י.ר. פיננסים
  • שלילי BDI מחיקת
שלילי BDI הסרת

בדיקת בי די אי | בדיקת BDI

בדיקת BDI? מה יש לבדוק כאן? האם אנחנו יודעים מה זה בכלל BDI, שאנחנו יכולים להשתעשע כך במחשבה שיש משהו לבדוק בכלל?

הזמנת דוח קרדיטצ'ק לאדם פרטי ועוסק מורשה לפי מספר תעודת זהות
💬
הזמנת דוח קרדיטצק >>

לפני שמתקשרים עם דייר, שותף, עובד חדש או כל התקשרות שעלולה לסכן אתכם מומלץ מאוד לבדוק לעומק עם מי יש לכם עסק. לצפייה בדוח לדוגמה או הזמנה.
תוך 24 שעות הדוח אצלכם במייל.
לצפייה בדוח לדוגמה >>

נתחיל בכך, ש-BDI אינו אמיתי. זה אינו מושג כלל. זהו שם, ואפילו לא שם עצם או שם תואר, אלא שם של סוכנות, סוכנות להערכת סיכוני אשראי. האם יש אפשרות לבדיקה של משהו בה? כן, אפשר להגיד שכן - האם זה רלוונטי לצרכן, או לאזרח הישראלי? אני לא יודע כיצד, ואסביר זאת.

משכנתא למסורבים

בעקרון, פעם, אנשים הכירו את המושג BDI כשם כללי המחליף את עקרון הדירוג, דירוג האשראי. כיום דירוג אשראי עומד בנפרד מן המושג, כי הוא יכול להתרחש ולהתקבל על ידי מספר סוכנויות להערכת סיכוני אשראי. אמנם מספר מועט, אך מספר רב מ-1, בכל מקרה. כך ש-BDI אינה הסוכנות היחידה להערכת סיכוני אשראי, ואינה הסוכנות היחידה שיכולה להפיק דירוגי אשראי, בהתאם.

לכן בדיקת BDI אינה אלא בדיקת דירוג אשראי. דירוג אשראי, שמתקבל, מיינד-יו, על ידי התהליך האלגוריתמי של הסוכנויות להערכת סיכוני אשראי - תהליך אלגוריתמי שלא בהכרח נועד לבדיקה על ידי הצרכן, אלא התוצר שלו הוא זה שאפשר לבקש לבדוק - כי הוא מציג איזושהי רלוונטיות לצרכן. כיוון, שכפי שהקורא של שורות ומילים אלו כבר בטח מניח, יודע ו/או מבין - דירוג האשראי משפיע על הצורה בה מוסד פיננסי תופש את הלקוח המבקש ללוות כספים - בצורה כזאת ו/או אחרת. כך שבדיקת דירוג האשראי בעצם מאפשר לדעת איזה ציון, או חיווי אשראי כיום עבורנו כעת, כדי שנדע כמה פרטים מעניינים:

בדיקה מקיפה על החברה ומוצריה due diligence
  • האם יש לנו עבודה שזמינה, ואנו מעוניינים בה - להעלאת ציון, דירוג או חיווי האשראי?
  • יך אנחנו צופים שהבנק או מוסד מתן ההלוואה שאנו מעוניינים לסגור עמו ועסקת אשראי, יגיב בהתאם לדירוג האשראי שאנו צופים שאנחנו הולכים להציג לפניו?

שסעיף 2 יכול להיות דיי מעניין, כי זה מתאר את המינוף, או נקודת המיקוח שאנחנו יכולים להביא לתוך השיח הפיננסי שלנו עם המוסד הפיננסי שנרצה לקחת חלק בפעילויותיו "ההלוואתיות". האם אנחנו יכולים להציג את דירוג האשראי הזה למוסד הפיננסי, מתוך ידיעה שרבים ממוסדות הפיננסים היו רוצים אותנו כלקוחותיהם, ובכך להגיע עם "ידיעה", "שמגיע לנו" - יותר? זה בהחלט כלי שיכול לתמוך בכך.


הרי מוסדות פיננסיים בהחלט מעוניינים לעשות עסקים עם לקוחות שמגיעים אליהם עם דירוג אשראי גבוה - זה אומר שדיי סביר מבחינתם, לפחות על פי התנהלות עבר - שהכסף שהם משקיעים יחזור אליהם. כך שאם אנחנו יודעים את דירוג האשראי שלנו, ובדקנו אותו טרם הכניסה לתהליך הפיננסֶי של קבלת הלוואה ומה לא - אנחנו יכולים לדעת אם יש לנו התנהלות מיטיבה לייצר - כמו נגיד ייצור דירוג אשראי גבוה יותר. או שאנחנו כבר שם - והוא "גבוה מספיק", ומבחינתנו זה אומר שמגיע לנו תנאי האשראי המיטיבים ביותר.

כמובן שזו רק תפישה, ואפשר שניכנס עם הביטחון הזה למוסדות פיננסיים בכל מקרה - ונייצר לנו תנאי אשראי מעולים. מוסדות פיננסיים יכולים להתייחס ל דירוג האשראי, (או בעגה מקצועית של פעם: BDI) או שלא - הם בהחלט מחליטים כיצד הם מעוניינים להתייחס לדירוג האשראי ומה ישפיע על החלטתם במתן קיבולת האשראי ותנאי ההסכם המעורבים איתה.


כך שבסופו של דבר בדיקת BDI מדברת פשוט על בדיקת דירוג האשראי הנוכחי, כדי לדעת איך כדאי להתנהל מכאן - מה הצעד המיטיב ביותר, הבא, שניתן לקבל ולקחת עליו אחריות. זה נהדר, וזה מיטיב - ואם זו בחירה של מישהו מאיתנו אז זה בהחלט יכול לסייע בכך. בהצלחה רבה המשך המסע.scroll to top