י.ר. פיננסים
  • שלילי BDI מחיקת
שלילי BDI הסרת

שיפור דירוג אשראי | האם ניתן למחוק נתונים מדו"ח האשראי

זו שאלה שיכולה להעלות לאנשים כשהם מגלים שקיים דו"ח נתוני אשראי, שיכול ואכן משפיע על היכולת שלהם לקבל הלוואה - ולקבל אותה בתנאים נעימים.

הזמנת דוח קרדיטצ'ק לאדם פרטי ועוסק מורשה לפי מספר תעודת זהות
💬
הזמנת דוח קרדיטצק >>

לפני שמתקשרים עם דייר, שותף, עובד חדש או כל התקשרות שעלולה לסכן אתכם מומלץ מאוד לבדוק לעומק עם מי יש לכם עסק. לצפייה בדוח לדוגמה או הזמנה.
תוך 24 שעות הדוח אצלכם במייל.
לצפייה בדוח לדוגמה >>

הסיבה שאנשים אולי היו רוצים לבדוק האם ניתן למחוק נתונים מדו"ח האשראי, היא כי הם מאמינים שאם הם יצליחו לעשות זאת, הם יוכלו למחוק את הנתונים, שהם רואים אותם כשליליים, באופן ספציפי, מן הדו"ח, ולהשאיר את הנתונים שהם רואים אותם כחיוביים. הסיבה שהם רוצים לעשות זאת - היא כי הם יודעים שזה ישפיע על חיווי האשראי שלהם.

מחיקת בי די אי שלילי

בדיקה מקיפה על החברה ומוצריה due diligence

חיווי האשראי זה צמד מילים, המתאר מושג פשוט, המשמעות שעומדת מאחריו מתארת את דירוג האשראי של אותו בן אדם - או במילים פשוטות - חוות הדעת שיש ללשכת נתוני האשראי אודותיו.

למעשה, מה שקורה, זה שלשכת נתוני האשראי מקבלת את המידע הפיננסי, וההתנהלות הפיננסית-הכלכלית של אדם פרטי, ממאגר נתוני האשראי של בנק ישראל, שהחל לאסוף אותם כבר משנת 2016 (לפי דיווחים) - ומתוך כך, מרכיבה לשכת נתוני האשראי (יש כ-3 כאלו במדינת ישראל, עם הרישיון לעשות את מה שאני מסביר בפסקה זאת), דו"ח. הדו"ח הזה מכיל את חיווי האשראי, שהוא למעשה חוות הדעת - שרשות העוסקת במתן אשראי (או מוסד), יכולה להתבונן בו ולהעריך דרכו את רמת הסיכון של הענקת אותו אשראי - לאותו אדם פרטי.


בהנחה שאותו אדם פרטי מקבל דירוג גבוה בחיווי האשראי שלו (בין 1 ל-1,000 כאשר 1 הוא הנמוך ביותר, ו-1,000 הוא הגבוה ביותר), אותו מוסד אשראי יכול לבחור להציע לו הלוואה, ואף בתנאים משתלמים - כי מבחינת אותו מוסד מתן אשראי - מדובר בלקוח ששווה "לגייס", או "לשמור". לכן אותו מוסד יהיה מוכן להציע תנאים משתלמים, ואת ההלוואה עצמה, כמובן.

כך שאם אותו אדם - היה מחפש, נגיד, לרכוש דירה או בית חדש, והיה רוצה לקחת הלוואה עבור זה, לדוגמה - משכנתא, והיה מחפש לעשות זאת ממוסד אשראי חוץ בנקאי - הוא היה יכול ללכת למוסד שכזה, עם דירוג האשראי הגבוה שלו (חיווי אשראי שמציג התנהלות פיננסית נבונה והרמונית, לתפישת מאגר נתוני האשראי של בנק ישראל ולשכת האשראי שעושה בכך עיבוד לכדי דו"ח עם חוות הדעת הזאת - חיווי האשראי, כפי שנקרא).

משכנתא למסורבים

בעצם דירוג האשראי, כשהוא גבוה, מאפשר לאותו אדם - במקרה זה, לרכוש דירה ביתר קלות - כי ההלוואה שיקבל תהיה יותר סבירה להתקבל, ובו בזמן בתנאים נוחים יותר - ייתכן יותר מאשר שיקבל בבנק, כי כעת אפשר שתהיה לבנק תחרות עליו מול חברת האשראי החוץ בנקאית - שלפתע יכולה להציע תנאים משתלמים לא פחות, עקב כך שיש לה גישה לחיווי האשראי ולמידע קודם על התנהלות פיננסית, מה שיכול לאפשר לה להתאים את הריביות ושאר התנאים בהתאם ללקוח ולא פשוט להציע תנאי ריביות גבוהים כדי לכסות את הסיכון שהיא לא יודעת אם היא לוקחת בכל מקרה של לקוח חדש לקבלת אשראי - ובכך הוכפת את עצמה ללא תחרותית במיוחד עם הבנק. אז כעת זה השתנה.

משכנתא למסורבים

אנשים שהיו רוצים לבדוק האם ניתן למחוק נתונים מדו"ח האשראי, מבקשי למעשה לעבור את אותו תהליך שתיארתי בפסקאות קודמות - לחוות התאמה להלוואות נדיבות בתנאים נעימים, תוך שהבנקים ומוסדות האשראי החוץ בנקאיים יכולים ממש להתחרות על הזכות לתת להם הלוואה ובכך לתת לאותו אדם שלל אלטרנטיבות מעולות לקבלת הלוואה.

משכנתא למסורבים


האפשרויות של אותו אדם לא כוללות ניתנת נתונים מדו"ח האשראי - כי לאף אחד אין גישה אליו חוץ מבעלי המקצוע האחראים עליו, שעובדים בבנק ישראל או בשיתוף פעולה כלשהו איתו. לאותו אדם יש גישה לדו"ח, שהוא אכן יכול לבקש אותו - אך הוא לא יכול לבקש שימחקו נתונים בו. למעשה, אולי יהיה מנחם לדעת, שהנתונים המבשרים על התנהלות כלכלית לא נבונה, או "שליליים", החלו להיאסף רק מאוגוסט 2018, וכל דבר לפני כן לא נרשם במאגר נתוני האשראי של בנק ישראל ולכן לא יופיע בדו"ח האשראי בכל מקרה. כן ניתן לבקש שהמידע הפיננסי אודות אותו אדם פשוט לא ייאסף - שזה כמובן לא יעניק לו גישה לסיטואציה שתיארתי בפסקאות קודמות… ובמידה והוא חווה עניין משפטי שקשור לפיננסים שלו זה אכן יירשם בדו"ח.

בדיקת דרוג האשראי

לסיכום - לשאלה האם ניתן למחוק נתונים מדו"ח האשראי - התשובה היא, בפשטות - לא. ניתן לנסות את האלטרנטיבות כפי שהצעת יבפסקה הקודמת. כך או כך - בהצלחה מרובה בהמשך דרכך.scroll to top