י.ר. פיננסים
  • שלילי BDI מחיקת
שלילי BDI הסרת

דירוג אשראי לאדם פרטי ועוסק מורשה, דירוג אשראי לאדם פרטי, דירוג אשראי לעוסק מורשה, מה משפיע על דירוג האשראי, דירוג אשראי גבוה, דירוג אשראי נמוך

אם יש לכם עסק קטן ונחמד, לא בטוח ששמעתם על המושג דירוג אשראי, אבל יש מושג כזה ויש לו גם השפעה ישירה על העסק שלכם. אם קרה שבשל קושי בתזרים, על רקע תקופה קשה בעסק מכל סיבה שהיא ואיחרתם בתשלום המע"מ או תשלומי חשמל וארנונה, תתקשו בקבלת הלוואה מהבנק.

הזמנת דוח קרדיטצ'ק לאדם פרטי ועוסק מורשה לפי מספר תעודת זהות
💬
הזמנת דוח קרדיטצק >>

לפני שמתקשרים עם דייר, שותף, עובד חדש או כל התקשרות שעלולה לסכן אתכם מומלץ מאוד לבדוק לעומק עם מי יש לכם עסק. לצפייה בדוח לדוגמה או הזמנה.
תוך 24 שעות הדוח אצלכם במייל.
לצפייה בדוח לדוגמה >>

ב-2019 עבר בכנסת חוק, המתיר לבנק ישראל לערוך דירוג האשראי לאדם פרטי ועוסק מורשה, באמצעות איסוף מידע לגבי נתוני אשראי של אזרחי ישראל. המידע נאסף מבנקים, וגופי אשראי חוץ בנקאיים. הגופים יכולים לאסוף נתונים על כל אזרח בישראל ללא צורך בהזדהות. לפי הדירוג קובע הבנק אם להעניק הלוואה לאדם או לעסק, ולהחליט על גובה הריבית, באופן אישי ופרטני, על כל אדם לפי הדירוג האישי שלו.

דוח בדיקת רקע

מה משפיע על דירוג האשראי?


כאמור, לחוק זה יש השלכה ישירה על עסקים מורשים, מעבר להשפעה שיש לכך על האדם הפרטי. שכן, עסק מורשה מנהל בדרך כלל, את חשבון הבנק האישי של בעל העסק, ביחד עם החשבון של העסק. זה אומר שכאשר הוא ניגש לבנק בבקשת הלוואה, גם אם העסק מתנהל במישרין, אם ההתנהלות הכלכלית של הבית לא תקינה, הוא יקבל תשובה שלילית. ואגב, זה עובד גם הפוך. אם ההתנהלות הכלכלית של הבית טובה, אך העסק מקרטע, בעל העסק "יסומן" בבנק כבעל מוסר תשלומים נמוך. השיקול לא תמיד נכון, כי בהתנהלות הכלכלית של הבית יש גורמים נוספים המשפיעים על ההתנהלות הכללית, הילדים, האישה וכו' (תמיד מישהו אחר אשם...) בעוד בעסק ייתכן מאוד שאותו אדם מתנהל באחריות, משלם לספקים בזמן, עומד בתשלומי ארנונה, מיסים, חשמל, משכורות וכו'.

בעל עסק קטן שירצה למשל, לקבל הלוואה לשיפוץ הבית, יכול לקבל סירוב רק בשל החוק החדש של דירוג אשראי לאדם פרטי ועוסק מורשה, אם למשל מאחר מפעם לפעם בתשלומי מע"מ או ארנונה של העסק.


איך שומרים על דירוג אשראי גבוה?


מה אפשר לעשות לכך? אין לכך פתרון קסמים, היזהרו במשנה זהירות לא לחרוג ממסגרת האשראי שלכם. כי מה שקורה הוא, שבעלי עסקים סומכים על "עונות חמים" בעסק, כמו ערבי חגים, ועל סמך זה, מרשים לעצמם למתוח את החבל עד קצה גבול היכולת, זאת אומרת עד הסכום שהבנק מאשר, ואז מחכים בכיליון עיניים ל"עונה הבוערת". אך מה קורה אם מדובר למשל בעסק הממוקם בדרום הארץ, כאשר בדיוק ב"עונה" מתרחשת מתקפת טילים מעזה. או בכלל גל של קורונה שפוגע בכל העולם. רוב הישראלים לא מתכננים את העסק בהתאם לבלת"מים שהם כול כך כ"מים (כן מצויים) בישראל.

מחיקת בי די אי שלילי

הפתרון הפשוט הוא לא לבנות על העתיד, אלא להשתמש במה שיש לכם כרגע בארנק. הדקו כעת חגורות כדי שתוכלו לישון יותר ברגע, על כל צרה שלא תבוא. ואז בזמן החגים, כשתהייה לכם "עונה טובה" – זה יהיה בונוס, אל תבנו על זה.

במאמר זה אנו מתמקדים בעיקר בעסק מצליח, שיכול לעמוד בתשלומים ויש לו הכנסות טובות. אלא שבשל תכנון לא נכון, הוא לא מצליח לקבל הלוואות מהבנק בריבית טובה, או שאינו מצליח כלל לקבל. וזאת רק בשל דירוג אשראי לא גבוה, שנגרם כאמור, מתכנון לא נכון.

מעבר למה שהזכרנו, לגבי תכנון הוצאות לתקופות הטובות של העסק, מומלץ מאוד להיות עם יד על הדופק, ולשמור מכל משמר שלא יהיו החזרות צ'קים, או אי כיבודים של הוראות קבע, כל מקרה שכזה, גם חד פעמי, מעמיד אתכם באור שלילי בבנק.

אם לא תתנהלו בזהירות תקבלו הלוואה בריבית גבוהה או שתצטרכו להיעזר בחברות המסייעות למסורבי בנקים.scroll to top