ur
  • יהושע רייכר

הוספת מרפסות תלויות לבניינים קיימים, יהושע רייכר

לפתוח את הבוקר עם כוס קפה וליהנות מהזריחה
לפתוח את הבוקר עם כוס קפה וליהנות מהזריחה, לייבש כביסה או לטפח גינה קטנה ומקסימה בקומה שלישית. מי לא חולם עם מרפסת שמש הפתוחה לשמיים ולנוף?

הוספת מרפסת שמש
מסתבר שלמרפסות שמש יש ביקוש רב ואנשים מוכנים לשלם יותר עבור דירות המאובזרות במרפסות. כמה יותר? יש על זה וויכוח מסוים. דירה עם מרפסת שמש יכולה להיות שווה בין 5 – 15 אחוזים יותר ממקבילתה הסטנדרטית. אז אם אין לכם מרפסת שמש, יכול להיות שהגיע הזמן להגשים חלום שכן מדובר בשדרוג שיעלה לכם את ערך הבית וייתן לכם איכות חיים.

כיצד יוזמים מרפסות בבניין?


וועד בית נמרץ יפנה לדיירים בנושא ויבחן את הנושא מולם. כל שצריך בכדי להתחיל בפרויקט השיפוצים זה הסכמה של רוב הדיירים. תשמחו לגלות שלרבים יש עניין להוסיף מרפסת ולו בגלל עליית הערך הגלומה בכך. נכון הדבר במיוחד בשכונות עמידות, אך עם מחירי הנדל"ן הנוכחיים, כל דירה זה אוצר.

דירה השווה 2 מיליון ש"ח יכולה להשתדרג ולהוסיף לערכה כ 100 ועד 300 אלף ₪, זאת בהשקעה פחותה משמעותית העומדת על כ 6,000 ₪ למ"ר מרפסת. יוצא שמרפסת בגודל העומד על 10 מ"ר יכולה לעלות עד 60,000 ₪. בנוסף לכך חשוב להבין שהרבה יותר לקל למכור דירה עם מרפסת שמש מאשר בלעדיה.

לכן, כשאתם מביאים את הנתונים הכלכליים לידיעת הדיירים, סביר להניח שתמצאו אוזן קשבת והרבה. עם זאת, יש בהחלט אפשרות שיקומו דיירים סרבניים, אך אם יש לכם חתימה של 75 אחוזים מדיירי הבניין אזי אתם מסודרים. למעשה הדיירים הסרבניים יעבירו לידכם את זכויותיהם ויאפשרו לכם להגדיל את המרפסות שעליהם החלטתם. את עבודת המו"מ אתם לא חייבים לבצע בעצמכם שכן רבים מהיזמים לוקחים זאת לטיפולם.

שיטות בנייה של מרפסות תלויות


בכדי לבנות מרפסת חדשה אין צורך לפרק את הבניין שכן ניתן להצמיד אליו מרפסת תלויה בהליך פשוט יחסית. נכון הדבר לגבי רוב הבניינים הקיימים למעט רבי קומות. קיימות שתי שיטות לבניית מרפסות תלויות ולהן יתרונות וחסרונות ברורים:

בנייה יבשה מקורות פלדה – כאמור, התקנת מרפסות תלויות זה לא "ביג דיל". במיוחד כשמדובר בבניי ת קונסטרוקציית פלדה המאפשרת התקנה ביום אחד. על פי השיטה היבשה מצמידים קורות מתכת ליסודות המבנה ומרימים מרפסות לגובה במהירות ויעילות תוך פגיעה מינימלית באורחות החיים במקום. מכיוון שהבנייה נמנעת מיציקות, אין לכלוך המאפיין אתר בנייה אך מדובר בשיטה המעט יקרה ביחס למקבילתה הרטובה.

בנייה רטובה מבטון – השיטה הפופולארית. בשיטה זאת חופרים ויוצקים יסודות וכן עמודים לגובה. מדובר בשיטה זולה יחסית אך אורכת כשבוע ובהחלט יכולה להקים לא מעט רעש ולכלוך. בשונה ממרפסות פלדה הקלות יחסית, מדובר במבנה כבד למדי שיכול להגיע למספר טונות עבור כל מרפסת ולכך יש השלכות על המבנה עצמו.

גימורים למרפסת


אלמנטים נוספים במרפסת הם: רצפה ומעקה. הרצוף יכול להיות מגוון למדי כמו אריחי קרמיקה וכן גרניט פורצלן. אם אתם מחפשים משהו קצת יותר ידידותי יש באפשרותכם לעשות חיפוי דק. לגבי המעקות, יש באפשרותכם ללכת על בלוק, מעקות מתכת וכן מעקות שקופות הפופולריות בימים אלה.

בנוסף לכך קחו בחשבון תשתיות חשובות הכוללות ברז מים ותשתית גז למנגל.

מה בעניין רישוי?


הקמת מרפסת דורשת רישוי מוניציפלי כמו כל בנייה אחרת ולוקח כמספר חודשים עד להסדרה. בכדי לקבל היתר יש לפנות לוועדה המקומית לתכנון ובניה בבקשה להכנסת שינויים במבנה. במחלק מהמקרים היזם לוקח על עצמו לטפל בהליך התכנוני ולדאוג לקבלת ההיתרים. עם זאת עדיף לפצל את הרכיב התכנוני והבנייה או לחלופין לשכור את שירותיו של מפקח בנייה. על פי חוק מותר לכם להרחיב כ 10 אחוז משטח הדירה ועד 14 מ"ר וזאת ללא תשלום ארנונה נוסף.

יש לא מעט אתגר בשדרוג הבניין, שכנוע דיירים חשדנים, התנהלות מול הקבלן והראשויות ועוד. עם זאת, לאחר שתכנסו למרפסת החדשה שלכם ותיהנו מהנוף שעד לא מזמן היה חסום בקיר או חלון סביר להניח שהכול ישכח. זה הזמן להתפנק במספר עציצים וכן ריהוט מרפסת הכולל שולחן וכיסאות נוחות. בנוסף כדאי לרכוש מנגל חדש ולהזמין קרובים למסיבה קטנה על המרפסת.

עוד על הוספת מרפסות


scroll to top