ואם אין לכם מרפסת, טבעי שתרצו אחת כזאת. קיימות סיבות שונות להוספת מרפסת: מקום נפלא להירגעות ואירוח או מקום משחק לילדים, העלאת ערך הדירה, חלל אחסון נוסף, מקום לתליית כביסה ועוד. אך חשוב לדעת שהוספת מרפסת בבית משותף היא עניין מעט מורכב שדורש מספר שלבים. לפניכם חמישה שלבים אותם עליכם לעבור כדי להוסיף מרפסת שמש. קבלת ההחלטה עם הוספת מרפסת החלטה על בניה אינה עניין של מה בכך, וחשוב לשים על השולחן את כל השיקולים האפשריים. חשוב מאוד להתבונן על כל היתרונות והחסרונות. שימו לב שלצד יתרונות כמו הכיף שבלשבת במרפסת והגדלת הערך של הדירה קיימים גם חסרונות ויש לקחת גם אותם בחשבון. החיסרון העיקרי הוא סכסוך עם שכנים המתנגדים לבניה, כדי להימנע ממריבות מיותרות חשוב להגיע להסכמה רחבה בין דיירי הבניין. יש לשים זה מול זה שיקולי עלות ותועלת ולהחליט מה מתאים לכם. הסכמת השכנים על הוספת המרפסות לאחר שהחלטתם שאתם מעוניינים במרפסת תצטרכו להשיג את הסכמת השכנים. בדרך כלל אי אפשר לבנות רק מרפסת אחת כיוון שזה יפגע באסתטיקה של הבניין. שלמותו של הבניין תלויה בסימטריה שלו לכן כל השכנים צריכים להסכים על הוספת מרפסות. גם אם לא כל השכנים הסכימו, מספיק ש-75% מדיירי הבניין יתנו את הסכמתם כדי לכפות את האחרים. דייר שעדיין מתנגד לבניה יוכל להגיש ערעור ולעכב מאוד את הפרויקט, לכן חשובה מאוד השגת הסכמה רחבה ככל האפשר. בחירת קבלן איכותי המתמחה בהוספת מרפסות השלב הבא הוא בחירת קבלן מבצע. יש להתקשר עם מהנדס או אדריכל, שיבדוק את האפשרות לבנות מרפסת בבניין. המהנדס יציג לכם את אפשרויות הבניה הרלוונטיות ויעזור לכם להחליט מה מתאים לכם. הוא ילווה אתכם גם באישור התכניות מבחינה בטיחותית ובקלת אישורי בניה מול הרשויות. קריסת מרפסות הינה דבר שעלול לקרות, לכן חשוב לבחור קבלן אמין ומקצועי. חשוב לדעת שקיימות חברות בניה שעושות את כל התהליך התכנוני, את תהליך קבלת האישורים ואת עבודות הבניה. במידה ומתקשרים עם חברה שכזו כדאי לשכור גם מפקח חיצוני, ובכל אופן לבדוק היטב מי היא החברה איתה אתם עובדים. הכנת תכניות בניה ואישורן לאחר שבחרתם קבלן וראיתם את האפשרויות העומדות בפניכם יש לסגור מפרט טכני סופי. יש להכין תכניות בניה מפורטות ולהגיש את התכניות לוועדה המקומית לתכנון ובניה. כל שיפוץ משמעותי מצריך אישור בניה. מטרת ההיתר לוודא שכל בניה בשטחה של הרשות המקומית עומד בתנאי התקן אותם קבעה הרשות. במידה והדיירים כולם הסכימו על הבניה היתר הבנייה יתקבל בתוך מספר חודשים, אך במידה ואין הסכמה הנושא עלול להיגרר שנים. בניה בפועל של המרפסות בניית מרפסת הנה פרויקט בניה קצר יחסית. בניית מרפסת אחת תתבצע בזמן של בין יום לשבוע, בהתאם לסוג הבנייה שבחרתם. קיימים שני סוגים עיקריים, בניה רטובה ויבשה. השיטה הרטובה היא הזולה והאיטית יותר. היא מתבססת על עמודי בטון ויציקה לאורך הבניין. חסרונותיה העיקריים הם זמן הבניה הארוך והלכלוך וההרס שעלולים להיווצר בגינת הבניין בגלל הפיגומים. בנוסף מרפסת שכזו תהיה כבדה יותר. השיטה השנייה היא בניה יבשה, בשיטה זו מולבשת פלטת פלדה אל הבניין. שיטה זו מהירה ומתקדמת יותר, וביום אחד ניתן להרכיב מספר מרפסות. בנוסף המרפסת גם קלה יותר והבניה כמעט ולא מפריעה לשגרת החיים בבניין. אולם יש לשים לב שהבנייה מתבצעת בדייקנות ממופלגת כדי שלא תהיינה תקלות.

הדירה שווה יותר עם מרפסת
פרויקט להוספת מרפסת חדשה או להרחבת מרפסת קיימת משרת את הדיירים שרוצים שינוי, שדרוג ורווח כלכלי, ומהווה תחליף נוח, זול ופשוט יחסית לפרויקטים כמו תמ"א 38 שי רוה חן אלעזר 17.04.2015 08:05 שמור 2תגובותשתף בפייסבוק הכדאיות בפרויקט של הרחבת מרפסות באה לידי ביטוי בהעלאת שווי הדירה, שמתאפשרת בעיקר בעקבות תיקון של תקנות התכנון והבנייה (חישוב שטחים ואחוזי בנייה בתוכניות ובהיתרים). הדיירים שמעוניינים בהשבחת דירתם נהנים מתיקון מקל וממגמת אישור הפרויקטים ברוב המועצות המקומיות - וכך בנייני מגורים חדשים מתוכננים מראש עם מרפסות, ובנייני מגורים ישנים משפרים מראה ו"מצמיחים" מרפסות. תיקון תקנות התכנון והבנייה, שבוצע לפני כשלוש שנים, שינה את המצב הקיים מבחינת האפשרות להוספת מרפסות שמש - ומאז ליותר ויותר דירות בבניינים חדשים וישנים מתווספות מרפסות שמש רחבות. עד לתיקון זה ניתן היה להקים רק מרפסות שאינן חופפות - כלומר, שאינן אחת מעל לשנייה - ולכן, בפועל לא לכל הדיירים היתה אפשרות ליהנות ממרפסת שמש, או שהמרפסות היו קטנות באופן משמעותי. לפני 2009, החקיקה אף היתה נוקשה יותר, וכדי להוסיף מרפסת שמש היה צריך גם זכויות בנייה. בעקבות התיקון, ניתן להוסיף מרפסת שמש חדשה או להרחיב מרפסת קיימת, עד לשטח של לא יותר מ-14 מ"ר לכל דירה, בלי להזדקק לזכויות בנייה ובלי להתחייב לבנייה שאינה חופפת. בדרך כלל מרפסת סטנדרטית, שמאושרת על פי קווי הבניין שבתב"ע או בהתאם לבקשה המוגשת למועצה, היא בגודל 12 מ"ר. יוס סטייבל הקבלנים כבר גילו את הפוטנציאל הטמון בתיקון, והם משלבים מרפסות שמש כבר בשלבי התכנון של הבנייה. כך הם מגדילים את הדירה ויכולים לשווק אותה כאטרקטיבית יותר. לגבי בנייני מגורים ישנים, גם שם, לאחר השגת הרוב הדרוש מהדיירים בבניין (שהם בעלי זכויות בשלושה רבעים מהדירות ושני שלישים מהרכוש המשותף הצמוד לדירותיהם), והשגת אישור הדיירים מהבניינים הסמוכים, חותמים דיירים רבים על הסכמים עם אנשי מקצוע להוספת מרפסות שמש חדשות ואף להרחבת מרפסות קטנות קיימות. במקביל, מאחר ואנשי מקצוע וקבלנים כבר נמצאים בבניין, רבים מנצלים את הפיגומים כדי לצבוע את חזית הבניין ולשפר עוד יותר את מראה הבניין הישן. כמו כן, במהלך השיפוץ ניתן גם לבצע שיפוץ פנימי - למשל, של לובי הבניין - בעלות נמוכה יותר. מדובר בפרויקט שנמשך כמה חודשים בלבד ומלווה בהשבחה ניכרת של הדירה ובשיפור משמעותי של מראה הבניין. גני תקוהתומר אפלבאום ואם בכל זאת יש דיירים שמסרבים להשתתף בפרויקט, ככל שמספר הסרבנים לא פוגע ברוב הדרוש, ניתן עדיין לבצע את הפרויקט להוספת המרפסות, כשבדירותיהם של הסרבנים נבנים עמודי המרפסת בלבד. כך, חזית הבניין נשארת אחידה - ויתר הדיירים, שבדירותיהם נבנות מרפסות שמש, יכולים ליהנות מהמרפסת וכן מההשבחה. על פי הערכת שמאי המקרקעין דן טרשנסקי ממשרד קמיל טרשנסקי שירותי נדל"ן, "הוספת מרפסת סטנדרטית של 12 מ"ר ליחידת דיור בעלות של כמה עשרות אלפי שקלים תעלה את שוויה של הדירה בסדר גודל של מאות אלפי שקלים. לדוגמה, שווי מ"ר בנוי בצפון הישן של תל אביב, על פי מידע נדל"ן, הוא כ-43 אלף שקל, ומכאן ששווי דירה בשטח של 80 מ"ר הוא כ-3.4 מיליון שקל ללא מרפסת, ועם מרפסת בשטח של 12 מ"ר השווי יהיה כ-3.65 מיליון שקל".

