י.ר. פיננסים
  • שלילי BDI מחיקת
שלילי BDI הסרת

דירוג אשראי, מה דירוג האשראי שלי, איך בודקים דירוג האשראי, מתי בודקים דירוג האשראי

מדוע לכל אדם פרטי או עוסק מורשה מומלץ לבדוק

הזמנת דוח קרדיטצ'ק לאדם פרטי ועוסק מורשה לפי מספר תעודת זהות
💬
הזמנת דוח קרדיטצק >>

לפני שמתקשרים עם דייר, שותף, עובד חדש או כל התקשרות שעלולה לסכן אתכם מומלץ מאוד לבדוק לעומק עם מי יש לכם עסק. לצפייה בדוח לדוגמה או הזמנה.
תוך 24 שעות הדוח אצלכם במייל.
לצפייה בדוח לדוגמה >>

כל אחד שמנהל משק בית פרטי בישראל, ויש לו פעילות בנקאית אפילו מינימאלית, שמע את המושג דירוג אשראי. אך עד כמה זה נוגע אליו? והאם מומלץ לבדוק את דירוג האשראי האישי? איך בכלל בודקים את דירוג האשראי? על כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

משכנתא למסורבים

איך בודקים


את בדיקת דירוג האשראי ניתן לעשות בקלות, ע"י כניסה לאתר של מערכת נתוני אשראי המנוהל ע"י בנק ישראל, שם ניתן באמצעות שם משתמש וסיסמה, להזמין את דו"ח נתוני האשראי, הדו"ח נמסר פעם בשנה לבעל הזהות של הדו"ח ללא עלות, מעבר לכך זה כרוך בתשלום.
הקליקו כאן להזמנת דוח בדיקת דירוג האשראי.


צריך לבדוק?


כאדם פרטי או כבעל עסק מורשה מומלץ מאוד לבדוק מפעם לפעם את דירוג אשראי האישי, שכן הוא יכול להשליך על הרבה דברים בחיים הפיננסיים שלכם. הפעולה הבסיסית ביותר שמושפעת מדירוג האשראי היא הלוואה מהבנק או מגוף אשראי חיצוני. גם אם בחיי היום יום אתם מתנהלים פחות או יותר בצורה נכונה, ואין לכם כמעט קשר עם הבנק.

מחיקת בי די אי שלילי

מתי לבדוק


אולם עלול להתרחש מצב של קושי או מיתון כלכלי אזורי או עולמי, כמו הקורונה למשל, ואז תיגשו לבנק לבקש הלוואה, אתם תקבלו בהפתעה תשובה שלילית, בגלל מעידה כלכלית בעבר הרחוק, או בגלל טעות שנפלה ברישומים. ואז פשוט לא יהיה לכם למי לדבר. תחשבו על ימי ההסגר של הקורונה, מי יענה לכם לטלפון בזמנים אלו? וגם אם כן זה ייקח זמן רב.


מה הסיכון לא לבדוק


זו רק דוגמה אחת, אתם מבינים לבד שיכולות להתרחש סיטואציות אחרות שיביאו אתכם למצבים דומים. לכן מומלץ מאוד לעקוב מדי פעם אחרי דירוג האשראי ולשמור על ערנות, בעיקר אם אתם בעל עסק מורשה, כי בשעת מיתון העסק הוא הבטן הרכה, והוא ייפגע ראשון בשעה של האטה במשק, כשתרצו לבקש הלוואה או הגדלת מסגרת, אתם עלולים להיתקל בסירוב לא מוצדק, שיכול להיווצר, אגב, כתוצאה מהתנהלות לא נכונה של החשבון הכלכלי של הבית, ולא כתוצאה מהתנהלות לא נכונה של העסק. אולם, הדברים אמורים גם לגבי אדם פרטי, גם הוא נזקק לעיתים להלוואות של הבנק, נדרשת זהירות מרבית ומעקב תמידי אחרי הדברים.


לבדוק אם לא נגנבה הזהות...


סיכון נוסף שקיים במאגר המידע של דירוג האשראי הוא, גניבת זהות. כלומר, יכול לבוא אדם ובאמצעות תעודת זהות מזויפת לפתוח חשבון בנק על שמכם. כמובן שהפעילות שם תהייה פעילות שלילית בלשון המעטה, אחרת, לשם מה פתח את החשבון על שם מישהו אחר? וכשתבקשו הלוואה תתקלו בסירוב, בשל 'עוונות' לא שלכם... אלה הם חלק מהסיבות שהביאו להמלצתנו החמה: מומלץ לכל אחד לבדוק, "מה דירוג האשראי שלי?"


מה בודקים בדוח דירוג אשראי?


מה מכיל המאגר? הוא מכיל מידע לגבי משכנתאות שלקחתם בשנים האחרונות, הלוואות בנקאיות וחוץ בנקאיות, מידע על חשבונות מוגבלים, תיקי הוצאה לפועל, פושטי רגל ועוד. אך לא מעבר לכך, כלומר הדו"ח מכיל אך ורק נתונים הקשורים להתנהלות פיננסית וכלכלית, ולא מכיל נתונים אישיים אחרים.


ומה באמת לבדוק


מומלץ לעבור על כל הדו"ח, סעיף סעיף, ולבדוק אם לא נפלו טעויות או אי דיוקים באשר לתאריכים של החזרות, סיומי הגבלה וכו'. במידה ומצאתם טעות, יש לגשת לאתר שממנו הזמנתם את הדו"ח - אתר מערכת נתוני האשראי המנוהל באמצעות בנק ישראל (ניתן למצוא הפניה לאתר גם באתר בנק ישראל), ולמצוא קישור לטופס הנקרא "בקשה לתיקון טעות".

ובאופן כללי מומלץ מאוד לשמור על דירוג אשראי גבוה, שהפתרון הטוב ביותר לכך הוא, התנהלות כלכלית נכונה ומאוזנת.scroll to top