י.ר. פיננסים
  • שלילי BDI מחיקת
שלילי BDI הסרת

בדיקת נאותות - due diligence | בדיקה מקיפה על חברה, מוצריה ומצבה הפיננסי

בדיקת נאותות - הדרך הרשמית להשקיע כסף בעסקאות

בבואנו לרכוש חברה, בית עסק, כדרך השקעה כספית בערוצים הרשמיים, ו/או דרך רכישת מניות - נרצה לעתים כאלה ואחרות - לדעת איך הכסף שלנו הולך לעבוד, מה הוא הולך לעשות - הכיצד הוא הולך לתרום.
הזמנת דוח קרדיטצ'ק לאדם פרטי ועוסק מורשה לפי מספר תעודת זהות
💬
הזמנת דוח קרדיטצק >>

לפני שמתקשרים עם דייר, שותף, עובד חדש או כל התקשרות שעלולה לסכן אתכם מומלץ מאוד לבדוק לעומק עם מי יש לכם עסק. לצפייה בדוח לדוגמה או הזמנה.
תוך 24 שעות הדוח אצלכם במייל.
לצפייה בדוח לדוגמה >>
מה הכוונה? למה שהכסף שלנו יעשה דבר מלבד ללכת למקום שאמרנו לו ללכת - ולעשות כדברנו? ובכן, אם נשקיע כסף בתפוצ'יפס, וכסף בברוקולי - שני הדברים הללו יעשו שֶתי פעולות שונות למערכת העיכול שלנו. כך שהכסף שלנו יכול ללכת למטרות שתורמות לנו, או כאלו שמזיקות לנו ולמה שבריא עבורנו.
בדיקה מקיפה על החברה ומוצריה due diligence
באופן דומה - אם נשקיע כסף, כדי לרכוש חלק או נתח מסוים בחברה(ואף את כולה, במלואה, על סך רכושה, הכנסותיה, תזרימיה, חובותיה, התחייבויותיה, וכו') - או פשוט נרצה לתמוך בה כדרך זאת - נוכל להשקיע בה כסף ולראות אותו שוקע עם פעילות החברה, מעשיה ובחירותיה העסקיות, פיננסיות, משפטיות וכו' - או עולה איתה לגבהים ושחקים חדשים של הצלחה עסקית, ותשואה מרגשת על מה שנתנו, מלכתחילה.

ואיך אנחנו עושים זאת? איך אנחנו נותנים את הכסף שלנו למקומות שיקחו אותו למקומות טובים? ולמה בכלל? ואיך אנחנו עושים את הבחירה הזאת באופן הכי מיודע, נבון וכזה שמביע את כוונותינו בצורה הרלוונטית ביותר?

ובכן, אם נשקיע את הכסף שלנו לחברה שתיקח אותנו למקומות טובים יותר - לדוגמה, אם רכשנו חברה, ומסתבר שהפוטנציאל העסקי שלה מאוד מיטיב עם המטרות שיש לנו לגביה; או אם פשוט השקענו בה כסף, ונתנו לה להתנהל כרגיל (או בליווי ותמיכה שלנו), לעבר שדות ירוקים יותר - זה אומר שיש לנו השפעה. יש לנו השפעה על השוק, יש לנו השפעה על אנשים - ייתכן שאנחנו משפרים את חייהם, ויוצרים ערך עבורם. במקרה זה - אנחנו מקבלים כסף. אנחנו גם יוצרים גלים חיוביים בעולם, גם יוצרים ערך שאנשים מעדיפים לקבל מאשר לשמור לעצמם את הכסף המתבקש להשקעתו, וגם מקבלים את הכסף הנאמר כאן, בקלות ובשמחה. זה הכוח של כסף שמושקע כהלכה. והבחירה שלנו לעשות זאת יכולה להיות מושפעת מן הרצון שלנו לעשות טוב, ולקבל כסף באופן דומה, או לפחות להסכים לכך. ואיך נבחר לעשות זאת באופן מכוון?
מחיקת בי די אי שלילי
זה תלוי בכוונה שלנו - אם הכוונה שלנו היא ליצור הדים חיוביים בעולם, ולקבל תשואה על הכסף שהשקענו - נבחר בחברות, ובעסקים שיכולים להגשים את הכוונה שלנו. ואיך נדע אילו מהם קיימים, ואכן יקיימו זאת עבורנו?

זאת שאלה מצוינת - והתשובה לה יכולה להיות בדיקת נאותות, ואינטואיציה. אינטואיציה היא עניין אישי, שכל אדם מבין לעצמו - בדיקת נאותות היא תהליך רשמי - שניתן לסקור אותו כאן.

בדיקת נאותות היא בעצם הדרך שלנו לוודא שהחברה הזאת - בריאה לנו. כפי שיש ערכים תזונתיים על חפיסה של תפוצ'יפס, או מארז קטיף של ברוקולי - כך גם חברות יכולות לייצר לנו מסמך המתאר את בדיקת הנאותות שלהם, כנאמר. (באנגלית - דיו דיליג'נס Due Diligence).

בדיקת הנאותות מאמתת, ומציגה בפנינו מידע פיננסי, משפטי, ואת המחקר העסקי של החברה - המציין, ומייצג את הפוטנציאל העסקי שלה - בתחומי העבודה ובשווקים בהם היא פעילה, או מתכננת לכדי כך - תוך היתכנויות של התוכנית ואפשרויות ההגמשה וההוצאה לפועל שלה.

בדיקת הנאותות יכולה לספר לנו, כמשקיעים, מספר דברים
  • האם כדאי לרכוש את העסק?
  • המלצות לגבי מבנה ההשקעה
  • מחירים מעורבים ברכישתה והשקעה בה
  • סיכוני הרכישה
  • מהו הפוטנציאל העתידי?
וכו'.

לפרטים נוספים בהרחבה או להזמנת דוח בדיקה מקיפה - דוח נאותות

בדיקת נאותות היא התמונה הגדולה, שמציגה בין דפיה את הפרטים הקטנים - של מידת הכדאיות, והפוטנציאל של רכישה והשקעה בבית עסק כלשהו, מתוך ניתוח של אספקטים שונים בו.

זו הדרך שלנו לקבל החלטה מושכלת לגבי בית העסק, לגבי "הערכים התזונתיים" שלו - וכמה כדאי לנו להשקיע בו, ולהיות מעורבים בו - בדרך זו או אחרת.

תודה על הקריאה - בהצלחה בכל מעשיך.scroll to top