הוספה והרחבה של מרפסות שמש
רובנו גרים בדירה בבניין משותף. מרפסת שמש מאפשרת לכל דייר בדירה לצאת אל מחוץ לדירה, לשאוף אוויר, ועדיין להישאר בתחום הדירה. בהיעדר גינה, מרפסת שמש היא הפתרון האולטימטיבי לצאת מעט מהמרחב הדירתי הסגור, לגדל צמחיה, תבליני גינה, ללגום קפה באוויר הצח, להתפנק עם ריהוט גן, לצפות בנוף, לארח וכל זאת ללא מאמץ גדול. גם אני רוצה מרפסת שמש, האם ניתן לבנות ולהוסיף מרפסות שמש לכל בניין רב קומות? כן! לכל יחידת דיור קיימת יש אפשרות לבנות, או להרחיב מרפסת שמש קטנה קיימת עד לגודל של 12-14 מ"ר. גם אם אתם גרים בדירה טיפוסית רגילה, או בפנטהאוז, וללא כל קשר לגובה המבנה ולמספר יחידות הדיור בבניין, הרי שבהתאם לתקנון החוק לתכנון ובניה, באפשרותכם להוסיף מרפסת שמש לדירתכם. האם קיימת מגבלה בנוגע לגודל מרפסות השמש שניתן להוסיף? שטח המרפסת המינימלי שבאפשרותכם לבנות (או להרחיב) הוא 12 מ"ר. במידה ולא כל ההשכנים במבנה בנו מרפסת, הרי שתוכלו להשתמש באותן זכויות בנייה שלא נוצלו בהסכמתם ולבנות או להרחיב מרפסת שמש עד לגודל של 14 מ"ר. בניית מרפסות שמש הגדולות מ-14 מ"ר גם אפשרית , אך מהווה שימוש בזכויות בניה אחרות (שטח עיקרי במידה וקיים) שלא נוצל קודם לכן בבניית המבנה, כלומר זכויות בנייה עודפות. מדוע יש צורך במהנדס/ת ובאדריכל/ית בעת בניית מרפסות שמש? הרחבת מרפסות קיימות מפלדה , רחוב כרמים 27 נס ציונה - לקראת ביצוע הרחבת מרפסות קיימות מפלדה , רחוב כרמים 27 נס ציונה - לקראת ביצוע בניית מרפסות שמש מחויבת לעבור הליך אישור של הרשויות השונות האמונות על כך. המרפסות צריכות להיות בטוחות, נוחות, פונקציונליות ומעוצבות בהתאם למדיניות הרשות המקומית. חלוקת התפקידים בין המהנדס/ת והאדריכל/ית הינה: תפקיד המהנדס/ת לתכנן את שלד המרפסות , כלומר להבטיח כי המרפסות תהיינה יציבות ועמידות בהיבט ההנדסי. על מנת להבטיח שהמרפסות ישרתו את הצרכים שלכם, תהיינה נעימות לבילוי ויפות, יש להיעזר בשירותי אדריכל/ית, בעוד שהמהנדס הינו איש המקצוע אשר ידאג בין היתר גם לקבלת אישור הרשויות השונות לבניית המרפסות. האם מוכרחים להיוועץ במהנדס/ת ובאדריכל/ית? האם לא מספיק קבלן בניין לבניית מרפסת שמש? במידה והחלטתם לבנות מרפסות שמש בבניין המגורים שלכם, המהנדס והאדריכל יתאימו את הפתרון המתאים ביותר (זאת להבדיל מקבלן אשר פעמים רבות רשאי להציע אך ורק בניית מרפסות מבטון לדוגמה ולא יציע חלופה אחרת לבניית מרפסות מפלדה לדוגמה, חלופה שעשויה להיות מתאימה יותר למבנה שלכם. מהנדס בלתי תלוי רשאי להציע סוגי מרפסות שונים כגון מרפסות מפלדה ("מרפסות תלויות") אשר אינה מצריכה הורדת עמודים, הבניה אינה מלכלכת את סביבתה וזמן הביצוע קצר משמעותי מבניית מרפסות מבטון. בכל מקרה, קבלן פונה למהנדס ולאדריכל על מנת לבצע את הליך הרישוי והתכנון ההנדסי בטרם מתחיל בבניית המרפסות בפועל. אנו גורמים בלתי תלויים ואין לנו עניין בבחירת קבלן זה או אחר (במסגרת הליך מכרז הקבלנים). לכן אין אנו מושפעים מגורמים זרים, בשיקולים לתכנון ולבניית מרפסות השמש שלכם. האם ניתן להוסיף מרפסות שמש גם בבניינים ישנים? האם קיימת מגבלת גיל של בניין להוספת מרפסות? ניתן להוסיף ולבנות מרפסות שמש לכל בניין, ללא כל קשר לשנת בנייתו. לשם כך מבצע מהנדס הבניין מיפוי של המבנה הקיים (עוד בטרם תחילת התכנון ההנדסי של המרפסות) ובהתאם, מתכננים את בנייתן וזאת בהתחשב במצב הקיים של המבנה. בבניין שלנו, "ניצלנו" את כל קווי הבניין והמגרש. האם נוכל עדיין להוסיף מרפסות שמש? פעמים רבות ניתן לקבל הקלות ולבנות מרפסות שמש גם בבניין שלכאורה ניצל את כל תוואי הבנייה שהותר לו. לכן, בטרם תחילת התכנון אנו מבצעים בדיקה ראשונית על מנת לאמת את אפשרות בניית המרפסות ברמת וודאות גבוהה יותר (יש לזכור שהיתר הבנייה ניתן מהרשות המקומית) – רמת הוודאות תיקח בחשבון את המגבלות הקיימות, אך בו בעת לנצל את ההקלות הניתנות מהרשות לתכנון ובניית המרפסות בהתאם לחוק. מהו התהליך הנכון והמהיר ביותר לאישור ולתכנון הוספת מרפסות שמש לבניין צוות המהנדסים של א.ל. הנדסה ישמח לייעץ וללוות אתכם בתהליך הנכון, המהיר והבטוח להקמת מרפסות שמש בבניין מגוריכם. צרו איתנו קשר עכשיו האם קיים היטל השבחה בגין בניית מרפסות שמש? לא קיים היטל השבחה בבניית מרפסות שמש עד 12 מ"ר אנחנו חוששים מנפילת מרפסות כפי שקרה כבר בעבר בארץ - האם יש אחריות על בניית תוספת מרפסות שמש? איך תוכלו להבטיח שדבר כזה לא יקרה אצלנו? בדיוק לשם כך יש להיעזר במהנדס בניין. תכנון נכון וקפדני , ביצוע פיקוח עליון וצמוד תוך כדי הליך הבנייה, יבטיח כי כל מה שתוכנן ומצוין בתוכנית ביצוע עליהם מסתמך הקבלן, יבוצע בפועל ללא ליקויים. בהליך מכרז הקבלנים שאנו מבצעים לאחר קבלת היתר הבנייה, אנו מחייבים את הקבלן בביטחונות לאחר הבנייה , לרבות שנת בדק לאחר מסירת הפרויקט לדיירים. האם ניתן להוסיף מרפסות שמש לחלק מהדירות בבניין? תלוי בכמות הכללית של המרפסות במבנה, כאשר בד"כ ייבנו מרפסות באגף אחד (מהקומה התחתונה ביותר עד הגבוהה ביותר) ובמידה ומרפסת בודדת או יותר באותו אגף אינה נבנית, הרי שנתכנן השלמה חיצונית בלבד (מעקה ללא ריצפה), כל זאת בהתאם למדיניות הרשות המקומית, תוך התייחסות למיקום המרפסות בפועל (מרפסות חזיתיות, צדדיות או עורפיות). החלטנו בבניין להוסיף מרפסות לכל הדיירים - מה התהליך ומה "א.ל. הנדסה" מציעים? בניית 28 מרפסות שמש ברחוב הר כנען 7 אשדוד - בוצע בהצלחה בניית 28 מרפסות שמש ברחוב הר כנען 7 אשדוד - בוצע בהצלחה אנו מציעים לתכנן, לנהל ולפקח על כל הליך בנייה, או הרחבת מרפסות שמש עבורכם וללא עלות נוספת מצדכם וזאת במסגרת ביצוע הליך מכרז קבלנים, מתוך חשיבה שנדרש בעל מקצוע מקצועי ואובייקטיבי שילווה אתכם בשלבי הפרויקט השונים, לרבות ניתוח ההצעות המוצעות לכם על ידי הקבלנים ולפיקוח על הליך הבניה בפועל עד למסירת הדירות. מתוך ניסיון מעשי בעבודה מול קבלנים ובסיום מאות מרפסות שמש חדשות, אנו רואים לנכון כי שיטת העבודה המומלצת מורכבת מהשלבים הבאים: תכנון אדריכלי והנדסי ראשוני למיקום תוספת המרפסות החדשות שייבנו. אישור התכניות ברשויות והוצאת היתרי בניה. הכנת כתבי כמויות ומפרטים טכניים על בסיס היתר הבניה שהתקבל. ביצוע מכרז קבלנים וקבלת הצעות מחיר מקבלנים על בסיס התוכניות הקיימות. בחירת ההצעה המתאימה ביותר בשיתוף נציגות המבנה. פיקוח הנדסי על עבודות הקבלן. סיום פרויקט ומסירתו ללקוח. אנו מספקים את כלל השירותים המפורטים ומנהלים עבורכם את כל ההליך מתחילתו ועד סיומו של הפרויקט, הן מול הרשויות השונות והן מול הקבלנים המבצעים. לאחר קבלת היתר הבנייה לביצוע הפרויקט בנכס, לכם נותר לקבל מאתנו חוות דעת מקצועית, בהתאם להצעות השונות שיתקבלו במסגרת מכרז הקבלנים , שאנו ננהל אותו עבורכם ואתם אלו שתבחרו את הקבלן המבצע המתאים ביותר לפרויקט. מרגע זה, אנו נבצע פיקוח הנדסי על עבודות הקבלן, עד לסיום הפרויקט. יתרונות שיטת העבודה: קבלת הצעות המחיר מהקבלן המבצע יהיו מדויקות יותר ובמרבית המקרים נמוכות יותר, בשל העובדה שהתכניות לביצוע כבר מאושרות ברשויות ומפורטות לצורך תמחור מדויק. בשל התחרותיות בין הקבלנים במסגרת הליך המכרז, במרבית המקרים ההצעות המתקבלות נמוכות יותר משיטה של הוצאת היתר דרך הקבלן. איתור והמלצות על קבלנים להשתתפות במכרז, יבוצע על בסיס ניסיון עבר מוכח (בכל מקרה הבחירה הסופית היא בידי נציגות המבנה). תכנון ופיקוח מקצועי מתחילת הדרך על ידי חברת א.ל הנדסה עם ניסיון מוכח של מאות מרפסות שמש קיימות בפריסה ארצית.

המדריך להוספת מרפסת לדירה שלכם: כדאי? איך? ומתי?
השמאי ועורך מחירון הדירות לוי יצחק מעריך כי ערך דירה עולה בעקבות בניית מרפסת בשיעור של 10%-15%, אם כי בשוק הדירות מדברים על אחוזים צנועים יותר – 5%-10% * כך או אחרת, על השדרוג באיכות החיים אין חילוקי דעות * מדריכים בתחום 18/06/2017, 16:17שלח תגובה במיילרונית מורגנשטרן דירותלוי יצחקמחירי הדירות נושאים למעקב >> דירות / צילום: שאטרסטוק דירות / צילום: שאטרסטוק ILAN'S BESADNO המכללה האקדמית נתניה BTB LG JOURNEY CATHAY PACIFIC גלובס מכרזים תמ"א 38 CFO DUNS100 הנה דרך לשדרג את הדירה שלכם - לבנות מרפסת. זה רק נשמע מסובך, בפועל, אתם יכולים לשדרג את הדירה שלכם תוך זמן קצר ולהרוויח הרבה כסף. כל שנדרש הוא לבדוק אם הרשות העירונית מאפשרת זאת - הרבה רשויות מעודדות מרפסות; לשכנע את השכנים - לא מאוד קשה, כי גם הם מרוויחים מהמהלך; ולצאת לדרך. נכון, צפויות עליות וירידות. כמה מהשכנים עלולים להתנגד, בחירת המבצע יכולה לקחת זמן ועוד עיכובים מעיכובים, אבל בניית מרפסת היא משימה אפשרית בהחלט, א שמשדרגת את איכות החיים שלכם ומשביחה את ערך דירתכם. אז איך עושים את זה? בכמה תושבח הדירה? ואילו רשויות עירוניות מעודדות את הבנייה? כל התשובות להלן. * הון מדריכים פיננסים מה זאת בעצם מרפסת שמש והאם אפשר לבנות מרפסת כזו? מרפסת השמש היא כמו חצר קטנה צמודה בלי דשא. יש גם מי שמניחים על רצפתה דשא מלאכותי להגדלת הפנטזיה, או חיפוי דק עץ להאדרת היוקרה. המרפסת היא גם חלל נוסף בדירה, שאפשר לאחסן בו חפצים ולתלות כביסה, אולי למגינת לבם של השכנים ממול. הקבלנים קלטו מהר מאוד את החיבה של הישראלים למרפסת הפתוחה – והיום כמעט כל הדירות החדשות הנבנות בישראל נבנות עם מרפסת צמודה לדירה, כשהטרנד המנצח הוא מרפסת עם מעקות שקופים. בשנים האחרונות גוברת מאוד גם התופעה של בניית מרפסות בבניינים ישנים ביוזמת הדיירים. השמאי ועורך מחירון הדירות לוי יצחק מעריך כי ערך דירה עולה בעקבות בניית מרפסת בשיעור של 10%-15%, אם כי בשוק הדירות מדברים על אחוזים צנועים יותר – 5%-10%. כלומר, דירה בשווי 2 מיליוני שקלים, שווייה יעלה בכ-200 אלף שקל, אם תתווסף לה מרפסת שמש, הרבה יותר מעלות הבנייה של המרפסת עצמה (נושא בו נעסוק בהמשך). דירה עם מרפסת גם נחשבת יותר אטרקטיבית מדירה ללא מרפסת, ולכן תימכר במהירות רבה יותר. המרפסת הפתוחה, הנקראת גם מרפסת נוף או מרפסת שמש (למרות שכיום היא לאו דווקא חשופה לגמרי לשמש), בולטת מתוך המבנה. היא בנויה כך שלא ניתן יהיה לסגור אותה ולהוסיף חדר לדירה. התהליך של הוספת מרפסת פתוחה לדירה קיימת אינו פשוט, אך רק הולך וצובר פופולריות בציבור. למעשה, ניתן כיום להוסיף מרפסת שמש כמעט לכל דירה ובכל בניין (אפילו בדו-משפחתי), למעט ברב-קומות. אז איך מממשים את החלום הזה? מרפסת בודדת או לכל הדיירים? לא כל הרשויות העירוניות מאשרות בנייה של מרפסת בודדת. תל אביב, למשל, מתנגדת לכך ולכן הרבה יותר קל להגיע למימוש התוכנית על ידי צירוף כל הדיירים או רובם לתכנית ההשבחה. על הדרך גם מוזילים עלויות. ומה אם לא כל הדיירים רוצים תוספת של מרפסת, בגלל מצב כלכלי או אחר? על פי חוק המקרקעין, נדרש אישור בחתימה של 75% לפחות מדיירי הבניין כדי לבצע תוספת מרפסות. אתם יכולים לבחור נציגים מקרב הדיירים שידפקו על הדלתות, אם כי ברוב המקרים החברה הבונה מתנדבת לערוך את השיחות עם הדיירים. במקרים רבים זה פותח פתח לסכסוכי שכנים ומלחמות התשה בין התומכים למתנגדים. למתנגדים אין אפשרות לעצור את התהליך, אלא רק להגיש התנגדות. ההתנגדות תידחה, אלא אם יש למתנגדים טענה מאוד רלוונטית. בנוסף, אותם דיירים אשר התנגדו או אינם מעוניינים בתוספת מרפסת בדירתם, מוותרים למעשה על שטח הבניה המוסף ובכך מאפשרים לשאר הדיירים להתחלק בשטחים אלה ולהגדיל את המרפסות שייבנו. גודל המרפסת ברוב הרשויות העירוניות מאשרים בנייה של מרפסת עד גודל של 10% משטח הדירה ועד 14 מ"ר, לפי השטח הגדול יותר מביניהם. במקרים שבהם יש לדיירים אחוזי בנייה שלא נוצלו, העיריה עשויה ללכת לקראתם בגודל המרפסת ולאשר תוספת של כמה מטרים רבועים. עלויות בנייה ההערכה היא שעלות בנייה (כולל עלויות היתרים ויועצים וכולל מע"מ) למ"ר מרפסת היא כ-6,000 שקל, כך שעלות ההקמה של מרפסת בשטח 12 מ"ר תסתכם בכ-72 אלף שקל. חברות הבנייה גם מחלקות את הסכום הכולל לתשלומים. מיסוי בחלק מהרשויות גובים היטל השבחה בגין תוספת המרפסת. לגבי ארנונה: על מרפסת ששטחה עד 14 מ"ר אין תשלום ארנונה על פי חוק. עם זאת, לא כל הרשויות העירוניות מקפידות על כך וממש לאחרונה הוגשה תביעה ייצוגית נגד עירית בת-ים בשם כל בעלי מרפסות השמש בבת ים. לפי כתב התביעה, נדרשת העירייה לפצות כ־5,200 בעלי מרפסות המתגוררים בעיר בסכום של כ-6 מיליון שקל על גביית ארנונה שלא כדין. ייעוץ, בדיקת היתכנות לאחר שקיבלתם את אישור השכנים והפנמתם את העלויות, כדאי להתקשר עם בעל מקצוע כמו אדריכל או מהנדס; הוא יבדוק היתכנות ויציג בפניכם את החלופות (מרפסת תלויה, מרפסת בעמודות שלמות, סגורה או פתוחה וכד'). האדריכל/המהנדס גם ילווה אתכם בכל הקשור לבדיקה ואישור עקרוני מהרשויות. יש היום חברות בנייה של מרפסות שעושות בעצמן גם את כל התהליך התכנוני וקבלת ההיתרים. מומלץ לפצל את הבנייה וההליך התכנוני בין שני גורמים, או לפחות לשכור את שירותיו של מפקח בנייה חיצוני לחברת הבנייה. לפני שאתם שוכרים את שירותיה של חברת הבנייה, רצוי שתבדקו אודותיה ותבקשו המלצות. לפני הבנייה בפועל צריך לסגור מפרט טכני סופי, להכין תכניות בנייה וקונסטרוקציה, להגיש התכניות לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ולקבל היתר בנייה. כל שיפוץ משמעותי של בית פרטי או של בניין משותף מצריך היתר בנייה. מדובר באישור הניתן מטעם הוועדה לתכנון ובנייה להכנסת שינויים במבנה או בשטח. מטרת היתר הבנייה היא לדאוג שכל השטח הכפוף לרשות המקומית, עומד בתקני הבנייה שנקבעו מטעמה לאזור זה. אם יש הסכמה בין הדיירים, תוך 3-4 חודשים אפשר להוציא היתר בנייה. אם אין הסכמה והנושא נדון שוב ושוב בוועדה המקומית לתכנון ובנייה ואולי גם בבתי משפט – התהליך עלול להיגרר שנים. 50 איש במרפסת על פי התקן הישראלי, מרפסת מתוכננת לשאת עומס של 350 ק"ג לכל 1 מ"ר. לדוגמא, מרפסת של 12 מ"ר מתוכננת לשאת משקל של 4,200 ק"ג (מעל 50 איש). כמובן שהתכנון מביא בחשבון מקדמי בטחון, כך שהעומס האפשרי בפועל גדול יותר – על אחריותכם. כמה זמן נמשכת הבנייה? בניית מרפסת בודדת לוקחת בין יום לשבוע בדרך כלל, תלוי בשיטת הבנייה. יש שתי שיטות בנייה מקובלות בארץ: מרפסות מפלדה, "בנייה יבשה": מתבססות על קונסטרוקציית פלדה מוכנה, המעוגנת בדרך כלל לעמודי בטון מזוין של הבניין ומורכבת בשטח בתוך פרק זמן קצר ביותר. השיטה מאפשרת בנייה של מספר מרפסות ביום ונחשבת מתקדמת יותר, אך יש להקפיד על הביצוע שלה ובמיוחד על צורת העיגון. המרפסת גם קלה "יחסית", כ-1 טון לקונסטרוקציה של 12 מ"ר. התקנתה כמעט ואינה מטרידה את שגרת החיים של דיירי הבניין. מרפסות מבטון, "בנייה רטובה": השיטה ה"רטובה" היא המוכרת יותר, וגם הזולה יותר. היא כוללת חפירת עמודי בטון ויציקה לאורך הבניין. חסרונותיה: הבנייה מלכלכת, נמשכת כשבוע ועלולה לגרום פגיעה בגינת הבניין בגלל הפיגומים. גם עומסי המשקל שמוסיפות המרפסות אינם עניין של מה בכך. מרפסת בטון שוקלת 7-8 טון ובבניינים ישנים זה משמעותי. גימור הרצפה לטובת גימור הרצפה ניתן להשתמש בכל חיפוי חוץ כמו קרמיקה, גרניט פורצלן, ודקים למיניהם. כמו כן, ניתן לצבוע בצבעים אפוקסיים או בצבעים המותאמים לצביעת בטון בתנאי חוץ. כדאי לקחת בחשבון כשאתם בוחרים את החיפוי גם את הסיכוי להחלקה, בעיקר בתנאי רטיבות להם חשופה המרפסת בגשם. מעקה המרפסת ברוב המקרים, ההעדפה כיום היא למעקה שקוף של זכוכית עבה, העוטף את המרפסת. אבל יש גם אופציות אחרות כמו סורג מתכת, מעקה לבנים ועוד. ועכשיו, כשהמרפסת עומדת איתן, הגיע שלב העציצים והאדניות. לא לוותר על זה וגם לא על ריהוט גינה יפה שמשדרג כל מרפסת. הקפידו לבקש ברז מים וברז גז למרפסת, קנו גריל משובח ותתחילו ליהנות מהחיים.

במרכז היתרי בניה חוסכים לכם את הבירוקרטיה ועוזרים לכם להוציא היתר בניה במהירות ובקלות
בניה חדשה / תוספות / חריגות בניה בניה חדשה תוספות בניה חריגות בניה בניה בגג / חלל הגג שימוש חורג / הקלות שימוש חורג מהיתר שימוש חורג מתב"ע הקלות מערכת רישוי זמין מערכת מקוונת להגשת היתרי בניה רישוי בהליך רגיל / מקוצר / הקלה / שימוש חורג עבודות פטורות מהיתר בנוסף לאלו, אצלנו תוכלו למצוא ייעוץ מקצועי בכל הליכי הרישוי, ליווי ומעקב פרויקטים, בדיקת היתכנות, הכשרת חריגות, טיפול בשינוי תכנית בניין עיר (נוהל מבא"ת), עד טופס 4 ותעודת גמר.

רטיג הנדסה
הוקמה בשנת 1997. החברה מתמחה בתכנון, ניהול וביצוע פרויקטים הנדסיים, מבנים מרחביים, קונסטרוקציות תלויות, תוספות למבנים, מרפסות תלויות ופירי מעליות ומבצעת פרויקטים במגזר הפרטי והציבורי. בחברה פועלת מחלקת תכנון והנדסה ומועסקים בה צוותי התקנה מיומנים בהתקנת מבני מתכת וקונסטרוקציות פלדה. התכנון המתקדם, הסטנדרטים המקצועיים הגבוהים וההקפדה חסרת הפשרות בנושא הבטיחות הוביל חברות וארגונים מובילים במשק לבחור ברטיג הנדסה לביצוע פרויקטים מורכבים ויוקרתיים. מדוע לבצע את הפרויקט עם "רטיג הנדסה"? לחברה מחלקת הנדסה העוסקת בניהול , תכנון ,ליווי והוצאת ההיתר . החברה היחידה המייצרת את המרפסות במפעלה, תוך שמירה על כל שרשרת הייצור והבקרה. החברה הינה בעלת מספר האתרים הגדול בארץ בהם התקנו מרפסות לאורך למעלה מעשור . החברה היחידה בעלת מוטות תליה ייעודיים מתוצרת ASDO (חברה גרמנית) אלו מוטות בעלי חוזק גבוה ולא פרופילים מייצור עצמי. מוטות אלו הינם קריטיים לחוזק המרפסות. כל מרפסות החברה עוברות גלוון בטבילה באמבט אבץ לאחר הריתוך, דבר המבטיח עמידות מקסימלית כנגד החלדה. החברה מספקת תעודת טיב לכלל החומרים והעוגנים בהם נעשה שימוש לחברה מערך שירות וכוח אדם המאפשר לתת מענה לפרויקטים גדולים ומורכבים הכוללים מספר גדול של דיירים. לחברה ביטוחים מתאימים לסוג והיקפי העבודה, ובשל חוסנה הכלכלי יכולה להעמיד ערבויות מלאות לתשלומים המועברים אליה. חברת "HILTI" החברה מוסמכת לביצוע עיגונים מכניים וכימיים ע"י חברת החברות המובילות בעולם בתחום העיגון "FISCHER". לחברה טכנולוגיות ייחודיות המאפשרות לבצע מרפסות פלדה בגימור בטון חשוף/שפריץ/טיח.

כל בית צריך מרפסת - עכשיו זה אפשרי
פטנט חדש מאפשר להוסיף מרפסת שמש מפלדה גם לבתים נטולי מרפסות. כל מה שצריך זה היתרי בנייה, 3 חודשי סבלנות ו-18 אלף דולר. בדקנו האם זה משתלם. צפו בתוצאות בילי פרנקלעדכון אחרון: 12.01.12 , 00:09 עבור מי שגר בבניין ללא מרפסת החלום היה נראה לא ריאלי, אך לא עוד: דיירי בניין כבן 30 שנה ברחוב מרדכי ברמת השרון, החליטו לפני כשנה להוסיף מרפסות לבתיהם, אולם בדיקה העלתה כי מרפסות מבטון אינן מתאימות. למזלם הם גילו שיש אפשרויות נוספות: בחודש דצמבר האחרון הם התחדשו במרפסות שמש רחבות מפלדה. התוכנית יצאה לפועל עם הוצאת היתרי הבנייה בקיץ האחרון. בתוך 3 חודשי עבודה בלבד כל דירה קיבלה מרפסת ששטחה כ-12 מ"ר. עלות כל מרפסת עמדה על כ-18 אלף דולר, שכללו את התכנון, הוצאת היתרי הבנייה והביצוע. המחיר למ"ר עומד על כ-1,500 דולר אך משתנה בהתאם לגישה לבניין, כמות הדיירים המשתתפים וגובהו של הבניין. הבניין אחרי הוספת המרפסות הבניין אחרי הוספת המרפסות מדובר בפיתוח חדשני של חברת הבנייה והנדל"ן הושיאר ושל המהנדס דוד שחם. התחום מוכר באירופה, אולם בישראל הוא עושה את צעדיו הראשונים. הפיתוח הישראלי שאב את השראתו ממרפסות מפלדה שתוכננו ובוצעו במבנה עתיק שהוסב למגורים בפירנצה שבאטליה. מנכ"ל החברה, אבי הושיאר, מציין כי מרפסות הפלדה, בשונה מבטון, ניתנות להרכבה כמעט בכל בניין קיים וכי זמן העבודה קצר יותר. "במקומות שלא ניתן אסטרטגית לבנות בטון בשל בעיית גישה הולכים על מרפסות פלדה", הוא אומר, "הבנייה שלהן קלה ומהירות זמן ההקמה הוא כחודשיים שלושה, שליש מזמן הקמה של מרפסת בטון, כ-8 חודשים". הבניין לפני הוספת המרפסות הבניין לפני הוספת המרפסות הושיאר מוסיף שהעבודה פשוטה וכוללת פחות לכלכוך, שכן שלד הפלדה מוכן מראש במפעל ועם הגעתו אל הבניין נותר רק להרכיבו עם ברגים. הבדל נוסף לעומת מרפסות בטון הוא הפן האסתטי, שכן החזות של מרפסות הפלדה נראית מודרנית יותר. ייצור שלד הפלדה, שינועו והרכבתו אורכים כשבועיים. לאחר מכן מתחילות עבודות הגמר שכוללות לדברי הושיאר את חיפוי תקרה ורצפת המרפסת בלוחות קלים. השלב הבא כולל את ריצוף המרפסת באריחים דמוי דק, נקודות חשמל, התקנת מעקה זכוכית, צביעה ופריצת פתח מהבית אל המרפסת. העלאת ערך הדירה? בנוסף להנאה ששואבים הדיירים ברמת השרון, המרפסות המרווחות גם שדרגו את חזית הבניין. אך האם הן שדרגו את ערכן של הדירות? "מרפסת בדרך כלל מקבלת שווי יחסי לשווי של מ"ר בנוי בדירה העיקרית", מסבירה שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין, "כאשר מדובר במרפסת סגורה, השווי מגיע קרוב מאד לשווי מ"ר בדירה הסגורה. כאשר המרפסת פתוחה , השווי היחסי יורד כמובן. גורם משפיע נוסף הוא גודל הדירה - ככל שהדירה יותר קטנה תרומת המרפסת לשווי הנכס גדולה יותר. "לגבי הפיתוח החדש, הקהל הישראלי אינו נוהה אחרי חידושים אלא חובב טרנדים והשאלה אם הפטנט יהפוך לכזה. יש שלושה גורמים עיקריים שישפיעו על הצלחתו - אסתטיקה, בטיחות ותחזוקה. מבחינת אסתטית יש כאן אמירה שלא כל קהל יתחבר אליה והיא תתאים כנראה יותר לקהל משפחות צעירות או לאזורים סטודנטיאליים, וכמובן יש לבחון תחזוקה ובטיחות לאורך שנים. "באזור זה של רמת השרון, ועל פי נתוני הנכס, מחיר מ"ר בנוי עומד על כ-17-18 אלף שקל. מכיוון שמדובר במרפסת פתוחה, התוספת שלה לדירה עומדת על כ 3-5% מקסימום לערך הדירה כלומר כ-60 אלף שקל בממוצע. למעשה יוצא שהתרומה של מרפסת זו לשווי הנכס היא כמעט רק עלות הקמתה ולא למעלה מזה".

קניתם דירה קטנה - איך אפשר להתרחב?
אם אתם גרים בבניין ללא מרפסת, כדאי לכם לשקול להוסיף אחת כזאת. דרושה הסכמה של 75% מהדיירים והעלות תסתכם בסביבות 40-70 אלף שקל - אבל המרפסת יכולה להעלות את ערך הדירה שלכם ב-10% אלפי שאוליפורסם: 19.06.14 , 20:03 לא כל הדירות למגורים שקונות כיום משפחות בתחילת דרכן הן חדשות מהקבלן. לעתים מעדיפים הזוגות הצעירים לקנות דירות יד שנייה. אבל אם הם חשים בצפיפות - הם יכולים להוסיף מרפסת. כן, מסתבר שגם בבניין ישן ללא מרפסת, יש אפשרות לעשות זאת. כדי להוסיף מרפסת לבניין קיים, יש צורך בהסכמה של 75% מבעלי הדירות. עלות תוספת כזאת תלויה במספר הקומות בבניין וברמת הגימור הנדרשת, ולרוב מסתכמת ב-40-70 אלף שקל. כל בית צריך מרפסת - עכשיו זה אפשרי מרפסת וחבלי כביסה: מה הופך בית לישראלי? רופסת ומתרפסת - מה הסיפור של המרפסת? עיר של מרפסות: המדריך לבניית מרפסת בדירה עו"ד זיו כספי רוצים את דירת החלומות וכל מה שחסר לכם זה מרפסת? בדקנו איך אפשר לבנות אחת כזו, האם זה חוקי, כיצד מתמודדים עם השכנים שאינם מרוצים מהשיפוץ החדש וכמה זה עולה לנו עיר של מרפסות: המדריך לבניית מרפסת בדירה "מ-1992 ועד 2008 ניתן היה לבנות מרפסות בשטח של עד 12 מ"ר, או 10% משטח הדירה - הנמוך מביניהם", מסביר עו"ד עמיאל קסטוריאנו, מומחה בנדל"ן. "ב-2008 תוקנו תקנות חדשות לפיהן ניתן להתקין מרפסות בשטח של 14 מ"ר, ובלבד שהשטח הכולל של מרפסות בבניין לא יעלה על 12 מ"ר כפול מספר יחידות הדיור. הקלה נוספת הייתה ביטול מגבלת הקירוי של המרפסת, ואי הכללתה במצבור זכויות הבנייה. אגב, בבנייה חדשה ניתן לבנות מרפסות גדולות יותר". 120 אלף שקל נוספים לשווי הדירה "מרפסת יכולה להעלות את ערך הדירה ב-10%", מוסיפה שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין. "החישוב מתבסס על כך ששווי מ"ר מרפסת האו שווה ערך ל-50% משווי מ"ר בנוי עיקרי בדירה. לדוגמא, בדירה שהמחיר שלה משקף שווי של כ-20 אלף שקל למ"ר, ויש לה מרפסת בשטח 12 מ"ר, המרפסת תעלה את מחיר הדירה ב-120 אלף שקל נוספים, כאשר החישוב נכון גם לדירות יד ראשונה וגם לדירות יד שנייה. למעשה, ככל שהדירה יותר קטנה - תרומת המרפסת לשווי הנכס גדולה יותר". מבדיקה של חברת שיווק הנדל"ן נווה העיר כי רוכשי דירות מוכנים לוותר על על מספר מטרים בדירה - לטובת המרפסת. "חלק גדול מהרוכשים מעדיפים להקטין את הדירה ולהגדיל את המרפסת", מסביר נדב בריח, סמנכ"ל השיווק בחברה, "שטחן של המרפסות הסטנדרטיות עמד על 8-12 מ"ר בממוצע לפני 6 שנים, אבל עם הזמן גדל שטחן ל-15-20 מ"ר בממוצע". "הדרישה למרפסות גדולות, עד פי 3 מהסטנדרט המקובל, הפכה למגמה בולטת בתחום הנדל"ן למגורים", טוען אדריכל גיל שנהב ממשרד כנען שנהב אדריכלים, מומחה לתכנון שכונות מגורים. אילן רג'ואן, הבונה את פרויקט "רג'ואן towers" בדימונה, מחזק את הדברים. "רבים מהמתעניינים בפרויקט הם בעלי בתים צמודי קרקע שביקשו לעבור להתגורר במגדל - כאשר אחד האלמנטים המבוקשים ביותר הן מרפסות", הוא אומר. לדברי סופי סרגו, בעלי חברת הנדל"ן סרוגו, גם בפרויקט "hi life" שהיא בונה בראשון לציון מעדיפים דירות עם מרפסות גדולות. "תכננו מרפסות בגדלים של 22 מ״ר, שטח השקול לשני חדרים", היא מסכמת.

הגדלת / בניית מרפסת שמש * ממ"ד * הוספת חדר * שיפוץ בניין
אנו מאמינים בתהליך של שיתוף פעולה לפי הצרכים המתאימים ללקוחותינו, בהתחשב בנתונים בשטח המביאים להצלחה ולעליית ערך הנכס באחוזים רבים. אל עולם העשייה והבנייה אנו מביאים נסיון רב בבנייה, ניהול משא ומתן ובמיצוי היכולות עם הגורמים השונים במערך הבנייה, כרשויות, מודדים, יועצי קרקע, מהנדסים, אדריכלים, קבלנים ועוד… החברה מציעה את שירותיה ללקוחות הבאים: א. בניינים משותפים: תוספות בנייה כ מרפסת שמש תלויה (- קונסטרוקציה פלדה) או מרפסת בבנייה רטובה (- יציקת בטון), ממ"דים, הגדלת לובי כניסה, הגדלת חדר, בניית מחסנים, שיפוץ כללי . . . ב. בניינים בעלי מרפסות מדלגות: הגדלת/השלמת מרפסת שמש קיימת ל 14מ"ר – 12מ"ר ובמקרים מסוימים – אף עד 21 מ"ר! למה קוטאי יזמות ובנייה? א. "ראש שקט" – החברה מלווה ומטפלת בכל סדר הפעולות והשלבים החל מרגע ההחלטה על תוספת הבנייה ועד למסירה המושלמת לשביעות רצון הדיירים, לאחר גמר ביצוע התוספת והשיפוץ כהלכה. ב. עמידה בלוחות זמנים ואיכות ביצוע גבוהה תוך הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר. ג. העסקה הכלכלית והמשתלמת ביותר - החברה מוציאה מכרזים לבעלי המקצוע השונים, לשם הוזלת עלות תוספת הבנייה והשיפוץ. ד. החברה עובדת עם נותני שרותים מוסמכים, בעלי וותק ונסיון ביצועי מוכח בבנייה ובתוספות בנייה בפרט, לאחר שעברו בדיקה וסינון לשביעות החברה. ה. גישור, פישור וטיפול בהתנגדויות מבית ומחוץ, כדי להגיע ל: * תוצאה – הטובה ביותר * בזמן – הקצר ביותר * בנוחות והנאה – מרבית ו. החברה פועלת כצוות מנצח ובעלת תודעת שרות, מקצועיות, שקיפות ואמינות גבוהה. האם בניית או הרחבת מרפסת שמש ו/או ממ"ד כדאית? 1. הגורם הכלכלי: א. מכירת הדירה במחיר גבוה יותר משוויה הנוכחי באחוזים ניכרים, בייחוד בהוספת מרפסת שמש ו/או ממ"ד !!! ציטוט מהערכת השמאי לוי יצחק: הוספת מרפסת מעלה את ערך הדירה ב 15% – 10% בממוצע! ב. פוטנציאל מכירתי – סיכוי גבוה יותר למכירת הדירה, בפרק זמן קצר ביותר! ג. מעבר לצורך שדרוג דירה – מרפסת, חדר או ממ"ד, כרוך בהוצאות רכישה נלוות רבות כמס שבח, עו"ד, תיווך, שיפוץ והתאמה לצרכים, הובלה, אובדן ימי עבודה, כאב ראש . . . מה שיוצר את הכדאיות לשפץ ולהרחיב את הדירה הקיימת. 2. גודל שטח הדירה: בנדל"ן, הגודל קובע ! ! כיום, שטחי הדירות והחדרים בבניינים החדשים קטנים בצורה ניכרת משטחי הדירות שנבנו בעבר. לכן, ישנה עדיפות מובהקת גם בהיבט הכלכלי וגם בהיבט הנוחות ואיכות החיים, לשפץ את הקיים. 3. נוחות ואיכות חיים: א. תוספת בנייה יוצרת אווירת מגורים נעימה ואיכותית, אשר משדרגת ומעמידה את הבניין בחזית אחת עם קו וסגנון הבנייה החדשה. ב. הוספת מרפסת שמש יוצרת הגדלה אופטית של חלל הסלון ויצירת מרחב פתוח . . . ג. למרפסת השמש שימושים כיד הדמיון: אם כפינת עישון, שיזוף, ברביקיו, מקום אירוח, ספורט, גינה פרטית וקסומה, תליית כביסה, מקום משחק לילדים, הצצה לרחוב, מלונה, מחסן, תליית דגל ביום העצמאות ועוד . . . ד. הוספת ממ"ד = הוספת חדר על כל המשתמע מכך. אם כחדר מגורים נוסף בדירה או בשימוש כחדר ארונות, משרד או מחסן. 4. הגורם הבטיחותי בשיפוץ: בניין שאינו מתוחזק כהלכה, עשוי לסכן את דיירי הבניין ואורחיו, כגון: א. עמודי בניין סדוקים / מקולפים. ב. לובי בניין פרוץ שאינו תחום וסגור בשילוב דלת כניסה (אינטרקום). ג. מרצפות שבורות ומתרוממות. ד. מעקה חדר מדרגות שבור ו/או חלוד. 5. הגורם הבטחוני: בניית ממ"ד (- מבנה מוגן דירתי) עשוייה להציל חיים!!! לאחרונה, לאור עליית המודעות הציבורית לאפקט תזוזת הלוחות מתחת לפני הקרקע הגורמות לרעידות אדמה וכתוצאה מכך – להרס, חורבן ואבידות בנפש, עלתה החשיבות לבניית מבנה מוגן צמוד לדירה. א. כניסה מהירה ונוחה לחדר מוגן. ב. שהות בחלל נקי, מסודר, אינטימי ומשפחתי. ג. לרוב, מקלט הבניין הציבורי מעופש, מתוחזק שלא כהלכה והפך כבר מזמן למחסן אופניים ועגלות… לידיעתך, אחת התקנות החשובות ביותר שעודכנו במהלך שנת 2008 בנושא מרפסות שמש, היא האפשרות לבנות בבניינים חדשים מרפסות חופפות או בשמם הנפוץ- בניית מרפסת מעל מרפסת. עד כה תכננו ובנו בניינים עם מרפסות שמש מדלגות / מקפצות / מזגזגות לרוב. הכוונה היא, ל מרפסות שמש שנבנו לא אחת מעל השנייה אלא בקפיצה של 2 קומות בין מרפסת למרפסת. שינוי תקנה זו יצרה למעשה את האפשרות ל הרחבת מרפסת שמש קיימת. כלומר, מעתה ניתן להגדיל ולהרחיב את שטח מרפסת שמש הקיימת בבניין ישן עד ל 12-14 מ"ר! כך, שבמקום להסתפק ב מרפסת שמש קטנה בת כ 5-6 מ"ר שלרוב אינה מנוצלת, ניתן להגדיל כעת את שטח ה מרפסת בסכום זעום יחסית, אף מעל לכפול! ע"י הרחבת מרפסת או הגדלת מרפסת באופן זה, משיגים למעשה מרפסת אינטימית, מרפסת כייפית לאירוח, מרפסת כפינת עישון, מרפסת שיזוף, מרפסת ל מנגל הביתי, מרפסת מוצללת, מרפסת להקמת גינה יפה ומטריפה, ומעל הכל – הרחבת חלל המגורים הפרטי! היתרון הנוסף בשינוי תקנת מרפסות חופפות, משרת למעשה את כל הבניינים שדייריהם מעוניינים ב בניית מרפסת או הוספת מרפסת, ולא קיימת להם מרפסת שמש כלל. עד כה, הוספת מרפסות הייתה עניין יקר יחסית עם רווח קטן בחובו, שכן השלד הקונסטרוקטיבי הגדול שהוקם לצורך בניית מרפסות היה יקר ולא משתלם. כעת, משניתן לבנות מרפסת מעל מרפסת עלות השלד הקונסטרוקטיבי קטן, והרווח לדייר עלה משמעותית והפך לאטרקטיבי, וכך ניתן להגיע בתוספת בנייה ל שטח מרפסת של 12-14 מטרים רבועים ואף מעבר לכך! ניתן לומר בוודאות כי בניית או הוספת מרפסת שמש היא עניין כלכלי וכדאי מאוד! מצד אחד- רווחה ואיכות חיים מיידית, ומצד שני – העלאת ערך הדירה בצורה ניכרת כפי הערכת השמאי לוי יצחק: " הוספת מרפסת מעלה את ערך הדירה ב 15% – 10% בממוצע! "

כיצד מוסיפים מרפסת שמש לבניין קיים?
בעקבות פעילות של התאחדות הקבלנים המועצה הארצית לתכנון ובנייה המליצה לאשר בניית מרפסת מעל מרפסת, התקנה החדשה שאושרה במאי 2008 מאפשרת תכנון ובנייה של מרפסות שמש חופפות של כ- 12 מ"ר לכל דירה, פעולה זו מניבה השקעה רווחית ומהירה, הנאה עתידית, ושיפור איכות החיים של דיירי המבנה. התועלת בפועל בבניית המרפסת היא כפולה: כאשר הדירה תוצע למכירה, היא תימכר מהר יותר מאשר דירה ללא מרפסת שמש ובמחיר גבוה יותר ממחיר ההשקעה במרפסת ובנוסף ניתן להשתמש בה ולהפיק ממנה שינוי באורח החיים. הרי מי לא רוצה לאכול ארוחת בוקר של שבת במרפסת... איך מתקדמים? כדי להתקדם יש להעביר אלינו גרמושקה של הבניין(ניתן להוציא מהעירייה ) או לחילופין לשכור שירותי מהנדס או אדריכל דרך החברה ולשלם עבור בדיקה ראשונית שכוללת: הוצאת תיק מידע,הכנת סקיצה ואישור עקרוני מהרשות בסך של בערך כ- 7,000 ש"ח, כמו כן ניתן לבצע הדמייה מוחשית לפרוייקט ( תוצאה סופית לאחר בניית מרפסות שמש ) בעלות של כ- 2,000 ש"ח . עלויות אילו יתקזזו במידה ומבצעים את הפרוייקט דרך חברת הושיאר. מתנגדים מה העלות של הדיירים הבונים על מרפסת של מתנגד? בסביבות 60% מעלות המרפסת, עלות בניית מעטפת לחזית אחידה. על קומה ראשונה/ אחרונה יש אפשרות לדלג בבניית מרפסת במידה ויש מתנגדים, אם זה קומות באמצע חייבים לבנות לדייר המתנגד רק את שלד המרפסת. המחיר המדוייק ייקבע לפי נתוני הבניין ולפי מפרט טכני מרפסות מבטון ביצוע בניית תוספת מרפסות שמש מבטון אורך בין 6-8 חודשים, העבודה מתבצעת בקירות החיצוניים באמצעות פיגומים. למעט רעש בשעות הפעילות, ביצוע העבודה אינו מורגש ואינו מפריע לשגרת היום-יום. בסוף הקמת המרפסות ועבודות הגמר מתבצעות עבודות פתיחת הפתחים מתוך הדירות למרפסות החדשות, עבודה זו אורכת כשניים עד שלושה ימי עבודה. עלות משוערת למרפסת בגודל של 12 מ"ר הינה כ-65,000 ש"ח לדירה. המחיר אינו כולל תכנון, פיקוח והוצאת היתר בנייה. מרפסות מפלדה ייצור של שלד הפלדה, גילוון המסגרות וצביעתם במפעל והגעתן ע"י משאיות לבניין. הרכבת שלד המרפסת אורכת כ-14 יום, לאחר מכן מתחילות עבודות הגמר אשר כוללות את חיפוי תקרה ורצפת המרפסת בין המרפסות, בלוחות קלים של היצרן James Hardie אשר משווק ע"י היבואן הבלעדי מ. רוטנברג ובניו . ריצוף המרפסת באריחים דמוי דק ,נק' חשמל ,התקנת מעקה זכוכית, צביעה ופריצת פתח מהבית אל המרפסת. התהליך כולו מסתכם כ- 3 חודשי עבודה, פרק זמן מהיר יחסית לכל הדעות. מחיר מרפסת מפלדה בגודל של כ-12 מ"ר הינו כ-70,000 ש"ח . יתרונות המרפסות מפלדה מבשרות על חדשנות בתחום הבנייה: זמן העבודה הקצר ושיטת העבודה של הכנת שלד המרפסות במפעל מעניקה יתרון של אסטטיות בזמן עבודות הבנייה בבניין עם פחות רעש והפרעה לדיירים. בסיום העבודות מקבלים דיירי הבניין מרפסת מודרנית ומרווחת המשדרגת גם את מראהו של בניין ישן.

הוספת מרפסות שמש
בשלב א' יש לקחת אדריכל ע"מ שיבדוק במח' ההנדסה מה האופציות לתכנן מרפסות. לשאלותייך: 1. הקרקע שייכת למקרקעי ישראל, האם אנו אמורים לקבל מהם אישור על הוספת המרפסות (כבר יצא טאבו). כאשר תגישו בקשה להיתר בניה תופנו להחתים את המנהל. 2. האם יש צורך בקבלת אישור אדריכל הבניין בהוספת המרפסות, למרות שפנינו אליו בכדי שיקח אליו את הפרוייקט והוא לא היה מעוניין מטעמי לוח זמנים. אין צורך. 3. האם משלמים עבור מרפסת שמש 12 מטר היטל השבחה ומיסי שבח או היטלים אחרים שאין אנו יודעים עליהם? היטל השבחה ישולם רק במידה ונעשה תיקון של תכנית בניין העיר במקום לטובת שיפור אחוזי הבניה. האדריכל שלכם יוכל לברר זאת עבורכם. 4. מה קורה אם יש לי הסכמה של למעלה מ-75% דיירים שמאשרים את תוספת המרפסות ורק דיירת אחת מתנגדת, האם היא יכולה להשפיע על אישור המהלך? אין לה אפשרות לעצור את התהליך, אלא רק להגיש התנגדות. ההתנגדות תידחה אלא אם יש לה טענה מאוד רלוונטית. 5. אשמח לקבל עוד אינפורמציה חשובה על מנת לדעת חוץ מעלות הבנייה לקבלן, אילו הוצאות או אגרות עלינו לשלם בכדי שנוכל להיערך כספית. האפשרויות הקיימות להרחבה או הוספה של מרפסות תלויות הוספת מרפסת תלויה יכולה לשדרג את איכות החיים, להעלות את ערך הנכס, ולשפר את המראה החיצוני של הבית. מאות אלפי ישראלים נהנים כיום מתיקון לחוק, המאפשר בנייה של מרפסות חופפות אחת תחת השנייה. תיקון זה מחליף את החוק הקודם, אשר קבע כי מרפסת מקורה היא חלק משטח הבנייה, ולכן ניתן היה למצוא רק מרפסות שאינן חופפות. כל בעל דירה יכול באופן עקרוני להוסיף מעבר למוקנה בתכנית התב"ע הרלוונטית מרפסת פתוחה בשטח של לא יותר מ-14 מטרים לדירה, ולא יותר מ-12 מטרים בממוצע לבניין. המשמעות ברורה: אין צורך בזכויות בנייה נוספות על מנת להוסיף ולהגדיל מרפסות בכל הקומות והדירות. למרות התיקון לחוק, הוספת המרפסת דורשת שורה ארוכה של תהליכים בירוקרטיים וקבלת אישורים. ראשית, יש להבחין בין שתי האפשרויות הקיימות להרחבת מרפסות או הוספתן לבניין: מרפסות מכוח תכנית קיימת – במידה וקיימת תכנית בנייה עירונית בתוקף, ההליך התכנוני קצר, ועשוי לארוך מספר חודשים בלבד. יש לבקש היתר בנייה מהועדה המקומית, ולהתייעץ עם אנשי מקצוע על מנת להציג תכנית מסודרת. תכנית בניין עיר חדשה – קידום תכנית בניין עירונית חדשה הוא הפיתרון עבור בעלי דירות המעוניינים להוסיף מרפסת בבניינים בהם לא קיימת תכנית בתוקף. זהו הליך ארוך יותר, הכולל אפשרות להגשת התנגדויות. אורכו של התהליך נע בין 3 חודשים במידה ואין התנגדויות, ל-10 חודשים ויותר במידה ונדרשת הקמת וועדה. הוספת מרפסות מכוח תכנית קיימת או תכנית בניין עיר חדשה הוספת מרפסת תלויה - בממוצע תוספת של 2000 ש"ח למ"ר להחליט האם מחליפים או בונים מרפסת חדשה תהליך הוצאת היתר הוצאת היתר עבור בניית המרפסת כרוכה בבחינת המבנה, בדיקת אפשרויות ביצוע סטטוטוריות וקונסטרוקטיביות ויציקת תוכן אל תכנית הגשה לעירייה. את התכנית יש להגיש בצירוף חתימה של אדריכל או קונסטרוקטור, אשר יציינו את הפרטים לגבי המרפסות והשינויים המבוקשים. בנוסף, יש לצרף אל התכנית את טופס הסכמת השכנים. לאחר מכן יש לבצע את השלבים הבאים: העברת התכנית וטופס החתמת השכנים חתום על ידי נוטריון אל מחלקת הפיתוח העירונית. במידה ויש הסכמה – אישור התכנון וביצוע התאמות על פי דרישות מחלקת הפיתוח. במידה ואין הסכמה – הפעלת וועדת שכנים ושליחת העתקי תכניות ומסמכים לבעלי החלקה. זימון הדיירים להשמעת טיעונים בפני ועדה. פרסום הקלה, במידה ונדרשת, בשני עיתונים מקומיים ועיתון ארצי אחד. לאחר קבלת אישור המחלקה או הוועדה, מופקות תכניות עבודה. התכניות הללו הן האות לפתיחת תהליך הייצור וההרכבה של המרפסת. מחיר הוספת מרפסת תלויה מומלץ לפנות לחברה המתמחה בעבודות קונסטרוקציה ובנייה בכל תנאי שטח, ולהשוות בין הצעות מחיר בהתחשב בנקודות הבאות: העלות הממוצעת של הגדלת שטח עבור מרפסת קיימת נאמדת בכ-2,000 שקלים למטר מרובע. מחיר זה אינו כולל עבודות גמר, תוספות מיוחדות, הוצאות בלתי צפויות וכדומה. העלות של הרחבת מרפסת גדולה יותר, ובמקרים מסוימים המחיר עשוי להיות אפילו כפול. מטר מרובע של מרפסת שווה על פי מחירון עדכני כ-50% ממטר מרובע בתוך הדירה. זו תוספת משמעותית אשר בה כדאי להתחשב בנכסי נדל"ן להשקעה, בדירות פרטיות ובבנייה עצמית. קל יותר למכור דירה עם מרפסת, ולהציע אותה לקהלי יעד מגוונים.

מהפכת המרפסות כבר כאן - אלפי דיירים נהנים מתוספת מרפסת בדירתם - ומה איתך?
בהתאם לתקנות תכנון ובניה - ניתן כיום להוסיף למבנים קיימים מרפסות מקורות (גזוזטראות) מבלי שהשטח הנוסף יכלל כשטח עיקרי - המרפסת תחושב לפי שטח שרות. החוק מאפשר הוספת מרפסות אחת מעל השנייה - עד לשטח של 12 מ"ר, כשהשטח המקסימלי המותר הינו 14 מ"ר. על פי חוק - נדרשת תמיכה של לפחות 75% מדיירי הבניין על מנת לבצע את תוספת המרפסות. בנוסף, אותם 25% מדיירי המבנה - אשר התנגדו או אינם מעוניינים בתוספת מרפסת בדירתם, מוותרים על שטח הבניה המוסף ובכך מאפשרים לשאר הדיירים להתחלק בשטחי הויתור - כל זאת עד תוספת מקסימלית של 14 מ"ר לכל מרפסת. אותן תוספות בנייה החולפות דרך מרפסות קיימות בדירות שלא הצטרפו לתוספת המרפסות, ימומנו על ידי הדיירים שבהסכם התוספת - כך לעתים תשלום עמודים במקומות בהן לא נוספה מרפסת חל על הדיירים באופן שווה. ניתן לבנות מרפסות בשיטות בנייה שונות, בין היתר: מרפסות מבטון מזויין מרפסות מפלדה מרפסות מתועשות המיוצרות כשהן מוכנות מראש במפעלי פלדה ומורכבות בשטח תוך פרק זמן קצר ביותר. מרפסות מכוסות דקים עץ הלהיט האחרון משרדנו - יהושע ורון תכנון והנדסת בנין - פועל החל מקבלת ההזמנה ע"י ועדי בתים או בעלי מבנים, דרך תכנון מוקדם, הכולל עיבוד רעיונות ארכיטקטוניים והנדסיים - ועד פיקוח ואבטחת איכות הבניה. בנוגע לכל הכרוך בתוספת מרפסות - אנו מטפלים בנושאים הבאים: הכנת תוכניות הגשה למועצות אזוריות ועיריות. (תוכניות היתר) טיפול בהוצאת היתרי בניה. לאחר קבלת היתר בניה - תכנון מפורט ארכיטקטוני והנדסי. הכנת מפרטים טכניים וכתבי כמויות לצורך התקשרות עם קבלני בנין. פיקוח עליון כמוגדר בחוק התכנון והבניה.

תוספות בנייה (מרפסות, ממ"דים, חניות)
תוספת בנייה מעלות את שווי הנכס בצורה דרמטית, ומשדרגות את איכות החיים של הדיירים. ככל שעובדים עם חברה יזמית מקצועית ומנוסה יותר, ניתן "להפיק יותר" מהנכס ולהרוויח בגדול. חברת אנגלאינווסט מתמחה בייזום וביצוע פרויקטים של תמ"א 38, איכות ללא פשרות! הפרויקטים שלנו – לחץ כאן לצפייה תוספות בנייה תוספות בנייה במסגרת תמ"א 38 בשנת במסגרת תמ"א 38 שאושרה בשנת 2005, רשאים בעלי מבנים שנבנו לפני שנת 1980 לבצע חיזוק למבנה בו הם גרים לצורכי מיגון מפני רעידות אדמה. כחלק מתהליך חיזוק ומיגון המבנה רשאים בעליו לבצע תוספות בנייה ושינויים שונים כגון: הוספת מרפסות, ממ"ד או תוספת בנייה במבנה הקיים. בשנת 2007 על מנת להגדיל את כמות התושבים אשר דואגים לחזק את המבנה בו הם מתגוררים ולהיערך בפני רעידות אדמה, תוקן החוק והוטלו פטורים והקלות במס. כמו כן בוצע שינוי באחוז ההסכמה הדרוש לביצוע תוספת בנייה והוספת יחידות דיור. תוספת בניה יכולה להתבצע בשיטות שונות בין היתר בשיטת הבנייה הקלה. ניתן להוסיף חדר בדירה או קומה בבניין, לבצע תוספת של חדר על גג, להרחיב את הלובי של הבניין, להגדיל את מספר מקומות החניה ועוד תוספות בנייה שונות. למה לעבוד דווקא איתנו? צפה עכשיו בסרטון קצר (03:17) תוספות בנייה תוספת בניה של חדרים בעלי הדירות יכולים לקבל במסגרת העסקה תוספות בנייה שונות כגון הוספה של חדר למבנה קיים, הוספה של חדר מעלה את ערך הדירה, מאפשרת חיים נוחים וקלים יותר למתגוררים בדירה. התוספת יכולה להתבצע בתוך מבנה קיים על גבי הגג הקיים. קומה חדשה בבניין בניינים המעוניינים בתוספת בניה של קומה שלימה, נצרכים להמציא אישורי עירייה ומסמכים אחרים רלוונטיים, כמו כן דרושה הסכמה של 67% אחוז מכלל בעליה הדירות בבניין לתוספת על המבנה.לאחר קבלת כל האישורים הנחוצים, ניתן להוסיף קומה שלמה לדירה. חוק התמ"א מאפשר לבעלי דירות לנצל את ההזדמנות ולבצע תוספות בנייה של הוספת מרפסות וממ"דים (מרחב, מוגן, דירתי), שיפוץ של לובי הבניין וחיפוי קירות חיצוניים, תיקונים ושיפוצים נוספים. שידרוג איכות החיים ורווח נקי עבור הדיירים תוספות בנייה במסגרת חוק התמ"א משדרגות את המבנה הקיים, מעלות את ערך הדירה והפוטנציאל הגלום בה, חוסכות הרבה זמן לעומת פרויקטים נדל"נים שונים, עלויות ופרוצדורות בירוקרטיות. אנו בחברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית בע"מ מתמחים בכל תוספות הבנייה הקיימות, עם ותק של 30 שנה בבניין וניסיון של אלפי יחידות דיור. נשמח לעמוד לשירותכם ולספק מענה מהיר.

הוספת מרפסות בבית המשותף
60% מדיירי בית המשותף בעל 32 דירות רוצים לבנות מרפסות. מה הוא אחוז דיירי הבניין שצריכים להסכים לכך? האם נדרשת חתימת הדיירים המסכימים/המתנגדים ע"ג תוכנית הבנייה או מספיק להחתים את הדיירים ע"ג נייר ללא שום התייחסות ליעוד החתימה? תודה מראש על התייחסותכם. למעלה ג', 09/13/2016 - 14:29 #2 tarbut הרחבת מרפסות על פי החוק, יש צורך בהסכמת בעלי הדירות שבבעלותם 3/4 (75%) מהדירות ו-2/3 מהרכוש המשותף צמודים לדירותיהם. ללא הסכמה זו יהיה קשה מאוד להוציא את פרויקט בניית או הרחבת המרפסת לפועל. האפשרות היחידה היא לפנות לוועדה המקומית, שרשאית להפנות את הצדדים לבית המשפט.

X


X

יהושע רייכר , השבחת נכסים יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , כדאיות בהשבחת נכס יהושע רייכר , השבחת נכסים נדל ן יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת נכסים נדל ן יהושע רייכר , מה זה השבחת נכס יהושע רייכר , עליית ערך של דירה יהושע רייכר , איך להשביח דירה יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , כדאיות בהשבחת נכס יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , רשם החברות יהושע רייכר , קבלן מרפסות אשדוד יהושע רייכר , השבחת מקרקעין יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , הום סטייג'ינג יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , הום סטיילינג לפני מכירה יהושע רייכר , שיפוץ דירה לפני מכירה יהושע רייכר , הום סטייג'ינג יהושע רייכר , קורס הום סטייג'ינג יהושע רייכר , הום סטייג'ינג טיפים יהושע רייכר , השבחת דירה לפני מכירה יהושע רייכר , אנה גוטמן יהושע רייכר , כדאיות בהשבחת נכס יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , הום סטייג'ינג יהושע רייכר , מס שבח יהושע רייכר , השבחת נכסים נדל ן יהושע רייכר , קורס השבחת נכסים יהושע רייכר , אלחנן מגידוביץ יהושע רייכר , מאמרים בנושא השבחת נכסים יהושע רייכר , השבחת דירות יהושע רייכר , השבחת נכסים לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים באנגלית יהושע רייכר , שדרוג הבית לפני מכירה יהושע רייכר , השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ יהושע רייכר , יהושע רייכר , שדרוג נכסים יהושע רייכר , יזמות בנדל"ן יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , קורס יזמות נדלן יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , יזם נדל ן מתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , יזם נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , רשימת יזמי נדל"ן יהושע רייכר , יזם מתחיל יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , איך להתחיל בעולם הנדלן יהושע רייכר , יזמות נדל ן דרושים יהושע רייכר , איך מתחילים להיות קבלן יהושע רייכר , קורס יזמות נדלן יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס נדלן מחיר יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , קורס נדל ן באינטרנט יהושע רייכר , לימודי נדל ן באינטרנט בחינם יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן ירושלים יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס יזמות והשקעות בנדל"ן יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן מחיר יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן – האוניברסיטה הפתוחה יהושע רייכר , קורס נדלן מחיר יהושע רייכר , לימודי נדל ן באינטרנט בחינם יהושע רייכר , יזמות נדל ן איך להתחיל יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן בחו"ל יהושע רייכר , קורס יזמות נדל ן פסגות יהושע רייכר , קורס יזמות נדלן יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן יהושע רייכר , קורס נדלן יהושע רייכר , קורס נדלן מחיר יהושע רייכר , קורס השקעות נדל"ן מחיר יהושע רייכר , פסגות נדל ן חזי חיים יהושע רייכר , לימודי תיווך נדל"ן יהושע רייכר , קורס נדל ן באינטרנט יהושע רייכר , יזם נדל ן מתחיל יהושע רייכר , יזמות נדל ן מאמרים יהושע רייכר , יזם נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , יזם מתחיל יהושע רייכר , רשימת יזמי נדל"ן יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , יזמות נדל ן דרושים יהושע רייכר , איך מתחילים להיות קבלן יהושע רייכר , יזמי נדל ן בישראל יהושע רייכר , יזמות נדל ן ויקיפדיה יהושע רייכר , מה זה יזם נדל ן יהושע רייכר , ראשי תיבות נדל"ן יהושע רייכר , נדל ן לימודים יהושע רייכר , מה זה נדל ן יהושע רייכר , נדל ויקיפדיה יהושע רייכר , רשימת יזמי נדל"ן יהושע רייכר , נדל ן קיצור של יהושע רייכר , נכסי דלא ניידי יהושע רייכר , חברת יזמות נדל"ן יהושע רייכר , חברות בניה ויזמות יהושע רייכר , רפאל א.ג יזמות בע"מ יהושע רייכר , רפאל נדל ן טלפון יהושע רייכר , ד.רפאל יזמות בע"מ יהושע רייכר , חי רפאל יזמות ובניה יהושע רייכר , ד. רפאל יזמות בינלאומית 2009 בע"מ יהושע רייכר , קבוצת רפאל נתניה על הים יהושע רייכר , חברות נדל"ן בישראל יהושע רייכר , יהושע רייכר , מימון פרויקטים בנדל"ן יהושע רייכר , מימון פרויקטים בנדל"ן יהושע רייכר , מימון נדל"ן יהושע רייכר , חברת יסודות יהושע רייכר , הראל יהושע רייכר , מימון נדל"ן יהושע רייכר , מימון חוץ בנקאי לנדל"ן יהושע רייכר , הראל מימון נדל"ן יהושע רייכר , הראל נדל"ן והשקעות יהושע רייכר , גמלא מילניום השקעות בע"מ יהושע רייכר , גמלא הראל כתובת יהושע רייכר , טל תפוחי גמלא יהושע רייכר , קרן אקספו מימון חוץ בנקאי יהושע רייכר , מימון ליזמי נדל ן יהושע רייכר , חברת יסודות יהושע רייכר , יסודות נדלן רחובות יהושע רייכר , חברת יסודות נדל"ן יהושע רייכר , חברת יסודות פארק המדע יהושע רייכר , חברת יסודות תמ"א 38 יהושע רייכר , עופר זרף יהושע רייכר , יסודות עופר זרף יהושע רייכר , יסודות איתנים בע"מ יהושע רייכר , יסודות איתנים טלפון יהושע רייכר , הראל יהושע רייכר , הראל טפסים יהושע רייכר , הראל ביטוח בריאות יהושע רייכר , הראל ביטוח חיים יהושע רייכר , הראל טלפון יהושע רייכר , הראל אזור אישי יהושע רייכר , הראל פנסיה טלפון יהושע רייכר , הראל מעסיקים יהושע רייכר , הראל ביטוח רכב יהושע רייכר , יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , קרקע לבניה בחינם יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית במרכז יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים מופשרים למכירה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בשפלה יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית יהושע רייכר , מגרשים למכירה בצפון יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים יהושע רייכר , קרקע לבנייה בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה בדרום יהושע רייכר , בניה קלה יהושע רייכר , בניה ירוקה יהושע רייכר , יהושע רייכר בניה קלה , יהושע רייכר בניה ירוקה , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים לבניה בשרון יהושע רייכר , קרקע לבניה בחינם יהושע רייכר , קרקע בחינם 2017 יהושע רייכר , קרקעות בחינם בדרום יהושע רייכר , קרקע לבנייה בצפון יהושע רייכר , שטח חינם מהמדינה יהושע רייכר , קרקע חקלאית חינם יהושע רייכר , קרקע לבנייה מיידית יהושע רייכר , קרקע לבנייה עצמית יהושע רייכר , קרקע חינם לזוגות צעירים יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית במרכז יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים למכירה בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה רוויה למכירה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים יהושע רייכר , מגרשים למכירה בדרום יהושע רייכר , קרקע לבנייה בחינם יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מכרזים מגרשים בראשון לציון יהושע רייכר , הפשרת קרקעות בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית במרכז יהושע רייכר , וילות למכירה בנחלת יהודה יהושע רייכר , בית פרטי למכירה בשיכון המזרח יהושע רייכר , מגרשים למכירה בבאר יעקב יהושע רייכר , מגרשים רכב בראשון לציון יהושע רייכר , שכונת נווה דקלים ראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים מופשרים למכירה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במרכז יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים יהושע רייכר , מגרשים למכירה בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה רוויה למכירה יהושע רייכר , קרקע מופשרת לבניה יהושע רייכר , קרקע לבנייה בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , וילות למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בדרום יהושע רייכר , קרקע בדרום הארץ יהושע רייכר , בתים למכירה במושבים ליד אשקלון יהושע רייכר , מגרשים במושבים בשפלה יד שניה יהושע רייכר , נווה תמרים מחיר יהושע רייכר , קרקע חינם בנגב יהושע רייכר , נווה תמרים בנגב יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בצפון יהושע רייכר , מגרשים לבניה בצפון בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה בקיבוצים בצפון יהושע רייכר , שטחים למכירה ברמת הגולן יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בצפון יהושע רייכר , מגרשים בגליל יהושע רייכר , מגרשים למכירה בגליל המערבי יהושע רייכר , מחיר קרקע חקלאית בצפון יהושע רייכר , שטחים חקלאיים למכירה יהושע רייכר , מגרשים לבניה עצמית בשפלה יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים במרכז יהושע רייכר , וילות למכירה במושבים בשפלה יהושע רייכר , מגרשים לבנייה מיידית יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בדרום יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים באזור ירושלים יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בשרון יהושע רייכר , קרקע לבניה בחינם יהושע רייכר , מגרשים למכירה במושבים בצפון יהושע רייכר , יהושע רייכר , תמ"א 38.2 יהושע רייכר , תמ"א 38 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 2 יהושע רייכר , תמ"א 38 מדלן יהושע רייכר , תמ א 38 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 חיפה יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 4 יהושע רייכר , תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 1 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 2 יהושע רייכר , חוק תמ"א 38/2 יהושע רייכר , אחוז הסכמה לתמ"א 38/2 יהושע רייכר , תנאים לתמ"א 38/2 יהושע רייכר , תמ א 38 2 הסכמת דיירים יהושע רייכר , מה ההבדל בין תמ"א 38/2 פינוי בינוי יהושע רייכר , תמ א 38 1 יהושע רייכר , תמ א 38 3 יהושע רייכר , תמ"א 38/2 רוב דרוש יהושע רייכר , תמ"א 38 מדלן יהושע רייכר , תמ א 38 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 תיקון 2 יהושע רייכר , תמ א 38 פינוי בינוי יהושע רייכר , תמ א 38 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 מה זה יהושע רייכר , תמ"א 38 נוסח משולב יהושע רייכר , תמ"א ראשי תיבות יהושע רייכר , תמ א 38 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 חולון למכירה יהושע רייכר , תמ א 38 פרויקטים יהושע רייכר , תמ א 38 2 חולון יהושע רייכר , תמ א 38 חולון גבעת התחמושת יהושע רייכר , תמ א 38 פנחס לבון חולון יהושע רייכר , תמ א 38 חולון אילת 56 יהושע רייכר , פינוי בינוי קוגל חולון יהושע רייכר , פינוי בינוי חולון יהושע רייכר , תמ א 38 תל אביב יהושע רייכר , פינוי בינוי בתל אביב יהושע רייכר , דירות למכירה תמ"א 38 תל אביב יהושע רייכר , תמ"א 38 רמת אביב יהושע רייכר , תמ א 38 3 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 רובע 3 תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 עיריית תל אביב יהושע רייכר , מסמך מנחה לבחינת בקשות להיתרי בניה המוגשות מכח תמ"א 38 יהושע רייכר , פינוי בינוי בדרום תל אביב יהושע רייכר , תמ א 38 חיפה יהושע רייכר , מסמך מדיניות תמ"א 38 חיפה יהושע רייכר , יזמי תמ"א 38 בחיפה יהושע רייכר , דירות תמ"א 38 למכירה בחיפה יהושע רייכר , קבלני תמ"א 38 חיפה יהושע רייכר , תמ"א 38 חיפה מדלן יהושע רייכר , תמ א 38 2 חיפה יהושע רייכר , דורפברגר תמ"א 38 יהושע רייכר , תוכנית תמ א 38 חיפה יהושע רייכר , "א 38 תיקון 4 יהושע רייכר , שינוי 4 לתמ"א 38 יהושע רייכר , התיקון הרביעי לתמ"א 38 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 4 pdf יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 3 נוסח מלא יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 5 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 2016 יהושע רייכר , זכויות דיירים תמ א 38 יהושע רייכר , תמ"א 38 היטל השבחה יהושע רייכר , תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תמ"א 38 עיריית ירושלים יהושע רייכר , קבלנים תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , תכנית 10038 ירושלים יהושע רייכר , חברות תמ א 38 בירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 2 ירושלים יהושע רייכר , פינוי בינוי בירושלים יהושע רייכר , אדריכל תמ א 38 ירושלים יהושע רייכר , פינוי בינוי בר יוחאי ירושלים יהושע רייכר , תמ א 38 1 יהושע רייכר , תמ"א 38 תיקון 1 יהושע רייכר , תמ א 38 1 2 3 יהושע רייכר , מה זה תמ"א 1 יהושע רייכר , פינוי בינוי תמ"א 38/2 יהושע רייכר , תמ א 38 3 יהושע רייכר , תמ"א 38 א יהושע רייכר , תמ"א 38 זכויות הדיירים יהושע רייכר , מה זה תמ א 38 1 יהושע רייכר , יהושע רייכר , שדרוג בניינים יהושע רייכר , יהושע רייכר , יהושע רייכר השבחת נכסים , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר כדאיות בהשבחת נכס , יהושע רייכר השבחת נכסים נדל ן , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת נכסים נדל ן , יהושע רייכר מה זה השבחת נכס , יהושע רייכר עליית ערך של דירה , יהושע רייכר איך להשביח דירה , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר כדאיות בהשבחת נכס , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר רשם החברות , יהושע רייכר קבלן מרפסות אשדוד , יהושע רייכר השבחת מקרקעין , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר הום סטייג'ינג , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר הום סטיילינג לפני מכירה , יהושע רייכר שיפוץ דירה לפני מכירה , יהושע רייכר הום סטייג'ינג , יהושע רייכר קורס הום סטייג'ינג , יהושע רייכר הום סטייג'ינג טיפים , יהושע רייכר השבחת דירה לפני מכירה , יהושע רייכר אנה גוטמן , יהושע רייכר כדאיות בהשבחת נכס , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר הום סטייג'ינג , יהושע רייכר מס שבח , יהושע רייכר השבחת נכסים נדל ן , יהושע רייכר קורס השבחת נכסים , יהושע רייכר אלחנן מגידוביץ , יהושע רייכר מאמרים בנושא השבחת נכסים , יהושע רייכר השבחת דירות , יהושע רייכר השבחת נכסים לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים באנגלית , יהושע רייכר שדרוג הבית לפני מכירה , יהושע רייכר השבחת נכסים מרכז מ.ל.ט.ש בע"מ , יהושע רייכר , יהושע רייכר שדרוג נכסים , יהושע רייכר יזמות בנדל"ן , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר קורס יזמות נדלן , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר יזם נדל ן מתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר יזם נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר רשימת יזמי נדל"ן , יהושע רייכר יזם מתחיל , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר איך להתחיל בעולם הנדלן , יהושע רייכר יזמות נדל ן דרושים , יהושע רייכר איך מתחילים להיות קבלן , יהושע רייכר קורס יזמות נדלן , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס נדלן מחיר , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר קורס נדל ן באינטרנט , יהושע רייכר לימודי נדל ן באינטרנט בחינם , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן ירושלים , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס יזמות והשקעות בנדל"ן , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן מחיר , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן – האוניברסיטה הפתוחה , יהושע רייכר קורס נדלן מחיר , יהושע רייכר לימודי נדל ן באינטרנט בחינם , יהושע רייכר יזמות נדל ן איך להתחיל , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן בחו"ל , יהושע רייכר קורס יזמות נדל ן פסגות , יהושע רייכר קורס יזמות נדלן , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן , יהושע רייכר קורס נדלן , יהושע רייכר קורס נדלן מחיר , יהושע רייכר קורס השקעות נדל"ן מחיר , יהושע רייכר פסגות נדל ן חזי חיים , יהושע רייכר לימודי תיווך נדל"ן , יהושע רייכר קורס נדל ן באינטרנט , יהושע רייכר יזם נדל ן מתחיל , יהושע רייכר יזמות נדל ן מאמרים , יהושע רייכר יזם נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר יזם מתחיל , יהושע רייכר רשימת יזמי נדל"ן , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר יזמות נדל ן דרושים , יהושע רייכר איך מתחילים להיות קבלן , יהושע רייכר יזמי נדל ן בישראל , יהושע רייכר יזמות נדל ן ויקיפדיה , יהושע רייכר מה זה יזם נדל ן , יהושע רייכר ראשי תיבות נדל"ן , יהושע רייכר נדל ן לימודים , יהושע רייכר מה זה נדל ן , יהושע רייכר נדל ויקיפדיה , יהושע רייכר רשימת יזמי נדל"ן , יהושע רייכר נדל ן קיצור של , יהושע רייכר נכסי דלא ניידי , יהושע רייכר חברת יזמות נדל"ן , יהושע רייכר חברות בניה ויזמות , יהושע רייכר רפאל א.ג יזמות בע"מ , יהושע רייכר רפאל נדל ן טלפון , יהושע רייכר ד.רפאל יזמות בע"מ , יהושע רייכר חי רפאל יזמות ובניה , יהושע רייכר ד. רפאל יזמות בינלאומית 2009 בע"מ , יהושע רייכר קבוצת רפאל נתניה על הים , יהושע רייכר חברות נדל"ן בישראל , יהושע רייכר , יהושע רייכר מימון פרויקטים בנדל"ן , יהושע רייכר מימון פרויקטים בנדל"ן , יהושע רייכר מימון נדל"ן , יהושע רייכר חברת יסודות , יהושע רייכר הראל , יהושע רייכר מימון נדל"ן , יהושע רייכר מימון חוץ בנקאי לנדל"ן , יהושע רייכר הראל מימון נדל"ן , יהושע רייכר הראל נדל"ן והשקעות , יהושע רייכר גמלא מילניום השקעות בע"מ , יהושע רייכר גמלא הראל כתובת , יהושע רייכר טל תפוחי גמלא , יהושע רייכר קרן אקספו מימון חוץ בנקאי , יהושע רייכר מימון ליזמי נדל ן , יהושע רייכר חברת יסודות , יהושע רייכר יסודות נדלן רחובות , יהושע רייכר חברת יסודות נדל"ן , יהושע רייכר חברת יסודות פארק המדע , יהושע רייכר חברת יסודות תמ"א 38 , יהושע רייכר עופר זרף , יהושע רייכר יסודות עופר זרף , יהושע רייכר יסודות איתנים בע"מ , יהושע רייכר יסודות איתנים טלפון , יהושע רייכר הראל , יהושע רייכר הראל טפסים , יהושע רייכר הראל ביטוח בריאות , יהושע רייכר הראל ביטוח חיים , יהושע רייכר הראל טלפון , יהושע רייכר הראל אזור אישי , יהושע רייכר הראל פנסיה טלפון , יהושע רייכר הראל מעסיקים , יהושע רייכר הראל ביטוח רכב , יהושע רייכר , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר קרקע לבניה בחינם , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית במרכז , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים מופשרים למכירה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בשפלה , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית , יהושע רייכר מגרשים למכירה בצפון , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים , יהושע רייכר קרקע לבנייה בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה בדרום , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים לבניה בשרון , יהושע רייכר קרקע לבניה בחינם , יהושע רייכר קרקע בחינם 2017 , יהושע רייכר קרקעות בחינם בדרום , יהושע רייכר קרקע לבנייה בצפון , יהושע רייכר שטח חינם מהמדינה , יהושע רייכר קרקע חקלאית חינם , יהושע רייכר קרקע לבנייה מיידית , יהושע רייכר קרקע לבנייה עצמית , יהושע רייכר קרקע חינם לזוגות צעירים , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית במרכז , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים למכירה בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה רוויה למכירה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים , יהושע רייכר מגרשים למכירה בדרום , יהושע רייכר קרקע לבנייה בחינם , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מכרזים מגרשים בראשון לציון , יהושע רייכר הפשרת קרקעות בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית במרכז , יהושע רייכר וילות למכירה בנחלת יהודה , יהושע רייכר בית פרטי למכירה בשיכון המזרח , יהושע רייכר מגרשים למכירה בבאר יעקב , יהושע רייכר מגרשים רכב בראשון לציון , יהושע רייכר שכונת נווה דקלים ראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים מופשרים למכירה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במרכז , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בראשון לציון , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים , יהושע רייכר מגרשים למכירה בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה רוויה למכירה , יהושע רייכר קרקע מופשרת לבניה , יהושע רייכר קרקע לבנייה בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר וילות למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בדרום , יהושע רייכר קרקע בדרום הארץ , יהושע רייכר בתים למכירה במושבים ליד אשקלון , יהושע רייכר מגרשים במושבים בשפלה יד שניה , יהושע רייכר נווה תמרים מחיר , יהושע רייכר קרקע חינם בנגב , יהושע רייכר נווה תמרים בנגב , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בצפון , יהושע רייכר מגרשים לבניה בצפון בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה בקיבוצים בצפון , יהושע רייכר שטחים למכירה ברמת הגולן , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בצפון , יהושע רייכר מגרשים בגליל , יהושע רייכר מגרשים למכירה בגליל המערבי , יהושע רייכר מחיר קרקע חקלאית בצפון , יהושע רייכר שטחים חקלאיים למכירה , יהושע רייכר מגרשים לבניה עצמית בשפלה , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים במרכז , יהושע רייכר וילות למכירה במושבים בשפלה , יהושע רייכר מגרשים לבנייה מיידית , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בדרום , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים באזור ירושלים , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בשרון , יהושע רייכר קרקע לבניה בחינם , יהושע רייכר מגרשים למכירה במושבים בצפון , יהושע רייכר , יהושע רייכר תמ"א 38.2 , יהושע רייכר תמ"א 38 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 2 , יהושע רייכר תמ"א 38 מדלן , יהושע רייכר תמ א 38 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 חיפה , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 4 , יהושע רייכר תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 1 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 2 , יהושע רייכר חוק תמ"א 38/2 , יהושע רייכר אחוז הסכמה לתמ"א 38/2 , יהושע רייכר תנאים לתמ"א 38/2 , יהושע רייכר תמ א 38 2 הסכמת דיירים , יהושע רייכר מה ההבדל בין תמ"א 38/2 פינוי בינוי , יהושע רייכר תמ א 38 1 , יהושע רייכר תמ א 38 3 , יהושע רייכר תמ"א 38/2 רוב דרוש , יהושע רייכר תמ"א 38 מדלן , יהושע רייכר תמ א 38 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 תיקון 2 , יהושע רייכר תמ א 38 פינוי בינוי , יהושע רייכר תמ א 38 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 מה זה , יהושע רייכר תמ"א 38 נוסח משולב , יהושע רייכר תמ"א ראשי תיבות , יהושע רייכר תמ א 38 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 חולון למכירה , יהושע רייכר תמ א 38 פרויקטים , יהושע רייכר תמ א 38 2 חולון , יהושע רייכר תמ א 38 חולון גבעת התחמושת , יהושע רייכר תמ א 38 פנחס לבון חולון , יהושע רייכר תמ א 38 חולון אילת 56 , יהושע רייכר פינוי בינוי קוגל חולון , יהושע רייכר פינוי בינוי חולון , יהושע רייכר תמ א 38 תל אביב , יהושע רייכר פינוי בינוי בתל אביב , יהושע רייכר דירות למכירה תמ"א 38 תל אביב , יהושע רייכר תמ"א 38 רמת אביב , יהושע רייכר תמ א 38 3 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 רובע 3 תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 עיריית תל אביב , יהושע רייכר מסמך מנחה לבחינת בקשות להיתרי בניה המוגשות מכח תמ"א 38 , יהושע רייכר פינוי בינוי בדרום תל אביב , יהושע רייכר תמ א 38 חיפה , יהושע רייכר מסמך מדיניות תמ"א 38 חיפה , יהושע רייכר יזמי תמ"א 38 בחיפה , יהושע רייכר דירות תמ"א 38 למכירה בחיפה , יהושע רייכר קבלני תמ"א 38 חיפה , יהושע רייכר תמ"א 38 חיפה מדלן , יהושע רייכר תמ א 38 2 חיפה , יהושע רייכר דורפברגר תמ"א 38 , יהושע רייכר תוכנית תמ א 38 חיפה , יהושע רייכר "א 38 תיקון 4 , יהושע רייכר שינוי 4 לתמ"א 38 , יהושע רייכר התיקון הרביעי לתמ"א 38 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 4 pdf , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 3 נוסח מלא , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 5 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 2016 , יהושע רייכר זכויות דיירים תמ א 38 , יהושע רייכר תמ"א 38 היטל השבחה , יהושע רייכר תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תמ"א 38 עיריית ירושלים , יהושע רייכר קבלנים תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר תכנית 10038 ירושלים , יהושע רייכר חברות תמ א 38 בירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 2 ירושלים , יהושע רייכר פינוי בינוי בירושלים , יהושע רייכר אדריכל תמ א 38 ירושלים , יהושע רייכר פינוי בינוי בר יוחאי ירושלים , יהושע רייכר תמ א 38 1 , יהושע רייכר תמ"א 38 תיקון 1 , יהושע רייכר תמ א 38 1 2 3 , יהושע רייכר מה זה תמ"א 1 , יהושע רייכר פינוי בינוי תמ"א 38/2 , יהושע רייכר תמ א 38 3 , יהושע רייכר תמ"א 38 א , יהושע רייכר תמ"א 38 זכויות הדיירים , יהושע רייכר מה זה תמ א 38 1 , יהושע רייכר , יהושע רייכר שדרוג בניינים , יהושע רייכר , יהושע רייכר נדל"ן קבוצות רכישה , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קנייה קבוצתית מוצרי חשמל , יהושע רייכר אתרי קנייה קבוצתית , יהושע רייכר קונים ביחד , יהושע רייכר רכישה קבוצתית , יהושע רייכר קניות קבוצתיות באינטרנט , יהושע רייכר קנייה חברתית , יהושע רייכר מוצרי חשמל לדירה חדשה , יהושע רייכר מכירה קבוצתית , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה פתח תקווה , יהושע רייכר רכישה קבוצתית דירה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר תיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין , יהושע רייכר מס רכישה דירה שניה קבוצת רכישה , יהושע רייכר מכירת דירה שנרכשה בקבוצת רכישה , יהושע רייכר מכירת זכות בקבוצת רכישה , יהושע רייכר חישוב מס שבח קבוצת רכישה , יהושע רייכר מע"מ קבוצת רכישה , יהושע רייכר רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה , יהושע רייכר תיקון 40 לחוק מע מ , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר פרויקטים בשכונת נופים במודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה מורשת מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין בוכמן , יהושע רייכר קבוצות רוכשים במודיעין , יהושע רייכר לוטוס מודיעין , יהושע רייכר פרי נופים מודיעין , יהושע רייכר גרופהום , יהושע רייכר דירות למכירה בשכונת נופים במודיעין , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדל"ן מגרשים , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה פתח תקווה , יהושע רייכר רכישה קבוצתית דירה , יהושע רייכר קבוצות רכישה רמת גן , יהושע רייכר קבוצת רכישה בדרום תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה בתל אביב יפו , יהושע רייכר קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב , יהושע רייכר קבוצות רכישה בגוש הגדול , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה פתח תקווה , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר רכישה קבוצתית דירה , יהושע רייכר קבוצות רכישה נדלן , יהושע רייכר קבוצת רכישה דירות , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , יהושע רייכר קבוצת רכישה נדל"ן , יהושע רייכר קבוצות רכישה בירושלים , יהושע רייכר קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות , יהושע רייכר קבוצת רכישה סיכונים , יהושע רייכר קבוצות רכישה למוצרים , יהושע רייכר קבוצת רכישה תל אביב , יהושע רייכר קבוצת רכישה מיסוי , יהושע רייכר קבוצת רכישה מה זה , יהושע רייכר קבוצת רכישה מודיעין , נדל"ן קבוצות רכישה יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קנייה קבוצתית מוצרי חשמל יהושע רייכר , אתרי קנייה קבוצתית יהושע רייכר , קונים ביחד יהושע רייכר , רכישה קבוצתית יהושע רייכר , קניות קבוצתיות באינטרנט יהושע רייכר , קנייה חברתית יהושע רייכר , מוצרי חשמל לדירה חדשה יהושע רייכר , מכירה קבוצתית יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה פתח תקווה יהושע רייכר , רכישה קבוצתית דירה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , תיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין יהושע רייכר , מס רכישה דירה שניה קבוצת רכישה יהושע רייכר , מכירת דירה שנרכשה בקבוצת רכישה יהושע רייכר , מכירת זכות בקבוצת רכישה יהושע רייכר , חישוב מס שבח קבוצת רכישה יהושע רייכר , מע"מ קבוצת רכישה יהושע רייכר , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה יהושע רייכר , תיקון 40 לחוק מע מ יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , פרויקטים בשכונת נופים במודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה מורשת מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין בוכמן יהושע רייכר , קבוצות רוכשים במודיעין יהושע רייכר , לוטוס מודיעין יהושע רייכר , פרי נופים מודיעין יהושע רייכר , גרופהום יהושע רייכר , דירות למכירה בשכונת נופים במודיעין יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדל"ן מגרשים יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה פתח תקווה יהושע רייכר , רכישה קבוצתית דירה יהושע רייכר , קבוצות רכישה רמת גן יהושע רייכר , קבוצת רכישה בדרום תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה בתל אביב יפו יהושע רייכר , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב יהושע רייכר , קבוצות רכישה בגוש הגדול יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה פתח תקווה יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , רכישה קבוצתית דירה יהושע רייכר , קבוצות רכישה נדלן יהושע רייכר , קבוצת רכישה דירות יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , קבוצת רכישה נדל"ן יהושע רייכר , קבוצות רכישה בירושלים יהושע רייכר , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות יהושע רייכר , קבוצת רכישה סיכונים יהושע רייכר , קבוצות רכישה למוצרים יהושע רייכר , קבוצת רכישה תל אביב יהושע רייכר , קבוצת רכישה מיסוי יהושע רייכר , קבוצת רכישה מה זה יהושע רייכר , קבוצת רכישה מודיעין יהושע רייכר , נדל"ן קבוצות רכישה רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קנייה קבוצתית מוצרי חשמל רייכר יהושע , אתרי קנייה קבוצתית רייכר יהושע , קונים ביחד רייכר יהושע , רכישה קבוצתית רייכר יהושע , קניות קבוצתיות באינטרנט רייכר יהושע , קנייה חברתית רייכר יהושע , מוצרי חשמל לדירה חדשה רייכר יהושע , מכירה קבוצתית רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה פתח תקווה רייכר יהושע , רכישה קבוצתית דירה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , תיקון 69 לחוק מיסוי מקרקעין רייכר יהושע , מס רכישה דירה שניה קבוצת רכישה רייכר יהושע , מכירת דירה שנרכשה בקבוצת רכישה רייכר יהושע , מכירת זכות בקבוצת רכישה רייכר יהושע , חישוב מס שבח קבוצת רכישה רייכר יהושע , מע"מ קבוצת רכישה רייכר יהושע , רכישת דירה מחבר בקבוצת רכישה רייכר יהושע , תיקון 40 לחוק מע מ רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , פרויקטים בשכונת נופים במודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה מורשת מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין בוכמן רייכר יהושע , קבוצות רוכשים במודיעין רייכר יהושע , לוטוס מודיעין רייכר יהושע , פרי נופים מודיעין רייכר יהושע , גרופהום רייכר יהושע , דירות למכירה בשכונת נופים במודיעין רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדל"ן מגרשים רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה פתח תקווה רייכר יהושע , רכישה קבוצתית דירה רייכר יהושע , קבוצות רכישה רמת גן רייכר יהושע , קבוצת רכישה בדרום תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה בתל אביב יפו רייכר יהושע , קבוצת רכישה 3 חדרים תל אביב רייכר יהושע , קבוצות רכישה בגוש הגדול רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה פתח תקווה רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , רכישה קבוצתית דירה רייכר יהושע , קבוצות רכישה נדלן רייכר יהושע , קבוצת רכישה דירות רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , קבוצת רכישה נדל"ן רייכר יהושע , קבוצות רכישה בירושלים רייכר יהושע , קבוצות רכישה יתרונות וחסרונות רייכר יהושע , קבוצת רכישה סיכונים רייכר יהושע , קבוצות רכישה למוצרים רייכר יהושע , קבוצת רכישה תל אביב רייכר יהושע , קבוצת רכישה מיסוי רייכר יהושע , קבוצת רכישה מה זה רייכר יהושע , קבוצת רכישה מודיעין רייכר יהושע , הוספת מרפסות יהושע רייכר , הוספת מרפסת יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , מרפסת פלדה מחיר יהושע רייכר , מרפסת תלויה אישורים יהושע רייכר , מרפסת תלויה תמונות , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת ללא היתר יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , תוספת מרפסת בבניין קיים יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , בניית מרפסת ללא היתר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש כמה עולה יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , תוספת מרפסת בבניין קיים יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש מחיר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , עלות הוספת מרפסת בבית משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , תוספת מרפסת בבניין קיים יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , בניית מרפסת ללא היתר יהושע רייכר , מרפסת תלויה אישורים , הרחבת מרפסת שמש קיימת יהושע רייכר , הרחבת מרפסת מחיר יהושע רייכר , הרחבת מרפסת שמש קיימת מחיר יהושע רייכר , חוק הרחבת מרפסות יהושע רייכר , בניית מרפסת תלויה בבניין משותף יהושע רייכר , בניית מרפסת שמש בבית משותף יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש חוק יהושע רייכר , הוספת מרפסת שמש מחיר יהושע רייכר , מרפסת תלויה מפלדה , מרפסת תלויה מפלדה יהושע רייכר , מרפסת פלדה מחיר יהושע רייכר , הוספת מרפסת פלדה יהושע רייכר , מרפסת תלויה מברזל יהושע רייכר , מרפסות תלויות מחיר יהושע רייכר , מרפסת תלויה מעץ יהושע רייכר , מרפסת תלויה תמונות יהושע רייכר , מרפסת תלויה אישורים יהושע רייכר , מרפסות תלויות מפלדה יהושע רייכר

scroll to top